A so jemalci kreditov v frankih bogi?

krentip

Pripravnik
26. dec 2010
440
0
16
Dejstvo je da je € napram $ v zadnjih treh letih izgubil nekaj manj kot 20 %; v primerjavi s švicarjem pa pač 25 % v enem dnevu - če se gleda 3- letno obdobje je pa € izgubil torej skoraj enako proti obema valutama. Torej ni problem v tem da je zrasel frank - problem je v tem da je padel €. Kaj bo pa s tečajem € v naslednjih dneh posebej po današnjem posegu ECB-ja pa je precej različnih mnenj...

Torej, sočustvujem s tistimi, ki imate kredit v frankih; sočustvujem pa tudi s tistimi, ki varčujejo v €. Torej vprašanje za tiste, ki varčujete: kako naprej? Nikakor pa se v tem času nebi privoščljivo smejal ljudem s krediti v frankih... Vsaka palica ima dva konca in nikoli ne veš, kdaj te lahko udari. Zato delaj dobro, pomagaj drugim in ne bodi privoščljiv. Ampak alter brez privoščljivosti in norčevanja sploh nebi obstajal...
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik krentip pravi:
Dejstvo je da je € napram $ v zadnjih treh letih izgubil nekaj manj kot 20 %; v primerjavi s švicarjem pa pač 25 % v enem dnevu - če se gleda 3- letno obdobje je pa € izgubil torej skoraj enako proti obema valutama. Torej ni problem v tem da je zrasel frank - problem je v tem da je padel €. Kaj bo pa s tečajem € v naslednjih dneh posebej po današnjem posegu ECB-ja pa je precej različnih mnenj...

Torej, sočustvujem s tistimi, ki imate kredit v frankih; sočustvujem pa tudi s tistimi, ki varčujejo v €. Torej vprašanje za tiste, ki varčujete: kako naprej? Nikakor pa se v tem času nebi privoščljivo smejal ljudem s krediti v frankih... Vsaka palica ima dva konca in nikoli ne veš, kdaj te lahko udari. Zato delaj dobro, pomagaj drugim in ne bodi privoščljiv. Ampak alter brez privoščljivosti in norčevanja sploh nebi obstajal...

Nič ne bom spreminjal iz eur kam drugam. Verjetno bom namesto denarja kupil kako delnico več, drugih sprememb pa ne.
 

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.564
21
38
Škofja Loka
Citat:
Uporabnik Cash pravi:
JA, alpine, sej zato pa je tako stanje v medijih zadnje dni.

Kaj misliš, da gledam medije
uf-1.gif
 

tdi

Fizikalc
7. dec 2011
1.693
11
38
Vsi akterji bi morali narediti več, da do takšnih tveganj ne bi prišlo. Takrat nihče ni razmišljal o valutnih tveganjih. Švicar je pred sedmimi leti izgubljal, tako kot zdaj obroki rastejo, so takrat padali, nihče ni videl ali želel videti tveganj v nasprotno smer. Ko so obroki padali, ni bilo razburjanj, ni bilo medijskih poročanj. Nihče ni mogel napovedati in tudi zdaj ne more napovedati, kam bo šel frank ali katerakoli druga valuta


No, takole je napisal bankir, ki se ukvarja z valutnim tveganjem.
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.236
54
48
V mojem primeru, mi je bančnica (vodja poslovne enote) svetovala kredit v svicarjih. Glede konverzije je rekla da ni problema spremeniti v EUR, samo ne vem ali mi je omenila da bom moral vzeti nov kredit :)
Je pa tako, da ce ne poznas stvari zaupas ljudem, ki s tem delajo vsak dan, na zalost nas je to drago stalo. vsaj pri meni je bilo tako....

sedaj je bolj vprasanje kaj naprej naredit? Verjetno bom pocakal, da vidim kaj bo s tecajem in upal da bo € zrasel
smile-1.gif
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Normalno se kredit vzame v valuti, v kateri dobivaš prejemke, da imaš kolikor toliko konstantne obroke brez večjih presenečenj.

