Uporabnike Intelovih procesorjev čaka varnostni pp

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
Znotraj CPU teče še en OS, ki ni viden programom, ki tečejo na računalniku. Tega OS ni mogoče updatat, ali kakorkoli popravljat. Sedaj pa se je izkazalo, da sta tam bile vsaj dve resni ranljivosti. https://meltdownattack.com Ker se kode v procesorju ne da popraviti, morajo to sedaj storiti v kodi od windowsev, macos, linux,... popravek je pa tak, da se bo poznalo na hitrosti. 50% je najslabši primer. Upočasnitev bo različna od programa do programa. Naj bolj bodo na udaru strežniki. Domači uporabniki pa verjetno sploh ne bodo opazili razlike.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik dune pravi:
Znotraj CPU teče še en OS, ki ni viden programom, ki tečejo na računalniku. Tega OS ni mogoče updatat, ali kakorkoli popravljat.

To nima veze z Minix OS, ki se nahaja v samem procesorju. Tisto je zgodba zase.

Tukaj gre za 2 ranljivosti:

1. Meltdown: (zaenkrat) specifičen za Intel procesorje. Tip napada je seveda možno uporabiti tudi na drugih procesorjih (AMD, ARM itd.), vendar jim tega še ni uspelo. AMD je zanikal, da je takšen napad pri njih možen, ARM pa je že izdal popravke za njihove procesorje (po čemer lahko sklepamo da napad ni Intel-specific).

2. Spectre: bolj generičen napad, ki zadeva vse procesorje. Generalnega in učinkovitega popravka na to temo še ni. Vprašanje če sploh kdaj.

Več info: https://arstechnica.com/gadget...security-flaws/
 

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
Proof of concept napada, ki izkorišča Meltdown luknjo.

 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.202
5.584
113
Oba, intel in amd imata zadaj v cpu še vsaj 1 os (trenutno je razkrit minix, dela v zelo nizkem ring -3 http://hexus.net/tech/news/software/111857-intel-management-engine-runs-minix-3-os/ ), ki dela neodvisno od host os-ja oz po domače odzadaj je ena črna škatla, ki dela neznano kaj in ima poln dostop do neta, rama, hdd, vseh ostalih i/o naprav na računalniku.

IMHO sedaj odkriti ranljivosti nista konec zgodbe.
btw, tudi v hdd je notri vsaj 1 os (in to ne mislim Host Protected Area), spet odzadaj je ena črna škatla, ki dela nekaj ???.


Zgodovina kaže, da se security through obscurity, kar se gresta oba intel/amd še nikoli ni dobro obnesel.
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.282
23
38
Murska republika
Sam sem opazil da moj računalnik deluje za 30% bolj počasi od torka dalje in če je kaj narobe v programski opremi ne vem opažam pa da se mi vklaplja in deluje trdi disk -mehanski - ki se mi do zdaj ni ker imam skoraj vse na ssd disku -gre za program Windows- kaj je potem lahko narobe ko pa ni nič fizično spremenjeno razen verjetno posodobitve ?
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Od torka update za Meltdown sigurno nima instaliranega. Tako da je računalnik počasnejši zaradi česa drugega, alu pa se mu samo zdi, da je počasnejši.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

kakšna je številka updejta, da ga blokiram oz preprečim da se namesti?
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.544
2.407
113
ksz....

Koliko je to važno, če bi sedaj kupoval nov komp....

Bi se samo zaradi tega lahko za ryzen odločil....?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

evil.gif




moram si zapomnit ta file, ko bom naslednjič updejtal
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.892
5.454
113
Ja...upam da ti bom lahko v pomoč
smile-1.gif
potem pa crack da pofixa teženje za update....
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.231
5.791
113
ksz

meni se je patch inštaliral in sem takoj dal uninstall

se bolj bojim upočasnitve kot zlikovcev.