Sam svoj pivovar

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Harloc

Zelenc'
16. dec 2014
26
3
3
Pozdravljeni,

prvič se oglašam kot amaterski pripravljalec 2 serije ekstrakt piva.

Malo sem si prebral skozi temo. Imel bi pa vseeno vprašanje, oziroma bi potreboval nasvet.

Delal sem Strong Ale kateri mi je OG pokazal 15,8 Brix. Tkrat se je vrenje ustavilo

Po enem tednu sem pretočil in mi je pokazal cca 8,6. Vrenje je nadaljevalo počasneje.
Sedaj je že 18 dni od priprave in je OG še vedno 8,2. Viden je še vedno pritisk v vehi, ni pa opaznega vrenja.


Kaj lahko naredim? Še en pretok z aeracijo? Dodatne kvasovke?

Ali je že prepozno?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
S čim meriš gostoto? Glede na to da govoriš o brix imaš vinarski aerometer ali celo refraktometer?

Kakšen kvas si uporabil? Kakšne fermentabilne surovine so šle noter?

Pri brixu moraš kalkulirat stopnjo alkohola in ne gledat samo vrednosti linearno, torej če je gostota 15.8 brix to pomeni OG 1.065 in tvoja trenutna stopnja sladkorja znaša prekalkulirano pri 8.2 brix cca. 1.015.

FG je za tak OG kar vredu, kvas je dosegel 76% prebavljivost sladkorja in pomojem je to končna gostota (FG). Po domače povedano fermentacije se ti je uspešno zaključila in je to to. Pusti pri miru oz. stekleniči (prej še 1x preveri gostoto če je enaka po parih dneh) če imaš tak namen!
zmaga.gif
 

Harloc

Zelenc'
16. dec 2014
26
3
3
Ouuu hvala za pomoč.

Refraktometer ja. Uporabil sem tokrat kvas ki je bil priložen.

Sicer sem si vzel par različnih ekstraktov za poskusit razliko. Ene z namenskimi kvasovkami ene z prloženimi. Ene z DME ene brez, da malo stestiram kako pa kaj.

Šele sedaj sem videl, da sem zamočil pri kalkulaciji. Sem obravnaval 8,2 kot OG.

Sicer v navodilih piše da naj bi prišlo do FG 1008 torej cca 7 Brix.

A lahko še kakšen dan-teden počakam pred stekleničenjem, glede na to da je v vehi še pritisk?


Hvala za hitro pomoč. Drugič bom bolj pazljiv. Človek se najprej ustraši in šele kasneje začne razmišljat.
smile-1.gif
 

Harloc

Zelenc'
16. dec 2014
26
3
3
Dodal sem še cca. 300g DME in 400g sladkorja. Vem da prekalkulirano sem dal malo manj, kot je bilo napisano v navodilih.

Si moram začeti podatke zapisovat.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Refraktometer zelo težko uporabiš za pivo direktno za pretvorbo v plato oz. SG. Skoraj nujno si moraš imeti OG dobljen vsaj iz enega vira (kalkulacijsko ali pa preko meritve z aerometrom).

Dobro če upoštevamo da imaš refraktometer pa da je korekcijski faktor pivine 1.05 potem imaš ti OG 1.057 oz. ker delaš z ekstrakti ki imajo "100% efektivnost" bi ti morali točni podatki o uporabljenem sladu dat tudi točne vrednosti OGja iz katerega dobiš korekcijo in natančen OG.

Pri OGju 1.057 in korekciji 1.05 imaš potem FG še vedno 1.016 kar je 71% prebavljivost sladkorja, če je to nek standardni ale kvas potem je to normalno in je po vsej verjetnosti to tvoj končni FG. V "navodilih" imaš ti FG ki je ponavadi podan za ekstrakt+sladkor+23l vode, tam je jasno 1. OG precej nižji in pa še večji delež nekompleksnih sladkorjev dodaš tako da je FG ustrezno nižji.

Glede stekleničenja in pritiska, načeloma bo pritisk pristen dokler ga ne izravna zunanji vpliv (recimo temeratura) tako da na to se ne ozirat. Lahko pa seveda počakaš še 1 teden, lahko tudi več!
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Citat:
Uporabnik Harloc pravi:
Dodal sem še cca. 300g DME in 400g sladkorja. Vem da prekalkulirano sem dal malo manj, kot je bilo napisano v navodilih.

Si moram začeti podatke zapisovat.

