Omejitve hitrosti

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.310
5.834
113
pri taščici
Ja, samo če znak III-14 oznacuje zacetek naselja (in avtomatsko omejitev 50, ce ni dopolnilnega znaka), potem smatram da znak III-15 (konec naselja) tudi odpravlja vse omejitve ki so bile (dodatno) postavljene v naselju. Tudi to 70 na Drenovem gricu (dejansko bi jo morali postaviti za znakom, ampak ali je bil tehnicni prevzem v gostilni, ni nihce preveril mesto postavitve znaka, ali pa ga je nekdo namerno tako postavil (da bodo "informirani" lepo vozili 90, na kazen 70 podali ugovor in ga dobili + resenega, vecina pa bo plačala.

Tudi sam sem parkiral na parkirišču pred blokom, ki je bil v lasti bloka (do tja prisel po intervencijski poti, priznam,) ampak oni so mene kaznovali za parkiranje na javni površini. Jok brate, odpade. Lahko bi me za voznjo po intervencijski poti ampak me niso dobili na poti.
evil.gif
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.101
742
113
v pravilniku ni eksplicitno našteto, kaj vse razveljavlja posamezne znake. je zgolj opisan pomen posameznih znakov. zato jaz smatram znak kot točko od katere naprej velja drugačen prometni režim, kot pred njim. neodvisno od prometnih znakov, ki se nahajajo pred njim. in če znak za konec naselja pomeni točko, od katere naprej veljajo pravila za vožnjo izven naselja, je čisto vseeno, kakšni znaki stojijo pred njim.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik chancey pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik chancey pravi:
znak "konec naselja" (III-15), ki označuje mesto na cesti, kjer se konča naselje, ki je bilo označeno z znakom III-14 (ime naselja).

V tem primeru pa že v zakonu ni navedeno, da znak karkoli preklicuje (npr omejitev v naseljih ipd). V primeru, da ni nobene omejitve pred tem znakom, je za tem znakom omejitev 90, saj si izven območja naselja. Če pa je znak npr. 70, pa velja ta omejitev tudi, ko prepelješ znak "konec naselja" in velja do znaka preklica omejitve oziroma do prvega križišča.

Upam, da sem vse prav napisal, če nisem, me popravite
cool-1.gif

Nelogično (in zat po mojem mnenju napačno). Reciva takole: predstavljaj si, da je pred znakom za konec naselja znak za začetek cone 30. Se ti zdi, da izven nasleja še vedno velja cona 30? Ne. In kar nekaj nasleij je v SLO, kjer je znotraj naselja omejitev 40 (ne za celo naelje, pač pa od neke točke naprej), ki je preklic ai križišče ne razveljavi do konca nasleja. Se ti zdi, da 40 velja še kilometre zatem izven nasleja?
Moje tolmačenje (na točno omenjenem kosu ceste vedno vozim 90 in sem se pripravljen iti tožarit s prekrškovnim organom): znak za konec naselja razveljavi omejitve, ki so veljale v naselju (tudi posebno omejitev hitrosti, pa naj bo ta nižja ali višja od splošne omejitve za naselje).

Se strinjam s tabo v tem primeru. Vendar jaz nisem govoril o omejitvah, ki so postavljene za celotno območje (kot je npr 40 na tabli za začetek naselja). Ko je konec območja, je konec splošne omejitve celotnega območja. V tem primeru velja, da je od table "konec naselja" splošna omejitev 90kmh.

Jaz sem govoril o omejitvi, ki se postavi nekje znotraj območja. Ta omejitev pa, vsaj zakonsko, velja do prvega križišča ali znaka za preklic omejitve, neglede na to, da vmes prečkaš znak "konec naselja".
cool-1.gif

Še enkrat preberi mojo objavo, ker je olitno nisi razumel. Jaz sem mnenja, da ne, da jo znak za konec naselja razveljavi.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik sass pravi:
v pravilniku ni eksplicitno našteto, kaj vse razveljavlja posamezne znake. je zgolj opisan pomen posameznih znakov. zato jaz smatram znak kot točko od katere naprej velja drugačen prometni režim, kot pred njim. neodvisno od prometnih znakov, ki se nahajajo pred njim. in če znak za konec naselja pomeni točko, od katere naprej veljajo pravila za vožnjo izven naselja, je čisto vseeno, kakšni znaki stojijo pred njim.

Točno tako.
Za tiste, ki jim to ni logično: namesto znaka za konec naselja si predstavljajte da bi stal znak (kot obstaja za AC in HC) "normalna cesta izven naselja".
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.292
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
A veš, da se tudi jodlarji prepirajo kaj je "prav". Najhuje pa je, da celo v avtošoli učijo, da "a eckates hebt a rundes ned auf" (kotni znak ne razveljavi okroglega), pa čeprav to ni nikjer tako zapisano v zakonu.

Drugače pa (bolj splošno povedano, kot si sicer že sam navedel):
splošna pravila imajo v prometu višjo prioriteto, kot omejitve oz. določitve predpisane s prometnim znakom. Kje kakšno splošno pravilo velja pa določajo "posebni" znaki, kot so med drugimi tudi znaki za začetek in konec naselja.
 

chancey

Pripravnik
26. apr 2010
457
2
18
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:


Še enkrat preberi mojo objavo, ker je olitno nisi razumel. Jaz sem mnenja, da ne, da jo znak za konec naselja razveljavi.

