Kateri žar?

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Jaz ne uporabljam tekocih zadev. Lahko na vrh das kocke, prizges z brenerjem ali elektricnim fenom. S fenom gori v 1 minuti.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.392
113
49
Na sončni strani ALP
Hvala za predloge.
zmaga.gif
Sem že razmišljal tudi v smeri "pihalnika" za razpihovanje.

Je že naš oča imel v času mojega otroštva pihalnik na baterije, ko smo še lahko piknikirali v naravi...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Sam namočim eno stran dnevnega časopisa v 95% alkohol in postavim pod dimnik, potem pa še po vrhu oglja enkomerno polijem oz. poškropim kakšen deci alkohola. Previdno (od daleč) prižgem, par minutk tako gori alkohol čez celo površino oglja in ga dobro prepuca tako da se ne dimi skoraj nič pa še kakšnih 10 min hitreje je vse skupaj razžarjeno.

Pa oglje vsrka lahko veliko vlage že iz zraka. Če se je valjalo še kje kjer je bolj vlažno (kleti) pa sploh vsebuje en kup vode. Voda se potem spremeni v belo dimno zaveso ko počasi izhlapeva, pa še podalšuje čas ko se oglje spodobno zakuri. Pomaga če se oglje da iz vreče na en pladenj pa dan ali dva suši na soncu pred uporabo.
 

dem

Fizikalc
4. avg 2011
1.931
13
38
Je to dober nakup?


Kakšna je razlika napram temu?

Je že kdo naročal iz te strani (ko sem dodal naslov v košarici mi ni nič napisalo za poštnino, čeprav piše da je brezplačna samo za AT&DE)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
eno vprašanje. Kakšne imate ostali izkušnje z emajliranimi litoželeznimi rešetkami. Meni se je po 9 letih na q3000 začel emajl luščit. Je to normaln pojav po takšnem obdobju ali je feler? Žar je 365 dni na leto zunaj na prostem.
 

Corvette

Majstr
6. nov 2008
399
263
63
Pri Webru (Spirit 210 classic) je rešetka sicer emajlirana, a ne litoželezna, temveč "navadna". Po ca. 5 letih ni težav, žar je 2-3 mesece letno zunaj (v času neuporabe pokrit), izven glavne sezone je na zaprti/pokriti terasi. Do sedaj brez težav, ampak niso povsem identični pogoji kot pri tebi.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
sicer je itak odpekla svoje. To se ne sekiram. Nova je že gor. Samo malo me zanima kolk majo kaj druge življensko dobo.
 

TRiK

Fizikalc
20. jan 2009
846
21
28
Kakšna je razlika napram temu?

Je že kdo naročal iz te strani (ko sem dodal naslov v košarici mi ni nič napisalo za poštnino, čeprav piše da je brezplačna samo za AT&DE)

Bistvena razlika med modeloma je v pokrovu - prvega dvigneš in ga lahko odneseš stran, drugi pa je zadaj pritrjen s tečajem in ga samo dvigneš (odšrt stoji sam). Je pa kar kunštno nastaviti ta pokrov, da dobro leži. :)
Glede ostalega bistvenih razlik ni (nisem edino prepričan, če imata oba enako rešetko - absolutno naj bo taka z možnostjo odpiranja na straneh).
Sam sem nabavil tega drugaga (s fiksiranim pokrovom) - velika šlamparija te serije je, da je termometer spredaj, se pravi nad ogljem, ko pečeš indirektno. Prikazana temperatura je tako vedno visoka in nima veze s temperaturo v območju mesa, ki je pod zračnikom. Sem rešil z namenskim BT termometrom s sondo.

Glede grillshop-a pa absolutno lahko samo pohvalim. Žar je imel manjšo napako - razpoko na emajlu - reklamacija rešena res vrhunsko! Poštnine tudi pri meni ni bilo.
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Jaz sem z njim po štirih pečenjih zelo zadovoljen. Mi je pa že dvakrat zelo prav prišlo, da ima možnost treh višin rešetke.
Tudi temperaturo se, da lepo uravnavati/držati.
 

TRiK

Fizikalc
20. jan 2009
846
21
28
Kako pa se kaj čisti litoželezna rešetka?
(Jaz sem ravno iz tega razloga vzel inox.)
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Brez težav. Jaz najprej žar segrejem na približno 250°c za 10 min in potem rešetko očistim z krtačo za žar in gre vse lepo stran - kar je ostalo od prejšnjega pečenja.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
Bolj je pomembno, kako je spodaj izvedena "zaščita" gorilnika ko maščoba pada dol.

Jst ma Campingaz 3 LS in se učim. Bolj je problem v tem, ker nism tok navajen poečt na zaprtem tipu žara. Če je žar odprt itak vidiš kaj se dogaja, na zaprtem pa je point v tem, da ga ne odpiraš neprestano in gledaš kako je pečeno. Pa če prevečl odpiraš, tudi maščoba z žara, ki pada na une V zaščite gorilca bolj pogosto gori. A uporabljate kakšen timer, da veste kdaj obrnt meso, da ne odpirate prepogosto? Obstaja kakšno pravilo kok minut speče kakšna zadeva, da ne odpiraš prepogosto? Zasledil sem da čevape 4+4minute na 180C....

Druga zadeva pa je vročina. Sedaj pozimi, ko je zunaj 5-10 stopinj se kr pozna, da je zrak hladen in da mora biti gorilec skoz na ful odprt. Temperatura se mi giba nekje od 140-180C (je pa res, da imam samo dva gorilca za reštke odprta, ker tretjim ki je pod ploščo in ni na njej nič mesa, je ugasnjen). Ko odpreš temepratura takoj pade za 50C in spet rabi kar nekaj minut da pride na 160C. Ali bi bilo bolj smiselno imeti skoz 3 prižgane?


Twinman, ti si mojster, mogoče veš...
LP
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Jaz sem z njim po štirih pečenjih zelo zadovoljen. Mi je pa že dvakrat zelo prav prišlo, da ima možnost treh višin rešetke.
Tudi temperaturo se, da lepo uravnavati/držati.
Sem malo gledal po netu, kar nekaj se jih pritožuje, da jim pokrov slabo tesni in imajo posledično težave s temperaturo
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Jaz in kolega, ki ga je prav tako kupil nimava težav z ohranjanjem temperature. Sem pa ta bral to tudi jaz ampak mislim, da je to veljalo za prvi model tega žara.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Kaj pa cenejša verzija, ki ima pokrov brez pantov? Je razen pokrova in druge rešetke še kakšna pomembna razlika, da upraviči 100€ razlike v ceni?