Vse drugo je gemblanje (s tečaji) in na lastno odgovornost.
Na začetku je lahko celo ugodneje (takrat ti bančniki seveda varljivo svetujejo in te vede ali nevede namamijo v past), vendar se kaj rado obrne na slabše.

Če bi res lahko vedeli, da bo nek tečaj stalno rastel (ali stalno padal) bi bilo enostavno obogateti.
Forex je kaos (loterija)
 
2. okt 2007
3.592
2.033
113

ja, čez 10 let, pa bodo spet taisti krivi, ker jim je nekdo svetoval konverzijo kredita v EUR, švicar pa bo medtem padel. 10 let je dolga doba, kaj šele 30 let, kot so nekateri jemali kredite. Za 30 let noben finančni strokovnjak ne more povedat, kako bo ne z EUR, če še bo EUR sploh obstajal. Vmes se lahko v današnjem svetu zgodi marsikaj od bolezni, bognedaj smrti bližnjega,hiperinflacije, vojne,.....

Vsak in prav vsak, ki jemlje kredit za dolgo obdobje (ne glede na valuto) se mora zavedati, da mu naprej ne more nihče nič obljubiti ali prerokovati. Pri tem pa mora v svoji višini obroka imeti vedno nekaj rezerve, saj lahko obrok zaniha, pride do spremembe službe,... Vendar tipično slovensko, zapufat se je potrebno do plafona brez 1€ rezerve.

Vsa odgovornost je na strani kreditojemalca.

Pa ne jamrat, saj so krediti bili porabljeni za "streho nad glavo". Kot je že nekdo omenil, vsak NE more imeti svoje nepremičnine, pa še običajno prevelike in energetsko potratne, pa seveda novi avto. V tujini je to drugače, ali so oni zato bolj zaostali.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
ksz...

problem vsega tega je, ker se grem stavit, da je bilo vsaj 80% teh kreditojemalcev zavedenih. Velika večina ljudi se pač na take stvari ne sponza (še jaz se ne, pa se imam za razgledanega) in se zanaša na nasvet drugih, ki se "spoznajo" (bančnikov).

Ampak ja, tako kot je nekdo prej napisal, nobena juha se ne poje tako vroča kot se skuha, sploh pri stvari, kjer se bodo spremembe dogajale še naslednjih 10+ let.
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
ksz...

problem vsega tega je, ker se grem stavit, da je bilo vsaj 80% teh kreditojemalcev zavedenih. Velika večina ljudi se pač na take stvari ne sponza (še jaz se ne, pa se imam za razgledanega) in se zanaša na nasvet drugih, ki se "spoznajo" (bančnikov).

Ampak ja, tako kot je nekdo prej napisal, nobena juha se ne poje tako vroča kot se skuha, sploh pri stvari, kjer se bodo spremembe dogajale še naslednjih 10+ let.

Kaj pa kupci NKBM delnic niso bili "zavedeni"?
grin1.gif


Nespametni in ne zavedeni.
 
2. okt 2007
3.592
2.033
113
Poglej pri kupcih NKBM so vsi gledali samo lahki zaslužek, pri tem pa pozabili "there is no easy money". In so vse svoje prihranke
zmetali samo v ene delnice, kar je že v osnovi napačno.
Žal je v današnjem svetu tako, da se prej moraš tudi sam malo informirat, preden se odločiš za nakup oz. podpišeš kreditno pogodbo. Ampak ljudi zaslepi pohlep, kar pa je že druga zgodba.

