Strosek delodajalca na 1000€ neto place ?

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.361
9.103
113
Vidiš vidiš -vseh stroških... pa stroški bencin pa tv, papostelja,vrtalni stroj. To si drugače moraš kupit če hočeš imet doma,na spju vzameš na "firmo". inna koncu prilagajaš shemo in zaslužiš minimalnih 600 namesto 1700...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.353
981
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
Vidiš vidiš -vseh stroških... pa stroški bencin pa tv, papostelja,vrtalni stroj. To si drugače moraš kupit če hočeš imet doma,na spju vzameš na "firmo". inna koncu prilagajaš shemo in zaslužiš minimalnih 600 namesto 1700...

In to tebe boli, ker sam ne moreš/ne znaš al kako?

Seveda ti kot spjevcu ostane več. A to kar ti pišeš, da gre vse v stroške pri normirancih nima efekta. In večina teh spjevcev, ki zaslužijo "veliko" so normiranci. Sem poskusil vse tri strani (bil zaposlen, klasičen sp in normiranec). In normiranec je fajn, ker je manj papirologije. V mojem primeru pa je dražji od klasične obdavčitve. Pri klasični obdavčitvi pa tudi slej ko prej zmanjka "idej" kaj še dati v stroške. In kaj kmalu prideš do tega, da se ti ne da več ukvarjati s tem in pač plačaš tisti davek. Če dodaš v zgornje številke še kak dopust potem ni več tako lep znesek. ker tisti mesec dni odsotnosti ti noben naročnik ne bo plačal.

Vse to pa špila dokler gre vse v pravo smer. Takoj ko se zalomi recimo z zdravjem, ti lahko precej dobro povem kaj to pomeni finančno. Ne govorim sedaj o angini in tednu dni bolniške. Ampak o recimo 3+ letni bolniški. Plačeval si pa seveda čim manjše prispevke. Raje nebi razmišljal kaj to pomeni za invalidsko upokojitev...

Še vedno pa bi jaz osebno takoj izbral s.p. Imaš vsaj malo vpliva na to kam bo šel denar. Riziko je pa dosti večji.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.323
5.357
113
Vidiš vidiš kaj? a mi govorimo vsi o isti stvari? ti si rekel če za storitev dobiš 1740, torej primerljivo kot v službi. a tam kupiš vrtalni stroj ali ne? delamo primerjavo, ko ostane 1740/mesec na razpolago za plačo po vse stroških. sp. resda lahko da telefon v stroške pa še kako tako stvar (račun za elektriko ipd, ne more dati postelje. in tudi domačo posteljo bo težko dal v stroške, če ni [cenzura] ali pa mu bo ta prvif požrl računovodja, ki se s tem bavi. Potni so posebej tako pri eni kot drugi varianti.

poleg tega 1740 bruto bruto ni strošek delodajalca, strošek delodajalca je 1740 + potne + malica + regres/12. pa vse kar rabiš za delo kupljeno in plačano.

če pa ti govoriš o izstavljenem računu s.p. do delodajalca pa tako povej. kot je bilo vprašanje na začetku zastavljeno, je šlo za tisto, kar se lahko primerja s plačo zaposlenega.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.323
5.357
113
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
Vidiš vidiš -vseh stroških... pa stroški bencin pa tv, papostelja,vrtalni stroj. To si drugače moraš kupit če hočeš imet doma,na spju vzameš na "firmo". inna koncu prilagajaš shemo in zaslužiš minimalnih 600 namesto 1700...

In to tebe boli, ker sam ne moreš/ne znaš al kako?

Seveda ti kot spjevcu ostane več. A to kar ti pišeš, da gre vse v stroške pri normirancih nima efekta. In večina teh spjevcev, ki zaslužijo "veliko" so normiranci. Sem poskusil vse tri strani (bil zaposlen, klasičen sp in normiranec). In normiranec je fajn, ker je manj papirologije. V mojem primeru pa je dražji od klasične obdavčitve. Pri klasični obdavčitvi pa tudi slej ko prej zmanjka "idej" kaj še dati v stroške. In kaj kmalu prideš do tega, da se ti ne da več ukvarjati s tem in pač plačaš tisti davek. Če dodaš v zgornje številke še kak dopust potem ni več tako lep znesek. ker tisti mesec dni odsotnosti ti noben naročnik ne bo plačal.

Vse to pa špila dokler gre vse v pravo smer. Takoj ko se zalomi recimo z zdravjem, ti lahko precej dobro povem kaj to pomeni finančno. Ne govorim sedaj o angini in tednu dni bolniške. Ampak o recimo 3+ letni bolniški. Plačeval si pa seveda čim manjše prispevke. Raje nebi razmišljal kaj to pomeni za invalidsko upokojitev...

