Kvas pitch rate

erck

Zelenc'
18. sep 2015
15
0
1
Zdravo! Bom vprašal kar v tej temi. Kje v Sloveniji bi se dalo dobiti tekoče kvasovke - Wyeast ali White Labs. Vem da so imeli včasih pri mojepivo.si, vendar zdaj jih ni več na strani.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Noben jih nima zaradi kratkega roka uporabnosti in si jih ne upajo nabavljati.
Sem ravno zadnjič na moje pivo govoril z njimi. Lahko jim pa sporočiš želje na mail in ti jih bodo ob naslednji nabavi naročili
 

Gucci

Pripravnik
16. avg 2008
126
1
18
Sam svoj pivovar nabavlja pri Mr. Malt. Kar imajo tam na zalogi ti lahko tudi on dobavi.
 

mato9

Zelenc'
1. okt 2015
22
0
1
Pozdravljeni!
Brskam po spletu in preverjam podatke za kvas us 05. Zasledil sem podatek "Viable cells at packaging: > 6 x 10^9 / gram. To je 69 billions na paketek. Spet drugje sem zasledil 200 billions na paketek. Zanima me kateri podatek vi uporabljate za izračun količine kvasa?
Delam si izračun za 300 litrov pivine z FG 1.054 in sem malo zbegan...
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Tule spodaj imaš tudi opombe, citiram:
Citat:

Dry Yeast - billions of cells per gram:

No one agrees on the number of yeast cells per gram in dry yeast!
This is made more confusing because each yeast strain has different size cells and clumping tendencies.
We put in a reasonable default of 10 billion cells per gram of dry yeast.
Kaiser located a study which reports the following data on dry yeast ranging from 8-18 billion cells per gram:
Yeast B cells/g
Safale K-97 14
Safale S-04 8
Safbrew T-58 18
Safbrew S-33 16
Saflager S-23 10
Saflager S-189 9
Adapted from: Van Den Berg, S., & Van Landschoot, A. (2003). Practical use of dried yeasts in the brewing industry. CEREVISIA, 28(3), 25-30 (Table 1).

Mr.Malty says that dry yeast contains 20 billion cells per gram. Unfortunately we could not find a reference to a study that supports that number.
From the manufacturers:
Fermentis: > 6B cells/gram for US-05 and S-04.
Danstar: > 5B cells/gram for Nottingham yeast.
These numbers sound conservative and do not match with the study referenced above. According to our pitching calculator, with dry yeast, using the mfg's number of 6B cells/g, to hit a pitch rate of 0.75 (M cells / ml / ° P) for a 5 gallon batch @1.050 would require 3x 11g packs!
Link to a researcher claiming 20B, but only has an n of 1.

Sam vzamemo vedno izhodišče 10 miljard na 1g suhega kvasa in "pro brewer" pitching rate. Do sedaj s kvasom nikoli nobenega problema.
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Nimam DME. Naredil bom mini pivino z okoli 1.035OG ( cca 5l) prav za namen razmnoževanja kvasovk ( starter-jev).

Vprašanje pa je ali imajo kvasovke "rajši" bolj kompleksne sladkorje (višja T drozganja _ okoli 68°T) ali bolj enostavne sladkorje ( nižja T drozganja okoli _ 64°C).
Se pravi katera T bi bila optimalna za drozganje.
To pivino bom potem zmrznil v litrske plastenke in jih naknadno odmrzeval pač v skladu s potrebami.
Kolikor se spomnim je Utiševalec že pripovedal o tem, da jih je treba še 1x prevret.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Čimbolj preproste sladkorje ker je to za kvasovke hrana. Tako da drozgaš ustrezno nizko.

Lahko zamrzneš po kuhanju s tem da moraš potem spet razkužit (prekuhat), pa fino je da je faza odtajanja čimkrajaš tako da ledeno pivino v lonec in raztopit na hitro. Nizke temperature namreč mikroorganizmov ne ubijejo, zaradi odsotnosti tekoče vode gredo v hibernacijo (oblika spor ipd.), oz. mraz zavira njihovo rast.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Za samo razmoževanje je dovolj bilokateri sladkor + hranila*, problem je ker se kvasovke hitro adaptirajo na preprosto hrano in si naredijo zaloge ter se tako "polenijo". Lene kvasovke lahko vodijo v slabo fermentacijo, kar se kaže v presežku estrov, viskome FGju, ... sploh pri bolj močnih pivih se sladkor odsvetuje.

Ena opcija da se rešiš lenih kvasovk je da jih pustiš stradat dovolj dolgo da porabijo zaloge in se ponovno v pivu aktivirajo na polno. Tu je govora o par tednih (vsaj 2 tedna se priporoča), tako da moraš štarter pripravit toliko prej. Računat moraš da jih s staranjem nekaj tudi umre in imaš manjši doprinos celic kot pri svežem štarterju.

* pri uporabi preprostih sladkorjev je nujno uporabit hrano za kvasovke ker potrebujejo dušik in nekatere minerale da uspešno tvorijo nove celice, brez tega se znajo sfižit oz. se ne razmnožijo dovolj še huje pa je da se razmnožijo mutirane. Hrana za kvas so lahko tudi ostanki usedline (mrtev kvas) in prešnjih batchev, ponavadi se usedlino izsuši in dozira kot prah.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik koloid pravi:
Nimam DME. Naredil bom mini pivino z okoli 1.035OG ( cca 5l) prav za namen razmnoževanja kvasovk ( starter-jev).

Vprašanje pa je ali imajo kvasovke "rajši" bolj kompleksne sladkorje (višja T drozganja _ okoli 68°T) ali bolj enostavne sladkorje ( nižja T drozganja okoli _ 64°C).
Se pravi katera T bi bila optimalna za drozganje.
To pivino bom potem zmrznil v litrske plastenke in jih naknadno odmrzeval pač v skladu s potrebami.
Kolikor se spomnim je Utiševalec že pripovedal o tem, da jih je treba še 1x prevret.

Jaz se tudi ravno trudim z zbiranjem materiala za izdelavo stir-plate, s katero bom začel zbiranje redkejšega kvasa.
Glede na to, da je DME dober za pripravo sladice za kvas futrat, po mojem ni tako relevantna temperatura drozganja.

Sem pa med različnimi idejami o hrambi sladice za bodoče hrane za kvas zasledil, da je dobra metoda (to bom najverjetneje tudi sam uporabljal) da narejeno sladico daš v teglce poljubne velikosti, zapreš in jih steriliziraš v ekonomu (15min) - po mojem bi vsaj 4je teglci hkrati morali notri bivat. Takšni so potem dobri kar dolgo časa ... Če pa delaš iz DME ali pa iz zrnja je pa stvar posameznika ....

Moram zdaj v domači špajzi sunit tamale glažke s pokrovi, kateri bodo šli v sterilizacijo za potrebe hrambe kvasov v hladilniku...
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Je kdo že delal batch 20l z enim paketom lager kvasovk S-23. Za lager sicer rabiš 2x več kvasovk, če fermetiraš na 12°C. kaj pa če fermentiraš na 18-19°C-jih ravno tako potrebuješ 2x več? Je bolje da naredim starter ?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Če fermentiraš lager kvas na 18C rabiš ale dozo kvasovk.

2 vrečke rabiš po tovarniških priporočilih če delaš pri lagerjih "warm pitching" to je dodajanje kvasa na recimo 16C in potem ko se konča lag faza spustiš temperaturo na fermentacijsko.
 

Bolfenk2020

Pripravnik
16. dec 2014
299
0
16
Maribor
www.facebook.com
Kaj pa če probaš Mangrove Jack's - Californian Lager (M54) kvas, kje je priporočena temperatura delovanja: 18C – 20C?
Ta kvas bi naj lahko nadomestil Saflager s-23 in W34/70...

Sam jih še imam v hladilniku in nikakor, da se spravim zraven
smile-1.gif
.
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Odlično. se pravi količna je prava. kaj pa okus? Namreč sprobal bi rad tale kvas in nimam hladilnika za lagering. Nekak ciljam na California common, sicer sestavine imam še kar prave ampak temperatura me malo skrbi oz diacetil. Imaš (te) kaj izkušenj z lager kvasi, kakšne priokuse lahko pričakujem če ne bom delal lageringa? Na zimo se mi pa tud ne da čakat.
 

