Skrivnosti "štelanja" vode

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.711
113
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik komar89 pravi:
Ko smo že pri stoutih, imam vprašanje za utiševalca. Mislim da je nekje napisal, da povečuje trdoto vode z dodajanjem donata v drozgo. Kakšno količino približno naj dodam da bo kaj efekta in ali se to potem kaj pozna kaj na okusu? Vem da tukaj ni pravila in tudi poročila nimam, imam pa pomoje neko srednje trdo vodo. Sicer pa dodajam za temna piva nekje 4ml mlečne kisline na 24l batch.

Sam dodajam za stoute cca. 1-2dcl na 10l piva oz. recimo v mash je tolel v 6-7l vode in 2kg sladu.

Če dodajaš kislino pri temnih pivih pomeni da imaš še preveč trdo vodo ali pa zelo čudno neravnovesje tako da vprašanje kako in kaj boš dosegel če boš dodal donat.

Donat vsebuje pivovarju pomembnih snovi:
- magnezij 1000 mg/l
- kalcij 380g/l
- natrij 1700g/l
- hidrogenkarbonat/bikarbonat 7800mg/l
- klorid 75mg/l
- sulfat 2100mg/l

Profil vode recimo iz dublina (guinness) je pa:
- magnezij 4 mg/l
- kalcij 110 g/l
- natrij 12 g/l
- hidrogenkarbonat 280 mg/l
- klorid 19 mg/l
- sulfat 52mg/l

Kot vidiš če bi donat razredčil z destilirano vodo bi zelo težko sestavil skupaj neke uporabne vrednosti. Meni se gre da bikarbonate dvignem iz 70mg/l kolkor jih imam doma v vodi na cca. 150-200mg/l kolikor jih rabim za stouta.

Evo vidiš. jest mam Hidrogen karbonatov 400mg na liter
Kalcija 64
Magnezija 38
Natrija 2,1
Pol se pa pejt.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.711
113
Sem mal pogledal, pa po hitrem pregledu nimam kake panike tko da mam srečo. Grem lahko čez samo s popravljanjem PHja. Ali se motim? Mater zdej grem pa res tisto knjigo naštudirat.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Če imaš hidrogenkarbonat 400 je to kar visoko. Dejansko po profilu imaš vodo skoraj optimalno za Munich, torej morajo začet padat temni lagerji!
evil.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.711
113
Mende
smile-1.gif
Za lager mi manjka še nekaj opreme. Sam očitno mi na palu ne dela težav tale hidrogenkarbonat oziroma kje bi mi delal težave? Tega se losam sam z vretjem al kako?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Bikarbonati ti v osnovi dvigajo pH, torej so dobri za temnejša piva ker ne potrebuješ (toliko) popravkov. Znižaš jih tako da vreješ vodo čimbolj divje oz vnašaš kisik zaradi česar se izločijo v obliki trdih kristalov oz. oborine. Lahko tudi redčiš z destilirana vodo, ker je tako lažje zadet pravo dozo.

Pro tvojem profiu bi sicer bikarboate direktno lahko spremljal preko trdote vode, TDS metri so dokaj poceni in recimo če prevreš vodo lahko vmes meriš trdoto da boš vedel koliko bikarbonatov si izgubil.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.711
113
Se prav, da na bodyu pri svetlih pivih nimajo tok vpliva, majo pa na hmeljna piva oziroma izkoristek hmelja kolikor vem. Da mam trdo vodo sem vedel, sam pol bi se moglo pri svetlih pivih čist drugače obnašat, pa se očitno ne, ker mam za svetla piva PH Masha idealen 5,2 vedno. Ma tale kemija vode je spet ena čista znanost v minus.

V glavnem ta vikend kuham stouta zanalašč. Takoj za unim šolskim Robust porterjem.
 
Nazadnje urejeno:

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Kaj pa ubistvu pri stoutih daje tist kremast body? trdota vode al kako?

Naj bi bilo vse skupaj precej povezano z vodo.

Kalbo iz kje pa si ti??
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.711
113
Sem iz Grosuplja. Nimam pojma. Kot vidiš mi je kemija vode še mal v temnih prostorih. Sam se počas svetli in bistri.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Tako nekako kot pri meni :p hehe evo men so ravno poslali analizo vode, pa je vse skup čist drugač kot vi tukaj pišete. Objavim in mogoče mi bo kdo znal pomagat ;-)
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.711
113
No z vodo sem se začel ubadat po petih letih več ali manj uspešnega pivovarjenja, da poberemo še kako zlato kje na Hrvaškem recimo, ker to pa potem odloča med srebrom in zlatom. Če pa osnove niso jasne, pa tud štelanje vode ne bo pomagal.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
screen-shot-2016-10-26-a.png


screen-shot-2016-10-26-a.png


screen-shot-2016-10-26-a.png


Evo to so podatki od komunale. Ostalih podatkov naj ne bi imeli, tako da če kdo to zna kaj razbrat za bikarbonate, kalcij, magnezij bi blo super. Hvala
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
Kaj pa ubistvu pri stoutih daje tist kremast body? trdota vode al kako?

Naj bi bilo vse skupaj precej povezano z vodo.

Nima veze, vsaj ne direktno. Trdota vode pri stoutih vpliva na samodejni popravek pHja. Žgan slad je namreč zelo kisel in niža pH, če imaš mehko vodo potem nima zadosti bufferskih lastnosti in je padec prevelik, zato rabiš popravke vode. Voda v sloveniji je na splošno dokaj trda, kar se omenja v pivovarski literaturi kot mehka voda pri nas ne more obstajat ker je struktura tal napačna. Izjema so tisti ki živijo na skrajnem vzhodu slovenije ali pa uporabljajo za vodo deževnico. So pa seveda nihanja odvisno od lokacije, voda na določenih območjih je še vedno dokaj slabo izpostavljena kemeninam zato je relativno mehka (nižine), medtem ko drugje kjer voda teče dobesedno iz apnenca ni druge kot da je relativno trda.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
@kalbo: kje si dobil podatke o vodi? Na komunali Grosuplje? Jaz na njihovi spletni strani nisem našel nič. Morda sem spregledal.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Mogoče kdo od vas ki uporablja mlečno kislino (80%) lahko pove koliko jo dozira v mash in koliko taka količina izbije PH. Seveda bi bil vesel tudi podatka koliko vode vsebuje mash ;-)

Hvala
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18

Glede na vnešene podatke pridobljene iz komunale dobim v calculatorju nekaj takega?

Je to pravilen izračun ali je vse skupaj bolj tako tako ;-)

screen-shot-2016-10-26-a.png
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
Mogoče kdo od vas ki uporablja mlečno kislino (80%) lahko pove koliko jo dozira v mash in koliko taka količina izbije PH. Seveda bi bil vesel tudi podatka koliko vode vsebuje mash ;-)

Hvala

Imam vodo z 263 hidrogenkarbonata. Notri dam 0,38ml mlečne kisline (80%) na liter vode in dobim ph 5.2. Doziram pa na celotno vodo s sparge vred.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
koliko časa ponavadi merite pH vode s tistim rumenim kitajskim pH metrom? meni se ne umiri pri neki vrednosti in ga je težko nastaviti. ali med merjenjem pH-ja s pH metrom mešate po tekočini?