Začetnik-varjenja pive

22. okt 2017
2
0
1
Pozdravljeni
smile-1.gif
.

Evo danes sem skuhal svojo prvo piksno
smile-1.gif
. Upam da nastane kaj pitnega... Evo vzel sem Coopers Irish Stout, 0, 5 kg svetlega DME in 0, 5 kg dekstroze. Za prvič sem imel nekaj napak, malo mi je prekipelo.... Kvas sem vzel S-04 in ga rehidriral, ter dodal v pivino ohlajeno na 21°C. Fermentor sem postavil v prostor kjer je 19 °C. Med prestavljanjem mi je malo OXI-ja iz vehe ušlo v fermentor... Še ena izmed začetniških napak, bom naslednjič bolj previden. Končal sem ob 14 uri in trenutno je izpodrinilo OXI iz enega dela vehe v drugega, tako da nekaj se dogaja. Bomo videli kaj se izcimi iz vsega.

V glavnem, lep pozdrav s totega konca, se še oglasim kaj.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Odlicno, tako se zacne
smile-1.gif

Meni se ni se nikoli okuzilo, pa sem veckrat dvignil fermentor z veho. Jbg, saj je svez, pac par kapljic istega oxyja je ze itq ostalo od pomivanja. Se zgodi, lej...
grin1.gif
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Končno uspel BIAB brez da sem ga okužil :p Upam da sem zdej to naštudiral, poleg tega sem še uporabil nasvet od Utiševalca za umivanje steklenic saj sumim da je en batch bil pokvarjen sam zaradi steklenic od prejšnje okužbe.
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Ali ima kdo izkusnje z Klarstein elektricnem pivskim kotlom?Kaj je drugace od kihanja na gorilcu..prednosti-slabosti
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
En klub ena čast, za prvič si se odlično odrezal
smile-1.gif
Če kaj, bi z S-04 fermentiral nekoliko nižje. A to se ti v stoutu po moje ne bo kaj dosti poznalo v negativnem smislu. Za S.04 načeloma velja, da naj max temperatura fermentacija ne preseže 20C, kar tebi sigurno bo/je, če si imel fermentor v prostoru z 19C. A kot rečeno, nič zato.

Če ti je OXI ušel v pivo, nič hudega!

Skipalo se ti je kaj? Pri vretju? Tudi tu ni problema, pač si malo več čistil
smile-1.gif


Vrelno veho napolni do označene črtice ali malo manj.

Na zdravje!
nahrung002.gif
 
22. okt 2017
2
0
1
Hvala za vajina odgovora
smile-1.gif
.

Ja bom drugič bolj previden. Prekipelo mi je čisto malo, nisem navajen da bruhne to kot vulkan :D, pa sva s tastom previdno regulirala plamen... Zdaj bom dva tedna pustil tako kot je, danes že veselo brbota
smile-1.gif
, potem pa ga dam za en teden še na par stopinj topleje? Mislil sem ga tudi dat na koncu še za ene 3 dni v hladilnik? Pred stekleničenjem bom ga pretočil z autosifonom in zmešal s cukrom..

Eno vprašanje še imam
smile-1.gif
. Žena me je že nakurblala zakaj sem delal stout, ki njej ni pretirano všel in bo potrebno naslednje zvariti pšenično. Imaste kakšen pameten nasvet? Vzel bom spet celoviti ekstrakt in DME plus kvas za pšenično...

Pa na zdravje !
nahrung002.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik En_klub_ena_cast pravi:
Hvala za vajina odgovora
smile-1.gif
.

Ja bom drugič bolj previden. Prekipelo mi je čisto malo, nisem navajen da bruhne to kot vulkan :D, pa sva s tastom previdno regulirala plamen... Zdaj bom dva tedna pustil tako kot je, danes že veselo brbota
smile-1.gif
, potem pa ga dam za en teden še na par stopinj topleje? Mislil sem ga tudi dat na koncu še za ene 3 dni v hladilnik? Pred stekleničenjem bom ga pretočil z autosifonom in zmešal s cukrom..

Eno vprašanje še imam
smile-1.gif
. Žena me je že nakurblala zakaj sem delal stout, ki njej ni pretirano všel in bo potrebno naslednje zvariti pšenično. Imaste kakšen pameten nasvet? Vzel bom spet celoviti ekstrakt in DME plus kvas za pšenično...

Pa na zdravje !
nahrung002.gif

Očitno si si dobro pogledal osnove varjenja piva in začel tako kot je treba. Pohvalno!

Temperaturo lahko nekoliko dvigneš, da narediš diacetyl rest. Upoštevaj pa potem to (najvišjo) temperaturo pri izračunu sladkorja za karbonizacijo. Pred flaširanjem ga lahko daš v hladilnik, s tem boš pivo zbistril. Pred flaširanjem pa ga vseeno postavi iz hladilnika, da se ogreje na sobno temperaturo (to je povezano z oksidacijo-da je ne bo oz. jo bo čim manj). Tudi pri meni je to novejša praksa, ki sem jo prevzel po nasvetih mojstrov iz tega foruma. Pretakanje z autosifinom je zakon.

