Novo kolo...za vse po malem.

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.272
34
48
V povprečni trgovini imaš 80% biciklov za rajo in 20% malo bolj specialnih. In za rajo se pač prodaja 26", na željo pa 29". Med tistimi, ki na kolo dajo malo več je ta številka ravno obrnjena, torej večina poseže po 29", manjšina po 26".
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.316
940
113
Titograd
Gorski so, kolikor vidim, 27 in 29, 28 so hibridi.

Ok, pravite za 250 je brezveze. Kaj pa za 400? Rabljen ali nov.... več pa res ne dam, kolo mi spet ni tak hudo pomembno.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.392
960
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
Mimogrede 29" so avt. Sedaj so in 27,5".
wink-1.gif


Poglej Sportdirect na netu in si ga pošlji v SLO. Imajo nekaj odličnih koles za "mau dnar".

ne, 29 še zdaleč niso out... Recimo žensko kolo pri marsikomu niti ne moreš kupiti manj kot 29 col, če je velikost vsaj M... So pa meni te krave občutno prevelike za tako majhen geštel... Bi raje 26'', pa noben ne prodaja več...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik sumica pravi:
Kupuje se novo kolo, ki naj bi služil dlje časa. Uporabljal bi ga za preganjanje z otroki primarno po makadamih in tudi cestah, samostojno vožnjo tako po asfaltu ko po slabih cestah/makadamih in klancih. Ne zanima me podiranje hitrostnih rekordov na asfaltnih cestah, pač pa me zanima varno in lahko gonjenje po asfaltu na krajše razdalje in hkrati odličen kolo za asfaltne in makadamske klance.

Kakšna kombinacija kolesa bi približno ustrezala navedeni uporabi od proizvajalca Scott? Aspect ali še bolje Scale serija bi bila v redu?
In kakšno kolo je za take vožnje primerno?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.469
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Se pravi 28 ne obstaja več?

Obstaja... Vsak 29coll z krampi.... Daš cestne gor (porežeš krampe) pa rata 28

Cola več je samo na račun bl balonastih (keks) kramp gum!
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.272
34
48
To bi zanimalo tudi mene. Namreč kjerkoli omeniš zavore, je vedno odgovor, da diskov na zajlo nikakor ne. Diski na hidravliko pa vsekakor ja.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Ker diski na zajlo sploh ne primejo dobro...tako sem jaz slisal....bral.....
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.469
113
Ker diski na zajlo so kremenckovi alike... 1x probas ene in druge in ti je jasno da bi mel hidravliko
smile-1.gif
pr zajli ni finega doziranja bremze...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Imel "gumice", disk na zajlo in sedaj hidravlični. Po takem vrstnem redu bi jih tudi uvrstil na "lestvico" uporabnosti in kvalitete. Pač moje mnenje, bolje zajla disk kot gumice.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.644
3.530
113
Če je kaj kremenčkovega je to mnenje da so diski na zajlo nasplošno zanič. Za namen kot ga opisuje avtor teme so hidravlični diski ena velika neumnost. Ne bo vozil 800% spustov, ne rabi se ustavit iz 30 kmh na 0 v dveh metrih, še najmanj pa se rabi jebat z vzdrževanjem diskov.

Zadnji 2 leti (odkar je folk navalil na gravel in cx bicikle na katere se v 90% natika diske na zajlo) se je tudi pri diskih na zajlo marsikaj premaknilo. Ne da so primerljivi s hidravliko ampak da so za uporabo kot j9 navaja avtor, to je cesta, makadam ipd. popolnoma dovolj.

@sumica: pozabi scott scale. Glede na tvoje opise iz prejšnjih kolesarskih tem si upam trdit da ti bo prešportna pozicija. Sicer pa, ko se boš vsedel na oba boš vedel zakaj.
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.272
34
48
Bi lahko še kdo kaj napisal o dejanskem vzdrževanju takih koles. Na kaj je potrebno biti pozoren, oz. kaj lahko narediš sam (laik), kaj servis?

