Splošna debata, kaj je uspelo in kaj ne...

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Citat:
Uporabnik TMJ pravi:
za mene pivo sploh ni pivo če ima pod 5.0 alkoohola.
Se strinjate?

bonk.gif
 

TMJ

Fizikalc
4. jul 2013
1.587
8
38
zakaj se tolčeš po glavi? vse kar ima pod je na hitro "spečen" zvarek brez dodatne ljubezni...ki seveda traje dlje...
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Citat:
Uporabnik TMJ pravi:
zakaj se tolčeš po glavi? vse kar ima pod je na hitro "spečen" zvarek brez dodatne ljubezni...ki seveda traje dlje...

Zaradi take pavšalne izjave.

Verjemi da je zelo težko narediti nizko alkoholna piva in je praktično že umetnost da se ti ne skisajo itd. Alkohol ne more biti kriterij za kakovostno pivo.
berliner weisse, lahki saisoni, konec koncev tudi dobri lagerji....sami biseri med nizkoalkoholnimi pivi.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Ali je že kdo uporabljal "First Wort Hopping" metodo?

http://beersmith.com/blog/2008/03/17/the-first-wort-hop-beer-brewing-techniques/

Če da, kakšni so bili uspehi?

Jaz ju uprabljam kar veliko, sploh pri kakih Ipah. Meni je kul, da lepo nežno aromo, grenčica pa pride manj agresivna. Je pa res da je hmeljno to zelo potratna metoda

Sem tudi že študiral o FWH. Koliko pa dodaš?
Priporočilo je 30% IBU-ja, pa se mi zdi kar precej...
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik TMJ pravi:
zakaj se tolčeš po glavi? vse kar ima pod je na hitro "spečen" zvarek brez dodatne ljubezni...ki seveda traje dlje...


Dokler delaš 6-7% IPE in vse napake skrivaš za aromatičnim hmeljem in močnim dryhopom potem itak ne čutiš, kaj sploh imaš spodaj na telesu.
Tako kot gre na zanič čevape veliko majoneze, pa potem izpadejo OK!
Ko boš enkrat naredil lahko pivo 3,5-4% z malo hmelja in bo dobro, pitko, šele potem boš znal narediti pravo, uravnoteženo IPO.
Enkrat boš najbrš prišel do točke, ali pa pač ne...
crazy1.gif
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Ne dobim vira, najbrž sem bral v knjigi.
Da naj bi se dalo v grobem tretino vsega hmelja ki ga nameravaš uporabiti v fwh. Meni je ti zelo veliko, zato se držim malo bolj nazaj.
Mi je pa grenčica pri ipah precej bolj prijazna, mogoče gre pa sam za psihološki učinek
smile-1.gif
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Pa je to a) tretjina hmelja, ki ga uporabiš v FWH in jo vzameš od celotne količine ali b) poleg vse količine v recepturi, dodaš še dodatnih 30% celotne količine v FWH?

Primer:
Delam pir z 100g cascade-a. Ali dam v FWH:
a) 30g in potem 70g v kuhanje
b) 30g in potem 100g v kuhanje?
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Pa je to a) tretjina hmelja, ki ga uporabiš v FWH in jo vzameš od celotne količine ali b) poleg vse količine v recepturi, dodaš še dodatnih 30% celotne količine v FWH?

Primer:
Delam pir z 100g cascade-a. Ali dam v FWH:
a) 30g in potem 70g v kuhanje
b) 30g in potem 100g v kuhanje?

Vedno gledaš celoten IBU. Cascade je načeloma flavour hmelj, največ IBU ti da hmelj za grenčino in zato je smisleno to dodat v FHW.
Npr. čisto na pamet:
50g AURORA na 60 min = 30 IBU
50g CASCADE na 15 min = 10 IBU
50g CASCADE na 0 mn = 2 IBU
Skupaj 42 IBU, 30% mora v FWH kar pomeni cca 14 IBU in to preračunaš v cca 25g AURORE, ki gre v FWH.
Jaz bi začel z manj in potem počasi povečeval...

http://beersmith.com/blog/2008/03/17/the-first-wort-hop-beer-brewing-techniques/
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.833
3.854
113
Sam več ali manj redno uporabljam FWH že kakšni dve leti, uporabljam pa hmelj za grenkobo razen tam kjer je primarni hmelj samo en (sladni lagerji recimo). So sicer nasprotujoče informacije kaj naj bi FWH povzročil ampak mojo opažanje je tako.