Še vedno pa bi jaz osebno takoj izbral s.p. Imaš vsaj malo vpliva na to kam bo šel denar. Riziko je pa dosti večji.

zmaga.gif
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Citat:
Uporabnik tomi pravi:
leta 2030 gremo na 30 % izplačila, pa verjamem da se nas večina tukaj še niti približno ne bo takrat upokojila ... tak da ... še enkrat kaka penzija?

kdor trenutno nima neke vizije oz finančnega načrta kak bo živel "v penziji" bo v hudih težavah, tak da iz tega vidika bi jaz reko da čimmanj vplačevat v pokojninsko blagajno ker je tak isto kot da bi stran metal
Lahko vir za tole?
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
koliko dobiš pri s.p.? se pravi da ti na s.p. ostane po vseh stroških 10k€ mesec za tvojo storitev?

Pojma nimam, imam d.o.o. in mi ni bilo še za trenutek žal, da nimam s.p.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.323
5.357
113
Kot doo si najbrž moraš izplačati plačo. Si jo izplačas kot redno zaposlenemu ali kot plačilo računa, ki ti ga je s p. (ti sam) izstavil.
 
Nazadnje urejeno:

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik poldo pravi:
Zanima me koliko delodajalca stane delavec kateri dobi 1000 € neto mesecno.

Glede na "mutne posle" in neizobraženost delavne sile, daj najprej razjasni sledeče: 1000€ neto ali 1000€ na račun?

Če hočeš neto plačo jurja, je tvoj bruto 1.500€ in strošek delodajalca 1740€. (Plus k obema zneskoma (!!) malica in prevoz na delo. Vprašal si neto...)

Če pa hočeš jurja na račun, se pa to lahko zmuti na mnogo načinov, recimo uradni minimalac (804,96) + 430 malice,prevoz,potni in imaš na računu "jurja" strošek delodajalca pa 1360€.

Terminologija:
bruto plača je zate "fiktivni" znesek; torej, tvoj zaslužek, od katerega plačaš prispevke. Lepo se sliši, a te cifre ne vidiš na računu
grin1.gif

neto plača je bruto minus prispevki, tisto kar vidiš na trr nakazano kot "plača".
strošek delodajalca je tvoj bruto + prispevki delodajalca (jap, eni drugi prispevki)
malica, prevoz na delo ti zakonsko pripada, ja pa tu precej okolišenja, ali ti bo plačal LPP karto ali dobiš kilometrino, koliko ti bo plačal malico, lahko imaš organizirano malico in ti je ne plača...
kilometrina (potni stroški) je tisto, kar dobiš za pot narejeno s svojim avtom. Ali ja ali ne, si pa s tem inštrumentom marsikdo neobdavčeno izplačuje $$ iz firme.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
@Odisej bruto plača ni samo zaslužek, ki se "lepo sliši", ampak nekaj od njega le imaš (poleg neto). Pustimo pokojnino, kolikšna že pač bo, ampak imaš krito tudi zdravstveno varstvo, starševsko varstvo, brezposelnost, ...
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ja ja... ampak, povprečni smrtnik ne bo znal imeti debate o plači in omenjati bruto dohodek. Jasno, ker so prispevki upoštevani kjer pač so. V gostilniški debati še vedno ne veš kaj je kaj; ko se hvališ z visoko plačo poveš nakazilo na trr, kadar z nizko pa poveš neto
tongue-1.gif
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Kot doo si najbrž moraš izplačati plačo. Si jo izplačas kot redno zaposlenemu ali kot plačilo računa, ki ti ga je s p. (ti sam) izstavil.

Plačo. Neko osnovno ampak ne minimalno. S.p. ja nimam, ker bi bile same dodatne komplikacije.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.323
5.357
113
No, in to kar je sajkek vprašal oziroma sem jaz razumela, da je vprašal je: poglej ns plačilno listo kolik strošek si bil svojemu doo (oziroma vprašaj računovodjo ket bruto bruto lahko da ni gor) in koliko je na račun prišlo.
Opcija b je pa, da si odpreš se s.p. izstavis svojemu doo račun za ta znesek. Koliko takrat ostane na tvojem trr.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.291
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Ja ja... ampak, povprečni smrtnik ne bo znal imeti debate o plači in omenjati bruto dohodek. Jasno, ker so prispevki upoštevani kjer pač so. V gostilniški debati še vedno ne veš kaj je kaj; ko se hvališ z visoko plačo poveš nakazilo na trr, kadar z nizko pa poveš neto
tongue-1.gif

In po več kot 25 letih odhoda iz socializma, bi že bil čas, da bi tudi "navadni smrtniki" dojeli kaj je kaj pri plači in kako se je treba za plačo zmeniti.

