Tožba bivših zaposlenih zaradi povzročitve škode

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Ali je kdo imel tak primer, da so mu zaposleni povzročili poslovno škodo z nevestnim ali škodonamernim početjem.
Ker sem na podlagi izvedenca že pridobil obremeneilne dokaze zoper oba sedaj že bivša zaposlena. Kako ukrepati kakšna je sodna praksa v teh primerih je že kdo imel podoben primer na sodišču. Poslovna škoda v prvem primeru je 80k€ v drugem pa gre za namerno oškodovanje poslovnega partnerja in posledično sprožitev tožbenega procesa tega partnerja zoper našo družbo vendar sem pravočasno poiskal konsenz in začasno zadevo saniral.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.469
2.324
113
Slab sef, da ni prej pogruntal.

Ce ti nista direktno inventarja kradla, kr dvomim da ju lahko na kak nacin tozis. Mislim, da nisem nikjer se podpisal pogodbo, da s svojim denarjem odgovarjam za delo.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Zelo težko boš tokazal, da sta res zaposlenca tista, ki sta kriva. Vendarle je tukaj še vodja, direktor in lastnik, ki bi morali vršiti nadzor in pravi čas ukrepati. So ju samo odpustil ali ste imeli disciplinski postopek in ste ugotovili, da slabo delata, da so napake, da povzročata škodo?
Na sodišču bosta povedala, da sta delala tako kot je način dela v podjetju, da sta imela takšna ustna navodila, da nista vedela da ne smeta.....V glavnem če nista fizično kaj odnesla, uničila bo zelo, zelo težko!
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
V resnici ne vemo kaj je bilo. Ce je zaposleni nekaj naredil direktno v nasprotju s pravili, kjer je ocitno da ne gre za malomarnost ampak namerno ravnanje se lahko tozi za odskodnino sploh ce je skoda merljiva.
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Hvala apolo to mi je tudi odvetnik povedal in ja skoda je merljiva saj sta z ocitnim prikrivanjem delala skodo podjetju. Tole je pa ze visek delas vse da je delavcem lepo dal sem jim placane neomejene dopuste skladno s tem tudi nagrade ob dobro izvedenih projektih itd. itd. nato sem ju nadomestil z dvema drugima. Ki že tri meseca odpravljata napake in pritožbe od strank in nikakor ne prides na zeleno vejo s časom ja nisem iz foha zato sem zaposlil ljudi, ki bi naj zadeve obvladali vsaj tako so govorili na razgovorih in to dokazovali z referencami z leti zgradis neko zaupanje do ljudi ki jih imas ob sebi. A nažalost doživiš hladen tuš ko ugotoviš da si bil izzigran nemores pa vsak dan 8 čepet za hrbtom vsakega od njiju in gledwt kaj pišeta in kaj dela oz kaj ne dela. Janres je sem zelo slab šef, ker sem se boril za svoje zaposlene, da so imeli vsak mesec plačo, dopust kadar so hoteli in ko so ga potrebovali sieste tudi po uro in vec, moznost da so delo lahko opravili od kjer koli itd.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Zanimivo. Prvo vprašaš odvetnika, potem pa še alter, da se lažje odločiš za tožbo
smile-1.gif
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Odvisno od odvetnika. Pomisli samo na zapuscinske. Ko stroski advokatov na koncu presezejo dedno maso. Pa na zacetku nihce ne rece da nima smisla se tozarit
smile-1.gif
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Še enkrat - če sta delala mimo postavljenih pravil. Tako kot pišeš se mi zdi, da pravil ni bilo. Posledično ni bilo opozorila in sta delala "v dobri veri" naprej, kot od prvega dne.
Tožbo v takšni konstelaciji 100% zgubiš.
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Pravila so bila jasno definirana od prvega dne tudi opozorila so si sledila po tretjem opozorilu mi je bilo dosti. Opozarjal sem sam kot tudi stranke ker stvari niso delovale kot je treba. Nekatere napake so se odpravile vendar na nacin, da so povzrocili druge manjse itd. Ja sem se posvetoval z odvetnikom vendar odvetnike jemljem vedno kot odvetnike. Zato me je zanimalo ce je kdo imel podoben problem eno je kaj pravi odvetnik in eno je kaj pokazejo iskusnje predvsem v nasih sodiscih. Zanimivo mi je predvsem dejstvo to, da je delodajalec lahko vsega kriv tudi že za najmanjšo pizdarijo delavci so pa izzvzeti in obratno nikoli krivi za nič. Dokler je tako boste bomo vsi, ki si bomo želeli nekam naprej vedno v dvomih komu še dati priložnost ali ne. Na slabšem bodo predvsem ljudje ki, bi radi delali so sposobni in te možnosti zaradi določenih osebkov ne bodo nikoli dobili. Gamad očitno ostane za vedno gamad ni druge.
 
