Normiranec in davčni obračun?

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.913
816
113
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Zakaj ne morejo napisati samo, da rabijo že 3 mesece za en kur*ev nov obrazec porihtat v eDavkih?
evil.gif
ZAto, ker ni samo en obrazec, ampak so s 1.1. in nato 1.2. pa pred tem še lani 2x spremenili komplet obrazce za plače poročat, pa jim še vedno ne dela.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
No, evo, pa smo spet pri mafijski spregi države in Comtrejda.
uf-1.gif


Če danes pogledam na koledar, vidim isti datum, le nove verzije Silvestra ni od nikoder. Morda pa ne gledamo istega koledarja?

(Sicer pa, silly me, gotovo bodo naumili kak nov datum, pa tudi če bo 31.2. ...
rolleyes-1.gif
)
 

Accord

Pripravnik
2. sep 2007
959
21
18
Za 25.2.so obljubili program za d.o.o.-je. Ta je objavljen, edino na e-davke še ne gre oddajat.
Za s.p. so obljubili za začetek marca. Nekateri oddajajo na papirju, ker se jim gre za nižje prispevke.
Banda...Kaj drugega napisati.
 

dejvi

Fizikalc
30. avg 2010
1.324
0
36
maribor
verjetno je ta obrazec iz linka za nas normirance potrebno oddati do 31.3., je to vse ali je potrebno še kaj oddati,

http://www.uradni-list.si/files/RS_-2013-109-03971-OB~P001-0000.PDF

malo nizje PRILOGE K OBRAČUNU so tudi obrazci priloga3, priloga4,

http://www.durs.gov.si/si/fizi..._iz_dejavnosti/

je še kaj od tega potrebno oddati, kolikor sem videl v Edavkih bo v zaæetku marca tudi nov program silvester preko katerega bomo tudi lahko oddali, kaj priporočate raje preko papirja ali tega programa


hvala in lep pozdrav
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Hja, 25.2. popoldne je bilo objavljeno obvestilo za novo verzijo Silvestra, ki pa je vmes čudežno izginilo. Kdo bi vedel, zakaj, gotovo zato ker je delovala tako zelo brez težav
evil.gif


Še vedno ga najdeš v Arhivu obvestil (zgoraj desno), na tej strani:
http://edavki.durs.si/OpenPortal/Pages/StartPage/StartPage.aspx

Sam bom vsekakor poskusil pripraviti elektronsko verzijo s Silvestrom, sporočim, če bom uspešen...
rolleyes-1.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Mah, naj grejo v k....
cheer.gif


Pustimo, da:
-program teži, da moja matična št. ne obstaja (ko ga malo izživciram s klikanjem pa mirno požre podatek
evil.gif
)
-je že na prvi strani obračuna pravopisna napaka
-so fonti za povprečnega človeka, ki si z monitorjem služi kruh (
cool-1.gif
), premajhni in se jih ne da povečati (zakaj ne razvijate aplikacij za browser, heroji?)
-se zaslon pri skrolanju grdo zmaže, kar moti delo (zakaj ne razvijate aplikacij za browser, heroji moji?).

Sicer pa izračun v Silvestertu še vedno ni porihtan
uf-1.gif
Vnesem seštevek lanskih računov, in ker sem normiran s.p., pravilno vzame 70% zneska kot davčno osnovo. Vendar pa nato program napačno izračuna osnovo za davek: vzame osnovo za davek in jo zmnoži s 17%! (Po moji logiki bi moral množiti z 20%?)

Na koncu tudi čisto iz lufta potegne osnovo za izračun akontacije davka (ki je cca. 2x lanskih prihodkov) in mi upali mesečno plačevanje akontacije (po 80 EUR). Zakaj ne trimesečne?
confused-1.gif


Skratka, izgubljam čas in bom verjetno moral printati papirni obrazec. Saj ne moreš verjet...
rolleyes-1.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Ha, the plot thickens
cool-1.gif


Gugl je našel tole:
"4. Kakšna je davčna obremenitev?

V skladu z 59. členom Zakonom o dohodnini (ZDoh-2) je samostojni podjetnik, ki ugotavlja davčno osnovo z normiranimi odhodki obremenjen z 20 % davčno stopnjo, d.o.o. pa po veljavni davčni stopnji za leto 2013 v skladu z določbami 5. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2H) – torej s 17 %."

Klinčev Silvester Pelius misli, da sem d.o.o.! Je za Silvestrovo logiko s.p. fizična oseba in bi moral uporabiti Silvester Fineus?
smile-1.gif


Še tole, a ni rok za oddajo obračuna 31.3.? Čemu potem panika na eDavkih? Samo zaradi pravnih oseb, ki nimajo poslovnega leta izenačenega s koledarskim? Torej imamo s.p.ji še en mesec časa za oddajo?
smile-1.gif


Link za download Silvester Fineusa, ki očitno še vedno ni bil popravljen na novo verzijo, ki bi bila v skladu z lansko spremembo zakona:
http://edavki.durs.si/OpenPortal/Doc/Durs/Download/Silvester/Fineus/setup.htm

Torej grem počakat, da bo ta popravljena...
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Hvala ti za živce, če si prebral vse
tongue-1.gif


Ah, radosti pekla naših birokratov...
cheer.gif
 

dejvi

Fizikalc
30. avg 2010
1.324
0
36
maribor
izgleda da bo najbolje natisnit obrazec in tako poslati, ce ni nujno, da se odda preko silvestra,
zadnjic sem spraseval, če lahko ima normiranec spletno trgovino v kateri bo prodaja izdelkov brez 22% davka kot delamo sedaj, torek znesek brez DDV in spodaj po 94. členu...

hvala in lp
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Prosim, piši stavke od začetka do konca, z vprašaji na koncu, če so vprašanja.

