Kaj kuhate?

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Glej takšni pacijent so vedno bili in vedno bodo. Spremenil jih ne boš. Jaz imam zanje v hladilniku par piksen uniona in laškega. Ker se mi ne da z njimi pregovarjat. Je naj enostavnejše in najcenejše.😉🍻
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Jaz imam v planu eno zadevo, po tipu sem nekako nastavil parametre v beersmithu na American barleywine, nekako sledil parim receptom, dejansko pa porabil različna žita kar je bilo doma. Imam stehtano in pripravljeno, v mojem sistemu ponavadi naredim 32l batch, ker bo zdaj šlo ulala več žita računam dobit ven nekje 20l. Fermentiral bom v dveh posodah, 10l v vsaki in v vsako bom dal eno vrečko kvasa, kar bi moral biti zadosten pitching da prileze na 8-9%. Prav razmišljam?
smile-1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Idealno bi bilo če bi dal 2 vrečki kvasa na 10l pri gostoti okoli 1.08!
grims-1.gif

Še precej boljše bi bilo da bi naredil štarter -sploh za high gravity...
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Citat:
Uporabnik komar89 pravi:
Pa skoraj 100% ne boš navdušu prijatle za craft pivo, če jim boš ponudu 15% pivo oz. nekaj pivu podobnega
smile-1.gif
Za te mi niti ni cilj jih navdušit, prej nasprotno...ker že vnaprej pljujejo po domačem piru...

Ne obupat. Mene prijatelji kličejo, da so pivo pohvalili njihovi fotri itd. Torej ljudje, ki so že 40+let na zeleno-rdečem (in če predvidevam, da so začeli pit pri 20h, sicer so na tem že več kot 40 let)
smile-1.gif
Za tri od teh že "redno" kuham oz. rezerviram nekaj L od kuhe.

Skratka...da se
smile-1.gif
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Kaj naj rečem, danes sem naredil ginger beer po dveh receptih...
Dva flaškona po 5L.
V enega zmiksan ingver 100gr in zmiksani celi limoni, cca 600gr sladkorja navadnega in 100gr rjavega trsnega, 2 žlici meda (vse skupaj v flaskon) in čajno žličko šampanjskega kvasa. OG 1051

V drugi pa 100gr ingvera, narezanega, pol kg sladkorja navadnega, 250gr trsnega rjavega, sok dveh limon in 2 žlici meda, 2 čajni žlički šampanjskega kvasa.Sladkorja in ingver zavrel in vrel 20 min, precedil, natočil v flaškon, dotočil vode, dodal sok limon, med in kvas.
OG 1060
Po uri že oba počasi vrejeta...
Me zanima, kaj bo!
Hehehe
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Prvič kuhal po biab metodi, z 1,5kg pale ale slada, 30gr divjega hmelja na začetku, pred hmeljem sem dodal še cca 400gr mletega in cca 150gr kristal sladkorja, 5 min pred koncem še 15gr divjaka, ko se je pivo ohladilo na cca 40 stopinj, še 1dcl regratovega sirupa, na hitro pogretega na skoraj vretje in ohlajenega.
Me zanima, kaj bo nastalo s tega?!
V fermentorju je cca 12 litrov...
Vretje začelo uro po dodajanju kvasa za kruh v prahu, hidratiziranega v 2dcl tople vode! 😜
Mnenja?

Očitno je moje prvo kuhanje po biab zaključeno!
Že nekaj časa, par dni, ne vreje in sem šel merit FG, ki znaša gladkih 1000, OG je bil 1048, torej je abv 6,3?
Okus kar vredu, vonj malo po kruhovskem kvasu, kar bo verjetno malo zvehtelo po počivanju v steklenicah.
Upam... 😁
 

HudaLiza

Pripravnik
31. avg 2015
94
0
6
Studiram za neki winter warmer...mam en recept za stout pa bi gs se rad malo zacino. Gledam vanilla bourbon palcke + pomaranca olupki na izy....da pa bi se bil bolj spajsi pa namesto prav pepper barries lahko probam z safbrew t 58 kao pikant estri?
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Prvič kuhal po biab metodi, z 1,5kg pale ale slada, 30gr divjega hmelja na začetku, pred hmeljem sem dodal še cca 400gr mletega in cca 150gr kristal sladkorja, 5 min pred koncem še 15gr divjaka, ko se je pivo ohladilo na cca 40 stopinj, še 1dcl regratovega sirupa, na hitro pogretega na skoraj vretje in ohlajenega.
Me zanima, kaj bo nastalo s tega?!
V fermentorju je cca 12 litrov...
Vretje začelo uro po dodajanju kvasa za kruh v prahu, hidratiziranega v 2dcl tople vode! 😜
Mnenja?

