Oprema

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Jz bi reku da dobri razlogi
wink-1.gif
:p
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Končno sem nabavil pH tester ( pocenski, rumen, direkt iz kitajske) in me zanima, koliko časa "drži" kalibracija pri uporabi 1x na mesec?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
ah to moraš pred vsako uporabo naštelati, dobro je še po uporabi pogledat če je še točen...ker radi skačejo gor pa dol ti rumenčki
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.835
3.858
113
Imej v enem zaprtem kozarcu od kumaric neko referenčno raztopino pa preveri od začetka vsakič preden meriš, potem boš pa videl kje si. Meni recimo na pol leta in 10-15 batchev začne zanašat na decimalki +-1, takrat vzamem izvijač in ga naštelam. Imaš pa tudi tu na forumu pimere kjer rabijo 1x na teden nastavljat.

V profi sferi se jih kalibrira glede na natančnost, ampak za tavečje natančnosti (druga decimalka in več) jih moraš kalibrirat max. 15 min pred vsako meritvijo tako da niso samo kitajci taki ampak je to narava pH metra.
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Zraven sem dobil 2 praška za kalibracijo, ki jih zmešaš z destilirano vodo. Torej ti dve raztopini lahko uporabljam večkrat in ne samo 1x. Hm dobra ideja tole z kumarcami;). Hvala!
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.835
3.858
113
To so praški ki tvorijo pufrsko raztopino z danim pHjem. Načeloma raztopina počasi razpada oz. zgublja lastnosti, ampak za potrebe 1 decimalke bo dobra tudi pol leta ali več če je osnova destilirana voda. Praške dobiš poceni pri kitajcih, kupiš paket 20h za 2 eur in si zmešaš na vsake par mesecev novo da si za ziher. Sej za kontrolo ne rabiš obeh, ti ph metri nimajo dvotočkovne kalibracije tako da je 4.0 pH prašek čisto ok tudi za potrebe kalibracije.

Pri kalibraciji pusti pH meter noter minutko ali dve da se pH stabilizira. Če je odklon več ko 0.1 popraviš, sicer pri teh kitajcih lahko +-0.1 tudi ignoriraš drugače boš lahko 10x dnevno kalibriral ker bo itak vsakič drugače kazalo. Za merit mash pH je taka napaka povsem ok.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Jaz ga stelam z cocacolo (2.5ph), vendar bi rad blizje merjeni vrednosti. Radenska naj bi imela 5.5ph...
se kdo umirja s cim drugim kot praskom?
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Torej potreboval bi še en nasvet, za hlajenje pivine? Ali naj kupim kar preko pivoprema rebrastega? Ali bolje da grem DIY in kupim bakreno cel in sam naredim? Oziroma kakšne predloge še imaste?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.835
3.858
113
Bistvena stvar je velikost batcha ki ga misliš hladit. Sicer pa ima vsaka rešitev prednosti in slabosti.

Glede plate chillerja je tako, je majhen in je zelo učinkovit, ampak ima slabost da ni primeren za hlajenje tekočin ki imajo noter trde delce. Pivo s hmeljem ga zelo hitro zabaše in potem imaš veselje. Tudi če teče normalno skozi se noter hmelj nabira na "rebra" plošč in celo spiranje pod pritiskom ga nikoli ne prečisti ok. Moraš uporabit kemijo ali pa v pečico na 250C za par ur.

Spirala je klasika, ampak je en kup materiala in ni ravno zgled efektivnega hlajenja oz. rabiš konkretno velikost kar prinese s sabo precej materiala (masa) in pa velikost (skladiščenje). Pri malih batchih ni problema, ampak ko prideš pa na večje količine je pa to resna omejitev.

Pretočni cevni counterflow chillerji so nek kompromis, ampak sam nisem nikjer našel neke spodobne izvedbe. Tako da sem dal chiller naredit sam. Sej sem že 1x omenjal, in obljubljal fotke tako da lahko sedaj več napišem!
grin1.gif


To je to (hladilnik):


Osnova je večja inox cev v katero ja navita spirala iz inox DN10/12 rebraste cevi dolžine cca. 4m. Po rebrasti cevi teče pivina/sladica, medtem ko jo hladi voda, ki teče preko glavne cevi v katero je to stlačeno. Priklopi so "counterflow" po obeh oseh.

Sam hladim pivo po povratni metodi z whirpollingom, torej topla sladica/pivina gre preko črpalke in preko hladilnika kjer se ohlaja nazaj v lonec tako da se v loncu počasi znižuje temperatura celote. Vstopni ventil na loncu ima L formo in izvaja hkrati whirpolling.

Komplet hlajenje "po cigansko" zgleda potem nekako tako:


Skratka po začetku hlajenja ko dam pokrov na lonec je tole čisto zaprt sistem, ko se stvar ohladi na željeno temperaturo samo prestavim cev iz vhodnega ventila v fermentor in je to to. Črpalka je pa 24V "bež" kitajka ki ji hmelj ne dela nekih problemov oz. do sedaj nisem imel še nikoli zastojev. Je pa tole V0.1 verzija sistema (proof of concept), trenutno preurejam plac in bo na koncu vse skupaj prišlo v lepem setupu na dedicated mizi, energent bom menjal na elektriko, hladilnik in črpalke dobijo fiksno mesto pod mizo ipd. ... enkrat ko bo čas!
grin1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz imam doma narejeno spiralo iz inox pregibne cevi. Pri temperaturi zraka 35C shladim 25L piva z vodo, ki ima 16C, z občasnim mešanjem na 20C v pol ure. Proti koncu gre počasneje, zato mešam pogosteje. kuhal sem v četrtek dve rundi in v soboto še eno. Razmere so bile kot opisane in tako je bilo vsakič, torej je preverjeno
smile-1.gif
Pozimi ali pa pač takrat, ko je temperatura zraka nižja, je tudi moja voda iz pipe hladnejša in gre vse še hitreje. Skratka, za take količine piva je spirala najbrž najenostavnejša in precej učinkovita metoda.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.835
3.858
113
Od oka 30l/30min pod 20C (pozimi je to 15C ali manj oz. sem tudi že "podhladil" v 30min, poleti pa recimo da zleze za črtico/dve pod 20C) .. je pa rezerva predvsem v črpalki, ker tole pretaka pivino malce nad 5l/min (omejuje pretok precej tudi whirpool šoba ki ima fi 7mm, vse ostalo je full flow na 1/2" oz. ima vsaj 10mm fi). Vodo za hlajenje imam s potoka tako da tudi nima nekega silnega pretoka, mogoče 15l/min .. tako da če bi na obeh straneh povečal pretoke bi rekel da je tak sistem zadovoljiv za vsaj še 1x večji batch.
 

HudaLiza

Pripravnik
31. avg 2015
94
0
6
Jaz sem si nabavil 150l hladilnik z mesalom za mleko, inox, k0mpresor zadeva. delam okrog 110-120l piva. Samo mi tud rabi par ur, obicajno cez noc da mi shladi.