Skladiščenje piva

pavel23

Zelenc'
21. maj 2017
3
0
1
Pozdravljeni!

Danes sem prvič varil pivo doma iz celovitega ekstrata Brewmaker IPA. Zanima me kako naj pivo skladiščim. Sam imam namen pustiti pivo 14 dni v fermentorju in ga potem preliti v steklenice, ga pustiti 14 dni na sobni temperaturi potem bi ga dal pa za 2-3 dni v hladilnik na 3 stopinje in potem ven v klet. Zanima me če je ta postopek ok ? ali priporočate kako drugače.

Hvala za odgovor !

Lp
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Hladilnika vmes ne potrebuješ. Razen, če ga boš pil... Hladen (niti ne mrzel) in temen prostor. Sicer bo pa potrebnega kar nekaj truda in sterilizacije (= izkušenj), da bo pivo več kot nekaj mesecev vzdržalo.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Predlagam, da pivo pustiš v fermentorju 3 tedne, karboniziraš in pustiš, kot si napisal, 14 dni (lahko tudi kak dan manj). V hladilniku ne rabiš skladiščit. Hladen in temen prostor bo zadostoval.

P.S.: Glede na to, da si naredil IPO, pa nekega staranje ne potrebuješ, celo obratno, predlagam, da pivo spiješ "sveže". Po mojih izkušnjah in mnenju je tako pivo najboljše kakih 2-3 tedne po končani karbonizaciji, ko se malo še uleže... Po npr. 3,4 mesecih pa že izgublja svoj čar (aromo, svežino), kar je bistvo tega stila piva.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Eterična olja iz DH faze padajo sorazmerno s časom. tako da IPA je res najboljša sveža (3 tedne fermentorja in 1-2 tedna flaše) ...
 

pavel23

Zelenc'
21. maj 2017
3
0
1
Hvala za odgovore. Pivo tako ali tako nemislim skladiscit ampak mislim, da ga bomo kar hitro spili če bo dokaj dobro, zaenkrat lepo vre, edino malenkost me skrbi glede vode, ki sem jo natočil pri bližnjem izviru in upam, da nima kakih bakterij v sebi. Bi pa vprašal glede izdelave pilsnerja ali lagerja, če je ok da fermentira tam pri temperaturi 18 stopinj, ker bral sem da mora fermentirat na 12 stopinj, ter da je izdelava lagerja tudi malenkost bolj zahtevna od IPE, ter kakšna je razlika med izdelavo pilsnerja in lagerja.

lp
 
Nazadnje urejeno:

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Kar se tiče bakterij, si jih pobil med vretjem pivine. Če si pazil na čistočo po tem, ko se je pivina ohladila, ne bo problema z okužbo.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Lager kvasovka najbolje dela primarno fermentacijo med 8-12 stopinjami, ležanje (lageriranje oz. zorenje) pa 1-3 stC ...

Če bo pretoplo pri primarni fermentaciji (npr. nad 12 stopinj) se tvorjio estri, ki prinašajo neželjene priokuse. Če si začetnik, bi ti svetoval kak ale več za začetek, ker je lager pivo čistejšega okusa in se vsaka najmanjša napakica takoj opazi ... Če nimaš hladilnika, da bi notri uravnaval temperaturo za lagerj, boš težko zmagal.

Ale kvasovke pa fermentirajo na sobni temperaturi (15-25 stC) in nimaš toliko težav z neželjenimi estri, ker imaš manj potreb po nadzoru temperature. Če pa želiš lažje pivo (po okusu in barvi), pa lahko pale ale slad nadomeščaš z pilsner sladom in še vedno narediš ale ...
 

pavel23

Zelenc'
21. maj 2017
3
0
1
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Lager kvasovka najbolje dela primarno fermentacijo med 8-12 stopinjami, ležanje (lageriranje oz. zorenje) pa 1-3 stC ...

Če bo pretoplo pri primarni fermentaciji (npr. nad 12 stopinj) se tvorjio estri, ki prinašajo neželjene priokuse. Če si začetnik, bi ti svetoval kak ale več za začetek, ker je lager pivo čistejšega okusa in se vsaka najmanjša napakica takoj opazi ... Če nimaš hladilnika, da bi notri uravnaval temperaturo za lagerj, boš težko zmagal.

Ale kvasovke pa fermentirajo na sobni temperaturi (15-25 stC) in nimaš toliko težav z neželjenimi estri, ker imaš manj potreb po nadzoru temperature. Če pa želiš lažje pivo (po okusu in barvi), pa lahko pale ale slad nadomeščaš z pilsner sladom in še vedno narediš ale ...

Torej če prav zastopim. Lahko kupim ekstrat od pilsnerja ter dodam kvasovke od Ale , ali lahko dam tudi kvasovke, ki so priložene zraven pilsnerja ?

lp
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Dobrodošel v svet domačega pivovarstva!

