Normiranec in davčni obračun?

dejvi

Fizikalc
30. avg 2010
1.324
0
36
maribor
po novem si lahko normiranec do 100.000, le za 5 mesecev moras nekoga zaposliti, preveri se, ker sem
le 99% , lp
 

voznikvozniku

Fizikalc
3. okt 2007
398
31
28
to vem..samo zaposlenega pa ne bo
frown-1.gif
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Citat:
Uporabnik voznikvozniku pravi:
samo vprašanje glede tega...če normiranca odpreš recimo 20.6. ali lahko do konca leta še vedno narediš npr. za 45.000 eur prometa. Nekje sem bral, da to ni možno, ker se promet narejen v pol leta prenese kot da bi imel odprto celo leto tako potem presežeš limit 50.000 eur. Samo mi to ni čisto jasno.

Meja za normiranca se ne "preračunava na letno raven" v primeru če s.p. odpreš sredi leta. Če dosežeš 45.000 dosežeš 45.000€.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
Citat:

Ker pa bi imel nekaj storitvenih poslov tudi z EU, sem nekje bral, da bi v tem primeru moral postati davčni zavezanec.
Je imel še kdo težave z registracijo za atipičnega zavezanca? Rad bi samo izdal račun v sosednjo državo, pa želijo od mene dokazila, bom res posloval z njimi, torej pogodbo. Zraven so mi želeli po telefonu citirati zakonodajo, ki da zahteva takšna dokazila(?), pa sem se vdal in jim verjel na besedo.

Citat:

Meja za normiranca se ne "preračunava na letno raven" v primeru če s.p. odpreš sredi leta. Če dosežeš 45.000 dosežeš 45.000€.
Se za (polnega) normiranca gleda koledarsko leto ali poljubnih 12 mesecev? Če prvo ali to pomeni, da v našem primeru odpreš junija, do konca leta pokasiraš 100k in ne boš presegel meje?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.357
1.350
113
Citat:
Uporabnik voznikvozniku pravi:
samo vprašanje glede tega...če normiranca odpreš recimo 20.6. ali lahko do konca leta še vedno narediš npr. za 45.000 eur prometa. Nekje sem bral, da to ni možno, ker se promet narejen v pol leta prenese kot da bi imel odprto celo leto tako potem presežeš limit 50.000 eur. Samo mi to ni čisto jasno.

Pojma nimam.

A boš v s.p.ju samozaposlen za poln delovni čas? Če ja, potem nimaš kaj skrbeti, ker je limit za takšnega normiranca 100 jurjev.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.357
1.350
113
Citat:
Uporabnik prijam pravi:
Citat:
Uporabnik voznikvozniku pravi:
samo vprašanje glede tega...če normiranca odpreš recimo 20.6. ali lahko do konca leta še vedno narediš npr. za 45.000 eur prometa. Nekje sem bral, da to ni možno, ker se promet narejen v pol leta prenese kot da bi imel odprto celo leto tako potem presežeš limit 50.000 eur. Samo mi to ni čisto jasno.

Meja za normiranca se ne "preračunava na letno raven" v primeru če s.p. odpreš sredi leta. Če dosežeš 45.000 dosežeš 45.000€.

Sorry, je prijam že vse pojasnil
zmaga.gif
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Citat:
Uporabnik blazko pravi:
Citat:

Ker pa bi imel nekaj storitvenih poslov tudi z EU, sem nekje bral, da bi v tem primeru moral postati davčni zavezanec.
Je imel še kdo težave z registracijo za atipičnega zavezanca? Rad bi samo izdal račun v sosednjo državo, pa želijo od mene dokazila, bom res posloval z njimi, torej pogodbo. Zraven so mi želeli po telefonu citirati zakonodajo, ki da zahteva takšna dokazila(?), pa sem se vdal in jim verjel na besedo.

Citat:

Meja za normiranca se ne "preračunava na letno raven" v primeru če s.p. odpreš sredi leta. Če dosežeš 45.000 dosežeš 45.000€.
Se za (polnega) normiranca gleda koledarsko leto ali poljubnih 12 mesecev? Če prvo ali to pomeni, da v našem primeru odpreš junija, do konca leta pokasiraš 100k in ne boš presegel meje?


DA take so zahteve za izdajo identifikacijske številke za DDV.
Veliko je bilo namreč missingtraderjev (predvsem Italija), ki so pridobili ID številko, delali lumparije in kasneje poniknili.

DA menim,da se pri normirancu promet prvega leta poslovanja s.p.-ja ne preračunava na letno raven.
 

dijo_porko

mona
6. sep 2007
2.121
48
48
122
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Citat:
Uporabnik prijam pravi:
Citat:
Uporabnik voznikvozniku pravi:
samo vprašanje glede tega...če normiranca odpreš recimo 20.6. ali lahko do konca leta še vedno narediš npr. za 45.000 eur prometa. Nekje sem bral, da to ni možno, ker se promet narejen v pol leta prenese kot da bi imel odprto celo leto tako potem presežeš limit 50.000 eur. Samo mi to ni čisto jasno.

