Kako brusite nože?

as21

Pripravnik
18. dec 2007
786
21
18
vprašanje kot v naslovu. Trenutno uporabljam Ikea stil brusilca, kjer vlečeš po rezilu in pobira z dveh strani hkrati. Pa se mi zdi da zadeva precej pobira in v končni fazi škodi nožu.

rad bi si omislil nek kamen oz. podobne primerke. gledal sem tudi take zadeve klik , ki se mi zdijo kar primerne za začetnike.

Ali je boljše dati 2x na leto nabrusit profiju-mislim da ima ostri rob za 4€ po komadu.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Sam imam japonski nož in ga dam parkrat na leto nabrusit mojstru, ki ga je naredil.

Mi pa vedno pove, da najlažje to naredim sam: Zadnja stran keramičnega krožnika, pa vlečeš od ročaja proti konjici izmenično vsako stan enkrat. Ko si zadovoljen z ostrino, pa zaključiš z usnjenim pasom. Rabiš pa griff, da ga ne zabrisuš, mi ne gre še najbolje ta zadeva od rok
 

as21

Pripravnik
18. dec 2007
786
21
18
Ubistvu me zanimajo v prvem planu bolj lastne izkušnje za brušenje doma. Strojno brušenje je v drugem planu. Letos sem si na potovanju privoščil malo boljši nož in ga ne dam nekomu strojno brusit niti pod razno.

Te razne variante z brušenjem pod keramično posodo poznam,samo to narediš na nožu za 5€,kar je pa vec je pa skoda. Naredis na dolgi rok vec škode kot koristi.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
Nikol ne boš tko nabrusu, kot ta človk, za to rabiš grif. Ko ti enkrat nož z lastno težo pade skoz limono se ne matraš več sam.
 
Nazadnje urejeno:

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Bluziš.

Tako nabrušen nož je overkill za splošno domačo uporabo razen če še selekcioniraš živila, katera režež z njim, ker se enostavno hitreje skrha.

Kamni so zakon, seveda se prej učiš na starih cenejših nožih, ampak tudi tam takoj pridejo rezultati. Kvalitetnejši noži so pa vsaj že v štartu mišljeni za tako brušenje in imajo temu prilagojeno izdelavo. Vzameš pa bolj fin kamen pa težko kaj zaje***. Če je nož zelo skrhan ga daš najprej brusit drugemu, potem pa sam popravljaš redno na kamnu in imaš britev skozi ne pa samo na prestopno leto.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Citat:
Uporabnik as21 pravi:
Ubistvu me zanimajo v prvem planu bolj lastne izkušnje za brušenje doma. Strojno brušenje je v drugem planu. Letos sem si na potovanju privoščil malo boljši nož in ga ne dam nekomu strojno brusit niti pod razno.

Te razne variante z brušenjem pod keramično posodo poznam,samo to narediš na nožu za 5€,kar je pa vec je pa skoda. Naredis na dolgi rok vec škode kot koristi.

Kot sem rekel: sam nimam izkušenj, to mi je rekel človek, ki kuje in brusi nože že lep čas. Rekel je, lahko kupiš vse bruse pri Ostrem robu: http://www.osterrob.si/brusenje , boš pa ravno tako dobro naredil z krožnikom in pasom. Seveda pa za oboje rabiš griff in znanje, ter en slab nož za trening, jaz trenutno pri vseh hobijih ne promorem časa in energije da se še to naučim, ampak pride na vrsto, do takrat bo pa to delal mojster.
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
namesto keramičnega krožnika raje uporabi brusni kamen ( recimo za koso ) in probaj vlečt rezlio preko njega pod kotom 15 stopinj
potem pa usnjen pas...
drugače pa tista zadeva iz amazona tudi deluje
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:
Bluziš.

Tako nabrušen nož je overkill za splošno domačo uporabo razen če še selekcioniraš živila, katera režež z njim, ker se enostavno hitreje skrha.

Kamni so zakon, seveda se prej učiš na starih cenejših nožih, ampak tudi tam takoj pridejo rezultati. Kvalitetnejši noži so pa vsaj že v štartu mišljeni za tako brušenje in imajo temu prilagojeno izdelavo. Vzameš pa bolj fin kamen pa težko kaj zaje***. Če je nož zelo skrhan ga daš najprej brusit drugemu, potem pa sam popravljaš redno na kamnu in imaš britev skozi ne pa samo na prestopno leto.

Ti bluziš. Enkrat na leto k temu, vmes pa vzdrževat ostrino in imaš nože vedno v nulo in ne rabjo bit nevem kako kvalitetni. Ti pa spolira rezilo, tko da tega res priporočam, če je dober za pol mesarjev v okolici, bo pa še za enga hepi kuharja. Seveda če se pa lotiš brusit nože za hobi in lastno zadovoljstvo je treba met pa kar neki kamnov in precej znanja. Meni se to pač ne da, sovražim pa neostre nože.
 
