sibirski macesen zascita

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.369
4.367
113
49
Na sončni strani ALP
Sorodnik bo obnavljal hlev in že ima dogovorjeno z enemu mizarju. Ga moram vprašati s katerim.
Sigurno pa mizarji vedo eden za drugega in te bodo napotili na ta prave.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
A jemljejo tudi impregnirano? Naš oča je vso staro olje iz traktorja uporabil za “impregnacijo” in moram rečt, da pa ta “impregnacija”’pa res drži in drži. Se vsi sandolini in kar ne še takega lahko skrije.

Bi blo to tudi na macesnu za uporabiti?
17758-icon_confused.gif
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.841
5.085
113
okolju je tudi zelo prijazna takšna impregnacija.

Drugače pa glede teh mizarjev, ki iščejo les iz starih hlevov tudi mene zanima kontakt
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.834
1.061
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik upiwaly pravi:
Je kakšen znalec(ne prodajalec), da iz prve roke pove. Kako je z zaščito?
Oziroma zakaj sploh zaščita. Nekateri govorijo popolnoma nič, nekateri z oljem, nekateri celo z lakom(sem na lastne oči videl, da je ta slednja opcija katastrofa).
Edino kar lahko pri macesnu narediš s premazi je, da upočasniš sivenje. To sem nekje zasledil. Ampak sivenje me ne moti.
Imam majhen balkonček, senčna lega(direkt sonce cca 3h/dan dopoldne) dile so debele 32mm.
Res sem v dilemi, kaj naredit glede zaščite. Sam se nagibam k opciji, da pustim naravi,da svoje naredi.
Mnenja?

Jaz imam (ograja), ne delam nič, je lepo posivelo in je po devetih letih vse OK. Prvo leto, dve je precej lisatsto, dokler ne posivi enakomerno, potem je pa ok. Če enkrat začneš nekaj barvat ipd, si na to obsojen vsaj vsako drugo leto, drugače rata nagravžno.
 

nejc111

Pripravnik
15. sep 2007
599
11
18
Tako nekako ja, pri klasičnem nanašanju olja/barve ti vsakoletno ali večletno obnavljanje premaza ne uide. Prednost pri olju je ta, da starega nanosa ni potrebno brusiti, kot pri lazuri, kjer je brušenje priporočljivo, sploh če se je del laka že odluščil.

Trenutno se pri nas razvija poseben produkt - olje, ki se bo nanašalo s temperaturo 95 stopinj. Trenutno je sicer produkt še v fazi testiranj, pridobivanja certifikatov. Prednost takega olja naj bi bila, da ga nebo potrebno obnavljati več let, saj se pri taki temperaturi vpije globoko v les.
 

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
866
2
18
Nejc, sibirski macesen - deske, ali jih moram impregnirati recimo z silvanolinom ali jih ne?
Jih samo privijačimo brez kakršne koli zaščite?
Nameravam nadstrešek z njimi 'obleči'. Tam, kjer sem jih kupil, bi mi z veseljem prodali vse mogoče
smile-1.gif
 

nejc111

Pripravnik
15. sep 2007
599
11
18
Sibirskega macesna načeloma ni potrebno impregnirati proti škodljivcem. Sam še nisem imel primera, da bi videl črva v Sibirskem macesnu.

Glede zaščite priporočam oljenje.
 

Audio

Pripravnik
6. avg 2007
241
0
16
Jaz pa imam teraso prekrito s teakom. Možakar, ki ga je položil, je pustil 5l kanto olja, ki pa sem jo že porabil.
Kaj bi bilo priporočljivo, pa da mi ne sprazni denarnice?
 

Goran_82

Fizikalc
21. jul 2007
1.539
2
38
ksz...
A ima kdo kak kontakt, kje kupit navaden, slovenski macesen za nek normalen denar? Tu na štajerskem ne najdem nič kaj.
Rabil bi pa cca 2 kubika colarc, vse deske10 cm široke in 3-stransko pohoblane.
 

desiderius

Zelenc'
7. maj 2020
2
0
1
Zdravo,

Sam največkrat uporabljam Teakovo olje slovenskega proizvajalca, ki mi v olje vmeša dodatek za UV zaščito - proti sivenju lesa in malo dodatka voska. Vosek deluje kot nekakšen lazura, ki odbija vodo - priporoča se predvsem na lesu, ki je stalno na dežju. Z voskom premazan les vseeno diha in ni problematičen kot lak.

Za več info sem na voljo.

Spoštovani!
A je možno dobit kakšen kontakt??
Hvala!
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Sigurno je imel v mislih reklamo za svojo firmo. ;)

Bondex pa je tikovo olje z UV zaščito + malo voska.