Če gledamo iz strani logike, bi tudi jaz rekel, da znak za začetek in konec naselja označujeta območje splošne omejitve za naselja. Če so postavljene druge omejitve znotraj območja, so znotraj in ko je območja konec, potem pozabim na vse omejitve, ki so bile v območju, pa če je to 1m pred koncem, 1km ali pa je omejitev na tabli za začetek območja
evil.gif


Drugo pa je, kaj pravi zakon in kako si ga vsak interpretira.
tongue-1.gif


Sicer pa imamo kar nekaj policajev tu, ki lahko povejo, kako oni merijo hitrosti in posledično kaznujejo prekrškarje
cool-1.gif
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik membrain pravi:
Citat:
Uporabnik su35 pravi:
Kje imaš tablo z 90 pred naseljem?

EDIT: da še podam (sicer obraten) primer kaj hočem povedati:
635382555111757802-omejitev-50-70-90.jpg

V "realnosti" : Street view

V tem primeru je omejitev 70 pred koncem naselja in ta omejitev še vedno velja po koncu naselja (mislim da je bilo še cca. 200m do križišča oziroma do table preklica - kar se lahko vidi na street view... ljudje pa masovno vozijo 90km/h)..
Genialno postavljen znak. Če bi znak postavili 10m kasneje, bi 10x manj pokasirali, ker ljudje mislijo da izven naselja velja omejitev 90.
Kaj pa, če si štartal za znakom za omejitev hitrosti in pred znakom za konec naselja? Sprašujem teoretično ...
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
Citat:
Uporabnik Romzi pravi:
Kaj pa, če si štartal za znakom za omejitev hitrosti in pred znakom za konec naselja? Sprašujem teoretično ...

To misliš, da bi od rojstva dalje preživel med tema znakoma in tu znotraj tudi naredil izpit za avto?

A misliš, če štartaš znotraj cone 30, je zate omejitev 90?
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
Jasno.

Prikotalkaš iz gozda do domače hiše in se presedeš v avto. Hiša stoji v coni 30. A moraš vedeti, kateri znak je na vstopu na to področje, ali lahko oceniš to cesto za regionalko in švigneš 90?
 

zajbel

Pripravnik
17. dec 2008
859
1
18
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:

Drugače pa (bolj splošno povedano, kot si sicer že sam navedel):
splošna pravila imajo v prometu višjo prioriteto, kot omejitve oz. določitve predpisane s prometnim znakom. Kje kakšno splošno pravilo velja pa določajo "posebni" znaki, kot so med drugimi tudi znaki za začetek in konec naselja.

Ravno obratno je: omejitve oz. določitve predpisane s prometnim znakom imajo v prometu višjo prioriteto, kot splošna pravila.
Treba je samo vedet od kje do kje veljajo omejitve določene z znaki in od kje do kje tiste, ki jih določajo pravila in katere omejitve imajo višjo prioriteto.
In potem je stvar jasna.
 

mukwai

Pripravnik
2. jun 2011
108
9
18
Točno tak primer sem imel na izpitni vožnji - sicer še v 90ih, pred prvim ZVCP. Na ljubljanski vpadnici za center je med semaforjem in začetkom Ljubljane ostala omejitev za delo na cesti (delo je se je končalo že več tedno prej). Do znaka za LJ sem peljal po tej 'delovni' omejitvi, potem sem pospešil na 60 in - padel na izpitu. Menda bi moral počakati do križišča za Rakovo jelšo oz. do preklica delovne omejitve.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.375
9.108
113
Citat:
Uporabnik Romzi pravi:
Najbolje je bit "ziher" in vozit stalno enih 55 do 60 po števcu. Čedalje več takih opažam na cesti.

glede na naše troumne predpise je to edino modro. Pa se naj ostali jeb...jo
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik mukwai pravi:
Točno tak primer sem imel na izpitni vožnji - sicer še v 90ih, pred prvim ZVCP. Na ljubljanski vpadnici za center je med semaforjem in začetkom Ljubljane ostala omejitev za delo na cesti (delo je se je končalo že več tedno prej). Do znaka za LJ sem peljal po tej 'delovni' omejitvi, potem sem pospešil na 60 in - padel na izpitu. Menda bi moral počakati do križišča za Rakovo jelšo oz. do preklica delovne omejitve.
Vrhgel te je nekdo, ki nima pojma.
 

chancey

Pripravnik
26. apr 2010
457
2
18
KSZ

No, ker je bila polemika glede omejitev velika, sem se obrnil tako na AMZS kot tudi na policijo po odgovore.

Iz obeh strani sem dobil potrditev spodaj navedene zadeve (pri AMZS so me opozorili, da je vprašanje, kako si zadevo razlaga policija/redarstvo, vendar po zakonu je prav).

Omejitve postavljene pred tablo z imenom naselja se razveljavijo in od tam velja splošna omejitev 50km/h (razen če ni na tabli drugačna/nižja omejitev).
Mukwai Kot ti je že drugi povedal, trditev komisije na izpitu je bila napačna.

Podobna zadeva je v primeru omejitve pred koncem naselja. Takoj za tablo konec naselja se razveljavijo vse omejitve postavljene znotraj naselja. Primer, ki je bil zgoraj predstavljen s sliko: omejitev 70 velja 10m do table konec naselja, od table naprej pa je omejitev po zakonu 90 km/h.

Isti primer je tudi

Tako, da zdaj vemo
cool-1.gif