IR kamera, kako skriti rdeče lučke?

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Citat:
Uporabnik fikus pravi:
v čem je spodnja kamera boljša od e4, da je toliko dražja, če ima pa slabše lastnosti?
http://www.voelkner.de/product...ermografie.html

V osnovi je tako, da resolucija termo senzorja določa ceno.

E4 (80x60) - 1180 €
Scout PS 24 (240x180) - 1970 €
Scout PS 32 (320 x 240) - 2920 €
E8 (320 x 240) - 6700€

PS 24 nima slabše lastnosti od E4, ampak ima večji resolucijo, zato je dražja.
E4 dobi prednost šele, ko jo spremeniš v E8.

Za tvoj namen je sicer več kot očitno bolj primerna serija Scout PS, kot pa E.
Žal pa še nisem zasledil, da bi se dalo tudi Scout modele shekat.

Sicer pa nisem nek profi na tem področju, pač mal ljubiteljsko spremljam...
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
PS24 in PS32 imata po mojem isto strojno opremo, dvakratni digitalni zoom je pa potem dodan programsko, doseg vidnosti je pa očitno odvisen od senzorja ali je za daljši doseg vidnosti pomembno še kaj drugega?

E4 se očitno z nekaj truda da spremeniti v E8.

Če prav razumem vse potem je E8 za dobrega jurja(-10% ob kakšni akciji) popolnoma enak po zmogljivosti kot PS32 za slabe tri jurje?
Pri PS seriji me moti edino to, da se očitno ne da delati niti slik.

Škoda edino, ker ima E4/8 tako velik zaslon.
Malo sem testiral in na tako velik zaslon se lepo vidi šele iz odaljenosti 15-20cm, torej bi moral narediti nek 20cm velik ščitnik.

A je FLIR edini ponudnik tovrstnih kamer za ljubiteljske uporabnike ali je še kak drug?

Sem pa včeraj, ko je bilo skoraj poletno toplo lepo v miru testiral nočno Bresserjevo kamer z IR svetlobo in opazoval živalce.
Brez rdeče lučke bi bila čisto ok(čeprav je zelo moteče, ko gledaš naokoli in je vmes samo kakšna vejica in ko jo IR osvetli tako "zažari", da potem vsa okolica ni vidna-torej res rabiš pogled brez najmanjše ovire).
A ta IR laser oddaja vseskozi na "isti frekvenci" torej recimo 800nm, ki je očem še vidna ali oddaja na področju od recimo 400-1200nm in bi lahko vidno svetlobo zablokiral s kakšnim filtrom do 850nm, ostalo bi pa še šlo skozi in bi se vsaj delna vidnost ohranila?

Lepo soboto želim vsem.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Citat:
Uporabnik Janez_Krajnski pravi:
400 nm ni več IR, torej infra rdeči del spektra, ampak ultravijolični.

UV svetloba je do 380nm nad tem je vidni spekter pa tam do 750nm ampak to ni bistveno.

Ti meni raje povej zakaj IR reflektor, ki oddaja IR svetlobo na 850nm ima še vedno očem zelo vidno rdečo piko????

Če pa nabavim ir reflektor z 950nm je pa vprašanje, če tudi ne bo rdeče pike pa tudi, če bo nočna kamera sploh videla to svetlobo?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113


Dioda ni laser da bi oddajala le eno valovno dolžino. Mogoče bi pri 950nm diodi bilo boljše, kjer je vsaj po zgornjem grafu sodeč v celoti izven vidnega spektra.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Hvala za ta graf, da vsaj vidim, kako zares delujejo IR diode v IR reflektorjih.
Našel sem IR reflektor 940nm, ki je po podatkih popolnoma neviden torej popolnoma brez rdeče luči.
http://ezspycam.com/ENC-907-covert.htm

Zdaj me zanima ali bi ta moja nočna Bresser 5x50 CCD kamera to svetlobo sploh zaznavala?
https://www.youtube.com/watch?v=IpmqUmRp02g
Ne vem kakšen reflektor ta kamera ima-verjetno je kak osnovni 750nm reflektor.

