Katera srednja šola - smer računalništvo

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.607
6.358
113
Sicer je verjetno moje vprašanje nepotrebno, pa vseeno. Sin bo naslednje leto končal osnovno šolo in v kratkem bo potrebno razmisliti o vpisu na srednjo šolo. Kot v glavnem večino fantov njegove starosti, ga zanima računalništvo. Sam mi je nekaj govoril da bi se rad vpisal na Vegovo v Ljubljani. Zanima ga oboje, software in hardware. Ker sam o današnjih srednjih šolah nimam pojma, me zanima, ali bi bila Vegova primerna, oziroma, je mogoče kakšna druga podobna itd...?
Slišal sem, da je Vegova ena boljših šol in kar zahtevna. Je še kakšna šola, ki bi bila primerna zanj? Živi v Ljubljani, tako da bi bilo najbolje čim bližje.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.389
1.354
113
Če že vegova, obvezno računalniška gimnazija. Sam sicer bolj zagovarjam bilokatero splošno gimnazijo (verjetno naravoslovne smeri), ker bodo gimnazijci po enem mesecu faksa brez večjih težav ujeli vegovce.

Matematika na Vegovi pa tudi ni več kar je bila, odkar ni več Oblaka.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.674
113
Gimnazija "naravoslovne smeri"? Kaj je to? Ali to še obstaja? V časih usmerjenega izobraževanja so gimnazije zamenjale tudi srednje naravoslovne šole. Kvečjemu je to tehnična gimnazija, vendar te pa ne častiš preveč.
Ni povsem res, da gimnazijec po enem mesecu faksa brez težav nadoknadi nula znanja strokovnih predmetov. Vsaj pri otroku nisem imel takega občutka. Vaje so mu cel prvi letnik FRI-ja delale kar nekaj težav, ker ni znal ob prihodu praktično nič od tega, kar se je v srednjih računalniških šolah učilo pred nekaj desetletji. Nekateri asistenti pa očitno računajo na tako teoretično predznanje. V gimnaziji so se učili bolj uporabo nekaterih pisarniških programov. To pa ravno ni domena računalniškega strokovnjaka.
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.121
448
83
Vsi normalni gimnazijci smo bp delali vaje na FERI, čeprav nismo imeli nikakršnega znanja programiranja, po pol leta smo bili nekje na istem kot kar so prej delali 4 leta na računalniških srednjih šolah. Da sploh ne govorim koliko manj problemov smo imeli z matematiko, ki so si jo negimnazijci vlekli v tretji letnik (seveda pogojno).
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.607
6.358
113
Matematika mu dobro laufa, pri slovenščini je pa bolj švoh, kar mi ni jasno. Saj je slovenščina res lahka proti kakšni matematiki ali fiziki. Njemu izgleda bolj leži matematika, fizika, kemija itd...
Vendar me vseeno malce skrbi, da ne bo Vegova zanj prezahtevna, ker je mulc len in se ne uči. Ne bi rad, da bi sredi šolskega leta ugotovil, da se je zajjebal z izbiro šole. Talent je premalo, če nisi pripravljen učiti. Imam občutek, da je Vegova bolj za odličnjake in tiste marljive.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.673
6.229
113
Ce je len in se ne bo ucil bo na vsaki soli slej ali prej imel problem z enim ali vec predmeti. Pa tole zeljo po racunalnistvu je treba zdefinirati - a je ze sam kaj programiral? Kak comp skupaj dal? Itd. Ker igranje igric ni racunalnistvo. Se mi zdi da jih je veliko ki sredi leta ugotovijo da to ni to.

Daj mu za sprogramirat kak preprost program da vidis a uziva v tem ali ne. Ce ga to niti malo ne zanima potem dvomim da bo z veseljem v solo hodil (splosne predmete ma pa itak povsod)
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.607
6.358
113
Sem mu že sam točno to povedal, da je računalništvo nekaj povsem drugega, kot igranje igric. Kaj naj mu dam programirati, če sam nimam pojma?
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.211
3.367
113
Če se mulo noče učit, ga vpiši na Litostrojsko. Tam se bo hitro priučil vseh najslabših stvari.
uf-1.gif


Ne razumem staršev, ki nočejo otroka naprej rinit in ga zavijajo v celofan. Vegova je top izbira, tako po kvaliteti kot po ugledu.
wink-1.gif
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.121
448
83
Ne rabiš mu dati nič za programirat, js (in večina sošolcev iz gimnazije) nisem do faksa spisal nobene vrstice kode. Če ga že zdaj zanima nalaganje winsov, pisanje kakšnih enostavnih skript, kako si avtomatizirati stvari potem mu bo zanimivo. Če pa vidi le igerce in facebook, potem pa to ne bo za njega.
 

karamarko

Pripravnik
29. sep 2014
365
0
16
Tu ima eno serijo tutorialov za PHP https://www.youtube.com/watch?v=iCUV3iv9xOs&list=PL442FA2C127377F07

Bo dobil malo občutek kaj je programiranje in bo sam videl, da nima veliko skupnega z igranjem igric.

