Kaj napisati neizbranemu delodajalcu?

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.220
4.700
113
Taki ukrepi v Sloveniji pomenijo samo, da bo še manj zaposlitev brez vez, ker bo preveč tvegano zaposliti kandidata o katerem nič ne veš in ne smeš zvedeti. Par mesecev nazaj smo nekaj iskali, saj prošnje so zanimive in inovativne, težko pa preveriš, koliko je resnice v njih. Na koncu pač kandidatka, ki jo je nekdo poznal tudi zasebno in je lahko "jamčil" zanjo, da je karakterno fajn. Ostalo se bo že naučila, tudi če bo kdaj šla na porodniško. Največje probleme smo imeli, ko smo imeli zaposlenega človeka s primerno izobrazbo in delovnimi izkušnjami za njegovo delo ter zamerljivega kot hudič. Bi rekel, da bi potreboval resno psihiatrično obravnavo. Tega na prvem razgovoru ne opaziš. Niti v prvih nekaj mesecih ne. Šele ko se "udomači". Potem pa je v Sloveniji praktično prepozno.
Trg dela daleč najbolje uravnava sistem, kjer je delovnih mest dovolj. Vse ostalo je zgubljanje časa. Še nekaj let in padel bom v neko kategorijo delavcev, ki zaščiteni zaradi starosti. Če trenutna služba gre v maloro, kdo me bo zaposlil? Zaščita je fajn za zaposlene in izjemno škodljiva za brezposelne te starosti. Ampak brezposelni niso nikoli imeli sindikata. Iz česa bi ga pa financirali?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.330
6.533
113
Če to laufa v AT zakaj ne bi laufalo pri nas? aja...balkan posla ja, kjer je delavec samo predmet izkoriščanja.

Za vse te probleme obstajajo čisto normalni "prijemi", delovni preizkus celo obstaja kot brezplačna opcija, pogodbe za določen čas pa lepo rešujejo problem pravega obraza šele čez 6 mesecev.

PS, so izjeme, ampak jih je premalo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.330
5.363
113
Kar daš na FB, je enako kot da bi mu v ksiht povedal. Pa kaj se ne sme vprašat, pa tak... Včasih in nedvomno se danes, se pogleda kje si prej delal in tja pokliče, kaj in kako. Naloga delodajalca je, da se pozanima koga bo v službo vzel. In kar se ne sme vprašati (po zakonu), je pa taka luštna "pravica" ki se z bumerangom vrne. Če delodajalec ne želi bodoče mlade mamice črta vse ženske v rodni dobi, ne samo tiste ki planirajo to biti. Če mu je vseeno, pa itak ne bo spraševal. In to velja za vse stvari, ki se jih ne sme vprašati...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.330
6.533
113
Res je, da so podatki javni, vseeno pa s tem ne dobiš pravice jih zbirati in statistično obdelovati.

Tako kot je tebe prepovedano snemati, če tega ne veš, čeprav hodiš po javnih površinah in si "na oki vseh".
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.220
4.700
113
Kako veš, kako laufa v Avstriji? Ali si zaposlen na kakem bolj resnem delovnem mestu tam? Človeka na preprostih delih zaposliš in menjaš brez težav, ga vlačiš s pogodbo za določen čas in podobno. Če hočeš soliden kader, ki ga v Sloveniji ni na pretek, pa s tem ne boš pritegnil veliko resnih delavcev. Prav tako boš v ta kader veliko vložil in je bolj slaba tolažba, da ga boš po šestih mesecih še lahko odpustil.
Bolj profitabilno je, da najdeš kader, ki ga nekdo pozna. Veze in poznanstva ...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.330
6.533
113
Kaj pa potem predlagaš za takšne primere, kjer človeka "spoznavaš" 6 mesecev?

Se mi zdi, da te bolj moti slabo kvalificiran kader pri nas, kot pa kaj drugega. Dober kader se bo skoraj vedno pridobival/zaposlil preko vez in poznanstev, saj to je logično.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.254
136
63
Celje
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Včasih in nedvomno se danes, se pogleda kje si prej delal in tja pokliče, kaj in kako.

Seveda, to se dogaja, ampak zopet ne moremo posploševat. Včasih so dogovarjanja o prestopih dosti delikatna in mora biti vse napravljeno v diskretnosti vse do trenutka, ko se podpiše pogodba ali pa izda obvestilo o izbiri kandidata. In takrat preverjanja pri trenutnem delodajalcu ponavadi odpadejo, tako da je potrebno informacije pridobiti po drugih kanalih.

Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Naloga delodajalca je, da se pozanima koga bo v službo vzel. In kar se ne sme vprašati (po zakonu), je pa taka luštna "pravica" ki se z bumerangom vrne. Če delodajalec ne želi bodoče mlade mamice črta vse ženske v rodni dobi, ne samo tiste ki planirajo to biti. Če mu je vseeno, pa itak ne bo spraševal. In to velja za vse stvari, ki se jih ne sme vprašati...

Saj to je to, o čimer pišem...nima veze, kaj predpisujemo in uzakonjujemo...delodajalec bo še vedno izbral tisto, kar mu v nekem trenutku paše. In če noče imeti opravka s potencialno nosečnico, jih pač ne bo zaposlil ne glede na zakone. Po drugi strani pa obstajajo takšni delodajalci, kot ta, na katerega je lansko leto naletela moja žena, ki jo je zaposlil nosečo - to je izvedel v drugem krogu razgovorov in nikoli mu ni predstavljalo težave...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.330
6.533
113
V kerem mesecu pa je bila, če je manj kot 60 dni pred koncem mu tega niti ne bi rabila povedati, po tem času, pa je bila njena dolžnost, da ga takoj obvesti o tem. ali je pa kaj več/manj od 60 dni...se ne spomnim več na pamet.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.254
136
63
Celje
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
V kerem mesecu pa je bila, če je manj kot 60 dni pred koncem mu tega niti ne bi rabila povedati, po tem času, pa je bila njena dolžnost, da ga takoj obvesti o tem. ali je pa kaj več/manj od 60 dni...se ne spomnim več na pamet.

5 ali 6 tednov je bila noseča. In ker ni(sva) tip človeka, ki zgolj gleda svoje pravice in ZDR, niti ni bilo dileme, ali povedati ali ne. In ker je slučajno naletela na normalnega delodajalca, se je ta iskrenost obrestovala.
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
Ok je kaka možnost parkiranja blizu Maxija pa da ne bankrotiram? Zdaj puščam avto pri Stari Cerkvi med Šiško in Tivolijem, pa grem na 1 ali 3 do Name....nisem pričakoval, da bo vožnja do šihta 1 uro v vsako smer, jeseni bo še ektra 10 minut
frown-1.gif
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
Ne mi parkirat pr stari cerkvi, ker pol jaz iscem parkplac ko pridem domov...
10.gif

Urbano si zrihtaj pa pojdi od stare cerkve z bicikljem do centra, sploh sedaj ko je poletje.
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
imam urbano....tam niti enega biciklja....hehe

ulet kdaj do mene na šiht, da sploh vidimo alter folk hehe
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.324
5.843
113
pri taščici
Iz kje se ti voziš?
Kranj ali Radovljica? Al tam nekje?
Vlak ti ni opcija?

Kar začni nekaj iskati bližje če ti je ura prevoza preveč. Ali pa najemi boks v GH. Koliko maksija je precej GH.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.241
113
Saj te jaz vsak dan pokrijem in mu porocam. On ma sisko cez.

Hanzi boks v GH je 200 eur/mes

Edit: poleti se furaj z motorjem ali maxiskuterjem... parkiras ga lahko nasproti policije kjer bo varen glede na to da skoz nekdo zraven stoji.
 
Nazadnje urejeno:

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
Citat:
Uporabnik Jado pravi:
imam urbano....tam niti enega biciklja....hehe

ulet kdaj do mene na šiht, da sploh vidimo alter folk hehe

Kako ni nobenega biciklja? Pri stari cerkvi pri avtobusni postaji so (je pa res da jih vcasih zmanjka) drugace pa parkiraj okoli kina siske in je tam ovromna postaja za biciklje, ali pa se od stare cerkve sprehodi par 100m do tivolija, tam jih tudi zelo redko zmanjka.

@Apollo8 porocilo za petek: Jado je parkiral pri stari cerkvi ob 7:43, nato je pes odsel proti avtobusni postaji. Nosil je suskave hlace na 3/4, obute je imel opanke, nosil je zivo rdeco majico s crnim orlom in napisom v nekem tujem jeziku (mozno albanscina), pri hotelu Lev sem opustil sledenje, kjer si nadzor prevzel ti.
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
včeraj je bila polna bera bicikljeten. med tednom 0.

guiness: narobe, imel sem temno modre kavbojke, ki sem jih kupil pred dnevi ganz friške.

hanzi: kranj, vlak ni opcija zaradi časa, sem že gledal to povezavo. tudi avtobus sem gledal kranj stolpnice direkt po ac do lj tivolija....vse sem hudiča gledal.

box v maxiju spodaj? so neumni? kdo to dovoli take cene?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.330
5.363
113
A iz stolpnic si? Kaj pa obicen bus izpred creine, do tja greš peš? Ali pa železniške če to je tisto bolj všeč kot creina? Svoj cajt je vozil na 15 minut, tekom dneva.