IR kamera, kako skriti rdeče lučke?

22. jul 2007
12.770
1.300
113
123
No pa bo tudi android dobil klik
oVPMlIY.png
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Sem kupil ta filter spodaj, ki naj bi blokiral vso vidno svetlobo.
Rdeča luč se skozenj v bistvu vidi še bolje kot brez njega
bonk.gif


A so mi poslali kar neko plastiko in me nategnili za 30 evrov?

Neverjetno koliko stvari sem že poskusil pa rdeče luči očitno ni možno skriti.

http://www.ebay.co.uk/itm/830n...%3D111181711906
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Glede na to, da obvladate zadevo me zanima a res na tem svetu ni nekega filtra, stekla oz. česarkoli, ki bi blokiral vidno svetlobo, nevidno IR pa pustil skozi?

Kupil sem filter, ki naj bi blokiral vso vidno svetlobo, dajansko se pa rdeča luč skozenj vidi celo še lepše.

Še navadna sončna očala zablokirajo več svetlobe kot ta filter.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
A na celem Alterju res ni niti enega, ki bi vedel ali se dobi filter samo za vso vidno svetlobo vključno z rdečo lučjo pri IR osvetljevacu torej celotno področje do 800nm ali ne
uf-1.gif
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Hvala za pomoč pri iskanju filtra.

A ni ta filter, ki mi ga priporočaš praktično enak temu, ki sem ga naročil?

Pri Stock optics sem naročil ta filter (830nm-25mm-Diameter-x-1mm-Thick-Long-Pass-infrared), dobil pa filter, ki je popolnoma neuporaben in ne blokira čisto nič rdeče svetlobe.
Ko sem se pritožil, da ni uporaben, so mi priznali, da so poslali čisto napačnega in, da bodo čez tri tedne dobili novo pošiljko in mi takrat poslali drugega, lahko pa še izberem katerega točno bi rad.

Priporoča mi tega:
http://www.stockoptics.com/media/datasheets/longpass/RG850.pdf

Mislite, da bi bil tale res pravi?
A ima kaj dosti vpliva debelina filtra imajo med 1 in 3mm debeline.
Cena je nekje med 20 za 1 mm in 50 evri za 3mm-verjetno se bom odločil za srednjega 2mm.
Kaj mu naj odgovorim?
sprasujem se.gif


Tole mi je napisal.
Okay, looking at this in greater detail, this is where it can get a bit
complicated. These glass types are called Long Pass which means the
material is absorbing the UV light and the visible light. Visible light is
450-650nm. It will also start to absorb the NIR light and then it starts to
cut on. The confusing part is that generally speaking, once you hit peak
transmission, the thickness of the material doesn't affect the overall
transmission value but it does move the cut on and 50% transmission point.
All long pass filters are designated from their 50% transmission point.

The difficult point is finding a material that allows enough IR light to
pass at the required wavelength, whilst blocking off the visible. Your
light is transmitting at 915nm but, when you place the IR filter in front,
it is still possible for some people to see some small amount of radiation
from the bulb. Because every one's eyes are different, I may see it, you
may not

Have a look at these data sheets from our website and you will get a better
understanding of what I am trying to explain.
http://www.stockoptics.com/long-pass-filter-datasheets

Have a look at the data sheet for RG850 and if you imagine drawing a
vertical line at 915nm, everything to the left of that line is being
transmitted. You can see that the material is starting to transmit at
around 800nm and it gives around 96% peak transmission at 915nm. You will
lose around 8% transmission because the filter has no AR Coating, so the
best you will get is around 88% typically. This is based on a 3mm thick
filter. If the filter is thinner, say 2mm, that whole transmission line
starts to move to the left, so you can now see that more lower NIR light is
starting to be transmitted. Make the filter 1mm thick and even more NIR
light is now creeping through.

I would go for an 850nm filter and 3mm thick. Have a look at the data and
let me know what you think.

Regards
 

majoneza

Pripravnik
8. jan 2008
312
6
18
Po specifikacijah je tale RG850 tak filter ko rabiš. Seveda pa filtri ne delajo "digitalno". Tale začne spuščat že pri 800nm ampak verjetno boš opazil šele od 850nm naprej.
Debelina ima vpliv na prepustnost -> debelejši kot je manjša količina svetlobe pride skozi. Težko tako na pamet svetovat. Dostikrat je treba sprobat kako se obnese na dejanski aplikaciji.
 
Nazadnje urejeno:

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Hvala za pomoč.
cool-1.gif


Nevidno IR svetlobo naj kar spušča skozi(v bistvu jo mora, ker osvetljevalec dela na 915nm), vidno svetlobo torej tisto vidno rdečo piko pa mora blokirati.
Če blokira vse pod 800nm potem pika ne more biti vidna s prostim očesom ali se motim?

Odločil sem se, da bom naročil srednjo možnost torej 2mm-imajo od 1mm do 3mm debeline.

Upam, da po parih letih iskanja že končno dobim željeno.
smirk-1.gif


Imate morda še kak nasvet kako potem ta filter(navaden 2mm in 25mm fi premera), namestiti na osvetljevalec?
Ga naj enostavno prilepim ob robu ali se dobi kak dober nastavek, ki bi ga dal čez.
Kamera ima še garancijo in se jo ne upam odpreti in dati spodaj pod steklo(pa tudi ne vem kako bi se jo sploh dalo odpreti-gre za pulsar Recon x870).
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Citat:
Uporabnik majoneza pravi:
Po specifikacijah je tale RG850 tak filter ko rabiš. Seveda pa filtri ne delajo "digitalno". Tale začne spuščat že pri 800nm ampak verjetno boš opazil šele od 850nm naprej.
Debelina ima vpliv na prepustnost -> debelejši kot je manjša količina svetlobe pride skozi. Težko tako na pamet svetovat. Dostikrat je treba sprobat kako se obnese na dejanski aplikaciji.

