IR kamera, kako skriti rdeče lučke?

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Tukaj ste nekateri res izjemno brihtni in boste najbrž imeli odgovor.

Imam nočno kamero z ir svetlobo, da se tudi ponoči kar lepo vidi.

Vidijo pa se rdeče pike
confused-1.gif
kar bi rad skril, da ne bo vidnih rdečih pik.

Črni polivinil, črna tkanina, črna plastika oziroma karkoli takega sem poskusil ampak potem zablokira ir svetlobo in se ne vidi ničesar.

Edino prozorni polivinil ne zablokira ir svetlobe ampak na žalost se čezenj spet vidijo rdeče pike.

Zanima me ali obstoja kak material, ki bi skozi spustil ir svetlobo, očem vidne rdeče svetlobe pa ne bi bilo?


Nekaj sem slišal, da obstojajo tudi termo kamere, ki pa te rdeče pike nimajo? A to drži?

Ampak kolikor sem gledal so samo od dveh jurjev naprej jaz pa rabim nekaj osnovnega in je ir kamera čisto super samo rdečo svetlobo bi rad odstranil.

Upam, da se najde kdo, ki ve odgovor.
 

GSMobil

Fizikalc
6. jan 2008
2.499
4
38
Težko je reči, ker so tiste rdeče lučke ravno zato, da kamera vidi v temi. Jaz bi laično najprej pomislil na tisto folijo za okna ali avtomobile, ko ven vidiš, notri pa ne. To bi pa mogoče šlo skozi...
 

cvinga

Fizikalc
10. feb 2014
1.830
1
36
Če pogledaš skozi fotoaparat telefona vidiš potem modre pikce....torej nadaljuj v tej smeri ...
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.871
8.894
113
EU
Rdečkasta svetloba je verjetno tudi zaradi indikacije delovanja.Edina možnost je da odspajkaš LED diode in prispajkaš takšne kot imajo TV piloti. Tam svetlobo lahko vidiš samo na displeju fotoaparata.
 

iMM

Fizikalc
9. okt 2010
1.240
0
36
Na kitajskem prodajajo IR reflektorje, poglej malo kake zapise če svetijo tudi vidno rdečo, bo pa že sama nočna vidljivost z pravim reflektorjem bolša.
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.688
134
63
IR filter mogoče?
Lahko kupiš kvadratne ploščice in vanje nato izvrtaš luknjo za objektiv.

lp
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
@GSmobil
Testiral sem cel kup sončnih očal od plastičnih do steklenih.
Tiste, ki ne spustijo skozi rdeče svetlobe se potem tudi nič ne vidi.
Ali pa recimo čelada za varjenje.
Skozi se res čisto nič ne vidi rdeče svetlobe ampak tudi nočnega vida potem ni.
Folije pri avtomobilih pa delujejo podobno-ven se vidi zato, ker je zunaj svetleje, če je zunaj tema in notri luč se pa not vidi in ven ne-če jo namestim na ir reflektor se bo rdeča svetloba lepo videla skozi.

@cvinga, ravno to mi gre na živce, daljinec ima ir svetlobo pa se rdeče ne vidi, pri kameri se pa lučke vidijo???
Vidnost preko digitalnega fotoaparata me sploh ne moti.

@merdzo, če dam ir filter potem kamera ponoči tudi videla ne bo-ir svetlobo na kameri že sedaj lahko ugasnem vendar potem kamera ponoči ne vidi-razen deloma ob polni luni.

@iMM IR reflektor brez lučk bi pa bila odlična rešitev samo jaz ga ne uspem najti.
Našel sem enega, ki sveti do 800m ampak stane skoraj jurja, potem je pa že bolje razmišljati o nakupu termo kamere, ki lučk baje nima.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
IR svetloba ki se uporablja pri sistemih kamer je "bližnja" IR svetloba in se začne nekje na koncu spektra kjer človeško oko zaznava svetlobo. Karkoli bo oddajalo to svetlobo pri višji moči (osvetlitev območja) bo vidno tudi človeškemu očesu ker pač človeško oko zaradi bližine vidnega spektra oz. na meji še vedno sprejema to svelobo.

IRja v daljincu ne vidiš ker ima precej nižje moči, pa tudi tu se ga da v popolni temi na nekaterih daljincih videt.

Skratka to kar bi rad naredil ne bo delovalo ker pač ti rabiš IR svetlobo da "vidi" kamera v temi, hkrati pa bo zelo intenziven vir IR svetlobe viden tudi s prostim očesom. Pa če imaš to za opazovanje živali, nekatere živali so še bolj občutljive na IR spekter in bodo videle tudi tisto kar ti mogoče nebi videl.

