Oprema

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
Ne uporabljam, ker se mi zdi spirala bolj praktična iz več razlogov. Seveda je pa uporaba protitočnega ali plate chilerja nujna, ko gredo količine nad 50l. Trenutno uporabljam pa kombinacijo spirale in plašča od BM+....gre ekspresno. Če bi delal tole cev v cevi bi uporabil inox in ne bakra.
PS: Sem se ubadal s temi dilemami pred petimi leti, ko sem sestavljal prvi sistem. Potopni chiler je bil definitivno boljša izbira.
 
Nazadnje urejeno:

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Jaz sem pa sedaj v fazi, ko sestavljam prvi sistem (70 L). Glede chillerja se nagibam kot sem že napisal na CFC. Za uporabo inoxa imam ta pomislek, da ima precej slabšo prevodnost toplote kot baker, kar bi povzročilo, da bi moral biti sistem daljši, oziroma počasnejši pretok.Prav tako fitingi za inox (press sistem ipd.) znajo biti tudi dražji, kot lotan baker. Nisem še delal kalkulacije. Notranjo cev iz navadnega bakra zamenjam z SANCO cevjo, ki ima znotraj nek premaz, da je primerna tudi za pitno vodo. Koliko je pa ta premaz obstojen na čiščenje, pa spet nimam podatka.
 
Nazadnje urejeno:

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Imam novo vprašanje za vas. Ali kdo uporablja tole črpalko, Novax 20 B ? V Slo bi bila cena okrog 115€, preko interneta cca 100€ s poštnino vred. Glede pretokov in pritiska se mi zdi odlična.

2649007-novax20bmax-95-c.jpg
 

Priponke

  • 2649007-novax20bmax-95-c.jpg
    2649007-novax20bmax-95-c.jpg
    27,9 KB · Ogledi: 279
Nazadnje urejeno:

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik Brrane pravi:
Jaz sem pa sedaj v fazi, ko sestavljam prvi sistem (70 L). Glede chillerja se nagibam kot sem že napisal na CFC. Za uporabo inoxa imam ta pomislek, da ima precej slabšo prevodnost toplote kot baker, kar bi povzročilo, da bi moral biti sistem daljši, oziroma počasnejši pretok.Prav tako fitingi za inox (press sistem ipd.) znajo biti tudi dražji, kot lotan baker. Nisem še delal kalkulacije. Notranjo cev iz navadnega bakra zamenjam z SANCO cevjo, ki ima znotraj nek premaz, da je primerna tudi za pitno vodo. Koliko je pa ta premaz obstojen na čiščenje, pa spet nimam podatka.
Kje pa piše, fa moraš lotat?
Jazna mojem cfc nisem enega lota napravil, pa prav tako nič ne pušča...
Lp
 

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Odvisno kakšno izvedbo imaš. Izvedba z ravnimi bakrenimi cevmi, kot sem slikco pripopal na predhodni strani, tam se fitingi lotajo. V izvedbi ,kot si dal link na youtube 5 postov nazaj, tam res nimaš kaj lotat.
LP
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
No potem grem jutri v tapro.hvala za info.
Zanima me če ima kdo tak sistem za hlajenje kot je na sliki in če se obnese.
Hladilna špirala v pivini,pumpa pa crpa hladno vodo ki je v njej led.Hladil bi cca 40 l pivine.
Kakšen rezervar z hladno vodo bi rabil in temperaturo?


slika10.jpg
[/URL][/img]
 
Nazadnje urejeno:

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Citat:
Uporabnik Brrane pravi:
Imam novo vprašanje za vas. Ali kdo uporablja tole črpalko, Novax 20 B ? V Slo bi bila cena okrog 115€, preko interneta cca 100€ s poštnino vred. Glede pretokov in pritiska se mi zdi odlična.

Jz jo mam. SUper zadeva, obnese se top. Je pa fajn gor montirat reduktor, ker je drugače hitra ko prsi*a
 

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Pocast, hvala za odgovor. Kakšen reduktor imaš v misilh. Lahko kar z ventilom na vhodu ali izhodu malo zapiram? Zdi se mi pa, da je kar glasna še posebej, ko bi dve hkrati laufali.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Ni pretirano glasna. Lahko daš tvojo varianto, čeprav me skrbi da bi tako črpalka trpela. Možno jekupit reduktor, ki se ga veže na motor in nato z potenciometrom manjšaš obrate. Dobiš to na ebayu za par evrov, potem ti pa štromar zveže, boš pa tako izgubil garancijo
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Rabil boš precej ledu. Na podobno foro imam pripravljeno za hlajenje poleti, ko je vodovodna voda pretopla. Za zadnjih par stopinj. Pa imam ponavadi zmrznjenih kar nekaj litrov vode. Tako da računaj s konkretno količino ledu.
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Itak na začetku hladiš z vodo iz pipe, za zadnjih 10stopinj pa led. Jaz imam v zimskih dneh vedno par sodov vode zunaj na hladnem, pa ne rabim nič leda
smile-1.gif

Toplo vodo vračaš nazaj v posodo ali v odtok?
 

joorn

Pripravnik
15. feb 2015
168
2
18
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Ni pretirano glasna. Lahko daš tvojo varianto, čeprav me skrbi da bi tako črpalka trpela. Možno jekupit reduktor, ki se ga veže na motor in nato z potenciometrom manjšaš obrate. Dobiš to na ebayu za par evrov, potem ti pa štromar zveže, boš pa tako izgubil garancijo

Men električar ni priporočal redukcije z elektriko , ker motor ni narejen za to. Je pa predlagal fizični ventil za katerim omejujem pretok. In sicer uporabljam ventil na tisti posodi iz katere vlečem to je menda najlažji/najcenejši/najmanj škodljiv način za uporabo te črpalke.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
Si ziher, da električar zgolj ne ve kako bi se lotil zadeve. Tile fantje znajo bit precej brihtola napiti in če nekomu deluje, ne bi smel bit problem.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Dve opciji, ali je električar res smotan ali pa zelo izobražen
grin1.gif


Ko gre za običajnen 230V motor, je imel električar (najverjetneje) prav. Regulacija "velikih" motorjev se izvaja s frekvenčnikom in ustreznim motorjem. Razen, če je zadeva res narejena za priklop na t.i. "dimmer", za sam motor ni prav "dobro", da mu na navitje ne spuščaš (celega) sinusa. Kakor se spomnim iz predavanj, torej, ko na navitje motorja spustimo signal, drugačen od računsko predvidenega, gredo izgube v nebo, kar tebe pri 50W moči niti ne boli toliko, kot trpi navitje (izgube=gretje), kjer se zadeva lahko pregreje in gre rakom žvižgat.

Je res, da verjetno zadeva na bo crknila takoj in bo delalo, bi pa vseeno svetoval nekaj previdnosti in zavedanje, da če se zadeva na manjših obratih začne noro pregrevat, da pač ugasneš predno je prepozno.

p.s.: ni bolje uporabiti ventila na strani z večjim tlakom (iztok iz pumpe), da ne dela vakuuma...?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
Verjetno bo res tako. Vse je odvisno od tipa motorja (kolikor sem uspel prebrat v teh dveh urah, na Vegovi so nas raj gulili slovnico in Orehkove meritve namest da bi nas učil uporabne reči) in čisto možno, da bi kak električist na pamet rekel, da se ne da, ker je nekje pač slišal.
 
Nazadnje urejeno: