Naložbe, vzajemni skladi...

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
če nimaš pojma o vlaganju denarja, samo kako ga zaslužiti, kam se daje viške? Se pravi imam ene par jurjev na banki za prvo silo, če se kaj zgodi, ampak recimo varčujem namensko za tudi drugače, kar zdaj čiča pa čaka na varčevalnih računih - z letnimi obrestmi takimi, da ne moreš verjeti... sigurno se da nekam ta denar dati in tudi nič ne delati kaj dosti, pa bodo obresti višje. Nisem požrtna, ampak ene 3-5% pa je že bolje od 0,1%. So kaki skladi dobra opcija za kaj takega? Kateri, na koliko časa je pametno to spremljati oziroma v kakem trendu je pametno potem vložiti v kaki drug sklad. Nekaj imam že od prej pri Alti, lansko leto recimo je bilo ene 3,5% - povsem dovolj, da je bolje kot banka. Pa potem lahko malo se sprehajam med skladi brezplačno. Kaka taka opcija mi je blizu. Torej rada bi kaj boljše od trenutne banke, nekaj ne pretirano rizičnega in da so osnove vsakemu tepčku hitro pojasnjene. Neke naložbe, ki jih moraš ful spremljati in se na njih razumeti mi niso blizu...
 

krentip

Pripravnik
26. dec 2010
440
0
16
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
če nimaš pojma o vlaganju denarja, samo kako ga zaslužiti, kam se daje viške? Se pravi imam ene par jurjev na banki za prvo silo, če se kaj zgodi, ampak recimo varčujem namensko za tudi drugače, kar zdaj čiča pa čaka na varčevalnih računih - z letnimi obrestmi takimi, da ne moreš verjeti... sigurno se da nekam ta denar dati in tudi nič ne delati kaj dosti, pa bodo obresti višje. Nisem požrtna, ampak ene 3-5% pa je že bolje od 0,1%. So kaki skladi dobra opcija za kaj takega? Kateri, na koliko časa je pametno to spremljati oziroma v kakem trendu je pametno potem vložiti v kaki drug sklad. Nekaj imam že od prej pri Alti, lansko leto recimo je bilo ene 3,5% - povsem dovolj, da je bolje kot banka. Pa potem lahko malo se sprehajam med skladi brezplačno. Kaka taka opcija mi je blizu. Torej rada bi kaj boljše od trenutne banke, nekaj ne pretirano rizičnega in da so osnove vsakemu tepčku hitro pojasnjene. Neke naložbe, ki jih moraš ful spremljati in se na njih razumeti mi niso blizu...

Malo poglej po časopisih iz recimo 2005-2010 s finančnega področja in videla boš kako zelo so razni finančni svetovalci streljali kozle - vsaj po večini. Zato ne jemlji nasvetov, ki jih boš dobila kot nekaj kar res drži. Je pa to koristno za izmenjavo mnenj, če gre za konstruktivno debato.
Bistveno pa je, da si določiš max padec po katerem boš naložbo dvignila in seveda tudi max rast ob kateri boš izstopila. Seveda pa se je potrebno potem tega tudi držati. V nasprotnem primeru zadeva nima smisla... Če ne verjameš vprašaj ljudi, ki so vlagali na balkan l 2006 in 2007 in niso pravočasno odprodali svojih naložb.
Pa še to: Samo poglej tečajnico najstarejšega slovenskega vzajemnega sklada Galileo. Kdor je l 2007 vložil 17.000€ ima danes celih 12.000€. Je pa res, da ima tisti, ki je vložil enako vsoto sredi l 2009 v isti sklad danes 30.000€. Tako da- bstvene so odločitve, ki si jih zastaviš ob pričetku varčevanja in jih nato tudi upoštevaš.
Seveda pa si bom tudi sam z zanimanjem prebral kakšen argumentiran odgovor na tvoje vprašanje.
Za začetek pa si lahko prebereš tole temo iz alterja alter
 

TGV

Fizikalc
2. okt 2007
726
106
43
3,5 % je nič. Najmanj 4,2% mora biti da si na ničli. Na hitro sem sestavil tabelco - lahko da sem kaj spregledal, vendar je potrebno upoštevati izstopne stroške, davek itd ..
 