Ne pa da so tragi-komedije, ko je nekdo ne minimalcu in dodatno legalno poskuša zaslužiti kakšen dinar, na koncu mu pa vse požre države, ker sploh ne ve, da mu delodajalec (seveda z žegnom države) plačo izplačuje s posebno (dohodninsko) olajšavo ki si jo seveda država crkne nazaj, kakor hitro prideš nad "dovoljeni" letni zaslužek (zaradi dodatnega dela).

Je pa še bolj žalostno, ker "navadni" smrtniki sploh ne poznajo razlike med "odtegljaji / dodatki" pri plači.

Ker so volitve blizu še malo mojih mokrih sanj - moj glas dobi tisti, ki bo:
- ukinili potne stroške in jih nadomestil z ustrezno davčno olajšavo
- ukinil plačilo malice in jo nadomestil z ustreznim neobdavčenim zneskom pri plači
- ukine možnost mesečnega uveljavljanja posebne davčne olajšave, oziroma vsaj obrne logiko (zaposleni lahko zahteva mesečno uveljavljanje in ne, kot sedaj, da mora zahtevati "neuveljavljanje, kar pripelje do tega, da jih 99% sploh ne ve, da so na miniminimalcu)
- povečal prispevke za socialno varnost in zmanjšal dohodnino (idealno bi bilo, da ostane skupna obremenitev plače enaka, pristal bi celo na 2% višjo obremenitev - in ne, nisem na drogah)
- uvedel socialno kapico (s povečanjem socialnih prispevkov postane to celo realna možnost)
- uvede možnost uveljavljanja dodatnih dohodninskih olajšav (seveda po pameti)

Vse skupaj seveda potegne za sabo, da bodo tudi s.p.-ji bolj obremenjeni ozr. ne bodo mogli "mutiti" na račun manjših socialnih prispevkov. Da ne bo nesporazuma - nimam popolnoma nič proti davčni optimizaciji in izkoriščanju vseh možnih davčnih olajšav. Še več - spoštujem vse, ki so se odločili za samostojno pot in celo drugim omogočajo zaposlitev.
Sem pa izredno alergičen na izigravanjem sistem, kjer delodajalci "prisiljujejo" zaposlene, da delajo preko s.p. - ker "jim" bo tako več ostalo. Žal na koncu delavcem ne ostane "več" oziroma bistveno premalo, da bi pokrivali vse rizike.
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
nikoli nisem razumel, zakaj moramo 2x plačevati prispevke, ta država ni normalna....predvsem narod, ki volimo take kretene v parlamentu, ki nam pišejo zakone.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.975
9.089
113
39
MB
čudni smo predvsem mi, ki pričakujemo da bo deloval sistem ki predvideva da 40 let plačuješ del svoje plače, pol pa boš iz tega še 30-40 let dobival celo plačo
grin1.gif
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
tomi: od kje tebi logika, da bomo toliko dolgo živeli sploh? recimo jaz bom moral delati do 65+....potem me 100% pobere v 10 letih max.

gr69: delavec in delodajalec, ne?
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Najmanj pol upokojencev matilda pobere v prvih 6 mesecih penzije. Znanost do sedaj tega fenomena še ni uspela zanesljivo pojasniti. Preostalo populacijo prepolovi rak do 70. leta starosti, tisto kar pa preostane, so pa "Kaveljci in korenine".
smile-1.gif
Magična starost je okoli 84 let - takrat se zadeve konkretno razredčijo.

In ti Kaveljci in korenine gredo Tomiju v nos
bonk.gif
. Prav privoščim mu, da bi g. Tomi doživel 100 let in bil tako prisiljen svoje besede požreti !
 
Nazadnje uredil moderator:
I

Izbrisan uporabnik #9334

Aja,
Citat:
Citat:
Uporabnik Jado pravi:
nikoli nisem razumel, zakaj moramo 2x plačevati prispevke,.........................


Kaj ne veš, da se delavčevi prispevki plačujejo dvakrat - prvič v breme delojemalca in drugič v breme delodajalca?

Da se pa sistema ne da razumeti, se pa menda vsi strinjamo. Je zanalašč tako sestavljen, zakaj bi bilo preprosto in transparentno
hysterical-1.gif
.
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
Žal nismo več v YU, kjer se je armada upokojevala pri nekje 55 ih in sedaj "gnoijo" do 90-ega+.....nesramno, a resnica.