Harloc

Zelenc'
16. dec 2014
26
3
3
Pozdravljeni,
nisem želel načenjati nove teme zato vam tu pišem.
Imam težavico oziroma iščem predlog kaj naredit za 500g safale s-04.
Za en batch porabim enih 20-30g. A bom zajebal, če razdelim v 20-25 vrečk in jih vakumiram?
Druga moja ideja je bila, da bi dal cele pol kile v vakumsko posodo in bi sproti ven jemal.
Jih bom izpostavil kakšnim nevarnistim, če naredim omenjeni ideji?
Kak predlog?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Problem-a sta dva:
1. okužba
2. staranje

Okužba je jasno z vsakim odpiranje vrčeke možna. Če paziš potem recimo da je ok tudi če imaš v škatli zaprto. Vedet moraš da je suh kvas dejansko dokaj dobro leglo za rast česa 3jga, ker je napitan s hranilnimi snovmi (zato da lepše začne fermentacijo). Rabi pa vaka okužba vodo, tako da glej dalje kaj ti še pišem ...

Suh kvas je suh ker nima vode, to pomeni da so kvasne celice v "pasivni" obliki in se ne starajo ker v njih ne potekajo nobeni procesi. Že dvig vlage iz zraka je dovolj da se celična membrana namoči in kvas začne "živeti". Tako da odprta vrečka pomen ida si vnesel noter vlago, 100% tru ker v hiši nimaš zraka z 0% vlage. Če želiš da je kvas ok moraš čimprej kvas odstranit iz okolja kjer se nahaja vlaga, to pa narediš lahko samo z vakumiranjem.

Tako da če bi res rad da bi kvas v 500g pakungi uporabljal dalj časa ga prepakiraj v manjše porcije in jih potem porabi eno za drugo. Ni pa niti ta opcija priporočljiva ker 100% čistoče ne moreš zagotovit in pa neka izpostavljenost vlagi bo tudi ob krajšem času na zraku prisotna. Tako da vsekakor če to delaš imej kvas v hladilniku in ga porabi čimprej oz. takoj ko posumiš da bi bilo kaj z nim narobe ga zavrži. To tudi pomeni da lahko da ne boš nič prišparal ker boš od pol kile kvasa na koncu porabil 300g, 200g ga bo pa postalo zanič.
 

Harloc

Zelenc'
16. dec 2014
26
3
3
Bom prepakiral, obenem, bom pa povečal količino batcha na 100l, da se zviša poraba kvasa:).
Hvala za odgovor.
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Imam problem. Namreč močno sem se uštel pri učinkovitosti. Ko sem delal recept sem upošteval 75% učinkovitost ( moja učinkovitost), dobil sem pa 92%. Ja vem malo je visoka pa kljub temu je taka, ker sem kombiniral BIAB z spiranjem drozge (celo jebo sem imel, ker sem pozabil dat vrečo v lonec, potem pa pretakat pa prelivat, pa sem še spiranje drozge mimogrede naredil, mah da ne bom dolgovezil je bla cela veselica...)

Problem je da sem v pivino stresel premalo kvasa , ker sem imel samo en zavitek na rezervi!!
Pivo 22l ima OG 1.053, in predviden FG 1.007 , računam da bi ABV moral biti nekje okoli 6%. Drozgal sem na 65-63°C. Naredil mash out in potem spiral.
Za to količino in tak OG bi moral dati 220M celic kvasa, dodal pa 1x manj. Skoraj 100% bo po končani fermentaciji ostal visok FG. No ja bomo videli, ker tega kvasa ne poznam. Kvas ki sem ga uporabil je Safbrew BE 256 11,5g. računal sem 10M celic/g suhega kvasa. torej je razlika 110M celic premalo.
Zanima me pa sledeče, če bo visok FG ali lahko vržem po končani fermentaciji še dodatno kakšne drug kvas notri ( imam na razpolago S-04, Mangrove jack M44 - yeast slurry, Mangrove jack M31, in lager S-23).

Drugo vprašanje. Kolikšna je v resnici škodljiva oksidacija sladice pred vretjem, se pravi med drozganjem. Namreč moral sem pretočit vročo sladico v drugo posodo ( fermentor). Je kar precej pluskalo;)).

hvala za odgovore.
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Citat:
Uporabnik koloid pravi:
Drugo vprašanje. Kolikšna je v resnici škodljiva oksidacija sladice pred vretjem, se pravi med drozganjem. Namreč moral sem pretočit vročo sladico v drugo posodo ( fermentor). Je kar precej pluskalo;)).
Kje vidiš ti tu kakšen problem? Preden daš stvar fermentirat tako ali tako moraš kisik not vnest. Med drozganjem pa tudi zrak zraven pride, ne izoliraš zaradi kisika ampak zaradi temperature.
 

Podobne teme