Ženi pa povej, da je stout najprimernejše pivo za začetnika, sploh za prvo pivo, saj lepo zakrije morebitne napake oz. le-te ne pridejo tako do izraza
smile-1.gif
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Utisevalec, vem da si že enkrat pisal o tem, da je v ameriških receptih zamenjava za pale slad "pri nas" pilsner slad. Kakšna je pa razlika potem od "našega" pale slada? Kaj se spremeni če za osnovo namesto pilsnerja vzameš pale oz. obratno?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Pri nas ne dobiš "pale" slada ampak "pale ale" slad. Ta je (za razliko od pilsnerja ali pale slada) sušen na višji temperaturi in je bolj aromatičen, da več barve in ima (teoretično) nižjo encimsko moč.

Sedaj v praksi v APA ali IPA stilih lahko pale ale daš namesto pilsnerja, ker ne bo velike razlike oz. razlika je da daje pilsner bolj nevtralno osnovo, takoj ko tlačiš zraven še karamelo ali pa kaj tretjega je pa na koncu osnova itak BZ ker dajejo 90% arome/okusa specialni sladi. Oz. če daš pilsner pa potem za kompleksnost na sladnem profilu še malo municha/vienne/biscuita prideš na aromatičnost pale ale sladu.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Morate pa biti tukaj kar pozorni, ker imajo različne sladarne različno nomenklaturo, npr:
Best malzova viena je po barvi močnejša od njihovega pale ala
Za razliko od Castle maltinga, kjer je pale ale močnejši od viene, itd...
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Morate pa biti tukaj kar pozorni, ker imajo različne sladarne različno nomenklaturo, npr:
Best malzova viena je po barvi močnejša od njihovega pale ala
Za razliko od Castle maltinga, kjer je pale ale močnejši od viene, itd...

S temle si me pa kar malo šokiral zdajle.

Sem leta živel v zmoti, da je Pale Ale 3°L, pa vidim, da je kar 7°L! Jemljem namreč vedno pri Hmezadu in tam imajo slad od belgijcev.
A je mogoče to vir moje slabe efficiency? Vedno namreč dobivam 60%, ni važno, kako zelo se potrudim pri mletju in spargu.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Ne, zaradi tega učinkovitost sigurno ni slabša. Še vedno gre za osnovni slad z visoko encimsko močjo.

Sicer pa, kater pale ale slad pa je to, da ima 7L? Načeloma imajo korog 3L, tako kot si pravilno mislil. Je pa to blizu 7 EBC. Da nisi zamešal oz. narobe gledal. Belgijski pale ale, ki ga ima mojepivo, ima 3.8L.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Dajte mi povedat, kdo "požre" potem to domače pivo?

Že pred časom sem bil nekem lokalu, kjer so me "prisilili" da naročim nek domač izdelek, da jih imajo polno in da je to najjaæe na svetu.

Smo ene 3 različne naročili, da sprobamo...

ogabno

ni ga čez hajnija & co
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.352
8.716
113
Pol pij Hajnija ane. Ta hip tud jest pijem Uniona. Dokler pa ne poveš kaj si pil, pa niti ne morem komentirat, ker domače ni nujno tud dobro.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.352
8.716
113
Ps: Svojga domačga pa po večini sam spijem. Za Hajni fane, mam pa vedno na zalogi tud kaj v tem stilu. Okusi so različni.
 
Nazadnje urejeno:

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Dajte mi povedat, kdo "požre" potem to domače pivo?

Že pred časom sem bil nekem lokalu, kjer so me "prisilili" da naročim nek domač izdelek, da jih imajo polno in da je to najjaæe na svetu.

Smo ene 3 različne naročili, da sprobamo...

ogabno

ni ga čez hajnija & co
A je to isti snecer z Versysom?
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Ker trenutno nimam grelnega telesa za v hladilnik (čakam na grelni pas), je temperatura konstantno med 16.5°C in 17°C. Delam eno domačo varianto ESB-ja s kvasom S-04. A je to prenizko za prvih 10 dni fermentacije, ali bo ok? Potem sem imel namen za par dni dvignit na 18, potem par dni na 19 in na koncu na 21. Po treh dneh na 21 bi potem za tri dni spustil na 4°C (cold crash), potem pustil, da se postopno dvigne do 20 in polnil v flaše (vse skupaj bi trajalo cca 21 dni). A bo to v redu? Prvič namreč delam s kontroliranjem temperature (če odštejem škaf vode in led
smile-1.gif
) in bi rad naredil kot se šika.