Kdaj imate dosti?

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.970
2.687
113
Kako vi upravljate s svojim premoženjem/prihranki?
Recimo da mi podjetje laufa v redu, kar pa se seveda lahko v moji panogi spremeni iz danes na jutri. Nekaj prihrankov imam, pa jih v bistvu tudi nimam, ker jih uporabljam za povečanje obsega poslovanja. Sedaj sem prišel do opcije, da vstopim v še en drug vpeljan posel, ki bi mi spet lahko prinašal nek prihodek, bi pa bilo pa za ta vstop potrebno vzeti še nekaj krede.
Kar hočem vprašati je, kdaj je zadosti, ali je fino imeti 10k na računu za backup in delati naprej skromno, se je fino vedno gnati za še in še in še... Pri kateri starosti reči, OK dost je, dajmo uživat v lajfu,...
 

gustav

Pripravnik
17. mar 2011
478
1
18
Zg. Gorenjska
Takrat ko imaš ves kruh namazan z marmelado... Po večini pa za kruh hodimo na šiht, potem pa garbamo da napraskamo še za mal marmelade... Tako pravimo pri nas..

Drugače pa bolj resno.. Odvisno od ciljev, sam trenutno ribam za rešitev stanovanjskega problema.. Če bi imel to rešeno bi imel načeloma dosti in bi mi bil cilj kako priti do čimveč prostega časa ob tem "dosti"..

Backup pa mora biti, prej 20 kot 10..
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Zanimivo razmisljanje in dobra prispodoba z marmelado in kruhom...

Kdaj je dosti? Najbolje je, ce vse skupaj delas iz uzitka in je denar samo stranski produkt. To se sicer slisi idealizirano ampak je izvedljivo, ko imas dovolj za mirno zivljenje do smrti. Torej recimo mas na racunu 1 mio in se potem ukvarjas s poslom le se zaradi veselja - verjetno sprejemas celo nekatere odlocitve bolje kot pa ce je glavni motiv denar....

No zdej grem pa naprej za marmelado nabirat =P
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.059
113
39
MB
Citat:
Uporabnik Guinness pravi:
Kako vi upravljate s svojim premoženjem/prihranki?
Recimo da mi podjetje laufa v redu, kar pa se seveda lahko v moji panogi spremeni iz danes na jutri. Nekaj prihrankov imam, pa jih v bistvu tudi nimam, ker jih uporabljam za povečanje obsega poslovanja. Sedaj sem prišel do opcije, da vstopim v še en drug vpeljan posel, ki bi mi spet lahko prinašal nek prihodek, bi pa bilo pa za ta vstop potrebno vzeti še nekaj krede.
Kar hočem vprašati je, kdaj je zadosti, ali je fino imeti 10k na računu za backup in delati naprej skromno, se je fino vedno gnati za še in še in še... Pri kateri starosti reči, OK dost je, dajmo uživat v lajfu,...

dosti je takrat, ko imaš dovolj da lahko greš v "pokoj" if u know what i mean.

cilj ti pa mora (pomoje) bit, da spraviš vsaj en posel do te stopnje da je pasivn prihodek, se pravi da deluje brez tvojega operativnega dela, s tem povečaš prihodke, ne delaš pa 2x več.

sicer pa 10k na računu za backup, je backup samo za primer da moreš nujno menjat avto, za kako večjo pizdarijo je bistveno premalo
grin1.gif
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Jaz pa za kruh ...
crazy1.gif


Šalo na stran - kje se konča kruh in kje začne marmelada? Jaz imam kruha načeloma dovolj - kruha z malo marmelade je pa za kako desetletje (ob popolnem izpadu dohodka) - torej bistveno premalo. In kaj zdaj? Vlagati, držati, kaj tretjega ...
17758-icon_confused.gif
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Jaz sem kot kruh razumel samo resitev stanovanjskega problema =) Vse ostalo je marmelada =P
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Kaj ti nuca “suhi kruh” (mrzlo stanovanje) in “plesnivi kruh” (prazen hladilnik)? Marmelada so pa potem hiter net, pa HBO, pa X namesto A5 ...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Jaz kot msrmelado razumem (kvaliteten) prosti čas...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Prosti čas....da ne delaš petke in svetke...da maš normalne pogoje...da maš normalen delovnik..

