Računalnika nanadoma zelllllo počasna?

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Pozdravljeni, doma imam en prenosni in ter stacionarni računalnik kjer sta gori W10 in sta v zadnjem obdobju postala oba zelllllllllllo počasna. Že pri ponovnem restartu nalaga fullllllll dolgo (nekaj minut). Odpiranje firefoxa tudi zna potrajati celo večnost. Na enem je gori ta Panda antivirus in ni nič našel saj skoraj nima kaj najti saj se računalnik uporablja redko. Pa me zanima kaj je tukaj narediti brez da grem na novo OS nalagat? Imata pa oba SSD zato je še bolj čudno. Prenosnik prav SSD, stacionarni pa je SSHD ali kako se že imenuje to, ko ima 32 ali kolko GB SSD za nalaganje OS-a ali...? Hvala!!!
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Pri enem bi še mogoče rekel da se pregreva (preveč prahu), mogoče celo nastavljen na power-saver mode ipd. Dva računalnika pa več nista naključje.

Poglej kaj laufa v ozadju, mogoče celo kak crypto mining (coinhive ipd.). Tega je zadnje čase dosti prisotnega tudi v Chrome extensionih (ki jih bo Google že v kratkem ukinil).
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Treba je pogledat če se slučajno pregreva. Ponavadi se v tem primeru sliši glasnejši ventilator.

Druga stvar je prostor na disku. SSD-ji delajo opazno slabše če primanjkuje prostora (naj ga bo vsaj par 10 gb).

Če je oboje ok se gre pogledat resource monitor (desni klik na uro, klik na "upravitelj opravil", zavihek "učinkovitost" in potem spodaj klik na nadzornika sredstev). Tam se pogleda kaj kuri procesor in kaj šari po disku.

Če je kaj povezano z windowsi, je vejretno update, ki dela na 10-ki kar lepo vse v ozadju, zna pa na starejših mašinah štekat. Zadnje dni sem imel kar nekaj računalnikov, ki so imeli podone simptome ravno zaradi večjega updata, ki ga MS končno poriva na računalnike (fall creators update). Če je res krivo to, bo čez kakšen dan hotel to instalirat, potem bo pa bolje.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.730
2.097
113
Po updatu 1709 opazam, da so vsi racunalniki s katerimi imam opravka pocasnejsi, da ne govorim kako obupno pocasi so se updatali
 

packon

Pripravnik
7. maj 2015
37
1
8
Pri nas tudi dva računalnika in oba od pred kratkim začela po polžje in z blokiranjem. Na enem je Win10, na drugem linux.
 
Nazadnje urejeno:

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Citat:
Uporabnik netko pravi:
Po updatu 1709 opazam, da so vsi racunalniki s katerimi imam opravka pocasnejsi, da ne govorim kako obupno pocasi so se updatali

Kje ga najdem in kako odstranim?
Win7 je postal tako počasen da ni za nikamor.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.636
449
83
Tolmin
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Hvala!
KOMU ?
Moji tudi delujejo z polževo hitrostjo in ne vem čigavega nasveta se držati
confused-1.gif
 

vomedo

Pripravnik
9. dec 2016
168
10
18
Odkar je šla skozi posodobitev 1709 mi na thinkpadu zaostaja HTML5 video, na službenem stacionarcu pa na vsake toliko melje in melje (če bi thinkpad še imel HDD, bi bilo po mojem enako).
Na dveh igračah od računalnikov, mi je na enem windows sam odstranil driverje za grafično (kao nevaren program), na drugem pa dela BP.
Sicer pa sej smo to pričakovali od M$.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Driverje za grafično v laptopih moraš v 99% namestiti ročno iz uradne strani od laptopa. Drugi driverji načeloma ne delujejo OK.

Že velikokrat mi je windows update sam posodobil driverje za grafično. Enkrat sem po rebootu dobil bluescreen, drugič so bile performančne težave, tu pa tam pa je bilo začuda celo OK. Nazadnje se mi je to zgodilo celo na stacionarnem (slabše performance).
 

vomedo

Pripravnik
9. dec 2016
168
10
18
Sej sem jih. Prenesem iz HP strani za model računalnika radeon catalyst driver, pa windows majster pravi, da driver nima digitalnega podpisa in niti ne ponudi opcije dalje, ali pa vsaj prezri, kot je bilo v prejšnih verzijah.
Si rečem OK, ni panike, grem na radeonovo stran, vpišem kateri driver rabim, vrže ven "something went wrong". Driverja ni.
Zadevo sem rešil 2 dni kasneje, so bivši ATI delavci popravili stran. Je pa to tak prenosnik, odslužen, star, penzionističen, za facebook in novice, alternativa pametnemu telefonu za starejšo osebo. Danes dela, jutri ne.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
V device managerju lahko tudi revertaš driverje na prejšnjo različico. Sploh ne rabiš nič iskati in downloadati.

Primer:
roll-back-driver.png
 

vomedo

Pripravnik
9. dec 2016
168
10
18
Ne razumeva se. Windows update je med posodobitvijo odstranil driver. V device managerju je namesto HD4200 pisalo generic MS video driver iz leta 2006. Nimaš opcije rollback-a ali česar drugega, ker si na osnovnem driverju (toliko pač da je slika).
Kakorkoli, kljub pravilnim video gonilnikom, računalnik ne zna več iti v spanje. Ampak pustima reveža, svoje je oddelal s programiranjem 5 let nazaj.

Mene bolj skrbi moja mašina, sem 1/3 boli me patak, ostajam na W10, 1/3 grem nazaj na W7, kjer je vse delalo kot mora, 1/3 grem nazaj na linux in windows virtualko.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.197
5.584
113
Citat:
Uporabnik Chimay pravi:
Citat:
Uporabnik netko pravi:
Po updatu 1709 opazam, da so vsi racunalniki s katerimi imam opravka pocasnejsi, da ne govorim kako obupno pocasi so se updatali

Kje ga najdem in kako odstranim?
Win7 je postal tako počasen da ni za nikamor.
Ti updajti so za win10 spyware.
W7 dela bp.
 

Podobne teme