Zdaj sem dobil ta filter RG850 kar 3mm debel.

Neverjetno ampak učinka ni prav nobenega.

Pri Lidlovi kameri z osvetljevalcem 750nm zablokira močno rdečo svetlobo praktično v celoti.

Pri tej Pulsarjevi z osvetljevalcem 915nm pa ni prav nobenega učinka. Rdeča črta se vidi popolnoma enako močno.

Pri izjemno močni navadni LED bateriji, svetlobo blokira v celoti.

Filter očitno deluje, vendar mi ni prav nič jasno zakaj se rdeča pika/črta pri 915nm osvetljevalcu še vedno vidi enako močno tudi pri najnižji moči?

Res mi ni jasno kako lahko še vedno vidim enako močno rdečo svetlobo, če filter zablokira vse do 850nm???
confused-1.gif

Kako lahko oko sploh vidi svetlobo nad 650nm???
confused-1.gif
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Kupil kar 3mm filter RG 850, ki bi moral blokirati vse do 850nm, očitno res blokira skoraj vse do 850nm le rdeča pika se še vedno vidi enako močno???
confused-1.gif
 

titov

Fizikalc
12. jun 2008
7.544
1
38
Torej, če mu slučajno uspe blokirati "rdeče lučke" bo na kameri videl em. temo?
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Seveda sem prebral tvoj post, pri močni bližnji IR svetlobi jo oko še vedno zaznava še posebej, ker osvetljevalec ne sveti točno na 915nm ampak tudi še malo nižje in višje.

Za ta namen sem pa kupil močan filter, ki bi moral vsaj delno blokirati to vidno rdečo svetlobo, zakaj jo niti malo ne???

Ne mi rečt, da lahko človeško oko vidi IR svetlobo nad 900nm?

Tudi izjemno dober pasivni sistem še vedno rabi cca četrtino lune svetlobe, kar v gozdu pod drevesi ni pogosto.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.859
113
Že če bi pogledal datasheet filtra bi videl da ni 100% oz. ima pač nek graf "blokiranja" ki ni "ravna črta", konkretno ima pri 850nm še cca. 50% prehodnost svetlobe oz. jo delno prepušča tudi pod 800nm.

Pa tudi če bi dobil filter ki bi prepuščal točno 950nm in nič manj je vprašanje ali bi oko zaznalo zelo močan vir take svetlobe, če ne drugega pride pri svetlobi lahko tudi do sipanja spektra že skozi ozračje (po domače povedno recimo vlaga v zraku povzroči da se valovna dolžina dela svetlobe spremeni in lahko pade v vidni spekter).
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Ni nujno, da 100% deluje, jaz bi bil zelo vesel, če bi se vidna rdeča svetloba vsaj za polovico zmanjšala(zdaj se recimo vidi kot prižgan cigaret torej ene 150m daleč).

Filter deluje, ker navadno 800 lumnov močno LED baterijo v celoti zablokira, 95% zablokira tudi 750nm osvetljevalec.

Niti malo pa ne blokira svetlobe nad 850nm torej očitno človeško oko normalno vidi tudi 900nm svetlobo.
17758-icon_confused.gif


Vremenski vplivi zdaj nimajo vpliva, ker testiram(gledam v osvetljevalec) v zaprti suhi sobi. Zunaj pa seveda najbolj močno vpliva megla, ki osvetljevalec zablokira v celoti
smirk-1.gif


Ne morem verjet, da na tem svetu nimamo luči, ki jo človeško oko ne bi zaznalo, digitalna kamera pa bi jo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.859
113
Citat:
Uporabnik fikus pravi:
Ne morem verjet, da na tem svetu nimamo luči, ki jo človeško oko ne bi zaznalo, digitalna kamera pa bi jo.

So tudi v IR spektru višje osvetljevalci ki jih dejansko ne moreš zaznat s prostim očesom, ampak senzorji v kamerah potem niso več klasični "kamera" senzorji ampak namenski ki zaznavajo tako valovno dolžino. To pa potem ceno dviga in smo spet v 3mestnih cifrah!
grin1.gif
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Verjetno misliš na termo kamere?

Sem jo imel namen kupiti, potem sem pa žal našel izjemno veliko slabost in me zato sploh ne zanima več-uporabna bi bila le kot dodatna možnost pri navadni ir kameri.

Glede na to, da se očitno spoznaš na to področje, me zanima ali morda poznaš kakšno rešitev, ki bi vsaj zmanjšala rdečo svetlobo iz osvetljevalca?
Morda kak "filter, ki bi rdečo svetlobo vsaj preusmeril iz središča nekam navzgor ali navzdol(ampak potem bi verjetno tudi svetilnost šla tja
frown-1.gif
 
22. jul 2007
12.770
1.300
113
123
Se bom še jaz malo uštulil v temo, rad bi zmanjšal občutljivost-domet senzorja za pisoar klik
Ali bi to lahko rešil tudi s takimi svetlobnimi filtri
sprasujem se.gif