Očitno je moje prvo kuhanje po biab zaključeno!
Že nekaj časa, par dni, ne vreje in sem šel merit FG, ki znaša gladkih 1000, OG je bil 1048, torej je abv 6,3?
Okus kar vredu, vonj malo po kruhovskem kvasu, kar bo verjetno malo zvehtelo po počivanju v steklenicah.
Upam... 😁
Ok, danes bom stekleničil moj zvarek...
Vonj je po kvasu, malo potegne na kislo - ne vem, okuženo ali ne!
Pitko je in zdaj se vprašujem, kje je vzrok, okužba, divji hmelj, preveč hmelja(45 gr skupno v 12L), mnenja?
Drugač je na izgled čisto, brez, da bi kaj plavalo po njej.
Bo bolje po stekleničenju in tednu, dveh?
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Prvič kuhal po biab metodi, z 1,5kg pale ale slada, 30gr divjega hmelja na začetku, pred hmeljem sem dodal še cca 400gr mletega in cca 150gr kristal sladkorja, 5 min pred koncem še 15gr divjaka, ko se je pivo ohladilo na cca 40 stopinj, še 1dcl regratovega sirupa, na hitro pogretega na skoraj vretje in ohlajenega.
Me zanima, kaj bo nastalo s tega?!
V fermentorju je cca 12 litrov...
Vretje začelo uro po dodajanju kvasa za kruh v prahu, hidratiziranega v 2dcl tople vode! 😜
Mnenja?

Očitno je moje prvo kuhanje po biab zaključeno!
Že nekaj časa, par dni, ne vreje in sem šel merit FG, ki znaša gladkih 1000, OG je bil 1048, torej je abv 6,3?
Okus kar vredu, vonj malo po kruhovskem kvasu, kar bo verjetno malo zvehtelo po počivanju v steklenicah.
Upam... 😁
Ok, danes bom stekleničil moj zvarek...
Vonj je po kvasu, malo potegne na kislo - ne vem, okuženo ali ne!
Pitko je in zdaj se vprašujem, kje je vzrok, okužba, divji hmelj, preveč hmelja(45 gr skupno v 12L), mnenja?
Drugač je na izgled čisto, brez, da bi kaj plavalo po njej.
Bo bolje po stekleničenju in tednu, dveh?

Ti... majstr... Mal preber kaj smo že na napisali o pekovkskem kvasu pa boš dobil odgovor na marsikatero vprašaje - tudi to zakaj je kislo...
crazy1.gif


Pa brez zamere...
rolleyes-1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.528
8.885
113
Pa dobro fantje. Vsak okus je potrebno spoštovat. Če nekomu ni homebrew, mu pač ni. Roko na srce nekatere razumem, ker dobiš včasih na sodniško mizo take zadeve, da te prime nekam. Ko človeku s takimi izkušnjami ponudiš nekaj vrhunskega (beri zlato medaljo) ponavad ni vihanja nosu. Seveda so pa nekateri še vedno na Laškem in Unionu. Pa kaj, tudi sam sem, večino poletja.

Kritika je pa vedno vodilo napredka.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Prvič kuhal po biab metodi, z 1,5kg pale ale slada, 30gr divjega hmelja na začetku, pred hmeljem sem dodal še cca 400gr mletega in cca 150gr kristal sladkorja, 5 min pred koncem še 15gr divjaka, ko se je pivo ohladilo na cca 40 stopinj, še 1dcl regratovega sirupa, na hitro pogretega na skoraj vretje in ohlajenega.
Me zanima, kaj bo nastalo s tega?!
V fermentorju je cca 12 litrov...
Vretje začelo uro po dodajanju kvasa za kruh v prahu, hidratiziranega v 2dcl tople vode! 😜
Mnenja?

Očitno je moje prvo kuhanje po biab zaključeno!
Že nekaj časa, par dni, ne vreje in sem šel merit FG, ki znaša gladkih 1000, OG je bil 1048, torej je abv 6,3?
Okus kar vredu, vonj malo po kruhovskem kvasu, kar bo verjetno malo zvehtelo po počivanju v steklenicah.
Upam... 😁
Ok, danes bom stekleničil moj zvarek...
Vonj je po kvasu, malo potegne na kislo - ne vem, okuženo ali ne!
Pitko je in zdaj se vprašujem, kje je vzrok, okužba, divji hmelj, preveč hmelja(45 gr skupno v 12L), mnenja?
Drugač je na izgled čisto, brez, da bi kaj plavalo po njej.
Bo bolje po stekleničenju in tednu, dveh?