Recimo kako je z vilicami, zavorami (disk na zajlo proti hidravliki), menjalniki,...?
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.392
113
49
Na sončni strani ALP
Imam Schwinn Messa GSD 2004 z Hayes HMX-2 mehanskimi disk zavorami. V vseh teh letih "zlorabe" nisem imel nikoli težav pri zaviranju. Niti s pregrevanjem, niti v dežju kjer gumice niso več prijele, jst pa sem z diski še čist normalno bremzal. Res je, nisem še probal vozit z hidravliko. Ampak za navadnega smrtnika je mehanski disk čist OK. Vzdrževanja pa pri mehanskih diskih ni nič kaj posebnega...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.469
113
Nevem....probal vozit Fuji z mehanskimi diski od kolega... Presedlal iz svojega z deore hidravliko.... Men je blo ko da bi se usedel iz Mercedesa v Yugota kar se bremz tiče


Enako kolega (lastnik Fujija) je potem še isti mesec dokupil shimano hidravliko.... Ker je blo ko dan in noč

Me pa zanima kaj tolk blaznega je za vzdrževat disk bremze? Vsake tolk jih odzračiš... Posodica te pride 5eur

Zavorno olje pa odvisno... ČE maš se tastare lajtnge (bh59) gre normalno na LHM citroenovo olje (8eur/L)...ČE maš pa novejše bh90 lajtnge (pr...ci so jih namensko stanjsali) pa moraš dajat not Shimano OEM olje (20eur/L)...če ne ti batkov ne vrača lepo ker je LHM rahlo pregost za stanjšane lajtnge in ne vrača olja dosti hitro v rezervoarček v ročki... 5min job
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.644
3.530
113
Povprečnemu biciklistu ki se loti luftanja zavor ali štelanja menjalnika uspe v najboljšem primeru vse skupaj zjebat ravno toliko da se še da na servisu potem nazaj nastavt. Ni rocket science je pa vprašanje zakaj bi to delal če ni nobene potrebe. Zakaj hidravlika če maš na drugi strani lahko bicikel ki se ga 10 let ni treba pipnit pa vse špila. Za nepismene, še vedno velja predpostavka povprečnega biciklista ki sicer nima dveh levih želi pa bicikel v primernem stanju vsakič ko ga prime biciklirat. Da se ga naučiš dobro očistit in namazat, pa da nisi ravno največji štor pod soncem, ki strga 3 ketne na sezono (ki je dolga 500km) si že na dobri poti. Pa da ga znaš podret in nazaaj nataknit obroče ko je treba zaflikat.

Da bi pa bremze zračil in fedre pumpal al nevemkajže....zakaj že? A zato ker si pri nakupu brez poterebe plačal jurja in pol namesto jurja?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.469
113
Pri rangu 1000-1500eur za bajk.....

A) Ni neke bistvene razlike.....samo v (nepotrebnih) finesah....pa kaki kilci manj

B) Kolo za rekreativno sezonsko uporabo se tukaj ravno začne......oz se pri tem cenovnem rangu kolesu lahko že reče KOLO

C) Imam kolo za 900eur.......plus v roku enega leta sem nanj zmetal nekih dodatnih 300eur (od tega gre cca 100eur za orodje)

D) Povprečen biciklist ki ga zgoraj opisuješ ČE hoče rekreacijo na nivoju rabi kolo v rangu iz točke A) in je po tvojem opisu dovolj razvit da zna zamenjat zračnico...napumpat remote lockout vilice in pa odzračit bremze....

E) Priznam pa da dam nastavit menjalnik raje na servis.....ker nimam živcev za to
smile-1.gif
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
Pišete, da nočete diskov na zajle. Lahko konkretno zakaj?

konkretno ker je enostavno zgrešen dizajn. Večina jih je enobatnih. Torej ena ploščica se premika druga je fiksna. Torej pride ploščica iz leve in zvije disk v desno ploščico. Niso samonastavljive. Torej moraš kar dostikrat nastavlat razmak. Čene pač stisneš ročko do bilance in še vedne ne prime na polno. To je največji minus. Druga stvar je pa to, da so to pač neke poceni osnovne zavore. Pač tolko da se na nekih ravninah normalno ustavlaš. Praviloma nimaš šans, da bremzaš samo z enim prstom.