Začetnik-varjenja pive

HudaLiza

Pripravnik
31. avg 2015
94
0
6
Zelemin sodi za slive,kotmje oni bel zgoraj. Super,zadovoljen....prsvilno oa dobro da ga ocistis in razkuzis pa ti nima kaj za bit.
 

pivoljub

Pripravnik
5. maj 2015
130
0
16
Zanima me ali je kaka raznika če dodam kvas pred ali po aeriranju (suh kvas, brez rehidracije).Če ga dodam prej mi ni treba še enkrat odpirat fermentorja
smile-1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Vem, da se uporablja oba načina. Jaz dajem kvas po zračenju. Ne vem, v čem bi bila razlika. Tako laično se mi zdi, da bi ta dehidriran kvas, ki je že tako "bogi" in "občutljiv", s tresenjem doživel še dodatni šok
smile-1.gif
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Pomoje kvas ni tako bogi in ni občutljiv na večkratne G pospeške. Jaz ga dodam pred aeriranjem. Pa še enakomerno se premeša s pivino
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.864
113
Dodaš pred aeracijo, s tem tudi lepo vmešaš kvas v pivino.

Prepoved velja kadar aeriraš s čistim kisikom, takrat se koncentracija kisika lokalno dvigne na smrtni nivo za kvasovke in bi jih tako del pobil. V tem primeru se zato kvas dodaja kasneje.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
No, good to know
smile-1.gif
Moja ugibanja so bila napačna...

Bom spremenil prakso, ki sem jo delno v bistvu že, s tem, da pivino do primerne temperature ohladim v keezerju, potem pa pitcham kvas in dobro premešam.
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Kako zahteven je takšen recept ko je npr cream ale? (https://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/view/1633/vanilla-cream-ale) in pa kako si lahko prilagodimo navodila iz All Grain na Biab je potrebno kaj posebej ahtat oziroma spremenit proces?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.864
113
Če misliš kot prvo BIAB pivo je tole prezahtevno. Prvo pivo je pomojem najlažje kakšen klasičen APA ali A-IPA v "beginers ediciji", torej max. dva slada (osnovni + karamelni) in dvojno hmeljenje (na začetku boila za grenčino in proti koncu za aromo) + eventuelno dry hop. To bi priporočal vsakemu preden se loti kaj resnega.

Cream ale je že po stilu malce bolj zahteven recept predvsem ker gre bolj v lager vode in ne dopušča napak. Tole v tem receptu itak ni cream ale ampak bolj nek kompleksen APA z doatkom začimb.
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Klasične BIABe z 2 vrstami slada sem že preizkusil, zdaj pa bi šemalce eksperimentiral rad, v neke druge vode
smile-1.gif
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Cream Ale, California common, Kolsch so vmes med Ale in Lager. Tako po sestavinah kot po kvasu. Če želiš zvarit "clean" hybrid potem je kontrola fermentacije ključna. Kvas je tudi tukaj ključnega pomena. Lahko uporabiš tudi S-04 vendar ne sme nad 15°C- za čisto pivo brez priokusov. So pa kvasi za Kolsch in California Ale (WLP001) in mogoče celo California common (lager kvas za višje temperature) bolj primern. V primeru, da uporabiš Cali Common kvas potem je nižja temperatura fermentacije ključna.
Vglavnem je to Ale z lager lastnostmi.
Kar ser sestavin tiče . Med v tem primeru po mojem mnenju čisto odpade. Da dobiš karakter kot ga ima lager ( osvežujoč, lahke, "suh") moraš uporabiti ali riževe kosmiče, ali koruzo ( kakšne škotske ale delam kar z polento) in pa do 10% sladkorja.
Če bi jaz formuliral recept bi šel nekak takole.
Pils 45%
Pale ale 40%
Polenta oz riževi kosmiči 10%
sladkor 5 %
Ker mora bit suh, bi ga ga sladil na 65°C
In ker ne želim priokusov bi ga fermetniral na 17°C
Uporabil bi Northeren Brewer hmelj, ali pa celo Cascade
Vglavnem se pa drži teh priporočil
OG: 1.042-1.055
FG 1.006-1.012
IBU 15-20
Barva 2.5-5 SRM
alko: 4.2-5.6% ABV
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.864
113
Potem go for it.