Ti... majstr... Mal preber kaj smo že na napisali o pekovkskem kvasu pa boš dobil odgovor na marsikatero vprašaje - tudi to zakaj je kislo...
crazy1.gif


Pa brez zamere...
rolleyes-1.gif
Ni zamere, sam ni mi padlo na pamet, da bi iskal pekovski kvas v iskalniku!
pozdrav.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.528
8.885
113
Dej ga ti čimprej nehi biksat, če hočeš, da bo kdo pil to, kar boš sčaral. Osnove si preberi, jih je tu gor ogromno, začni s kakim nezahtevnim nevtralnim kvasom (Fermentis US05 je prava stvar za te namene) drozgaj na 66 stopinj, nahmelji po kakem pametnem receptu in fermentiraj na primerni temperaturi. Boš presenečen ugotovil, da je lahko homebrew vrhunska stvar.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Dej ga ti čimprej nehi biksat, če hočeš, da bo kdo pil to, kar boš sčaral. Osnove si preberi, jih je tu gor ogromno, začni s kakim nezahtevnim nevtralnim kvasom (Fermentis US05 je prava stvar za te namene) drozgaj na 66 stopinj, nahmelji po kakem pametnem receptu in fermentiraj na primerni temperaturi. Boš presenečen ugotovil, da je lahko homebrew vrhunska stvar.

Za prvič sem hotel naredit nekaj enostavnega s sestavinami, ki sem jih trenutno imel...
V receptu je pekovski kvas in držal sem se recepta!
A zdaj boste pa rekli, da ste bili na začetku vsi idealni in niste nič poskušali!?
Ja, tako je, vsaka šola nekaj stane!
Vem, da ne bom več delal s pekovskim kvasom.
uf-1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Dej ga ti čimprej nehi biksat, če hočeš, da bo kdo pil to, kar boš sčaral. Osnove si preberi, jih je tu gor ogromno, začni s kakim nezahtevnim nevtralnim kvasom (Fermentis US05 je prava stvar za te namene) drozgaj na 66 stopinj, nahmelji po kakem pametnem receptu in fermentiraj na primerni temperaturi. Boš presenečen ugotovil, da je lahko homebrew vrhunska stvar.

Za prvič sem hotel naredit nekaj enostavnega s sestavinami, ki sem jih trenutno imel...
V receptu je pekovski kvas in držal sem se recepta!
A zdaj boste pa rekli, da ste bili na začetku vsi idealni in niste nič poskušali!?
Ja, tako je, vsaka šola nekaj stane!
Vem, da ne bom več delal s pekovskim kvasom.
uf-1.gif

Pivovarska pot gre nekako tko:

bereš, bereš, bereš , bereš, skuhaš, bereš, bereš, bereš, skuhaš, skuhaš, bereš, bereš, bereš.. itd.
Najbrš si se moral precej potrudit, da si našel recept z pekovskim kvasom, ker meni ga še ni uspelo najt, pa varim že nekaj časa...
Drži se preverjenih receptov in surovin, ko boš to obvladal pa lahko začneš eksperimentirat...
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Dej ga ti čimprej nehi biksat, če hočeš, da bo kdo pil to, kar boš sčaral. Osnove si preberi, jih je tu gor ogromno, začni s kakim nezahtevnim nevtralnim kvasom (Fermentis US05 je prava stvar za te namene) drozgaj na 66 stopinj, nahmelji po kakem pametnem receptu in fermentiraj na primerni temperaturi. Boš presenečen ugotovil, da je lahko homebrew vrhunska stvar.

Za prvič sem hotel naredit nekaj enostavnega s sestavinami, ki sem jih trenutno imel...
V receptu je pekovski kvas in držal sem se recepta!
A zdaj boste pa rekli, da ste bili na začetku vsi idealni in niste nič poskušali!?
Ja, tako je, vsaka šola nekaj stane!
Vem, da ne bom več delal s pekovskim kvasom.
uf-1.gif

Pivovarska pot gre nekako tko:

bereš, bereš, bereš , bereš, skuhaš, bereš, bereš, bereš, skuhaš, skuhaš, bereš, bereš, bereš.. itd.
Najbrš si se moral precej potrudit, da si našel recept z pekovskim kvasom, ker meni ga še ni uspelo najt, pa varim že nekaj časa...
Drži se preverjenih receptov in surovin, ko boš to obvladal pa lahko začneš eksperimentirat...

https://www.dropbox.com/s/g77wf830asul7at/Naredimo%20svoje%20pivo.pdf?dl=0

Ga nisem iskal, bil je v reviji, ki je naročena doma.
Ja, bom se držal ustaljene poti...
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Jao.. ka te to je za ena revija?? Katastrofa...
frown-1.gif

Hehehe, a je tolk divji recept?
confused-1.gif


Danes bi moral stekleničit Ipo, pa je kuhinja zasedena..
crazy1.gif

Izmeril sem 5,12 abv, je pa dokaj lepa in okusna (extrakt).

Zdaj imam trenutno doma še 3,5 kg pale ale slada in divjega hmelja, bi kuhal, pa nimam še chillerja.Zadnjič sem imel probleme s hlajenjem pivine(nimam leda,premajhna skrinja, porabil sem vode olala in časa) vidim pa, da nekateri pustijo pivino čez noč, da se ohladi...
Se kateri že igral s tem?
Bojim se okužbe...
Bral sem tukaj, da o nekateri kuhali naprej naslednji dan, kaj ohlajanje in fermentor drugi dan?
Hvala!