Nasveti pri daljših letih

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Jaz si vzamem daljše lete za tak, kot da bi šel z vlakom iz MB do kopra. Traja a ma glih tam-tam, spiješ pivo-dve-tri, malo se sprehodiš, greš na wc in že te podijo da moraš nazaj sedet
smile-1.gif


Če imaš za 20 ur letov v verjetno 36-50h trajanju potovanja, ti toplo priporočam, da se usedeš, umiriš in probaš zaspat. Vsakič. Oziroma da si urediš kot rutino, vzlet, pijača, hrana, spanje. Če ne, boš še dva dni rabil, da k sebi prideš, če pa na vsakem letu ujameš kako uro spanja imaš pa šanso da normalno preneseš jet-lag. Sploh, če greš prvič...
smile-1.gif
 

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.119
8
38
Je ja, ampak se rajsi jaz dvignem kot pa da brcam sosede. Pa itak tezko spim na premicninah. Na 8-10 urnem letu ga kinknem mogoce za dobro urco in mi sede mal vstat in se pretegnit.
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
No ja, letos let v Miami. Tja grede sam na dveh sedezih - luksuz. Za nazaj pa sem kasiral najhujse - pred mano 2 in se nekaj metra crnc z ene 150kg, samo ko se je usedel se je sedez nagnil za 5 cm proti meni, desno ob meni pa en francoski mulo cca. 16 let. Ne zezam, model je zaspal po parih urah in se je z glavo naslonil name, nisem ga uspel odriniti, zbuditi, ni jeb... zive sile. V glavnem samo trpljenje.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Vsakokrat ko letim preko oceana se pridušam, da naslednjič pa se stegnem do biznis klase, potem pa mi je naslednjič težko kače spustiti iz žepa. Če bi sam letel bi še šlo, ampak za 4 pa je že kar doplačilo.
frown-1.gif


Drugače pa imam srečo, da letim z ženo in vedno sediva na sedežih pri oknu in potem ima na izbiro - gledanje skozi okno, ali pa lulanje. In vedno izbere gledanje skozi okno.
smile-1.gif
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom
pri qatarcih ali emiratih so tudi stevardese bolj dostopne kot pri ostalih družbah,sam se velikokrat ko grem po letalu gor pa dol zadržim pri njih in ropotamo 20-30min,sam rajši sedim pri oknu in 2-3 prosim sopotnika če se mi umakne kot da se mi vsako uro z vozičkom kdo zaletava v sedež
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ponavadi naredim online cjeck-in in to takoj ko je možno - ko se še da izbirat številne sedeže. Moji top pick so takoj za ločilno steno (placa za noge še pa še in če te scat, se ne rabijo drugi vstajat) ali pa čisto zadaj, ko se sedeži iz stranskih 3 zožajo na 2 - sedi se bolj komot (sedeža bolj narazen), dostkrat je še zadaj fraj in ni redko, da je zraven tebe sedež fraj...
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Evo te sedeze si vedno jaz izberem, zadnje 3 vrste v repu, ko se zoza na 2 sedeza na boku in imas prostor za noge in jih stegnes v hodnik, takoj za hrbtom je wc (najmanj zaseden od vseh) in stevardese, ce rabis vodo, sok, pivo..., slabost je pa, ker gres zadnji iz letala, jeba, ce imas malo casa do naslednjega povezovalnega leta.
 

landcruiser

Fizikalc
19. sep 2007
282
30
28
Če je možno naredi web check in. Prej se pozanimaj kateri tip letala imaš in kateri sedeži so problematični (seatguru). Sedeže ponavadi polnijo od začetka proti koncu, tako da imaš teoretične možnosti, da imaš v zadnjem delu dva sedeža zase.
Jaz si vedno priskrbim še dodatni vzglavnik, ki ga namestim na sedež oz naslonjalo tako da lahko sedim bolj zleknjeno. Če nisi ravno najvišje rasti je to dobrodošel dodatek omejenemu naklonu naslonjala.
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Uf... nicht gut
smile-1.gif


Dobro da skoraj ne jem tablet, niti jim ne poznam imena
smile-1.gif

Kar vzamem je kak lekadol/aspirin, mogoče 2-3 na leto.