Za silo bi delovalo dvoje:
a. dviganje spektra IR svetlobe (vprašanje do kje kamera zazna, tam 900nm zna biti že limit)
b. zniževanje intenzitete svetlobe (spet vprašanje kdaj bo svetlobe premalo za senzor na kameri)

Alternativa? Pasivni sistemi za nočno opazovanje, ampak pripravi se na cenovni skok!
zmaga.gif
 
5. avg 2011
1.041
185
63
Okolica Ormoža
Sončna očala zadržujejo ULTRAVIJOLIČNO SVETLOBO (to je valovna dolžina okrog 360 do 400nm), ne infrardeče! Ne vem pa, koliko bi vplivala polarizacijska stekla na vidnost te rdeče svetlobe.
 
Nazadnje urejeno:

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Citat:
Uporabnik Janez_Krajnski pravi:
Sončna očala zadržujejo ULTRAVIJOLIČNO SVETLOBO (to je valovna dolžina okrog 360 do 400nm), ne infrardeče! Ne vem pa, koliko bi vplivala polarizacijska stekla na vidnost te rdeče svetlobe.

To je problem.
Lahko dam močan filter recimo tisti od varilnega aparata.
Čezenj se rdeče res ne vidi niti malenkost ampak žal tudi kamera potem ne "vidi".

Rabil bi filter izključno za to vidno rdečo barvo, tista svetloba, ki očem ni vidna pa bi šla skozi.
Samo kje naj dobim tak filter?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Termo kamere načeloma niso namenjene temu kar bi ti hotel.
Mislim da bi moral nekje dobiti IR diode, ki ne bi oddajale nič vidne svetlobe. Če ti je domet problem, jih pač zmontiraj na več mest v stilu javne razsvetljave.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
IR svetloba ki se uporablja pri sistemih kamer je "bližnja" IR svetloba in se začne nekje na koncu spektra kjer človeško oko zaznava svetlobo. Karkoli bo oddajalo to svetlobo pri višji moči (osvetlitev območja) bo vidno tudi človeškemu očesu ker pač človeško oko zaradi bližine vidnega spektra oz. na meji še vedno sprejema to svelobo.

IRja v daljincu ne vidiš ker ima precej nižje moči, pa tudi tu se ga da v popolni temi na nekaterih daljincih videt.

Skratka to kar bi rad naredil ne bo delovalo ker pač ti rabiš IR svetlobo da "vidi" kamera v temi, hkrati pa bo zelo intenziven vir IR svetlobe viden tudi s prostim očesom. Pa če imaš to za opazovanje živali, nekatere živali so še bolj občutljive na IR spekter in bodo videle tudi tisto kar ti mogoče nebi videl.

Za silo bi delovalo dvoje:
a. dviganje spektra IR svetlobe (vprašanje do kje kamera zazna, tam 900nm zna biti že limit)
b. zniževanje intenzitete svetlobe (spet vprašanje kdaj bo svetlobe premalo za senzor na kameri)

Alternativa? Pasivni sistemi za nočno opazovanje, ampak pripravi se na cenovni skok!
zmaga.gif

Kako naj dvignem spekter IR svetlobe???

Na kakšne sisteme za nočno opazovanje misliš?
Kaj takega: http://www.voelkner.de/product...51-EQUINOX.html
ampak a ni to skoraj ista stvar, ki jo imam?

Tale IR laser sem našel: http://www.voelkner.de/product...-Aufheller.html
Predvidevam, da bi ta laser naredil odlično nočno vidnost kamere ampak kako naj izvem ali ima tudi on vidno rdečo luč ali ne?
Kot vidim ima 780nm-torej pod 900nm kar je spet očem vidno;(
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Sicer povej (za)kaj rabiš in kje je problem v tistih lučkah?

Če rabiš za opazovanje živali kupiš en reflektor lahko tudi v obliki "ročne svetilke" ki ga fiksiraš na stativ nekje drugje kot si sam in potem s kamero opazuješ divjad. To bi delovalo če imaš recimo pregled iz preže ali pa podobne stacionaren loakcije.

