Sam svoj pivovar

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Raveman

Pripravnik
12. avg 2014
56
0
6
V soboto ga v BTCju v tavelikem Šparu niso imeli...zato vprašam
wink-1.gif
...pa ne verjamem da je bila takšna nakupovalna mrzlica...
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.264
-8.464
113
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Trenutno jih dobiš več ali manj v vseh supermarketih (špar in mercator), če jih ni je opcija da jih še niso dobili ali pa da so jih razprodali!
evil.gif
Če je off, pa naj bo čist
grin1.gif

Po mailih mi je nekdo iz Laško marketinga trdil, da tak pir itak ne gre v prodajo, zato ga bodo imeli le v največjih štacunah, da bodo sploh kaj prodali. Pa novih serij istega izdelka tudi kao ne bo. Bo pa še kak nov izdelek(za enega se zihr ve, da bo, za kaj več bomo pa še videli)
 

pivovarcek

Pripravnik
3. jun 2014
136
0
16
Jutri bom varil pšeničnega pa me zanima za tekoče kvasovke wyeast 3056 bavarian wheat blend če jih lahko že danes zvečer aktiviram al naj jih jutri zjutrej predno začnem varit
smile-1.gif

Sedaj bom prvič delal z njimi varil bom 30L piva zato vprašam če ma kdo izkušnje !
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Citat:
Uporabnik pivovarcek pravi:
Jutri bom varil pšeničnega pa me zanima za tekoče kvasovke wyeast 3056 bavarian wheat blend če jih lahko že danes zvečer aktiviram al naj jih jutri zjutrej predno začnem varit
smile-1.gif

Sedaj bom prvič delal z njimi varil bom 30L piva zato vprašam če ma kdo izkušnje !

Načeloma če narediš 1 dan prej (domnevam da variš zjutraj in bi aktiviral kvasovke zvečer) ni problema. Za 30l zna bit da bo aktivator itak underpitching (premalo kvasa) ampak za pšenično če pričakuješ banana karakter to ni problem. Fermentacija naj poteka v zgornjem T območju za kvas ki ga imaš.
 

carty

Pripravnik
7. okt 2014
145
0
16
hmeljišče
Zna biti kaj narobe ker sem po cakajoci fermentaciji daj notri se en kvas(us 05) na 15 litrov? Problem je bil ker po 12 urah se kar ni bilo nic, potem sem vse skupaj prestavil na topleje in dodal se en kvas. Potem je zacelo v 1 uri delati. Verjetno bi tudi z enim vse skupaj bilo ok, ce bi bil na 20 c., tako pa je bil na 16.
Upam da bo ok....
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Nič narobe ni.

Glede lag časa je pa tudi normalno za US-05 da je malce počasnejši pri fermentaciji, pri 16C toliko bolj. Do 24h se vedno počaka in ne paničari!
grin1.gif
 

borut62

Pripravnik
3. jan 2014
138
0
16
velikost fermentorja je količina +25% , drži??, ali je velik problem če je fermentor večji od te formule in zakaj?
koliko usedline v litrih, na dnu se ustvari pri 50 l ? sprašujem zaradi namestitve zgornje pipice na koničnem fermentorju
 

kumino

Pripravnik
4. feb 2014
141
0
16
OBALA
www.facebook.com
Uhh, danes sem po 10ih dnevih fermentacije izmeril gostoto in zgleda da se mi je spet predčasno ustavila fermentacija. Delal sem kremni / sladki stout (all grain BIAB). Pred dodanim kvasom sem imel OG 1068, danes izmeril in imel 1040.
Kvas sem pred uporabo rehidriral (1 vrečka S-04), mešal sem pivo z vrtalnikom in dal gor nastavek za barve mešat, tako, da aerirano bi moralo biti dobro. Veha je začela brbotat v roku 4 ur (še nikoli tako hitro) in 2 dni brbotala ko nora, sedaj po desetih dnevih pa šok. Upal sem na FG nekje 1020 do 1028.
Nasveti? Prihajajoči teden sem mislil prelit v drugi fermentor, ker je res dosti usedline, dodam takrat še eno vrečko s-04?
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Citat:
Uporabnik borut62 pravi:
velikost fermentorja je količina +25% , drži??, ali je velik problem če je fermentor večji od te formule in zakaj?
koliko usedline v litrih, na dnu se ustvari pri 50 l ? sprašujem zaradi namestitve zgornje pipice na koničnem fermentorju

Načeloma se rabi nekaj prostora nad pivom tako da se CO2 lažje izloča, ni pa sedaj nujno da je ravno 1/4. Pri težjih pivih oz. pivih z visokim odstotkom bljakovin je problem zaradi penjenja ker ti zna hitro prit pena do vrha.