Da ne bo potem zaznavala samo tisti minimum svetlobe do 850nm tiste močnejše svetlobe od 930-960nm pa sploh ne bo zaznavala?
Baje CCD kamere dobro delujejo do 850nm http://www.cctvforum.com/viewtopic.php?t=1057

Če bi ta kamera zaznavala 940nm svetlobo potem moram dobiti samo nek prenosni ir reflektor z 940nm in bo to praktično tisto kar iščem
cheer.gif


A solar irradiance pa pomeni to, da višja kot je nm vrednost manjšo svetilnost ima reflektor?
Čeprav razumem je svetilnost pri 940cca 20% nižja kot pri 850nm)

Pri termo kameri je žal problem poleg noro visoke cene še to, da nima povečave-ta moja poceni kamera jo ima petkratno kar lepo približa 50m in več oddaljene predmete, res pa, da IR svetloba ne prenaša niti najmanjših ovir vmes(recimo vejic grmovja, dreves), ker tako zažarijo, da ozadje praktično ni vidno.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Solar irradiance ignoriraj, to je energijski tok sonca po valovni dolžini (je tudi na grafu narisan, tista krivulja ko cel čas pada).
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Najlepša hvala vsem za vso pomoč in nasvete-sem dal zvezdice vsem.

Mislim, da sem našel rešitev.
cheer.gif


To je IR osvetljevalec, ki dela na 940nm in je v temi popolnoma neviden ter "sveti" najmanj do 100m daleč stane pa slabih sto evrov in baje dela z vsemi nočnimi kamerami.
cheer.gif


Pa še pri nas ga prodajajo:
http://prodaja.dat-con.si/node/104
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
To se mi zdi kar draga zadeva. Kaj pa da si nabaviš IR diode in ti jih en lokalni štromar zalota na neko ploščo?
Pa računati moraš tudi da svetloba z razdaljo zaradi širjenja snopa slabi. Torej če imaš kamero, ki pokriva veliko območje, bodo bližnji deli bolj svetli kot pa oddaljeni deli. Seveda lahko IR reflektor namontiraš na neko drugo mesto in s tem nekoliko omiliš problem. Ali pa da namontiraš več IR reflektorjev.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Kupiti 940nm led diode kje?
Potem pa še poštnina in smo recimo na 30 evrih.

Potem pa vsaj ene 10 evrov, da mi nekdo to lepo zlota pa še ene 10 evrov za material pa smo na 50 evrih.

Cel kup kompliciranja je tudi vredno recimo 20 evrov.

Potem pa dobiti še primerno ohišje recimo 20 evrov pa smo skupaj.

Hkrati pa ima ta IR osvetljevalec nastavljivo moč(lahko sveti malo ali pa do konca in s tem malo omejiš moteče stvari in privarčuješ pri baterijah), lahko pa tudi nastaviš fokus, da ti osvetli samo krog parih metrov in ne vse okolice kar je spet super funkcija.

S poštnino vred dam 86evrov z veseljem, če bo to res tako delalo kot pričakujem(osvetljevanje do sto metrov in povsem nevidno).
Posnetek podobnega, če bo delalo tako bo odlično: https://www.youtube.com/watch?v=671NNVEmnrk

Žal pa pri IR osvetljevanju res rabiš čist pogled, ker vsaka vejica zelo moti, pri termo kameri to ni tako zelo pomembno a je kreeepko dražja pa še optičnega zooma nima.
Fantazija bi bilo imeti vse tri kamere v eni(nočno, IR in še termo
wink-1.gif
.

Mora pa biti osvetljevalec prenosni in ne nek reflektor, ki ga najprej nekam nastaviš in osvetljuje samo tisti del.

Žal bo oboje skupaj tehtalo skoraj kilogram ampak se bom že nekako navadil bom pa moral narediti neko torbico za oboje skupaj...

Če pa najde kdo kaj boljšega ali cenejšega se pa priporočam ali pa bi mi kaj takega ali boljšega naredil se pa priporočam.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.815
113
Ne vem koliko bo neviden vir, če je dovolj močan bo še vedno viden ker kot rečeno človeško oko vidi tudi svetlobo nad 700nm samo mora biti dovolj močna. Tiste male ledice verjetno ne bodo vidne, bo pa en močnejši reflektor (single led) lahko oddajal malo rdeče barve. Tako da preden kupiš se prepričaj da je to to.

Pa 940nm je že na meji kar povprečen CMOS senzor lahko prebavi, sicer bo zaznaval teoretično tja do 1000nm ampak recimo razlika med 750nm in 950nm je skoraj 5x, torej bo zaznava svetlobe 5x slabša. Odvisno od tipa senzorja sicer, ampak pri kakšnih klasičnih (kamera) senzorjih bo znalo bit pri 940nm že kriza, če je pa namenski nočni senzor (dražja roba) bo pa zaznava pri taki valovni dolžini ok. Na meji spektra bo poleg premalo svetlobe lahko tudi problem s kontrasti.