Torej:
1.8kg ekstrakta iz piksne
0.4kg kuhinjskega sladkorja
0.3kg DMEja

Če je tako imaš preračunano OG 1.060, torej tam tam z izmerjenim. FG bo zagotovo okoli 1.016 ker sladkorja ni tako veliko da bi občutno znižal FG + če imaš temnejši DME oz. ekstrakt v piskni je po vsej verjetnosti z višjim deležom kompleksnih sladkorjev. Skratka meni se zdi vse ok, fermentacija je šla uspešno skozi in nimaš kaj komplicirat.
 

Harloc

Zelenc'
16. dec 2014
26
3
3
Dal sem svetli DME, ker sem ga imel še od prejšnjega batcha.

Res je, nimam kaj komplicirat.
Če bi si pogledal malo bolje, bi vedel, da je treba prav izračunat. :D


Hvala še enkrat.
Upam da se ne bom rabil oglasiti do moje prve All grain
wink-1.gif
. Oziroma takrat se bom le pohvalil kako mi je šlo v nulo dobro v prvo haha.

Uspešnih pivovskih trenutkov želim in pohvale vsem za vse koristne informacije.
 

carty

Pripravnik
7. okt 2014
145
0
16
hmeljišče
Ali lahko tega brown barleya zamenjam z roasted barley iz Hmezada.. spravljam se prvic delat neko temno pivce. Druge vse imam..ok, hmelje bom mal po svoje dal. Zanima me pa se glede vanilije. Js bi dal notri strok od vanilije. Kako je z oporecnostjo stroka? Ga je potrebnk prej dati v alkohol? Nekje sem prebral da je to ok, ker se še dodatno sprosti aroma?
2135826-Screenshot_2014-12-16-17-14-12.png
 

Priponke

  • 2135826-Screenshot_2014-12-16-17-14-12.png
    2135826-Screenshot_2014-12-16-17-14-12.png
    184,1 KB · Ogledi: 221

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Brown malt misliš? Roasted barley ne bo ok ker sploh ni slad in razen barve in "zažganega" ne daje neke silne arome, v tako velikih količinah, sploh v porterju pa ga nima smisla tlačit zraven.

Sam bi zamenjal brown malt z enim od bolj aromatičnih sladov, recimo buscuit ali pa (temni) munich, korekcijo barve bi naredil pa z dvigom chocolate sladu.

Glede vanilje sicer nimam izkušenj, kar sem prebral pa vsi veselo namakajo vaniljo v whiskeyu kar naj bi dalo še malce "hrastovega" okusa! Škodit ne more bi rekel, pa alkohol uspešno razkuži vse kar bi škodovalo pivu!
grin1.gif
 

carty

Pripravnik
7. okt 2014
145
0
16
hmeljišče
Ja brown malt sem mislil.
Ok, municha mam , bomo to varianto naredl. Chocolade sem pa tudi danes dobil, tak da se bo izslo.Bom pa dal še willamete hmelj notri, ker drugega v tem rangu trenutno nimam.

Danes bomo probal kaksen je laski specialec😃 sm za foro vzel citro pa goldinga, pa da vidjamo 😃
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Kje dobim ta termometer, ker v Postojni v Zootic in Pet shop kamor imajo opremo za akvarije itd nisem našel termometra. Pa kaj bom moral v LJ po termometer?
smile-1.gif


termometro-adesivi.png
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Če se ti ne mudi pol ebay

Sem jih gledal preko Kitajske... sicer je slika od 10°C ali 14°C ampak na opisu piše da je od 18°C kar mi je premalo.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Glede vanilije:
Jaz sm letos delal stouta staranega z hrastovimi kosmiči (prej na suho popečenimi). Kosmiče sm nabasal v kozarec za vlaganje, zraven sem dal tudi dva strika vanilije (narezana). Vse skp sem zalil z viskijem in staral na soncu kak mesec. Nato sem vse skp (tudi viski, ki se ni vpil) vrgel v fermentor z 20L pive, za en teden. Po enem tednu, se mi je pri vzorčenju zdelo da je že dovolj arom, zato sem flaširal. Rezultat je odličen, zelo močan stout z aromami po whiskiju in vaniliji + hrastova trpkost. Noro! Edin problem je, ker mi je kot kaže neki zakasnelo pofermentiralo (sumin ravno vanilijo) in moram imeti predhodnje pripravljene kozarce, ker to pivo se toči kot šampanjec :D
Vsekakor bi vanilijo prej razkužil, pač pomočiš v whiskey alo vodko in rukneš not, čeprov dvomim da bi ti vanilija pokvarila pir!

Glede termometra:Jz sm ga najdu v eni lj trgovini z malimi živalmi
smile-1.gif
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.