Nazadnje urejeno:

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
Verjetno programiranje, glede da si dela reklamo za izdelavo spletnih trgovin.
Edino kar mi trenutno ni jasno je kako lahko nekdo naredi 80k € škode pri nekom, ki reklamira izdelavo splene strani za 600€.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.210
113
Kako bivših? Zakaj jih ni več?
Res je, če bi se dobro počutila in bila spoštovana A se ni nič prej videlo?
Potem 100% nimaš šans. Merlivo ali ne!
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik baldrick pravi:
Pravila so bila jasno definirana od prvega dne tudi opozorila so si sledila po tretjem opozorilu mi je bilo dosti. Opozarjal sem sam kot tudi stranke ker stvari niso delovale kot je treba. Nekatere napake so se odpravile vendar na nacin, da so povzrocili druge manjse itd. Ja sem se posvetoval z odvetnikom vendar odvetnike jemljem vedno kot odvetnike. Zato me je zanimalo ce je kdo imel podoben problem eno je kaj pravi odvetnik in eno je kaj pokazejo iskusnje predvsem v nasih sodiscih. Zanimivo mi je predvsem dejstvo to, da je delodajalec lahko vsega kriv tudi že za najmanjšo pizdarijo delavci so pa izzvzeti in obratno nikoli krivi za nič. Dokler je tako boste bomo vsi, ki si bomo želeli nekam naprej vedno v dvomih komu še dati priložnost ali ne. Na slabšem bodo predvsem ljudje ki, bi radi delali so sposobni in te možnosti zaradi določenih osebkov ne bodo nikoli dobili. Gamad očitno ostane za vedno gamad ni druge.

Vse pisno? Pravila in opozorila / disciplinski postopki?
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
Poznam primer, ko se je računalo po predračunu, nato se delali manjši računi in denar v žep zaposlenega, to se je lahko dokazalo in tudi iztožilo. Tak da, če hočeš bolj natančne odgovore, bo treba tudi kaj bolj natančno definirat, kako je nastalo 80k€ profita/škode.
 
19. jul 2007
2.756
1.479
113
Zanimivo mi je predvsem dejstvo to, da je delodajalec lahko vsega kriv tudi že za najmanjšo pizdarijo delavci so pa izzvzeti in obratno nikoli krivi za nič.

To pa vsekakor velja za delovno in socialno sodišče, kjer bo zadeva pristala, če se boš odločil za to (v res najmanjšem dvomu odloči v prid delavca).

Vem pa za primer, ko je bila zadeva vsebinsko čista in se je zaposleni vlekel ven na formalnih zadevah, pa zaposlenemu no uspelo in ke obveljala delodajalčeva.