Kvaliteten....da si lahko privoščiš izlete...potovanja...mogoče kako igračo (motor)... Da maš čas za frende/familijo
 

karamarko

Pripravnik
29. sep 2014
365
0
16
Kar se tiče backupu, imam vsaj toliko, da imam pokrito za 1 leto preživetja. To ni standard, kot ga imam sedaj ampak življenjsko pomembni stroški in par sto € za zraven na mesec.

Drugače pa imam sam trenutno nižjo plačo kot bi jo lahko imel. Imam pa službo pon-pet 8-16, rešen stanovanjski problem, zelo malo skrbi in veliko kvalitetnega prostega časa.

Z lahkoto bi šel na boljšo plačo ampak se mi ne 'splača', ker vem kaj bi to vse prineslo zraven. Ne rečem, da ne v roku parih let ampak trenutno mi tako ustreza.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Kdaj je dosti, je tipičen problem, ki se ga danes redko kdo med podjetniki sploh zaveda. Zame, ki prihajam iz druge strani in navadno gledam zgodbe podjetnikov, ki se niso ravno dobro iztekle, bi rekel, da je dosti takrat ko delaš sam in imaš zraven še tam do tri zaposlene. To je nekako zgodba, ki se jo da, sila dobro obvladati z nekaj splošne logike in znanja podjetništva.

Vse kar je več pomeni veliko več dela, veliko več managementa zaposlenih, delovnih procesov, denarnega toka, dobaviteljev, kupcev.....

To pa so že znanja, ki jih žal nimamo vsi oz. za katera je potrebno včasih obiskati tudi kakšno izobraževanje o vodenju, delu z ljudmi, organizaciji časa, pregledu bilanc, ipd..

Prosti čas je za podjetika itak nekaj, ki je pa ni. Če te stranka kliče moraš v vsakem primeru narediti, ker si od nje odvisen. Sploh če si one man band.
Tako, da raje kot koliko boš zaslužil z novim poslom se vprašaj, koliko boš imel več dela z dobavitelji, poslovnimi procesi, nabavo, v končni fazi pa tudi administracijo in pripravo papirologije za računovodstvo. Kako bo nov posel vplival na tvoj osnovni biznis, likvidnost, se pokriva sam v celem poslovnem letu ali boš ga moral pokrivati iz druge dejavnosti, so obstoječi kupci dolgoročni ali so takšni, ki bodo hitro pobegnili k konkurenci...
 

B81

22. jul 2007
34.262
8.812
113
A ni dovolj toliko, da bos imel npr. vsaj 1000 eur (penzije) do 90-ega leta?
Torej, ce se kaj zalomi in nehas delat? Ce si star 40, je "dovolj" 600 k eur.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
Jaz kot msrmelado razumem (kvaliteten) prosti čas...
Glede na to da, kako imaji ljudje danes malo casa, tudi jaz smatram, da imas dovolj takrat ko ne reces v 99% "nimam casa" in se pogreb mame prestavis na drug dan.

In ja, xboxa ne rabim, avta v vrednosti 6mestne cifre tudi ne, nepremicnino imam/va, tako da se najde tudi kaj casa za alter, familijo, prijatelje (ce ga imajo oni).
Recimo da jaz imam dovolj. (Za kruh)
Za tanek namaz marmelade pa se delam takrat in tisto kar mi pase. Brez nekega mobinga.....

Na sreco sva oba skromna in ne hrepeniva prevec po nwjnovejsi tehnicni robi , po najnovejsi modi, zivljenje v centru lj nama tudi ni prioriteta...), videti cel svet tudi ne....
Seveda nimam nic proti ce bi si ga imel moznost ogledat. Ampak trenutno nama je boljsa marmelada casovna in mirni zivci, kot pa ogled kitajskega zidu, potem pa celo leto prenasat mobing na sihtu zato da sem zasluzil za ogled tega zidu.
bonk.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Jaz imam sedaj dosti. na računu ni ne vem koliko, recimo 5-6 plač, je tudi kreda, ki pa ne bremeni preveč. Ko grem v štacuno, lahko kupim kar želim in ne kar je na akciji ali ceneje. Ko je treba v šoli/vrtcu kaj plačati, to zmoremo brez problema. Sem še tretjič na porodniški, pa me niti za moment ne skrbi, kaj in kako bomo. Ko nisem na porodniški, grem z veseljem v službo, ker so tako odnosi kot plačilo pravi, tako da je povsem vseeno ali je ponedeljek ali petek. to je, kar se denarja tiče. kar je najpomembneje - ob tem mi ostane tudi nekaj prostega časa.
Če bi me vprašal 10 let nazaj, bi bil odgovor najbrž drugačen, je bilo veliko želja bolj zvezanih z denarjem. nekaj bi jih sicer lahko danes tudi uresničila, pa mi ni več toliko do tega. Če bi me vprašal pa 20 let nazaj, ko sem bila najstnica, sem pa itak rekla, da če bom imela tako življenje, kot ga imam danes, da se bom hin rihtala.