Težko ti rečem kaj bo tle ven izpadlo, ampak če originalni avtor recepta pravi da je dobro potem bo že ok!
zmaga.gif


Prilagajanja za BIAB ne rabiš ker BIAA je all-grain in so recepture enake ne glede na sistem ki ga uporabljaš.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik ArcaneWater pravi:
Kako zahteven je takšen recept ko je npr cream ale? (https://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/view/1633/vanilla-cream-ale) in pa kako si lahko prilagodimo navodila iz All Grain na Biab je potrebno kaj posebej ahtat oziroma spremenit proces?

Utiševalčevemu odgovoru bi dodal zgolj to, da je razlika možna v učinkovitosti drozganja. Tega pa ne moreš v naprej vedeti ali izračunati, ampak boš izvedel s prakso.

Moj primer: Če delam BIAB z izpiranjem, imam učinkovitost 75% (ta način je primerljiv klasičnemu AG načinu), če delam brez izpiranja, pa 68%.
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Ima mogoče kdo kakšen bolj "easy" recept za cream ale ali pa priporoča kakšnega da ga je ze sprobal?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.864
113
"Moj" cream ale je (to je dejansko edino pivo ki ga sploh delam v revizijah, torej sem ga naredil že večkrat z minimalnimi popravki/izboljšavami):
75% pilsner
10% munich
15% koruza (koruzni drobljenec)
+ acid slad za korekcijo pHja

.. kalkulacijo sladov delam za alkohol okoli 5% na koncu skupaj s primingom.

Hmelj Aurora na 60 min za 20IBU (cca. 10g na 10l piva). Tole mi da dobre rezultate kombinaciji z nemškim kvasom (k-97), gre za bolj malty profil. Z US-05 za bolj hmeljni profil pa recimo star ameriški hmelj za aromo (Willamette) pri 60 in 30 min v razmerju 50:50, IBU enako ciljaš na okoli 20.

Drozganje na 66C. Koruzo predhodno skuham cca. 20 min vretja in jo dodam v glavni mash na začetku.

Kvas kot rečeno Safale US-05 ali K-97.

Primarna fermentacija 1 teden na 18-20C, potem pretočim in pustim 2-3 tedna v sekundarcu na isti temperaturi .. potem sledi 3 tedne lageringa na 0C (če stekleničim je to kar v sekundarcu, če je v kegu pa pretočim pred lageringom v keg).
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Želatina. Utisevalec je nekoč zapisal, da je potrebno dati eno kavno žličko v 2dl mrzle sterilne vode, pustiti 15minut, nato pocasi segreti do max 70 stopinj in vročo raztopino zliti v čim bolj hladno pivo.

Meni se je želatina že v džezvi posedla na tla. In ko sem počasi segreval, se je malce zažgala na dnu. Kaj storiti, da se to ne bo zgodilo?
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik si30n pravi:
Želatina. Utisevalec je nekoč zapisal, da je potrebno dati eno kavno žličko v 2dl mrzle sterilne vode, pustiti 15minut, nato pocasi segreti do max 70 stopinj in vročo raztopino zliti v čim bolj hladno pivo.

Meni se je želatina že v džezvi posedla na tla. In ko sem počasi segreval, se je malce zažgala na dnu. Kaj storiti, da se to ne bo zgodilo?

zelatino uporabljaj tako kot si napisal. Samo namesto v dzezvo jo daj v kozarec in v mikrovalovko. V mikrovalovki segrevaj po korakih po 15 sek, med korakih lahko vsakic pomesas s temometrom in meris temperaturo. proti koncu cas v mikrovalovki ustrezno zmanjsas, da ti temperatura ne uide.
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Ok, hvala.

Človek bi mislil ja, mesat, ampak je bilo eksplicitno navodilo, naj ne mešam, ker se vse prime žlice.
smile-1.gif
Očitno je vseeno treba.
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
pomesas s termometrom , izmeris temp. in das nazaj v mikrovalovko. Ce je mesanje obvezno ne vem, ampak tako jaz delam in rezultat je zelo cisto pivo.
 
Nazadnje urejeno:

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Zivjo,ali kdo dela pivo z Brew Monk ™ 30.Ce ja kako so izkusnje..Jaz trenutno delam sedaj z plinskim grelcem.