Glede usedline odvisno od veliko dejavnikov tako da na pamet se ne da kalkulirat, spet odvisi tudi od vrste/tipa piva.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Citat:
Uporabnik kumino pravi:
Uhh, danes sem po 10ih dnevih fermentacije izmeril gostoto in zgleda da se mi je spet predčasno ustavila fermentacija. Delal sem kremni / sladki stout (all grain BIAB). Pred dodanim kvasom sem imel OG 1068, danes izmeril in imel 1040.
Kvas sem pred uporabo rehidriral (1 vrečka S-04), mešal sem pivo z vrtalnikom in dal gor nastavek za barve mešat, tako, da aerirano bi moralo biti dobro. Veha je začela brbotat v roku 4 ur (še nikoli tako hitro) in 2 dni brbotala ko nora, sedaj po desetih dnevih pa šok. Upal sem na FG nekje 1020 do 1028.
Nasveti? Prihajajoči teden sem mislil prelit v drugi fermentor, ker je res dosti usedline, dodam takrat še eno vrečko s-04?

Dal si eno vrečko na koliko l? Piva s OGjem nad 1.060 spadajo že med močnejša in dozo kvasa je potrebno občutno povečat, tudi aeracija samo z zrakom lahko ne bo dovolj za uspešno dokončanje fermentacije.

Za začetek poskusi dvignit temperaturo za 2C in malce pretresti fermentor da se kvas ponovno dvigne v pivo. Če to ne bo pomagalo imaš opcijo da dodaš nov kvas, ampak rabiš konkretno dozo kvasa ki je v "aktivni" obliki. Predlagam da narediš 1-2l štarter, torej cca. 200g DMEja v 2l vode, pustiš da se začne fermentacija (realno bo trajalo od 4-8h, najlažje se vidi da je fermentacija začela po vehi oz. lahko daš vse skupaj v 1.5l plastenko in jo vsake toliko zapreš z zamaškom, ko vidiš da se začne nabirat pritisk to pomeni da je začelo fermentirat pustiš še 2-4h da doseže fermentacije višek) vmes čimvečkrat pretreseš da povečaš razmnoževanje kvasa in potem celo vsebino zliješ v fermentor.
 

kumino

Pripravnik
4. feb 2014
141
0
16
OBALA
www.facebook.com
Aja, imel sem 18 litrov.
Dal sem fermentor v kuhinjo, kjer imam malo topleje. Če pa do srede ne bo boljše, naredim še štarter. Hvala za nasvet.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Ne pozabi malce pretrest da se dvigne usedlina ko se bo temperatura dvignila, ker S-04 zelo nerad plava in potone na dno takoj ko konča malcanje.

Za 18l pri 1.068 OGja bi skoraj moral dat 2 paketa kvasa oz. naredit štarter že v prvo.
 

kumino

Pripravnik
4. feb 2014
141
0
16
OBALA
www.facebook.com
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik kumino pravi:
Uhh, danes sem po 10ih dnevih fermentacije izmeril gostoto in zgleda da se mi je spet predčasno ustavila fermentacija. Delal sem kremni / sladki stout (all grain BIAB). Pred dodanim kvasom sem imel OG 1068, danes izmeril in imel 1040.
Kvas sem pred uporabo rehidriral (1 vrečka S-04), mešal sem pivo z vrtalnikom in dal gor nastavek za barve mešat, tako, da aerirano bi moralo biti dobro. Veha je začela brbotat v roku 4 ur (še nikoli tako hitro) in 2 dni brbotala ko nora, sedaj po desetih dnevih pa šok. Upal sem na FG nekje 1020 do 1028.
Nasveti? Prihajajoči teden sem mislil prelit v drugi fermentor, ker je res dosti usedline, dodam takrat še eno vrečko s-04?

Dal si eno vrečko na koliko l? Piva s OGjem nad 1.060 spadajo že med močnejša in dozo kvasa je potrebno občutno povečat, tudi aeracija samo z zrakom lahko ne bo dovolj za uspešno dokončanje fermentacije.

Za začetek poskusi dvignit temperaturo za 2C in malce pretresti fermentor da se kvas ponovno dvigne v pivo. Če to ne bo pomagalo imaš opcijo da dodaš nov kvas, ampak rabiš konkretno dozo kvasa ki je v "aktivni" obliki. Predlagam da narediš 1-2l štarter, torej cca. 200g DMEja v 2l vode, pustiš da se začne fermentacija (realno bo trajalo od 4-8h, najlažje se vidi da je fermentacija začela po vehi oz. lahko daš vse skupaj v 1.5l plastenko in jo vsake toliko zapreš z zamaškom, ko vidiš da se začne nabirat pritisk to pomeni da je začelo fermentirat pustiš še 2-4h da doseže fermentacije višek) vmes čimvečkrat pretreseš da povečaš razmnoževanje kvasa in potem celo vsebino zliješ v fermentor.

Kaj mi predlagaš pri delanju štarterja, da pivo prej prelijem v drugi fermentor in dodam štarter ali pustim v istem?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Če imaš namen itak prelit potem je vseeno če preliješ prej, ko bo fermentacije potem steklaboš sicer dobil malce nove usedline ampak kaj veliko jo vseeno ne bo. Alkohola je že nekaj, pH je padel in pretakanje ni več tako rizično za okužbe od zunaj kljub temu da je SG dokaj visok. Pa če bo začelo pivo spet fermentirat ti bo ponovno zafilalo sekundarni fermentor s CO2jaem hkrati bo tudi kvas porabil kisik, ki se bo mogoče absorbiral med samim pretakanjem tako da sam ne vidim težav s tem.
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.