NAS strežnik z dvema diskoma

gpirman23

Pripravnik
12. sep 2010
405
2
18
Kakšna pa je razlika med cenejšim NAS-om za 150eur in tistim dražjim za 300eur. Oba podpirata do 8tb, recimo. Počasneje dela cenejši? Nisem lastnik takega sistema, se pa resno spogledujem z njim za backup fotk.

Lp,G
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Pozdravljeni
Nekako sem se odlocil za nabavo NAS streznika...ze skor odlocen da vzamem Synology DS216+II za 2 diska.

https://www.mimovrste.com/nas-naprave/synology-nas-streznik-ds216ii-za-2-diska

Pol pa mal brskam in zagledam tole

Asustor NAS strežnik AS3104T za 4 diske.

https://www.mimovrste.com/nas-naprave/asustor-nas-streznik-as3104t-za-4-diske

Cena na mimovrste je identicna, s tem da so specifikacije asustora boljse
1.6 Ghz dvo jedrni procesor-> Intel Celeron 1,6GHz (burst do 2,16GHz)
1GB ram->2GB ram
1x USB 3.0->3x USB 3.0
2 diska vs. 4 diski

Kaj je s temi asustori..so za kaj. Kako je z appi? V tujini dobim oba za cca 300€...mimovrste hoce se 75€ vec.
Raje vzamem nas na 4 diske z vec rama....sam se bojim da ne bo tako user friendly kot synology.
KOlikor sem prebiral forum vecina preferira synology in nima nobenih problemov s HW podhranjenostjo.

Aja bi pa imel en disk za backup vseh fotk z racunalnika ... cca 2TB, en disk bi pa uporabljal za multimedio. 4 disk tray vidim + za prihodnost pri nadgradnji.
LP
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.242
5.807
113
qnap ts251+, to jaz gledam. za 270€ (na amazonu) mi zgleda topšit zadeva? 4 jedrni celeron, do 8gb rama, laufa virtualne mašine, hdmi izhod

kot berem je pri nasih religiozna debata samo synology ali qnap. synology naj bi zelo ustrezal mac uporabnikom, qnap pa bolj windows/android userjem, ki radi prčkajo.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.242
5.807
113
Wattage 150 watts

to zna zmotit marsikoga
smile-1.gif
pri synology ali qnap se poraba menda gible do 20w...

drugače zgleda kar hud, samo ponavadi se te reči kupi tudi za kakšno transkodiranje filmov ipd. in se mi zdi tale hp malo prešvoh
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
To je zmogljivost napajalnika in ne dejanska poraba. Dejanska poraba tudi ni kaj višja kot pri podobnih NASih. So not bolj ali manj enake komponente.

Sicer pa že samo en 3.5" disk žere skoraj 10W, tako da tudi NASi z dvema diskoma nimajo ravno 20W porabe
wink-1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
No, celeroni niso ravno zanemarljivi pri porabi
smile-1.gif
Pri nekem mikroserverju boš moral precej stvari narest custom, kar je sicer za nas geeke super, ni pa to za neko splošnu uporabo - povprečen user mogoooče zna inštalirat windowse, ne pa nekega strežniškega sistema, pa, da bo kolkortolko varen.

(laufam doma oboje, ubuntuserver z vsemi zmožnostmi nas-a, in enega synologyja. S slednjim je bistveno manj dela, kar se tiče maintenenca...)
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
odvisno kaj rabiš, ampak za multimedijo je Synology ali podobno pomoje bolje za negeeka bolje. maš pa seveda tudi možnost zelo poceni raberryjev 3, ki pa isto omogočajo neke vrste NASe oz. multimedijske predvajalnike. Je pa res da je disk na USB 2.0. in tako ni ravno "prehiter". mal za občutek: http://www.smallnetbuilder.com/nas/nas-howto/32053-make-your-own-raspberry-pi-nas

vsekakor je pa linux zahteven. če še nisi nikoli nič delal v dos načinu in mogoče popl res bolj syniology kjer je vse na klik.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Jaz sem pred nekaj meseci kupoval NAS.. Izbiral sem med synologyem in qnapom. Vsi so hvalili synology, ker niso poizkusili qnapa. Živeli so v zmoti.. Qnap pelje scat synologya na celi črti.

Sem pa vzel TS251 verzijo.. Works perfect.
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.236
54
48
Sem pogruntal da sedaj pa res rabimo en back up doma
smile-1.gif


Torej za doma,... za slike,.. ce bi pa kaksne filme lahko streamal na tv, bi bilo pa se lepse...

Pa katere diske za priporocate.
Hvala

PS:V vse razen telefonov je Win... ce to kej pomeni
 

maki3

Pripravnik
14. sep 2007
681
3
18
Jaz imam Synology DS216j in diske 2x 2TB WD RED. Dela vse kar si naštel in še mnogo več. OS na pcjih in telefonih nima veze, dela povsod
smile-1.gif
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.395
964
113
Obišči stran
sam imam sicer 716+ z 2x3 tera wd red, ampak poanta je da vse dela tipi topi kot je dejal predhodnik. Edina sprememba danes bi bila večji diski
grin1.gif
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.574
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Citat:
Uporabnik gpirman23 pravi:
Kakšna pa je razlika med cenejšim NAS-om za 150eur in tistim dražjim za 300eur. Oba podpirata do 8tb, recimo. Počasneje dela cenejši? Nisem lastnik takega sistema, se pa resno spogledujem z njim za backup fotk.

Lp,G

tole ti ni nihče odgovoril. sicer ni to nekaj, kar bi sam testiral in potrdil, ampak kar sem prebral testov in tudi specifikacij, so cenejši predvsem počasnejši. tu je največja razlika. npr. vem, da sem gledal takrat, ko sem nabavljal, Synology in Buffalo. cena, konkretna razlika, ko pa sem bral specifikacije in teste, pa je pri Buffalu bil največji minus hitrost prenosa ...
 

b_t

Pripravnik
17. okt 2007
306
6
18
Ali mi lahko en po gospodinjsko razloži je s temi kripto virusi in NAS.
Torej, NAS imaš naštiman na avtomatski backup.
Na comp fašeš kripto virus.
Kaj se zgodi na NAS?
 

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
Odvisno od tega, kako imaš NAS priklopljen. Če ga imaš stalno povezanega kot mrežni disk, potem ti kriptovirus enostavno zakriptira tudi vse na NASu. Če pa backup program mapira disk sam in ga potem odklopi, ko je končal, potem kripto virus nima dostopa do NASa in so datoteke varne. Do sedaj so vsi virusi kriptirane datoteke preimenovali (spremenili končnico), zato kriptirane verzije ne prepišejo originalnih. Samo na to se ne moreš zanašati. Zato je nujno, da uporabiš program za backup, ki zna verzionirati datoteke.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
No medtem ko program dela backup, je disk priklopljen in kriptovrus lahko šari. Window of opportunity je (bistveno) manjši.

Če pa backup teče na NAS, bodo obstoječi backupi varni. Novi pa bodo seveda zakriptirani v delu, kjer so zakriptirani že originali.
 

b_t

Pripravnik
17. okt 2007
306
6
18
Citat:
Uporabnik jekleni pravi:
No medtem ko program dela backup, je disk priklopljen in kriptovrus lahko šari. Window of opportunity je (bistveno) manjši.

Če pa backup teče na NAS, bodo obstoječi backupi varni. Novi pa bodo seveda zakriptirani v delu, kjer so zakriptirani že originali.

Torej potem zaupati originalnemu softwareu od NAS-a? Kateri je dober?
Oz. kateremu zunanjemu softwareu zaupati nalogo za delanje backupov?