Podobno se lahko najde za UWP (windows) appe (ali malo starejše WPF). Naredi sam mali research kaj sploh je programiranje in mu boš lažje obrazložil.

Drugače pa v teh letih ga boš moral na vsaki šoli "ganjat". Računalništvo pa sigurno je (še vedno) perspektiven poklic.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.389
1.354
113
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Gimnazija "naravoslovne smeri"? Kaj je to? Ali to še obstaja? V časih usmerjenega izobraževanja so gimnazije zamenjale tudi srednje naravoslovne šole.

To je najbolj običajna splošna gimnazija, kjer si seveda lahko izbereš usmeritev oddelka v katerem boš. Ta je bila leta 1999 tako npr. lahko humanistična, jezikovna ali pa naravoslovna (zadnje je pomenilo dodatne ure biologije in fizike, 3 ure na teden vsakega, namesto vseh drugih smeri, ki so imeli samo po 2 uri na teden). Bo?
smile-1.gif
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.607
6.358
113
Ali na srednji šoli, smer računalništvo, lahko izbereš software in hardware skupaj, ali sta ti zadevi ločeni?
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Gimnazija "naravoslovne smeri"? Kaj je to? Ali to še obstaja? V časih usmerjenega izobraževanja so gimnazije zamenjale tudi srednje naravoslovne šole.

To je najbolj običajna splošna gimnazija, kjer si seveda lahko izbereš usmeritev oddelka v katerem boš. Ta je bila leta 1999 tako npr. lahko humanistična, jezikovna ali pa naravoslovna (zadnje je pomenilo dodatne ure biologije in fizike, 3 ure na teden vsakega, namesto vseh drugih smeri, ki so imeli samo po 2 uri na teden). Bo?
smile-1.gif

Pr nas tega ni bilo, razen tega, da so nekateri dodatno hodili na francoščino/italijanščino.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.673
6.229
113
Citat:
Uporabnik Fadil pravi:
Ali na srednji šoli, smer računalništvo, lahko izbereš software in hardware skupaj, ali sta ti zadevi ločeni?
mislim da je skupaj. Ce bi bolj hardware potem je smiselno da pogleda se za programom mehatronik.

Programiranje pa kot je nekdo ze napisal. Kak PHP pa da vidi a mu je kul logicne probleme resevat. Npr.
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Jaz sem bivsi vegovc... se iz slavnih casov
grims-1.gif


Moj nasvet je, da gre komot... imam cel kup bivsih sosolcev, ki so naredili uspesne kariere tudi na drugih podrocjih - osnove programiranja mu bodo pa prisle prav v zivljenju, ne glede na to kaj bo pocel.

Mogoce en nasvet - racunalnistvo ni vec neka perspektiva oziroma bo moral biti res top strucko na enem podrocju, da bo lahko imel zavidanja vredno kariero. Na trgu je namrec cel kup jebivetrov, ki so kvazi racunalnicarji, nimajo pa pojma. Potrebna bo specializacija, sploh na podrocjih kot je racunalnistvo. Itak je zdaj premlad, da bi se specializiral... ampak na splosno bi bilo moj nasvet za prihodnost - informacijska varnost. Ce smo ze pri programiranju, danes 99% programerjev nima pojma kaj je secure coding, za OWASP so pa tudi slisal sam od dalec. Glede na trende (cloud, big data, quantum computing, IoT, cyber security in se kaj) je in bo najvecji primanjkljaj varnostnih ekspertov.
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Pa še to... to kar se danes smatra za "znanje računalništva" bo v prihodnosti skoraj nujno za večino "tehnološko usmerjenih" delovnih mest, ne pa samo domena nekih "vegovcev". Zaradi tega je po mojem mnenju to dobro izhodišče za srednjo šolo, pa čeprav na koncu konča nekaj čisto tretjega. Če hočemo biti konkurenčni v prihodnosti, bi morali nadgraditi naš šolski sistem in uvrstiti "računalništvo" med obvezne predmete že v osnovnih šolah, ob bok matematiki in slovenščini. Ne pa da si pol cel car, ko greš na Vegovo in se naučiš programirati v programskem jeziku, ki bo že obsolete, ko prideš na trg dela... ampak ok, tudi to je že ogromno, pomembno je da znaš razmišljati in uporabljati logiko.