Torej preden kupiš tako na pamet preveri kako deluje s tvojo opremo.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Glej lepo piše IR-range (940nm), invisible by the unaided eye torej po naše neviden s prostim očesom.
http://prodaja.dat-con.si/node/104

Sicer sem pa tja poklical in mi je rekel, da je neviden, da bo delal do sto metrov in, da zadevo, če mi ne bo všeč brez težav lahko vrnem samo naj res pazim tudi na embalažo.

Če bo rdeča pika vidna gre nazaj, ravnotako, če jo nočna kamera ne bo zaznala gre nazaj-podatek, da odlično dela z 850nm osvetljevalci sem dobil, upam, da bo pa dobro delala tudi z 940nm.

To je rešeno, zdaj je še vprašanje kako bi ta osvetljevalec najlažje skombiniral skupaj s to kamero: https://www.youtube.com/watch?v=IVashAIImf4

Vprašal pa bi še na kak način bi prek AV izhoda lahko čimlažje snemal videno?
Morda obstoja kak adapter, da bi AV izhod pretvoril v mikro USb, da bi potem to priklopil na pametni telefon in verjetno lahko snemal s pomočjo kakšnega programa?
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
85 evrov je bil samo osvetljevalec, ki so mi ga danes končno odposlali in upam, da bo res svetil tako kot je treba.

Video izhod pa ima Bresserjeva nočna kamera in bi rabil neke vrste povezovalni kabel, da bi iz video izhoda pripeljal video signal na micro usb in potem vsebino enostavno snemal z mobitelom.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
po moje si brez veze delaš težave s snemanjem na telefon. Ker samo kabel ne bo dovolj. Potrebuješ še nek "dekoder", ki bo analogni video signal pretvoril v digitalnega, pol nekaj, da bo iz vrjetno hdmi-ja pretvorlo v micro usb, pa še aplikacijo, ki bo znala to snemat.

kupi že omenjeni dvr, vržeš kartico v pc in nimaš nič dela, pa še cenej bo. če želiš na telefonu lahko čitalc kartic tudi na telefon priklopiš, če slučajno želiš to kje na terenu gledat.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Se vidi, da sem trot.

Seveda ni samo problem dobiti ustrezen kabel ampak je glavni problem pretvorba analognega v digitalni signal pa tudi aplikacijo za Symbian bi najbrž težko dobil.

Škoda pa je ker je ta snemalnik krepko prevelik za prenašat pa še posebno napajanje rabi, jaz bi rabil neko mini zadevo.

Sicer pa, če bo res osvetljevalec odlično svetil potem bi bilo morda raje za razmislit o nakupu boljše kamere, ki bi snemalnik že imela vgrajen.

Najprej moram počakat na jutri, da dobim ta osvetljevalec potem bom pa videl-morda bo pa neuporaben in je potem nesmiselno razpravljat naprej kako bi videno snemal...
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
ojoj, ti bi to rad še na symbian dal
aplauz.gif


snemalnikov imaš miljon. jst sem ti dal prvega, ki mi ga je ponudlo. vsaka naprava potrebuje napajanje, tudi telefon;) Baterije pa tudi obstajajo v neštetih oblikah in kapacitet.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Zdaj sem stestiral ir osvetljevalec-zgleda sedaj takole;)
http://www4.slikomat.com/13/0402/qkz-2014-0.jpg
http://www4.slikomat.com/13/0402/3wf-2014-0.jpg

Do 50m "sveti" odlično, nekje do 80m se pa še za silo vidi pa super je, ker ima že priložen združljiv nosilec za na kamero.

Žal ni popolnoma neviden kot piše ampak se malo rdeče svetlobe vidi, če gledaš naravnost vanj ampak za silo še gre.
Tako, da ne vem ali so mi res poslali 940nm kot piše na računu ali so mi poslali 805nm, ki ima enako škatlo in enako obliko?
Bi moral kupiti še nek 805nm osvetljevalec, da bi točno vedel ;(

Zdaj bi pa res rad samo še nek mini avdio video snemalnik(ki ima vklop za 3.5mm avdio vtič plus standardni vhod za video), pa fajn bi bilo, če bi ga imel recimo kak naš Conrad.