Če pa rabiš mobilno all-in-one zadevo potem pa ostanejo samo pasivne zadeve. Poleg kamer za IR višje valovne dolžine (termo kamera) imaš še vmesno cenovno stopnjo to so pasivne naprave, ki ojačajo svetlobo iz okolja. Zadeva deluje BP v naravi kjer je ves čas prisoten vir svelobe, te naprave so tiste ki jih vidiš ponavadi v filmih (zelena slika). So cenejše od termo kamer, najcenejše modele dobiš že za 200-300EUR (s tem da delujejo zanič v popolni temi, optika je poceni), solidne pa se dobi za okoli 1k EUR (vrhunska optika, dobra ojačitev svetlobe).
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Termo kamera bi bila po mojem občutno boljša zadeva kot IR.

Pri IR je vmes kak majhen grmiček in ga IR svetloba tako zelo osvetli kot bi gorel in čezenj ne vidiš nič. Torej rabim vidno polje brez ene vejice vmes.

Pri termo kameri predvidevam, da vejice ne motijo, ker imajo temperaturo okolice.
Edino kar ne vem ali ima tudi termo kamera kako vidno svetlobo?

Tako zadevo kot je tale bi rad http://www.voelkner.de/product...ermografie.html
nekje do jurja bi dal največ zanjo, pa lahko je šibkejša, ker ne rabim 450m vidnosti, 50m zadošča.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Citat:
Uporabnik fikus pravi:
Kako naj dvignem spekter IR svetlobe???

Na kakšne sisteme za nočno opazovanje misliš?
Kaj takega: http://www.voelkner.de/product...51-EQUINOX.html
ampak a ni to skoraj ista stvar, ki jo imam?

Tale IR laser sem našel: http://www.voelkner.de/product...-Aufheller.html
Predvidevam, da bi ta laser naredil odlično nočno vidnost kamere ampak kako naj izvem ali ima tudi on vidno rdečo luč ali ne?
Kot vidim ima 780nm-torej pod 900nm kar je spet očem vidno;(

Spekter IR svetlobe težko dvigneš kar tako, verjetno je v napravi LED emiter in ga moraš zamenjat takega ki ima ustrezno višjo valovno dolžino.

Tista naprava na linku mislim da je kombinirana, torej deluej kot pasivna in lahko ojača svetlobo iz okolice, po potrebi pa se lahko uporabi IR za dodatno vidljivost. Nism pa ziher ker ne znam toliko nemško. Vsekakor glej moj prejšnji post o teh napravah in kvaliteti le teh.

Laserji so uporabni v kombinaciji s stelnimi daljnogledi za večje razdalje, se pogosto uporablja tudi kar laserje z vidno svetlobo (ponavadi zeleno) ker laser oddaja relativno malo svetlobe je pa ta skoncentrirana v zelo ozek snop. Več ali manj vsi laserji, tudi tisti z "nevidno svetlobo" imajo viden vir od kjer izhaja svetloba (kristal oz. plinska cev).
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Ti sploh veš na kak princip delujejo termo kamere? Vsi objekti, ki so toplejši od 0K po Štefanovem zakonu oddajajo šibko svetlobno , ki ga termična kamera zazna. Torej če je vmes kak grm, ta šibka svetloba seveda ne bo šla skozi njega.

Primer: če se ti bo ropar malo bolj zamaskiral in zimsko oblekel, ga poceni termična kamera najverjetneje sploh ne bo zaznala.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Citat:
Uporabnik fikus pravi:
Termo kamera bi bila po mojem občutno boljša zadeva kot IR.

Pri IR je vmes kak majhen grmiček in ga IR svetloba tako zelo osvetli kot bi gorel in čezenj ne vidiš nič. Torej rabim vidno polje brez ene vejice vmes.

Pri termo kameri predvidevam, da vejice ne motijo, ker imajo temperaturo okolice.
Edino kar ne vem ali ima tudi termo kamera kako vidno svetlobo?

Tako zadevo kot je tale bi rad http://www.voelkner.de/product...ermografie.html
nekje do jurja bi dal največ zanjo, pa lahko je šibkejša, ker ne rabim 450m vidnosti, 50m zadošča.

Termokamere ne oddajajo vidne svetlobe ker samo sprejemajo "nevidno" svetlobo oz. toploto. Se zna pa včasih zanič videt skozi njih, odvisno kaj imaš v vidnem polju.

Če imaš čas pojdi sedaj ko je popoldne še tema v eno lovsko trgovino pa prosi naj ti dajo v roke za probat pasivne naprave (ojačanje svetlobe), ker kot rečeno te so cenejše pa bi zadostile tvojim potrebam. Za termokamere za tako uporabo pa težko komentiram, poznam samo tiste ki so za "industrijsko uporabo".