Kar imava, je pa zmožnost sproti zaslužiti dovolj za vse to. Tako da bolj kot na hrepenenju po še več, delam na tem, da mi bo zdravje čimdlje služilo, da bom delala tako kot do sedaj. Zna biti na koncu računica splošnega zadovoljstva in preskrbljenosti bolj v prid.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.245
1.887
113
Citat:
Uporabnik Guinness pravi:
Kako vi upravljate s svojim premoženjem/prihranki?
Recimo da mi podjetje laufa v redu, kar pa se seveda lahko v moji panogi spremeni iz danes na jutri. Nekaj prihrankov imam, pa jih v bistvu tudi nimam, ker jih uporabljam za povečanje obsega poslovanja. Sedaj sem prišel do opcije, da vstopim v še en drug vpeljan posel, ki bi mi spet lahko prinašal nek prihodek, bi pa bilo pa za ta vstop potrebno vzeti še nekaj krede.
Kar hočem vprašati je, kdaj je zadosti, ali je fino imeti 10k na računu za backup in delati naprej skromno, se je fino vedno gnati za še in še in še... Pri kateri starosti reči, OK dost je, dajmo uživat v lajfu,...

Odvisno koliko si materialista.

Pri tej temi se pa res ne da posploševat.

Eni imajo dost gumico 5 metrov, drugi si kupi jahto dolgo 30 metrov pa še ni zadovoljen.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.245
1.887
113
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
Prosti čas....da ne delaš petke in svetke...da maš normalne pogoje...da maš normalen delovnik..

Kvaliteten....da si lahko privoščiš izlete...potovanja...mogoče kako igračo (motor)... Da maš čas za frende/familijo

To je to.

Kaj ti nuca ves denar, če si nonstop vpet v posel, firmo, delo...
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Zanimivo razmisljanje in dobra prispodoba z marmelado in kruhom...

Kdaj je dosti? Najbolje je, ce vse skupaj delas iz uzitka in je denar samo stranski produkt. To se sicer slisi idealizirano ampak je izvedljivo, ko imas dovolj za mirno zivljenje do smrti. Torej recimo mas na racunu 1 mio in se potem ukvarjas s poslom le se zaradi veselja - verjetno sprejemas celo nekatere odlocitve bolje kot pa ce je glavni motiv denar....

No zdej grem pa naprej za marmelado nabirat =P
dobro napisano. Pravijo v Canadi (tak mi je reku canadian boy) Živiš, da lahko delaš. Pr nas je pa očitno tako, delaš, da lahko živiš.
Zdi se mi, da vas je tukaj večina, ki ne delate iz užitka. Vsi bi neki kvaliteten prosti čas. Kaj pa je kvalitetni prosti čas??? Za enega, je to košnja trave (za ene pa smrtna kazen), za drugega igranje z otroki, za tretjega posedanje v gostilni ali TV, računalnikom........ eni bi potovali....itd.
V življenju nekaj moraš početi. In če ne počneš nekaj, kar te ne veseli, so pa jamranja. Kdaj je dosti denarja?? Za ene takrat, ko brez problema plačajo osnovne položnice in hrano. Za druge takrat, ko ne rabijo nič delati in kao" kvalitetno" preživljajo svoj prosti čas/dan/teden/mesec/leto. Vsi ostali nekje vmes.
 

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
"Dovolj" oz. uspel si takrat, ko si finančno neodvisen. Se pravi, ko tvoj pasivni prihodek presega prihodek plače. Drugače boš vedno v stiski in potreboval delat...