Hči, gospa, otroci in ostale dolocene sklanjatve

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
Zivimo v dobi kjer je vedno vec polpismenih ljudi. priznam, tudi sam sem med njimi, ker po forumu ne pisem z velikimi zacetnicami in ne uporabljam sumnikov (angleska tipkovnica), vendar pa mi ena stvar ne da miru. nekaj splosne razgledanosti, ki naj bi jo zaobjelo izobrazevanje ljudske sole ampak jo ne!

Tukaj imamo se televizijo, ki z debilnimi novinarji in se bolj imbecilnimi lastniki his ljudi vedno bolj poneumlja. taprvi ne znajo uporabljati velikih zacetnic (recimo bog-Bog pri nas nikoli nisem videl prav napisano, Novo mesto ipd), slednje briga za vse pritozbe.

Visek vsega pa so tri sklanjatve, ki jih brez izjeme narobe sklanja 99% populacije.

HČI

ednina
hči
hčere
hčeri
hčer
pri hčeri
s hčerjo

dvojina
hčeri
hčer/a
hčerama
hčeri
hčerah
hčerama

mnozina
hčere
hčer/a
hčeram
hčere
hčerah
hčerami

OTROK
ednina
otrok
otroka
otroku
otroka
pri otroku
z otrokom

dvojina
otroka
otrok
otrokoma
otroka
otrocih (!!!)
otrokoma

mnozina
otroci
otrok
otrokom
otroke
otrocih (!!)
otroki


GOSPA
ednina
gospa
gospe
gospe
gospo
pri gospe (!! ne gospeji in podobne neumnosti)
z gospo

dvojina
gospe
gospa
gospema
gospe
gospeh
gospema

mnozina
gospe
gospa
gospem
gospe
gospeh
gospemi


tako, naslednjic pa pravilna oblika glagola MORATI in MOČI. tega napačno uporablja 99.99% ljudi
evil.gif
tistim trem, ki ste prebrali pa preglejte, če sem se kje zmotil.
 

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
Če si vse to iz glave napisal - čestitam, ker je vse popolnoma prav.

Pa bi znal sklanjat Karmen, Ines, Iris, Margit? Saj je čisto lahko.
wink-1.gif

Pa dete?
zmaga.gif
 

kdosemjaz

Fizikalc
1. avg 2007
1.654
0
36
Ne samo, da ljudje ne znajo sklanjat, men gre totalno na živce vikanje v stilu: 'A boste še kaj poklicala?' - za žensko ali 'A boste še kaj pojedu?' - za moškega.
jezen.gif
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Pozabil si še na 4. besedo, ki jo vsi narobe sklanjajo: mati
wink-1.gif
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Citat:
Uporabnik kdosemjaz pravi:
Ne samo, da ljudje ne znajo sklanjat, men gre totalno na živce vikanje v stilu: 'A boste še kaj poklicala?' - za žensko ali 'A boste še kaj pojedu?' - za moškega.
jezen.gif

Mene tudi ful moti, še posebej ko slišim kakega ministra/župana/... tak govorit. Ne morš bit neka javna oseba, pa ne poznat vikanja. Še najhuje pa je, da naredijo iz vikanja neko mešanico ednine, dvojine in množine, ko pa je vikanje preprosto govorjenje v množini.

BTW: Če ste že pri imenih - znate sklanjat Samo in Aljoša?
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.291
1.061
113
meni gre slak na živce...... a boste še kaj povedaL...L .... pogledaLLLLLL LLLL
bonk.gif
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
BTW: Če ste že pri imenih - znate sklanjat Samo in Aljoša?

Če se ne motim, je tu dvojnica. Lahko sklanjaš po 2. moški ali pa kar po 1. ženski.
Jaz ponavadi kar 1. žensko uporabim, ker jo bolj poznam kot 2. moško
tongue-1.gif
 

PNG

Fizikalc
24. jul 2007
1.103
2
38
41
papua nova gvineja :)
www.senzala.si
meni gre isto na živce, ko ljudje ne znajo sklanjati priimkov oz. pri ženskah priimek sklanjajo (ali kako bi se temu reklo
confused-1.gif
) npr. ''nisem videl jožice novakove'' namesto nisem videl ''jožice novak''. Tisto,da ne uporabljajo pravilnega vikanja, še nekako gre oz. me ne moti toliko, v kolikor gre za poluradne situacije, ko ni vljudno nekoga tikati, ne gre pa za tako formalen odnos, da bi bilo vikanje strogo potrebno.
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
En lep kraj na koncu Poljanske doline, ki ga noben ne zna sklanjat. Še zase nisem čist 100%.

Žiri
Žirov
Žirem
Žiri
Žireh
Žirmi
 

Theya

Pripravnik
13. okt 2007
136
0
16
nope. je prou napisal
smile-1.gif
aja prebivalci Žirov so pa Žirovci. ne pa Žirijčani, Žirijani, Žirjani etc v tem stilu dalje..
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Upam da bo tisti, ki nam pamet soli o slovnici, ugotovil, da v Sloveniji še vedno uporabljamo tudi šumnike.
grims-1.gif


hint: mnozina
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.268
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Mene besede Hči, gospa, otroci, mama ipd...narobe napisane prav nič ne motijo, dokler je vsaj normalna vsebina.

Nekateri na forumu imajo zmožnost napisat post na ravni slovnice šefa burekčinice, spet ostali znajo takšne neumnosti napisat, da jim tudi knjižna slovenščina ne pomaga.