Sicer pa na letalu 3-4 male pive, kak gin tonic in spim kot top
smile-1.gif
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Katunga pravi:
Citat:
Uporabnik urby20 pravi:
Kar se spanja tice, jaz vedno na letalu vzamem 2x sanval 10mg in me ni 9-10h
smile-1.gif

vsaka čast, to je že kr ornk kemikalija, 10mg te ubije!
uf-1.gif




Priporočeni dnevni odmerek za odrasle je 10 mg in ga je treba vzeti tik pred spanjem. Uporabiti je treba najmanjši učinkoviti dnevni odmerek zolpidema, ki ne sme preseči 10 mg.

Ni take panike. Dva pred spanjem, če en ni dovolj. Ni pa to mišljeno kot vsakodnevna terapija. Če pa vsake kvarte enkrat za letalo pa nebo kaj hujšega za odraslega moškega.
 

PIC

Fizikalc
17. avg 2007
2.466
2
38
ksz ...

Meni so največjo revolucijo na dolgih letih naredile noise-cancelling slišalke. Ko po 2 urah snameš slušalke dol in rečeš, "u pyzda, a takle kraval je na avionu!?"

LP,
PIC
 

urb17

Zelenc'
5. dec 2016
4
0
1
Hvala za vse nasvete. Sedeže sem že izbral (ob oknu ker sem hotel gledat ven + da se lahko brez skrbi na eno stran naslonim ko spim), je pa večina letala že zasedena (potujeva 2), bom pa upošteval nasvete za nazaj ko sem sam. Za prvi let do Dohe bo že nekako šlo, naprej do Sydneya bom pa najbrž malo trpel in nekaj vzel za pomoč pri spanju (vedno slabo spim, na busih in v avtu pri daljših potovanjih). Hvala še enkrat
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.819
204
63
Slovenija
za dolge lete (predvsem nazaj, ali če kdo drug vozi) jaz lepo noč pred letom čimmanj spim, pa nekaj poštenega alkota se napoji,
potem se pa na letalu spi kot dojenček. Parkrat sm tako lepo spal, da sem vedel samo za vzlet, zbudile pa so me stevardese, ko je bilo potrebno iz letala oditi.
wink-1.gif
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.877
1.328
113
Seveda to ne funkcionira pri vseh. Daleč najbolje so tiste slušalke, ki jih je omenil PIC. Še bolje od slušalk je pa biznis oz prva klasa. Če to ne gre pa vsaj premium economy, če prevoznik omogoča. Ostalo so nasveti, kako naj ti let čim prej mine.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Jaz na avtobusih zeloooo težko zaspim, na avionu pa ni težav, mogoče jih tudi ti ne boš imel. Enkrat sem zaspal celo med pospeševanjem na letalski stezi.
grin1.gif

Drugače pa jaz ne bi delal neke znanosti iz tega - verjetno letiš s Qatarjem, če greš preko Dohe, tako da ti kaj hudega ne bo, Arabci znajo pedenat potnike.
 

CebelicaMaja

Fizikalc
2. sep 2007
2.316
23
38
KSZ

Ne vem kaj tolk komplicirate. Kupiš karto, spakiraš kufte do teže, ki jo dovoljuje kupljena karta, vzameš dnar in osebni dokument in šibaš. Dej ne bluzite z dekcami pa koutrčki, a mamico tud sabo vzamete? JAO OTROC
 

vuk

Pripravnik
19. nov 2007
499
4
18
Noise cancelling slusalke so meni ble wtf...kako sem lahko zdrzal prej brez njih. Edino drugic bi se verjetno odlocil za in-ear kot over-ear. Glede sedezev pa mam isti sistem kot so nekateri ze pisali-takoj ko se zacne letalo ozat odzadaj in se gre iz 3 sedezev na 2 je super. Spanje pa eno noc prej malo manj,da sem konkretno zmatran in potem ni problema. Sedim pa vedno ob prehodu,da se lahko vstanem kdaj mi pase in razmigam noge.