Glede oddaje letnega poročila smo prišli do dejstva, da je rok do 31.3. Ker bo DURS do takrat še pilil svoje aplikacije / obrazce, je najbolje počakati tja do cca. 25.3. in takrat oddati poročilo.

Glede DDVja: to je popolnoma ločen problem. Si davčni zavezanec za DDV ali ne? Ker pišeš o 1. odstavku 94. člena, sklepam da ne.

Torej robo kupiš in ob nakupu že plačaš DDV. Nato jo naprej prodaš, brez da bi obračunal še dodatnih 22% DDVja na nabavno ceno. Torej posebne postavke "DDV" na tvojih računih sploh ni vidne. Fertik deu.
Absolutno lahko prodajaš zadeve tudi preko spletne trgovine, na enak način prodajaš in fizičnim in pravnim osebam (v Sloveniji).
zmaga.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Lahko še malo zatežim?
smile-1.gif


Ob koncu leta je treba do 31.3. oddati tudi poročilo na AJPES, link:
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=NAVO912#

Tukaj pa za normirane s.p.je piše naslednje:
"III. PREDLOŽITEV LETNIH POROČIL MAJHNIH PODJETNIKOV ZA JAVNO OBJAVO IN ZA DRŽAVNO STATISTIKO

1. Letno poročilo

21.

(1) Majhni podjetniki, razen podjetnikov, ki so v skladu s predpisi, ki urejajo davek od dohodkov iz dejavnosti, obdavčeni na podlagi ugotovljenega dobička z upoštevanjem normiranih odhodkov, morajo AJPES predložiti:

a) za državno statistiko:

- podatke iz letnega poročila na poenotenih obrazcih, in sicer: podatke iz bilance stanja na obrazcu, ki je kot PRILOGA 6A sestavni del tega navodila in podatke iz izkaza poslovnega izida na obrazcu, ki je kot PRILOGA 6B sestavni del tega navodila;

b) za javno objavo:

- letno poročilo, ki obsega bilanco stanja in izkaz poslovnega izida.

(2) Majhni podjetniki lahko izpolnijo obveznost predložitve letnega poročila za javno objavo tako, da k podatkom iz letnega poročila na poenotenih obrazcih za državno statistiko iz PRILOG 6A in 6B priložijo IZJAVO o uporabi podatkov iz letnega poročila iz PRILOGE 5. S tem izpolnijo obveznost predlaganja letnega poročila tako za javno objavo kakor tudi za državno statistiko."

Torej to pomeni, da normiranim s.p.jem ni treba oddajati AJPESu ničesar?
cheer.gif
 

Accord

Pripravnik
2. sep 2007
959
21
18
Tony preberi to:

1. Za s.p. uporabljaš Silvester Fineus - tega še ni objavljenega
2. Za d.o.o uporabljaš Silvester Pelias - ta je od včeraj objavljen

če si normiran s.p. ta trenutek še ne moreš delati obračuna za normirani s.p. ker še ni programa - Fineus....Zato imaš te¿ave z matičnimi, stopnjami davka ipd.

AJpes ne oddajaš nič kot normirani s.p.

Lp

Edit: zdaj vidim da si to ze vse ugotovil, jaz pa naredil povzetek.. Za Fineusa pravijo še nekaj dni in bo... Taktizirajo s prispevki in znizanjem. Boljse da je program po 1.3. Za durs seveda.
 
Nazadnje urejeno:

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Aj Aj Aj......

na tej strani sem pa prebral toliko "novosti", da me kar malo skrbi.
Fantje iskreno....tudi če si normiranec in se ne spoznaš na zadeve te ne bo nihče postrani gledal če se oglasiš v kakšnem računovodstvu...predlagam, da se vsedete skupaj z nekom, ki se na zadeve pozna in bodo zadeve pripravljene in oddane tako kot je potrebno. Vodenje knjigovodstva in računovodstvo za "normiranca" s.p.-ja ni potrebno.....glede na to kaj berem vam ga pa iskreno priporočam. Zaradi nekaj € ne boste šli v stečaj, lahko pa prihranite marsi kakšen euro.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Se moram strinjati, in tudi sam za svoje delo poznam stavek: "Kaj če bi ti dal tole zrihtati komu, ki to zna?", ampak vseeno opozarjam, da je s.p. postal socialni korektiv, v katerega človek gre, ko odleti z Zavoda.

Vsaj zase lahko povem, da na koncu meseca, kljub narejenemu "biznisu", ki pokrije stroške s.p.ja, večkrat pokrivam svoj minus iz preteklih prihrankov kot ne. In potem pač človek špara (tudi) s pisanjem po forumih in branjem zakonov.

Ni hudič, da ne bo enkrat drugače, in takrat bo gotovo lažje plačati uro svetovanja kot pa zapraviti ves dan časa...
smile-1.gif
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Verjamem. Pa vendarle vsedi se s kakšnim kolegom, ki je že sestavljal kakšen račun pa skupaj sestavita obračun v zameno za kakšno pivo/kavo.