Najprej ti svetujem, da si "malo" pregledaš informacije tu na forumu (in drugod po internetu). Tu imaš odgovore na vsa tvoja vprašanja (in odgovore na vprašanja, katera še veš ne da jih imaš). Res se ti splača pred naslednjo kuho vzet nekaj časa, da se informiraš. Namreč navodila, ki jih dobiš ob ekstraktih so "poenostavljena" (z namenom, da dobiš pitno pivo čim hitreje in enostavneje, kjer pa lahko trpi kvaliteta).

Za začetek: FAQ

Da ti pa še odgovorim na vprašanje. Večina pilsner piksen vsebuje ale kvas. Kar pomeni, da boš ob višjih temperaturah fermetacije (16-18C) dobil "fake lager". Lager kvasovke (kot so ti napisali) fermentirajo 8-12C in potrebuje še daljše staranje pri zelo nizkih temperaturah (~1C, vsaj 6 tednov).
In še to: toplo se priporoča zamenjati priložen kvas z enim namenskim. Priloženi so običajno bolj univerzalni, ki lahko niso najbolj ustrezni za izbrani stil; in še to,da ga je manj (premalo za 20L) in ne vemo kako star je, kako je bil hranjen... Sicer kolikor berem naj bi imel Mangrove Jack priložen boljši/namenski kvas za izbrano piksno, vendar sam nisem preizkusil.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Kot že povedano zgoraj, vse odgovore na svoja vprašanja boš našel na tem forumu. Novejše debate so lepo razvrščene v svoje mape, ta pa naj ostane rezervirana za skladiščenje/shranjevanje itd., kot si jo tudi poimenoval. Samo tako bo namreč forum ostal kolikor toliko urejen in se bo dalo kaj najti.

Pa vseeno še delen odgovor. Lager je razred zase. Če ga boš naredil iz ekstrakta in po priloženih navodilih, boš zvaril pivo, ki po vsej verjetnosti ne bo lager. Če pa bo, bo slab (čeprav verjetno piten). Pusti si lager za čase, ko se bo tvoje pivovarsko znanje razširilo. Sicer pa, kot si napisal, lahko uporabiš Pilsner piksno in ale kvasovke, samo dobil boš ven ale in ne lager. Torej, vse to so osnove (ale vs. lager = odvisno od kvasa).

Obstaja pa na trgu nekaj kvasov, s katerimi boš lahko naredil približek lagerja, kot npr. tale: https://pivovarium.si/si/kvas/31-fermentis-safale-us-05-115g.html.

Pojavlja se ti verjetno milijon vprašanj, a ne se ustrašit. Kar veselo na delo: Beri: forum + google + kuhanje
nahrung002.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Eterična olja iz DH faze padajo sorazmerno s časom. tako da IPA je res najboljša sveža (3 tedne fermentorja in 1-2 tedna flaše) ...

Že res, samo s tem tvegaš, da bo v pivu prisoten še acetildehid, pa še kaj zraven. Ogromno IPA - APA piv, ki jih človek dobi na sodniško mizo imajo ravno problem, da so enostavno premlada.
Moj recept, po treh, raje štirih tednih dryhop 3-5 dni, nato v steklenice, kege ITD, nato spiješ keg še svež in bo res prisoten tisti šus od dry hopa, ki potem malo zbledi. No meni osebno je pivo takrat ko se stabilizira boljše.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Drži. Kot sem napisal. Meni je najboljše, kot sem napisal, 2-3 tedne po končani karbonizaciji. Torej: npr. 3 tedne v fermentorju, en teden dry hop + cold crash, karbonizacija 2 tedna dni in nato še 3 tedne = 9 tednov. Ta svežina seveda potem še traja, ne izgine kar v trenutku, a po parih mesecih se to čuti. Se mi pa naredi po tem času taka kremasta gosta pena, ki zdrži do dna kozarca
smile-1.gif


Ja, iz piksne bo dost vseen...v takem primeru celo priporočam, da stoji malo dlje, ker neke hude arome itak ni.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Ne najbolje, ker je pivo pod večjim pritiskom, kot pa vino ... in bi ti lahko razneslo bag ... potem bi šel pa v maloro še box.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
A ni potem lažje natočit v plastenke, če že misliš improvizirat?
smile-1.gif
V temi Kegging smo ravno imeli eno tako debato.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Jaz sem lani eno zeleno 2-litrško plastenko za pivo maltretiral cca 3x in se je obneslo brez težav. Ampak to ni čisto isto kot b&b ... Pri b&b dvomim, da bi plastična vrečka zdržala pritisk. Bi bila pa to seveda zelo eleganttna rešitev, ker ni prisotnostikisika, ko točiš ....