Če pa se ne spoznaš, potem pa prste stran. Ampak ljudje so(smo) naivni in slepo verjamemo lepim besedam, pri tem pa grdih (drobnega tiska) sploh ne opazimo.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Citat:
Uporabnik gas pravi:
V mojem primeru, mi je bančnica (vodja poslovne enote) svetovala kredit v svicarjih. Glede konverzije je rekla da ni problema spremeniti v EUR, samo ne vem ali mi je omenila da bom moral vzeti nov kredit :)
Je pa tako, da ce ne poznas stvari zaupas ljudem, ki s tem delajo vsak dan, na zalost nas je to drago stalo. vsaj pri meni je bilo tako....

sedaj je bolj vprasanje kaj naprej naredit? Verjetno bom pocakal, da vidim kaj bo s tecajem in upal da bo € zrasel
smile-1.gif

Glej ona ti je svetovala kaj je bilo trenutno ugodno. Se pa še sama spomnem da so po medijih pisali da trenutno je ugodno vzeti kredit v švicarjih ampak da dolgoročno je rizik.
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik haloski_pepek pravi:
Poglej pri kupcih NKBM so vsi gledali samo lahki zaslužek, pri tem pa pozabili "there is no easy money". In so vse svoje prihranke
zmetali samo v ene delnice, kar je že v osnovi napačno.
Žal je v današnjem svetu tako, da se prej moraš tudi sam malo informirat, preden se odločiš za nakup oz. podpišeš kreditno pogodbo. Ampak ljudi zaslepi pohlep, kar pa je že druga zgodba.

Če pa se ne spoznaš, potem pa prste stran. Ampak ljudje so(smo) naivni in slepo verjamemo lepim besedam, pri tem pa grdih (drobnega tiska) sploh ne opazimo.

Točno! In to velja tudi za kredite.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Resolver pravi:
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
ksz...

problem vsega tega je, ker se grem stavit, da je bilo vsaj 80% teh kreditojemalcev zavedenih. Velika večina ljudi se pač na take stvari ne sponza (še jaz se ne, pa se imam za razgledanega) in se zanaša na nasvet drugih, ki se "spoznajo" (bančnikov).

Ampak ja, tako kot je nekdo prej napisal, nobena juha se ne poje tako vroča kot se skuha, sploh pri stvari, kjer se bodo spremembe dogajale še naslednjih 10+ let.

Kaj pa kupci NKBM delnic niso bili "zavedeni"?
grin1.gif


Nespametni in ne zavedeni.

Tam je folk iskal hitri zaslužek, tu je pa večina folka reševala življenjsko situacijo.

Sploh pa so večini vsi na bankah zagotavljali, da naj vzamejo v frankih, ker je ceneje, če bo šlo pa na slabš pa itak ni problema, bodo samo v eure pretvorili in bodo na istem. Pa niso.
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Citat:
Uporabnik Resolver pravi:
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
ksz...

problem vsega tega je, ker se grem stavit, da je bilo vsaj 80% teh kreditojemalcev zavedenih. Velika večina ljudi se pač na take stvari ne sponza (še jaz se ne, pa se imam za razgledanega) in se zanaša na nasvet drugih, ki se "spoznajo" (bančnikov).

Ampak ja, tako kot je nekdo prej napisal, nobena juha se ne poje tako vroča kot se skuha, sploh pri stvari, kjer se bodo spremembe dogajale še naslednjih 10+ let.

Kaj pa kupci NKBM delnic niso bili "zavedeni"?
grin1.gif


Nespametni in ne zavedeni.

Tam je folk iskal hitri zaslužek, tu je pa večina folka reševala življenjsko situacijo.

Sploh pa so večini vsi na bankah zagotavljali, da naj vzamejo v frankih, ker je ceneje, če bo šlo pa na slabš pa itak ni problema, bodo samo v eure pretvorili in bodo na istem. Pa niso.

Noben izgovor (pa čeprav je še tako zavit v nujo in potrebo) nima smisla.
 

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
ksz

za moje pojme, bi vsekakor del odgovornosti morali nositi tudi bančniki, čisto odvisno kaj so folku, ki je najemal kredite flancali. Ne moreš ti predstavljati samo pluse, itd, ko pride do sranja, se pa delaš neumnega, da se mora potrošnik sam informirati. Če bi dejansko neutralno predstavili obe ponudbi z vsemi + in -, potem ok, če pa to dejansko ni bilo tako, in verjamem da ni bilo, pa spet nekdo beži od odgovornosti. V tujini so banke že velikokrat bile odogovorne, ker so svoje produtke prodajale z neustreznimi obljubami.