Meja za normiranca se ne "preračunava na letno raven" v primeru če s.p. odpreš sredi leta. Če dosežeš 45.000 dosežeš 45.000€.

Sorry, je prijam že vse pojasnil
zmaga.gif

tocno tako, steje se koledarsko leto. Odprl lani maja, na ajpesu povedal koliko ocenjujem, da bom imel prihodkov, od tega so mi obracunali4% dohodnino, ki jo placujem vsak mesec. Do konca koledarskega leta sem prisel do priblizno takih prihodkov kot sem ocenil in nisem nic dodatno placeval, ker bi presegel mesecno povprecje.

Lp
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.241
113
leto je naokoli in ne bodi ga lena sem jaz tole že nekaj urejala.
Imam vprašanje, ki se nanaša na akontacijo dohodnine. torej lansko leto je poravnano, letos sem zaprosila za znižanje akontacije, ker večino leta ne mislim delati (sem že nehala). zdaj sem pa zbegana. Celoletna akontacija je nižja od 3mesečne (jan-marec) in je odobrena, vendar je tako napisano, da ne razumem, a moram zdaj plačati 3mesečno, kot je bilo na podlagi prejšnjega leta in dobim potem nazaj ali plačam samo enkrat napovedano.

Primer. Za prve tri mesece imam na podlagi lanskih dohodkov za plačati 100€ do 10.4., vendar so mi odobrili napoved prihodka in imam za celo leto za plačati samo 50€. Se je FURS strinjal s tem. Koliko naj zdaj nakažem 10.4. - 100€ ali 50€?
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Po vsej verjetnosti tako kot si napisala......prvi obrok trimesečne plačaš, in potem konec leta dobiš povrnjeno.
Bi pa za točno informacijo moral videti vsebino sklepa....oz. vsaj tisti del, ki govori o tem.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.241
113
saj nekako piše v tem smislu, tako sem razumela, vendar mi ni imelo smisla. Sem se pa naučila, da včasih ga ni. Bom nakazala 3mesečno akontacijo pa mirna Bosna.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.241
113
Piše:

ODLOČBA:
Obroki predhodne akontacije, ki dospejo v plačilo do konca meseca marca 2017, znašajo 100€. Ker so obroki akontacije od januarja do marca 2017 večji od zneska na novo dolčene akontacije, se obrokov od 1.4.2017 do konca leta ne predpiše.

OBRAZLOŽITEV:
.
.
.
Davčni organ je v postopku davčnemu zavezancu zmanjšal višino akontacije za leto 2017 iz 400€ na 50€. Obroki akontacije, ki so že dospeli v plačilo do konca marca 2016 znašajo 100€. Obrokov na novo določene akontacije se ob upoštevanju že zapadlih obrokov, od meseca aprila 2017 do konca leta 2017 ne predpiše.
.
.
.

Domnevam da ja tam v obrazložitvi prav "do konca marca 2017". Ampak nima veze. Hvala.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
DA tako kot si domnevala. prvi akontaciji se ne moreš ogniti, ker je že zapadla v plačilo. tako, da akontacije 10.04.17 plačaš, kasnejših akontacije ne plačaš. Morebitno razliko od dejansko plačane akontacije za 01-03/2017 in dejansko odmerjenega davka ob koncu leta pa boš dobila povrnjeno oziroma boš davek doplačala.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.241
113
Tole temo na vsake toliko ven potegnem...

Ko končam porodniško, bom prekarc ali kako se reče. Imam normiran s.p. In bi to tudi obdržala. Poleg tega pa bi uveljavljala na csdju skrajšan delovnik zaradi starševstva. In sicer 4h.

Domnevam, da imam potem prispevke pol manjše? In glavno vprašanje, nad katerega se nanaša tema: se šteje kot da sem polnozaposlena z mejo 100k€ ali ne
 
Nazadnje urejeno:

gustav

Pripravnik
17. mar 2011
478
1
18
Zg. Gorenjska
Prispevki pol manjsi to ja, preverjeno. Za 100 tisoc pa zanimivo vprasanje, se nisem preverjal, ni bilo potrebe (nikoli toliko
smile-1.gif
)..

Ceprav po logiki bi rekel da ja, ampak saj pravim nepreverjeno, morda bo prijam vedel na pamet ..
 
Nazadnje urejeno:

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Tole temo na vsake toliko ven potegnem...

Ko končam porodniško, bom prekarc ali kako se reče. Imam normiran s.p. In bi to tudi obdržala. Poleg tega pa bi uveljavljala na csdju skrajšan delovnik zaradi starševstva. In sicer 4h.

Domnevam, da imam potem prispevke pol manjše? In glavno vprašanje, nad katerega se nanaša tema: se šteje kot da sem polnozaposlena z mejo 100k€ ali ne

-Prispevki polovični: DA

-Meja 100k, oziroma sedaj bo če povprečje 2 let ne presega 150k: NE (razen že boš vsaj 5 mesecev na s.p.-ju zaposlena polno. Preračunaj če se ti splača in korigiraj v obdobju avgust - december 2018.