PS: če bi celo dobil tožbo, a boš dobil denar?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
zajebal si se z izbiro delavca. vem, da popizdiš... če se greš tožariti - boš dobil denar nazaj? sta ti ga sunila ali "zapravila". če ne, je škoda tistega, ki ga še imaš v žepu, da bi šel za odvetnike. direktno tebi škoda najbrž ne bo nikdar povrnjena, vendar če si v specifičnem fohu, kjer je navada, da bodoči delodajalec pokliče prejšnje delodajalce kako in kaj je z osebkom, potem takrat poveš, kako zanesljiv in sposoben kader je... vsekakor pa oba na cesto in odmisliti v bodoče pa ne kaznuj preostalih, ki so se izkazali vredne vsega tistega, kar si zgoraj naštel. Nima smisla zdaj tem težiti, da se bodo štempljal pa tak... osredotočiš se, kako bi sito za tiste, ki bodo v prihodnje delali pri tebi, izboljšal, da take pajace takoj izločiš.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Citat:
Uporabnik johan_blond pravi:
Zanimivo mi je predvsem dejstvo to, da je delodajalec lahko vsega kriv tudi že za najmanjšo pizdarijo delavci so pa izzvzeti in obratno nikoli krivi za nič.

To pa vsekakor velja za delovno in socialno sodišče, kjer bo zadeva pristala, če se boš odločil za to (v res najmanjšem dvomu odloči v prid delavca).

Vem pa za primer, ko je bila zadeva vsebinsko čista in se je zaposleni vlekel ven na formalnih zadevah, pa zaposlenemu no uspelo in ke obveljala delodajalčeva.

PS: če bi celo dobil tožbo, a boš dobil denar?
Delovno in socialno sodisce razsoja v sporih ki izhajajo iz delovnega razmerja (dopusti, starsevske pravice, odpovedi pogodbe o zaposlitvi, itd)...

Tu gre za civilni spor. Zaposlena sta mu namerno povzrocila toliko in toliko skode. Tozbo se vlozi na okrozno sodisce (glede na visino zahtevka).

Pa morda gre celo za kaznivo dejanje zloraba polozaja ali zaupanja pri opravljanju gospodarske dejavnosti
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
V prvi vrsti je potrebno vedeti, da je to ena stran zgodbe. Sodišče bo seveda poslušalo še drugo stran zgodbe in se potem odločilo. Dejstvo je, da bo potrebno domnevno škodo dokazati z natančnimi izračuni. Torej kakšne napake, kako dolgo ste jih odpravljali, koliko delovnih ur ste porabili, ste morali strankam zaradi tega priznat dodatni popust, izdati dobropis, .... V glavnem ne pričakuj, da bo sodni proces končan prej kot v nekaj letih in tudi če ti rata in res zmagaš, ne verjamem, da boš uspel s kaj več kot 40% tvojega osnovnega odškodninskega zahtevka. Ko bo ta del končan, se začne pa izterjava odškodnine od bivših zaposlenih. Če nič nimata, verjetno veš da nimaš kaj vzet, če kaj imata imaš pa spet težavo, da se bosta lahko z nekaj spretnimi potezami izmikala plačilu tudi več kot 2 leti. Na koncu boš ugotovil, da se je boljše z njima pogodit in se boste zdilali za 50% skonto na dosojeno odškodnino. Stroški, ki jih boš imel z nekaj leti sodbe bodo precej visoki in vprašanje koliko ti bo ostalo od te odškodnine ko boš vse to pokril. Evo toliko ti orišem, da boš imel neobremenjen pogled iz daljave.
Se pa seveda zelo strinjam, da se ne smemo pustiti in pogledati vstran če vemo, da so ljudje naredili napake in moramo zahtevati, da prevzamejo odgovornost. Vendar kot pravim, pojdi še enkrat skozi vse papirje, res natančno in zelo pesimistično oceni ali imaš vse dokumente, ki bodo dokazovali višino škode ali sta imela jasna navodila za delo ali pa je njuno posledica njunega neznanja ali tvoje opustitve nadzora nad opravljenim delom ali nekvalitetnih testov predno date izdelek v produkcijo.