Priponke

  • 2550444-SkladPrimer.xlsx
    11 KB · Ogledi: 405
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
3,5% je 3,5% kar je več kot 0,1%. Od tu sem jaz štartala...

Poznan mi je fiasko balkana iz 2007, okusila na lastni koži. Gre za to, da se lepo sliši, kdaj daš notri in kdaj ven vzeti - tega se držati ni problem, za neko konzervativno razmeroma varno pot. Samo katere točno so te cifre?
Bom pa prebrala tudi polinkano temo.

Dala sem za primer sklade, ampak na splošno lahko tudi malo o osnovnih zadevah nalaganja denarja, če je cilj vsaj, da vrednosti ne izgublja, vsak plus je pa bonus. Ko pridemo do teh zadev, sem tak aberveznik, da to svet ni videl. Se pa zavedam, da bomo morali sami začeti malo za prihodnost skrbeti. Na penzijo se ne zanašam, pa vsak ima ideje kam denar dati. Nekih osnov delanja z denarjem torej bi se rada naučila. Kaka splošna razmeroma varna "navodila" kako se ga razprši s tem, da gre za varianto, ko je trenutno ne visoka, ampak se mesečno/letno notri nekaj dodaja. Tudi kako splošno čtivo, ki pojasnjuje osnove domačih financ z veseljem preberem., če obstaja in je kvalitetno. Ne zdaj neki motivacijski seminarji, piramidne igre in propagandni material.
 
Nazadnje urejeno:

krentip

Pripravnik
26. dec 2010
440
0
16
Lahko prebereš vse kar obstaja. Na koncu se vedno odločiš ti. Spomni se samo kaj vse so govorili pred ameriškimi volitvami. Če bo zmagal trump bo na wall streetu potop. Logično pa je, da če pride do potopa tam, bo prišlo do potopa tudi v eu. No v tem trenutku wall street dela rekorde.

Je pa nekaj pravil:
1. Ko opaziš da je pričela cena zlata rasti je to lahko opozorilo za umik iz vrednostnih papirjev. Ni nujno - je pa precej dober znak.
2. Ko prično indeksi v razvitih državah dosegati rekorde se počasi spravi drugam.
3. Ko so vsi mediji polni reklam in nasvetov o naložbah se počasi umakni iz naložb, ki se oglašujejo.
4. Morda je dobro premisliti o tem da imaš prihranke v denarju v 2 ali 3 različnih svetovnih valutah.


https://books.google.si/books?...p;q&f=false

https://books.google.si/books?...ngs&f=false

Lahko pa se po finančnih nasvetih obrneš tudi na cerkev
cool-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Nekaj imam že od prej pri Alti, lansko leto recimo je bilo ene 3,5% - povsem dovolj, da je bolje kot banka . Pa potem lahko malo se sprehajam med skladi brezplačno. ...... Neke naložbe, ki jih moraš ful spremljati in se na njih razumeti mi niso blizu...

"malo se sprehajam med skladi brezplačno" in "naložbe, ki jih moraš ful spremljati in se na njih razumeti mi niso blizu" ne gre ravno skupaj...znaš biti razočarana...
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik krentip pravi:

Je pa nekaj pravil:
1. Ko opaziš da je pričela cena zlata rasti je to lahko opozorilo za umik iz vrednostnih papirjev. Ni nujno - je pa precej dober znak.
...

