Ponovna uporaba kvasa

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Nekako sem že dobil okvirno sliko, a vseeno še vprašam. V sredo sem po dobrem tednu pretočil v sekundarca malo hmeljano pivo (dobrih 20l). Posteljica je bila tako lepa, da sem se v trenutku odločil, da bi lahko prvič poskušal s ponovno uporabo kvasa. Kvas sem z razkuženo žlico prenesel v razkužena kozarca za vlaganje (tista mala od Naturete oba sta napolnjena skoraj do vrha). Piva praktično ni, saj se je kvas tako fino posedel. Zgleda kot ena tak redek plastelin (tako gosto je). Hranim ju v hladilniku (torej 2-3 dni) in bi ta kvas uporabil za kuho čez vikend. Ali lahko kvas kar zlijem v pivino ali pivino zlijem na prej dodani kvas v fermentor? Ali kvas prej kaj rehidriram z vodo ali čem drugim (DME-ja ali LME-ja nimam). Ali uporabim vsega ali manj?

Prvo pivo je bil Summer ale, nameravano pa ESB, torej, oba z nizko stopnjo alkohola. Kvas je bil angleški suhi MJ Liberty bell M36.

Hvala!
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.838
3.860
113
Hraniš v hladilniku, urco dve preden ga boš rabil (ko začneš s kuho) ga daj ven da se počasi ogreje na sobno temperaturo. Potem ga samo vliješ v fermentor.

Količino si približno določi s kalkulatorji za kvas.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Jaz uporabljam usedlino staro do 14 dni, hranjeno v 0.5l flaškah v hladilniku pokrito z alu folijo. Pred uporabo samo dam par ur prej iz hladilnika da se segreje na sobno temp. Povoham da nima kakšnih čudnih vonjev, odlijem odvečno pivo in zlijem v fermentor. Sem pa ekstremno previden pri shranjevanju zaradi okužb. Do sedaj še brez problemov, pa še fermentacija se mi začne ponavadi hitreje kot pri suhem kvasu, kjer sem ponavadi dajal premalo kvasa. Rezultat je pa isti oz. vsaj jaz ne opazaim kakšne večje razlike na boljše ali slabše.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
V Brewersfriendu bom nastavil/pustil prednastavljeno:
Pro brewer 0.75
SLURRY
Slurry Amount: bom doma pogledal koliko imam
Slurry Density: pustim prednastavljenih 1 B/ml? Po opisu sodeč, je 1BC/ml določen kot minimum, torej, da je za ziher. (•Default slurry density is 1 billion cells / mL, but you can adjust it. Some sources say it is as high as 5 B / mL.)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.838
3.860
113
Jst imam ponavadi na 1 billion cells / mL ... imam pa bolj tekoče vse skupaj. Daj na 2-3 če imaš res gosto ...
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Poročam o svoji uspešni "ponovni uporabi kvasa". V soboto sem skuhal ESB in vanj zlil 4dcl slurry. Po kalkulatorju (nastavil sem 2.5 bill/ML) bi sicer rabil samo 2.5dcl, ampak po odmerjanju sem se malo zamisli in vseeno not fliknil kar cel lonček, tako, za rezervo. Vem, tudi preveč ni dobro, a nisem mogel iz svoje kože, hehe. Skratka, v nedeljo zjutraj je že lepo brbotalo in danes še vedno zelo brbota. Zafrknil sem pH, ker sem kombiniral acidulated in mlečno kislino (odločil sem se, da pač porabim acidulated), in dobil mash pH 4.6, a glede na spodnji članek, se ne bojim, da ne bi dobil pitnega piva
smile-1.gif
OG sem kljub vsemu zadel v nulo, več kvasovk pa bo pokompenziralo nižji pH. Bomo videli, to je že druga tema.
http://brulosophy.com/2017/01/...riment-results/

Prva ponovna uporaba kvasa je torej za mano, naredil sem nov miselni preskok, sem vesel in zadovoljen
smile-1.gif
 

joorn

Pripravnik
15. feb 2015
168
2
18
V hladilniku imam dva meseca pretečen tekoči kvas. Pa me zanima ali je še možnost ,da ga obudim v življenje ? Mislim ,da v originalni embalaži verjetno ni mogel mutirat . Recimo ,če naredim starter in opazim ,da ga je potem več kot na začetku je to verjetno dobra pot do zmage ali se motim ?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.838
3.860
113
V teoriji ti bodo vsi kalkulatorji za tak kvas pokazali 0 aktivnih celic .. v prakai ima tak kvas še precej življenja, vsekakor pa ne dovolj za zdravo fermentacijo piva. Nujno moraš naredit vsaj en štarter, super je če v dveh stopnjah. Torej daš kvas in 1l+100g dme v prvo rundo in opazuješ če in kako hitro poteče fermentacija. Če gre skozi BP, potem imaš kvas ki je aktiven in si ga nakrmil ter malo razmnožil tako da si na dobrem "začetku". Potem narediš še eno rundo starterja z 2l oz. kolikor ga pač rabiš za pivo.
 