Nazadnje urejeno:

as21

Pripravnik
18. dec 2007
786
21
18
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik as21 pravi:
Ubistvu me zanimajo v prvem planu bolj lastne izkušnje za brušenje doma. Strojno brušenje je v drugem planu. Letos sem si na potovanju privoščil malo boljši nož in ga ne dam nekomu strojno brusit niti pod razno.

Te razne variante z brušenjem pod keramično posodo poznam,samo to narediš na nožu za 5€,kar je pa vec je pa skoda. Naredis na dolgi rok vec škode kot koristi.

Kot sem rekel: sam nimam izkušenj, to mi je rekel človek, ki kuje in brusi nože že lep čas. Rekel je, lahko kupiš vse bruse pri Ostrem robu: http://www.osterrob.si/brusenje , boš pa ravno tako dobro naredil z krožnikom in pasom. Seveda pa za oboje rabiš griff in znanje, ter en slab nož za trening, jaz trenutno pri vseh hobijih ne promorem časa in energije da se še to naučim, ampak pride na vrsto, do takrat bo pa to delal mojster.

mislim da bo plan najprej nabavit nekaj provizoriš z neta, pa vadit na poceni nožih, da vidim če mi zadeva sploh leži. Ker za začetek kupovati kamne pri Ostrem robu mi je overkill - imajo zelo navite cene. Pismo če kupuješ npr. kakšen komplet nožev in zraven še kamne, je že skoraj boljše letet na Japonsko.Hitro pokriješ karto za letalo pa še izlet imaš
smile-1.gif
 

as21

Pripravnik
18. dec 2007
786
21
18
saj pravim-ubitačne. v Tokyu sem kolebal ali poleg noža vzamem še bruse in sem rekel da ne bom, ker nimam prostora v prtljagi in ker bodo pri nas verjetno cenejši. Zdaj pa vidim da bi lahko še torbo Hallo Kitty kupil
smile-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.266
5.822
113
pri taščici
Nekoc sem prebral da razlicne smirglne nalepis na ravno povrsino potem pa samo drgnes. Vem da so sli smergleni proti jurja ( oznaka za zrnatost da ne bo kdo z evri primerjal) ali pa celo cez.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

ksz

Skrhan nož je nevarna reč kot le kaj! Nož mora biti oster in te uboga. Če je skrhan, pa švedra po svoje, najraje po prstih ...
tongue-1.gif


Nož se brusi na kamnih in z vodo. Tako ga ne odgreješ. Stara praksa ali pregovor je, da dalj ko ga brusiš, dalj bo ostrino držal. Seveda je finta ravno v ročnosti. Strojno nabrušeni noži so brušeni pod kotom 11 st in ko ga greš popravljati na roko, moraš imeti v roki isti kot
smile-1.gif
! Če ga nimaš, bo nova ostrina zdržala samo par rezov.

Torej - PRAKSA, pa praksa, pa praksa, ...
tongue-1.gif
, čudežev ni. Nič strojnega brušenja pri brusilcih. Sam ga moraš nabrusiti, saj je samo tvoj kot brušenja unikaten (če razumeš kaj pripovedujem). Ko boš popravljal skrhano ostrino za strojnim brušenjem, ne boš nikoli zadel točno tistega kota - torej moraš brusiti po svoje.

To je vse.

Ps. Še opis brušenja japonske katane:

- Mora biti tako nabrušena, da ko jo postaviš navpično v potok z ostrino proti toku, se mora list ki priplava z vodo, na ostrini prerezati na pol
tongue-1.gif
!
- Še boljše je, če tisti list zavije mimo - se pravi, da se je že list ustrašil ostrine ...
smile-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ta podatek imam od Solingena in Friderika Dicka - torej mora biti pravi. Zadevo smo nekoč prediskutirali na strojniškem in kaže da drži.

Ampak kot sem že nekje zgoraj opisal, ne bo nič narobe, če ga boš brusil na 10,6 st, le da boš dalj časa brusil. Seveda, saj mu moraš organizirati praktično novo ostrino
rolleyes-1.gif
. Zato če že daješ nože brusiti ven k brusilcem, moraš imeti izbranega samo enega. Dva brusilca med seboj nikoli nista kompatibilna. Prav tako ne brusilec in ti kot uporabnik ... je kar jeba ja!

Ter na koncu seveda usnjen pas, kot je @Luka rekel. Da ga "abcigaš", oz. odstraniš iglo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.266
5.822
113
pri taščici
Hvala
Torej potem sedaj maso narediti na 11 stopinj oziroma dobiti nekako grif za te stopinje. Ker nekdo ki prvic rocno brusi, bo brusil lahko nekje med 0 in 30 stopinjami ali pa se vec.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
11 je malo malo, je zelo občutljiv rob. Pozabi kake trše stvari rezat. Tam okoli 17-20 je taka prakična ostrina, ki se ne pokvari takoj. Če pa ne gre za kuhnijski nož, ampak kaj, kar dostikrat vidi tudi kaj tršega, pa tudi čez 20 ...