Dry Hopp

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Lahko, samo računaj da je efektivnost precej manjša .. odvisno koliko noter stlačiš. Tako od oka bi rekel da več kot 50g (oz. še manj) nima smisla ker ko se hmelj napije bo ratala samo bula ki ne bo imela skoraj nič stika s pivom.
 

paulaner

Pripravnik
6. nov 2016
33
0
6
imam 3, tako d bom v vsakega dal kakih 20-30g hmelja, tako da ne bo ratala bula in da bo hmelj dal kaj od sebe
smile-1.gif
 

Giorgino

Zelenc'
20. jul 2017
13
0
1
mene pa zanima ali se aroma hmelja enakomerno razporedi, ker se mi zdi, da imajo ene flaše več arome, ene pa manj

obstaja kakšen enostaven način, da preprečiš, da pride hmelj v steklenice? najprej delaš whirpool, po fermentaciji pretakaš v drug fermentor, pol imaš pa zaradi hmelja vulkane :-(
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
jaz po dry-hopu pretočim skozi cedilo (brez penjenja) v bottling bucket. ni sledi o hmelju v steklenicah, torej brez vulkanov. vse steklenice imajo enako aromo. razen tiste, ki dolgo ležijo naokoli. tiste imajo potem že malo drugačno arome, ker le-ta izveni.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Citat:
Uporabnik Giorgino pravi:
mene pa zanima ali se aroma hmelja enakomerno razporedi, ker se mi zdi, da imajo ene flaše več arome, ene pa manj

obstaja kakšen enostaven način, da preprečiš, da pride hmelj v steklenice? najprej delaš whirpool, po fermentaciji pretakaš v drug fermentor, pol imaš pa zaradi hmelja vulkane :-(

Aroma hmelja iz dry hopa je najbolj "neobstojna" oz. gre v luft takoj ko ima to opcijo. Tako da recimo že pri stekleničenju so lahko razlike zaradi tega ker se ti naprimer ena flaška speni, druga pa lepo steče. Enako je s kosi hmelja v steklenici iz dry hopa ker lahko vplivajo na okus/aromo.

Sam pretakam s sifonom iz stekla in do sedaj nikoli nisem imel pretiranih težav s hmeljem. Dry hoppana piva vedno dam v cold crash da se večina hmelja posede. Kakšen "kosmič" najde pot tudi do steklenice, ampak to ni problematično. Itak pri uporabi polnilne palčke hitro nastane zamašek tam in imaš prvo tam probleme.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Jaz sem taisti filter uporabljal za DH v sekundarnem fgermentorju pa imam mešane občutke. Ko ga vržeš notri, ga ponavadi navpično. IN potem se hmelj na dnu zbije in ga pivo težko dobro namoči skozi in skozi, da gredo eterična olja iz njega. Problem je namreč v tem, ker ima na koncih inox pokrove ne pa mrežice, da bi lahko z vseh strani namočil hmelj ... To sem namreč opazil, ko sem ga pucal, ker je bil na spodnji strani hmelj močno zbit. Bi bil štumf verjetno boljši.
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Jaz sem taisti filter uporabljal za DH v sekundarnem fgermentorju pa imam mešane občutke. Ko ga vržeš notri, ga ponavadi navpično. IN potem se hmelj na dnu zbije in ga pivo težko dobro namoči skozi in skozi, da gredo eterična olja iz njega. Problem je namreč v tem, ker ima na koncih inox pokrove ne pa mrežice, da bi lahko z vseh strani namočil hmelj ... To sem namreč opazil, ko sem ga pucal, ker je bil na spodnji strani hmelj močno zbit. Bi bil štumf verjetno boljši.

v fermenter ruknem jaz ker direktno hmelj v peletih in ni nobenega problema. v kegu je pa problem, ker vsaka usedlina hitro zamaši izhodno cevko. vrečka ni primerna, ker se ravno tako zalima na izhod piva, razen če bi jo nekako obesil, da ne bi segla do dna kega.
 
Nazadnje urejeno:

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Saj zato sem pa hotel filter za hmelj pri DH. Pa še nisem čisto pogruntal, kaj bi bilo najbolje ...
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Jaz imam istega. Moram pa še pogruntat,kako ga v pivo zabrisat, ker pokončno navzdol v fermentor ne daje najboljšega rezultata...
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Tudi jaz imam istega, samo še nisem sprobal dryhoppat. Imam samo za kuho. Morda če se ga obteži s čim (po možnosti je to nekaj foodgrade :D ) ?
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Ali ste kdaj probali na tak način? Glede na to, da je notri v relativno veliki vreči malo hmelja bi moralo delovati v redu?

Uf, prej sem pozabil prilepiti link. Gre za tole.
 
Nazadnje urejeno:

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Zdravo, ali ima kdo doma narejen sistem za dry hop z izpiranjem hmelja? Torej, da se uporabi neka pumpica, ki bi preko hmelja pretakala pivo in, če kdo to ima, kako se kaj obnese in kako ste naredili?

Imam idejo, da bi kupil en hop-spider, ki bi ga zaprl in dal v fermentor. Na vrhu bi bila majhna luknjica v katero bi namestil cev preko pumpice, pumpica pa bi bila priklopljena na pipo fermentorja. Seveda, bi bi lo potrebno preluknjati tudi pokrov fermentorja.

Ima morda kdo kako boljšo idejo? Oz kako se tega lotiti ter kakšna pumpica bi bila primerna? Delam nekje od 40 do 45 l piva na enkrat.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Poglej si od Blichmanna Hoprocket, namenjeno točno temu oz. je pomanjšana verzija industrijskih "hop rocketov" oz "hop torpedotov" ki se uporabljajo za bolj efektivno ekstrakcijo hmeljne arome. Deluje pa samo s hmeljem v strožkih, tudi ostale podobne naprave mislim da enako. Pri peletih je hmelj prefine oblike in ali gre mimo cedila ali pa ti zabaše vse skupaj.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Ok, potem pa drugo vprašanje, kako dryhopat in filtrirat, če ne morem cold crashat in če mi vrečke ne dišijo preveč?
smile-1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Ko jaz nisem imel možnosti cold crasha, sem dry hopal v vrečkah. Probal sem tudi brez, filtriral sem pa preko prekuhane gaze. Ta način je zelo nepraktičen in časovno potraten, lahko si predstavljaš zakaj. Probal sem tudi tako, da sem prekunano gazo kot filter pokril pretočno cev na spodnjem koncu, a tudi to ni praktično, iz istega razloga, in sicer, da se pretok zelo upočasni in kaj hitro tudi ustavi, hitro pa se na gazo nabere hmelj, ki popolnoma ustavi pretok.

Skratka, moja izkušnja in moj nasvet...če nimaš možnosti cold crasha, dry hopaj v vrečkah
smile-1.gif


Aha...še nekaj...glede na relativno nizke zunanje temperature...če pustiš pivo kak dan več zunaj na balkonu ali kaki zunanji shrambi, se hmelj prav tako kar dobro posede in pivo sčisti. Jaz sem imel zelo solidne rezultate tudi pri temperaturah cca 10C.
 

Podobne teme