1. hmelj dodan v FWH ne da od sebe takega IBUja kot če bi ga dodal v boil (da manj)
2. hmelj dodan v FWH ne daje neke posebne arome, se pa zaradi ublažene grenkobe sekundarno aromo hmelja (dodanega na klasičen način) bolj čuti
3. grenkoba iz FWH je ublažena oz. daje podoben efekt kot grenkoba po (daljšem) staranju

Da razjasnim glede grenkobe. Grenkoba je pač grenkoba, naj nebi imela posebnega okusa ipd., vseeno se v pivu s časom efekt grenkobe spremeni iz invazivne (harsh) v bolj zglajeno. Odvisno od stila piva se nekje rabi neko, nekje drugačno grenkobo. Recimo IPA je lahko (in celo mora biti) harsh, medtem ko nek stout ne sme biti. Kako zgleda harsh grenkoba je pač težko opisat, popite eno šilce domačega žganja za želodec (košutnik, tavžentroža, pelin, ...) pa ko boste še pol ure po tistem imeli suha usta se spomnite da je tole "harsh"!
evil.gif


Aja moje recepture in FWH so take da dodam količinsko hmelja med FWH in first boil enako. Recimo po domače povedano dam 15g magnuma v FWH in 15g magnuma v 60 min. Glede tega koliko ga dodam je pa odvisno od IBUja ki ga rabim (najprej namečem pač aromatične hmelje in kar ostane do željenega IBUja je potem 50:50 kot sem omenil).
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.861
113
Citat:
Uporabnik TMJ pravi:
za mene pivo sploh ni pivo če ima pod 5.0 alkoohola.
Se strinjate?

Definitivno se ne strinjam. V Angliji tako ali tako točijo piva z bistveno nižjo vsebnostjo alkohola, kot jo ti navajaš v svoji trditvi. Pivo je mnogo več, kot le alkohol.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.861
113
Citat:
Uporabnik TMJ pravi:
zakaj se tolčeš po glavi? vse kar ima pod je na hitro "spečen" zvarek brez dodatne ljubezni...ki seveda traje dlje...
Tolče se po glavi, ker kvasiš neumnosti.
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Citat:
Uporabnik TMJ pravi:
za mene pivo sploh ni pivo če ima pod 5.0 alkoohola.
Se strinjate?

Ne, se ne strinjam!
Sam vedno delam pivo pod 5.0 alk. Tudi pri "nizko" alkoholnih se je potrebno potrudit, da pride ven všečno pivo.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik header pravi:
Citat:
Uporabnik TMJ pravi:
za mene pivo sploh ni pivo če ima pod 5.0 alkoohola.
Se strinjate?

Ne, se ne strinjam!
Sam vedno delam pivo pod 5.0 alk. Tudi pri "nizko" alkoholnih se je potrebno potrudit, da pride ven všečno pivo.

In to še toliko bolj, kot npr. pri IPAh, ker pri nizkoalkoholnikih z manj slada precej bolj tolčejo ven vse napake.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Danes sem flaširal Dunkelweizen po cca 2h tednih fermentorja. Po tem, ko sem izmeril FG, sem probal vzorec, pri katerem sem pa opazil kislo grenak priokus.
er je to moj prvi weizen, nisem ziher: da nisem kaj zaj.... pri fermentaciji, da sem morda okužil vse vkup. Pri pretakanju je bila pivina lepo bistra z nekaj plavajočimi kosmi beljakovin na vrhu - skratka isto kot vedno.in brez kakšnih neznanih čudnih plesni na vrhu ...

Sem sicer sflaširal in čakam 3 tedne...

Ali je tak priokus sicer normalen za weizen pir pri flaširanju ali ne? Kakšne so vaše izkušnje?