IR kamera, kako skriti rdeče lučke?

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.636
449
83
Tolmin
Za začetek poizkusi z črnim izolir trakom - takim bolj tankim (NittoTape)
wink-1.gif
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
A za pisoar se zlahka najde rešitev, za te rdeče lučke je pa edina rešitev ta, da jih sploh ne prižgem?
frown-1.gif


Ne morem verjet, da se ravno jaz ukvarjam s problemom, ki ga očitno na tem svetu ni uspelo še nikomur rešiti.
bonk.gif
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Kupil sem 850 nm filter, ki praktično v celoti blokira vso vidno svetlobo do 850nm.
V celoti blokira izjemno močno običajno LED svetilko, praktično v celoti blokira tudi IR lučko od 750nm osvetljevalca.

Torej nobene vidne svetlobe sploh ne bi smelo biti, ker filter blokira vse pod 850 nm-človek pa baje vidi samo tam do 650, 700nm.

Moj laserski osvetljevalec sveti na 915nm, že to teoretično ne bi smel videti pa se vidi močna rdeča črta tudi pri najšibkejši jakosti.

Tudi, če bi bil premočan(pa ni, ker sveti le s 125-350 lumni, led svetilka ima pa svetilnost 800 lumnov pa jo v celoti blokira), bi moral filter vsaj malenkost vidne svetlobe blokirati pa jo ne blokira prav nič-torej človek očitno sploh ne vidi samo do 700 nm ampak malo močnejšo svetlobo očitno vidi tudi tja do 950nm.

Torej mi ne pomaga prav noben filter(tudi, če bi prepuščal le 900nm-950nm, bi svetlobo očitno videl), če 850 nm filter ne pomaga prav nič, močno dvomim, da bi kaj bolj pomagal 900nm filter.

Očitno ni rešitve za blokiranje rdeče pike oz. črte.
crazy1.gif
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Ima morda kdo kakšno zamisel kako bi to vidno rdečo piko lahko posnel?
Z navadno digitalno kamero recimo s telefona se namreč rdeče pike ne vidi ampak se vidi bela pika.

Posnel bi rad vidnost rdeče pike brez in z filtrom.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Verjetno misliš s ta starim fotoaparatom?
Bi moral nekje dobiti film pa potem nesti razviti.

Z digitalnim žal ne gre, ker se vidi samo bela svetloba, ne pa rdeča.

Jaz bi rad posnel vidno rdečo lučko kljub 850nm filtru, ki naj bi blokiral vso vidno svetlobo ampak očitno ljudje vidimo tudi svetlobo pri 915nm.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.965
113
EU
Ne starim, mislil sem na novega digitalnega. Imaš prav, ne vidi se rdeča svetloba.
frown-1.gif


ffr-IMG-20.jpg
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Vsi fotoaparati imajo IR (cut) filter pred senzorjem drugače bi bile slike svetlobno napačne saj CCD/CMOS senzorji zaznavajo tudi IR svetlobo (v bistvu v kamerah za nočno snemanje se uporablja točno to, senzor brez IR filtra z IR osvetljevalcem).

Tako da za slikat rdečo IR svetlobo bo potrebno najprej odstanit IR filter ali pa uporabit fotoaparat/kamero ki ima opcijo izklopa le-tega (night vision opcija). Dejansko tudi če ti uspe vprašanje če bo interpretacija svetlobe pravilna oz. bi moral izvesti popravek na RAW formatu slike z zamaknjeno barvno paleto (vidne barvne palete ki se uporabljajo v grafiki nimajo podpore za "nevidne barve").

Ker slikaš neposredno v vir svetlobe ki je verjento dokaj močan (ti ga pač ne zaznaš, fotoaparat pa ja) boš moral verjetno uporabit ročne nastavitve zaslonke/časov (podobno kot da bi slikal proti soncu ali pa v nek drug vir svetlobe).
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Citat:
Uporabnik fikus pravi:
Verjetno misliš na termo kamere?

Sem jo imel namen kupiti, potem sem pa žal našel izjemno veliko slabost in me zato sploh ne zanima več-uporabna bi bila le kot dodatna možnost pri navadni ir kameri.

Glede na to, da si že lastim eno termo kamero z ločljivostjo 208x156 in v kratkem bom nabavil še tako z 384x288, me res zanima katere slabosti si našel
wink-1.gif
 

majkel

Zelenc'
29. dec 2015
6
0
1
V prodaji so kamere z IR diodami, ki, tako kot ste že zapisali, delček njihovega sevanja (morda celo stranski produkt) zaznamo.
Pri nakupu zato izberite kamere z diodami, ki svetijo z 940 nm, česar pa več ne zaznamo z očmi, to naj bi bilo to.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
IR diode ne ustvarjajo nobenega "stranskega produkta", ampak oddajajo svetlobo določenega barvnega spektra oziroma valovne dolžine. Nekatere zajemajo tudi del vidnega rdečega spektra, to pa je tudi vse.