Čiščenje ventilatorja na prenosniku

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Ventilator se že kar precej oglaša, zato bi ga bilo potrebno (spet) spihati. Je stisnjen zrak v spreju vredu ali se tega ne sme uporabljati (nekje sem zasledil da to ni namenjeno čiščenju ventilatorjev). Razen kompresorja so še kakšne druge alternative - mogoče zrak na bencinski črpalki?

Kam pa je najbolje usmeriti stisnjen zrak - tam kjer piha ven ali tam kjer vleče not?

Pa koliko gledam temperature, niti niso tako visoke (da bi moral ventilator tako delati).
Malo povišani se mi zdita edino temperaturi GFXZ in CPUZ. Po logiki bi naj to bila grafična in procesor, ampak če pogledam temperature za CPU in GPU core, je razlika kar precejšnja. Je komu jasno zakaj je tako?

 

wilin

Pripravnik
5. maj 2008
114
1
16
Če se da, raje razstavi prenosnik, pa potem spucaj (magari zraven še termalno pasto zamenjaš, pa kakšen mikrofilter ki se je naredil med ventilatorjem in hladilnimi rebri odstraniš).
Zrak v piksnu je bolj šala kot kaj drugega, tako da ne more nadomestiti kompresorja. Če spihaš ko je skupaj sestavljen, potem raje tam kjer piha ven. V kakšni avtomehanični delavnici imajo sigurno kompresor. Na bencinski bi verjetno tudi bil vredu, samo pod pogojem da ne daš preveč zraka (zna kaj odlamat).
Pa ne pozabit držat/ustavit ventilatorja, da se ne bo vrtel med pihanjem!
 
  • Všeč mi je
Reactions: luka51

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Jaz vedno razšraufam če se le da (in če slučajno ne kršiš garancijo), nisem pa mogel nikakor raztavit enega Vaiota in šel na bencinsko. Ventilator sem blokiral z zobotrebcem, pihnil iz obeh strani not in ven je priletel tak oblak prahu, da sem bil z njim cel prekrit
tongue-1.gif
Skratka nič se ni pokvarilo ali polomilo, pač ventilator je treba blokirat, da se nebi preveč zavrtel.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Hvala za nasvete. Grem ob prvi priliki do kolega ki ima doma kompresor.

Se mogoče komu sanja glede tistih temperatur? Pri grafični kaže več kot 20°C razlike, pri CPU pa tudi skoraj toliko.
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.111
438
83
Preveri temperature še s programom coretemp za procesor in gpu-z za grafično, pa primerjaj.
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.764
67
48
Odšravfaš del pokrova, kjer je ventilator (zaradi tega, ker se zna sicer kakšen debel kos prahu zatakniti in bo ostal notri. Vzameš zobotrebec ali kaj podobnega, blokiraš ventilator z njim, in spihaš s pištolo na zrak. Tudi tisti zrak na pumpi je dober.

O temperaturah... Ventilator se recimo pri 70 stopinj vrti hitreje, če je pa zapacan, pa seveda porabi še več moči in se še hitreje zavrti, da zniža temperaturo. Torej niso temeperature krive, ampak premalo dovoda in odvoda zraka...
Če bi se ventilator čisto zabasal, bi ti non stop vrtel na visokih obratih, kar se sliši po glasnosti, laptop bi ti začel štekati zaradi pregrevanja, dokler se nebi prisilno ugasnil.... vsaj novejši imajo to zaščito proti skurjenju procesorja.
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.764
67
48
Cev sesalca je plastična in povzroča tudi statično elektriko, ki je smrt za občutljive elektronske dele.
 

Hoof_Arted

Pripravnik
27. avg 2009
313
0
16
Malo boljši sesalci za prah imajo možnost "obrnjenega" priklopa, tako da piha, namesto da bi sesal. Tudi to je ena od rešitev, pa zelo poceni.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.628
446
83
Tolmin
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik Shai pravi:
Jaz kar s sesalcem posesam prah ven.....razlika je slišna
grin1.gif

Ja je slišna, ko se ležaj ventilatorja stopi je precej bolj glasen!
evil.gif

Tudi jaz sem pristas sesalca za prah - kjer je prah sel noter naj gre se ven
wink-1.gif

Z kompresorjem pa ga porines se bolj v skrite koticke,... pa se malo vec pritiska ima za "stopit lezaje"
shocked-1.gif
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.764
67
48
Nič ga ne porineš še bolj noter pa tudi ležajev ne boš uničil, če uporabiš pravilen postopek. Prej boš s sesalcem zaradi statične elektrike kaj skuril.
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.764
67
48
To je že res, ampak pritisk takega pihanja je premajhen, da bi ostranih kakšno trdovratno svinjarijo. Sicer pa se statika nabere ne glede na to, ali vpihuje ali izpihuje zrak. Pa niti ni potrebno, da se s cevjo dotakneš računalnika.... iskra preskoči sama. Sem že imel priložnost videti.
 

Stupo

Fizikalc
28. mar 2009
1.334
0
36
Ljubljana
S sesalcem boš težko karkoli naredil.
Najbolje je, da greš do kolega ki ima kompresor in nežno spihaš iz vseh strani. Pa ne pozabi zatakniti ventilatorja, ker lahko postane precej glasen, če bo šel enkrat v previsoke vrtljaje.

Če bi ga pa rad očistil kot se zagre, ga je pa potrebno odpreti, temeljito očistiti hladilni sistem s krpico namočeno v alkohol in na novo namazati s termalno pasto.
 

bansh28

Fizikalc
24. sep 2009
2.390
2
36
ORGINAL tm
nekje sem enkrat videl podstavek za laptop ki ima vgrajene neke velike ventilatorje da ti bolje hladi ?
Kje bi se dalo to dobiti ?
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.111
438
83
V vseh vsaj malo računalniških trgovinah. Na googlu pa išči s ključnimi besedami hladilnik za prenosnik.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.174
267
83
Ampak to ni rešitev. Notebook mora delat brez hladilnika, to je tko kot bi na serijski avto moral montirati še en hladilnik da bi sploh delal.
 

Bastard

Fizikalc
21. feb 2008
1.636
0
36
Citat:
Uporabnik KarEn pravi:
Ampak to ni rešitev. Notebook mora delat brez hladilnika, to je tko kot bi na serijski avto moral montirati še en hladilnik da bi sploh delal.

Sej se nisi mislu resno?
13.gif
 

ziheras

Pripravnik
27. nov 2015
77
0
6
z napačnim izpihovanjem boš samo ventilator pokvaril bo zaribal... Treba je vzet hladilno enoto vn in spihat.. Pa še namaži ponovno..

V poslovnih serijah računalkov je narejeno (vsaj pri Dellu Latitude), da vzameš stranico vn 8 vijakov in spucaš. Če maš pa plastik fantastik ala inspirion... pa je žal v večini primerov dat plato vn..

Se pravi podret palmrest, iztaknt lcd .....

Kakšne boljše rešitve žal ni, razen če ga maš skoz na primerni podlagi.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
Se strinjam boljši modeli prenosnikov imajo zelo enostaven dostop do teh delov
smile-1.gif