joorn

Pripravnik
15. feb 2015
168
2
18
Hvala utiševalec za tvoje strokovno mnenje. Sam sem si predstavljal podobno situacijo.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
folku uspe "obuditi" kvas iz po par letih stari usedlin iz steklenice, da pa nebi blo to mogoče v smack packu ali viali...
Kot je rekel Utiševalec, ta kvas je skoraj 100% kul, potrebno je samo malo več rokovanja in potrplenja.
Tudi jaz sem imel smack pack čez rok, pa sem ga z 1 stopenjskim starjem obudil. Je pa res da je potreboval da je začel fermentirati v starterju, enkrat več časa.

Tako da brez skrbi
wink-1.gif


Lp
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Imam tudi jaz še eno vprašanje glede ponovne uporabe kvasa. Kvasa iz močnejšega piva (OG > 1.060) ni priporočljivo oprati. Me pa zanima ali to velja tudi za kvas, ki ga pobereš iz pene na vrhuncu fermentacije.
Moje zadnje pivo je bil quadrupel z OG okrog 1.080, pri katerem sem uporabil sanitiziran blow-off in prekuhano vodo. Tu se mi je zdaj nabralo 2-3 dcl zelo lepega kvasa in me zanima, ali bi to lahko uporabil za enega dubbla z OG okrog 1.060? Kvas je pa Wyeast 3787.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.838
3.860
113
Načeloma pobiranje kvasa iz blow off-a ni priporočljivo že v osnovi, tako da odsvetujem. Tudi pri top cropingu recimo se nikoli ne pobira pene (krausen), ampak zajame tekoči del pod peno. Razlogov zakaj tako je en kup.

Pa če ti je pometalo ven 3dcl kvasa potem se je malo za zamislit ker tisti kvas namesto da bi izvajal fermentacijo sedaj ne dela nič. Kvas je zato da naredi delo, drugič potem raje daj manj piva pa bo več kvasa ostalo noter!
grims-1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik HudaLiza pravi:
Jaz vidim da me mangove jacks liberty bell (m36) jebe..oz rabi celo vecnost da se zazene.

Jaz imam s tem kvasom načeloma samo dobre izkušnje. Mogoče rabi malo več časa, da začne (vidno) fermentirat, a pri meni ne omembe vredno. Zelo dobro se je obnesel tudi pri ponovni uporabi, ko je začel fermentirat nemudoma... V seriji sem ga ponovno uporabil 2x (skupaj 3x), med drugim tudi pri APA, ki je prejela bronasto kolajno na letošnjem tekmovanju
smile-1.gif


Ne vem sicer zakaj, a nisi edini, ki poroča o težavah s kvasi MJ. Mogoče so res malo bolj delikatni za rokovanje, a so vrhunski, vsaj za moje pojme.

P.S.: Jaz striktno pazim na zadostno količino kvasa, se trudim, da z njim pravilno ravnam in imam primerne postopke in temperature fermentacije, zato imam z večino kvasov dobre izkušnje. Se pa med sabo seveda razlikujejo. A to, da ti nek kvas začne fermentirat v zelo kratkem času, ni nujno najbolje. Ustrezen čas adaptacije in razmnoževanja kvasa, ki še ne daje vidnih znakov fermentacije, je priporočljiv.
 

HudaLiza

Pripravnik
31. avg 2015
94
0
6
Zdsj ko je zunaj mrzlo lahko idealno štelam temperature prostora, kjer mam sode. Tak da mam kzrwcje skoz okrog 20C...ko zlijem malo ven je pivo na 18-19C. Us 05 in 04 mi pri drugih lepo zacneta prej kot v 24 urah. Ta mi je nazadnje rabil skoro 3 dni (ok sem mel malo prehladno mogoče na zacetku). Wit od MJ mi je tudi lepo hitro začel.. Ta liberty se mi upira edino. Bomo vidli... Zaj grem pogkedat počasi ce je zakurblo.. V nedeljo ob 22ih sem ga pitchal.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Tri dni je res veliko. Mogoče ti pa kje pušča, pa se ne vidi mehurčkov
smile-1.gif
Kaj pa krausen? Se dela? Sicer težko rečem, kaj je temu vzrok.
 

HudaLiza

Pripravnik
31. avg 2015
94
0
6
Veho je izpordino...nekaj se je zacelo..po meritvah se ni pojedel nic. Do jutra mu se dam cajt ce ostane isto sipam 05 zravn.