Kot si napisal...lahko je dober znak,ni pa nujno! Recimo ob zadnji rasti zlata,ko so v pol leta "zlati" vzajemci zrasli za 100%,to ni vplivalo na rast ostalih delnic...
Če bi bilo tako preprosto,da bi bila rast zlata zanesljiv znak za umik iz delnic,bi bili vsi miljonarji
cool-1.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
saj, to je moj point. Ne vem, kaj naj sploh delam, ker mi osnove niso jasne. Če bi čičanje na varčevalnem računu bilo dovolj, da se ne izgublja na vrednosti, bi vse tam imela, ker na kupček dajati mi ni problem. To znam. Ne znam pa potem s tem kupčkom delati... In nikdar v moji okolici ni bila debata in se nisem naučila, kako delati z denarjem, ker se pač moji starši s tem tako niso ukvarjali. Nikdar jih ni skrbelo, a bodo ali ne bodo penzije in kake (njih še ni bilo treba) , investirali so v nepremičnine, ki jih koristijo do smrti in nikdar ni bila debata, a je to naložba ali strošek, ker so jih lahko le uživali, nikdar prodajali , ker ni bilo treba. saj pač klasična zgodba. V tem segmentu mi pač ni bilo ničesar "dano, privzgojeno", ekonomija pa tudi ni ravno del šolskega kurikuluma razen na šolah z ekonomijo v imenu.
 

TGV

Fizikalc
2. okt 2007
726
106
43
No, sedaj vsaj veš da "3,5% je 3,5% kar je več kot 0,1%. Od tu sem jaz štartala..." da to ne drži
smile-1.gif

V tabelci sem dal primer za obdobje do 5 let - do tu je 25% davka, če zdržiš več je samo 15% ..

Težko je biti pameten, naložbe so včasih bolj zavarovanje pred lastnim (nepotrebnim ali prehitrim) zapravljanjem, kot pa plemenitenje sredstev.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
to vem, da. Ampak recimo, da me zanimajo zadeve na daljši rok. stara sem 35 let, delam in služim in si lahko privoščim dajati na stran, da me pri 65 ne bo penzija povozila. Torej zanimajo m zadeva na 15, 20, 30 let. Da ne bom stara 70 in se ne bom sposobna upokojiti. Ali pa konec koncev recimo čez 15 let (prva varianta), ko bo mogoče treba študij začeti plačevati za podmladek, pa da se lahko malo bolj prijazno kreditira pri meni kot kje drugje. Ker so pač moji otroci, bi jim kaj tudi dala, za kar pa moram najprej nekaj imeti.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik krentip pravi:

Pa še to: Samo poglej tečajnico najstarejšega slovenskega vzajemnega sklada Galileo. Kdor je l 2007 vložil 17.000€ ima danes celih 12.000€. Je pa res, da ima tisti, ki je vložil enako vsoto sredi l 2009 v isti sklad danes 30.000€. Tako da- bstvene so odločitve, ki si jih zastaviš ob pričetku varčevanja in jih nato tudi upoštevaš.

Galileo je ena posebna zgodba,zakaj se je to zgodilo...sklad je takrat imel velika sredstva vložena v slovenskih delnicah,kar je bilo super v obdobju od ustanovitve do 2007,ampak ko so se začele "padavine", so pa prepozno reagirali,da bi šli na tuje delnice,zato so bili v nekakšnem pat položaju,ko bi hitra odprodaja še dodatno znižala že tako nizke tečaje teh delnic. Podobno so "zasrali" pri Ilirikini Modri Kombinaciji!
Bistveno bolje so glede tega recimo reagirali pri Primorskih skladih in pri Probanki z Alfo in Beto...
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.049
1.457
113
39
Meni se zelo dopadejo (za tako situacijo kot jo imas ti) kake dobro dividendne delnice iz sektorjev brez katerih se svet tezko vrti... Elektrika, bolnice, domovi za ostarele, farmacija, umetna gnojila in podobno...
Nekje 3 do 7% letno se gibljejo donosi takih dividend. Torej.. Ne da kupis neko firmo ki se trudi nekaj izumit, ampak priznano dobro stojeco zadevo...
Poguglaj kratice delnic in nepremicninskih skladov: POT, TEVA, CCJ, SNH, OHI, FE...
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Dividenda znajo biti tudi zanimive,ja! Recimo Krka ima okoli 3,8% (neto) dividendo! (za izračun sem vzel lansko dividendo in trenutno ceno delnice)
 

krentip

Pripravnik
26. dec 2010
440
0
16
Citat:
Uporabnik SHARK1 pravi:
Citat:
Uporabnik krentip pravi:

Je pa nekaj pravil:
1. Ko opaziš da je pričela cena zlata rasti je to lahko opozorilo za umik iz vrednostnih papirjev. Ni nujno - je pa precej dober znak.
...

Kot si napisal...lahko je dober znak,ni pa nujno! Recimo ob zadnji rasti zlata,ko so v pol leta "zlati" vzajemci zrasli za 100%,to ni vplivalo na rast ostalih delnic...
Če bi bilo tako preprosto,da bi bila rast zlata zanesljiv znak za umik iz delnic,bi bili vsi miljonarji
cool-1.gif

To drži. Po moje je to posledica nesorazmerno velike količine papirnatega zlata v obtoku.
Sicer pa še wedno drži: If stock market experts were so expert, they would be buying stock, not selling advice.
evil.gif
 

krentip

Pripravnik
26. dec 2010
440
0
16
Citat:
Uporabnik uncle_sam pravi:
Meni se zelo dopadejo (za tako situacijo kot jo imas ti) kake dobro dividendne delnice iz sektorjev brez katerih se svet tezko vrti... Elektrika, bolnice, domovi za ostarele, farmacija, umetna gnojila in podobno...
Nekje 3 do 7% letno se gibljejo donosi takih dividend. Torej.. Ne da kupis neko firmo ki se trudi nekaj izumit, ampak priznano dobro stojeco zadevo...
Poguglaj kratice delnic in nepremicninskih skladov: POT, TEVA, CCJ, SNH, OHI, FE...

Prek katere platforme pa kupuješ VP in koliko te stane ena transakcija?
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.049
1.457
113
39
Tradeking... Za katero smo v sosednji temi ugotavljali, da zdaj ne spusti Slovencev skozi prijavo.. Tinkorswim (Ameritrade) pa recimo spusti...
Ta dva imata recimo 5 in 9,9 usd na posel...

No, da odpiralki vprasanja ne zakompliciramo prevec... Ti je odprtje borznega racuna, ali v Sloveniji ali celo tujini "prezakomplicirana"?
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.049
1.457
113
39
Drugace... Si kaj gledala obvezniske sklade na kaksni temu namenjeni www strani? Denarnisupermarket recimo...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
jest sem zjokala... sploh ne razumem kaj govoriš, kot da ne isti jezik...
delnice - OK. to razumem. Borzni račun je trgovalni račun? to kar smo zdaj mogli vsi odpirati?

Kaj so obveznice in delnice? Obvezniški in delniški skladi? Tinkorswin je kot borzni račun v tujini? Imam opcijo "virtualnega" oziroma "igralnega" denarja? Oziroma kaka aplikacija, ki bi to imela, da sploh vidim za kaj gre.

se potem kar se recimo tiče zgoraj napisanih variant - energetika, farmacija (to so najbrž neke stalnice?) gleda naše firme ali tuje. Iskreno povedano, našim čisto nič ne zaupam...

Tako, da ja. Osnove so meni zakomplicirane, ker dejansko bi rabila nek "uvod v temo" prebrati. Vem, načeloma gre za dandanes "finančno pismenost" in sem v zadevi popolnoma nepismena. Kot če bi mi dal kanji brati...
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Za penzijo se kupuje zlato, pa je. Ne pa k raznim kravatarjem hodit po njihove 'produkte'.