Gradnja hiše

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Pred projektom so že dileme.

PZI da ali ne? Večina pravi, da je nepotreben strošek.
467716-post_slo.gif
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Jaz ga nimam, ker mislim, da sem izbral dovolj sposobne izvajalce.

Ampak lahko pa pride potem do situacije, ko en izvajalec npr štromar, vlece cevi tam kjer jih vodovodar želel speljati itd...

Če imaš PZI do tega ne more pridet, ker je že vse točno narisano...

Če pa nimaš PZI, pa lahko sproti še malo pobrainstormaš z izvajalci da naredijo tako kot vedo da je najboljše. Ozr se lahko tudi sproti prilagajajo tvojim željam.

Ker sposobni izvajalci imajo več praktičnih izkušenj kot en projektant, ki samo sedi v pisarni.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
samo nekaj... PZI je drugače zakonsko obvezen, ampak pustmo to, to ni v naši krvi, da bi se s tem obremenjevali. drugo, veliko pomembneje, vsaj zate - najceneje načrtovati je na papirju, pa naj načrtuje kdor pač že, samo da nekdo to naredi. mojih 5c...
 

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
866
2
18
PZI je obvezen za podjetja, če gradijo, pa za kvadrature, večje od 250 m2,...
Za hišo ni obvezen, če ne prekorači določenih kvadratov ...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Obvezen je nadzor, nikakor PZI, govorim za gradnjo v lastni režiji.
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.950
113
Jaz sem naredil statiko in to mi je za gradnjo povsem zadoščalo. Ostalo sem si pa sam zrisal po svoje in še kar ujel vse kar sem želel. Če pa si sam ne misliš zrisat kje bo kaj dejansko pa kakšne višne in kakšni šepotrebni preboji, potem pa bo štemarca klicala vsaki dan.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
No poišči člen po katerem je PZI za gradnjo v lastni režiji potreben. Je vpisano, da mora imeti izvajalec na gradbišču tisti del PZI, ki se trenutno izvaja ja. Sam v lastni režiji ni izvajalca.
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Izvajalec je vsak, ki to dela. Stroka ne loči med rokami investitorja, podjetja, fusarja... To so bolj klasifikacije davčne.
 

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
866
2
18
Jaz sem gradil v letu 2014. Imel sem podjetje, ki mi je gradilo, imel sem PZI, vendar ni bil potreben. Sem imel celo armaturni načrt, ki tudi ni potreben.
Vse to pač sem jaz potreboval, zidarji itak nič ne potrebujejo
smile-1.gif

Imel sem nadzornega - zaradi sebe.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Celo armaturni načrt?!

Tisto zgoraj se vedno velja. Pa obrni kakor hočeš. Eni gradijo brez GD, pa to ne pomeni, da ni obvezen.

Kakorkoli, brez načrtov ne gre. Vsaj ne optimalno in brez zapletov. Pa naj jih naredi kdor pač hoče, zmisljevanje sproti ni se nikdar bilo cenejše.
 

Svizec

Pripravnik
17. avg 2007
58
1
8
MB
PZI (vsaj del) po ZGO-1 je obvezen (tudi v lastni režiji), je omenjeno v 171. in 174. členu, je pa res, da je morda večja verjetnost da zadeneš na loteriji, kot da te na gradbišču manjše hiše obišče inšpektor, zato si PZI priskrbi redko kateri investitor.
Ne bo pa več potreben v Gradbenem zakonu, ki je v postopku sprejemanja in bo stopil v veljavo drugo leto.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.089
2.188
113
v lokalni ostariji
inspektorji kar veselo hodijo okoli. tako da ni ravno zadetek na lotu da te obiščejo.

Izvajalcem bo lažje, če bodo imeli vse že prej predvideno. seveda če je projektant normalen...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Celo armaturni načrt?!

Tisto zgoraj se vedno velja. Pa obrni kakor hočeš. Eni gradijo brez GD, pa to ne pomeni, da ni obvezen.

Kakorkoli, brez načrtov ne gre. Vsaj ne optimalno in brez zapletov. Pa naj jih naredi kdor pač hoče, zmisljevanje sproti ni se nikdar bilo cenejše.

Mal je zanimiv tale ZGO 1žnj že. Brisanih 1000 členov (karikirano) dodanih ene 30 v zadnjih 10 letih. Pol pa PZI ostane v prekrškovnih dodočbah. Še sami so na ministrstvu zagovarjali (bil na predavanju, ker po navadi sem ob vsaki spremembi te farse, ki se ji reče ZGO) da PZI za lastno režijo ni obvezen. Kok je to smiselno in koliko ne, pa ne bi razpravljali. Moje mnenje je vsekakor, da je PZI še kako potreben takoj za nadzorom, ki pa je obvezen nedvoumno.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Citat:
Uporabnik Svizec pravi:
PZI (vsaj del) po ZGO-1 je obvezen (tudi v lastni režiji), je omenjeno v 171. in 174. členu, je pa res, da je morda večja verjetnost da zadeneš na loteriji, kot da te na gradbišču manjše hiše obišče inšpektor, zato si PZI priskrbi redko kateri investitor.
Ne bo pa več potreben v Gradbenem zakonu, ki je v postopku sprejemanja in bo stopil v veljavo drugo leto.

Novi ZGO je v usklajevanju, tko da živ bog ne ve, kaj bo ven prišlo.
 

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
866
2
18
Armaturni načrt - zidar je popisal stremena in železo in ga naročil. Kar se mene tiče, sem bil zadovoljen, ker ni bilo nič ''na pamet in po občutku''.
Večinoma zidarji itak dajo več, lahko pa se zgodi, da tudi manj in takrat je lahko težava.
Je pa moj nadzorni pred vsako betonažo težil zidarjem, da so armature dopolnili in popravili, da ne bi bilo železa preveč, a brez haska.
 

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
Na našem koncu so par mesecev nazaj podrli novogradnjo zgrajeno do strehe, ker kao ni bila grajena protipotresno in začeli iz nule.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Pojem PZI je zelo obširen. Torej, ProjektZaIzvedbo.
Le ta vključuje (v smislu pojmovanja) načrte za izvajalce za vse sklope hiše. Izkop, temelj, plošča, armatura, stene,... ta del se tiče zgradbe kot take in je podprt s statičnimi izračuni in vsak, ki čeprav zida hiši v lastni režiji, bi si moral sam želet, da to ima. Pa če je obvezno ali ne. Večino tega je v principu že zajeto v projektu PGD.
Kar se tiče "neobveznega" dela PZI projekta, tu notri spadajo načrti elektroinštalacij, vode, (talnega) ogrevanja, videonadzora, alarmnega sistema, urejanja okolice, ipd, to pa za enostanovanjske objekte v lastni izvedbi pač ni potrebno. Pri veliko projektih se izkaže, da bi bilo bolj pametno te reči imeti, sploh zaradi sporov investitor-izvajalec, ko si stranka zamisli sto in eno spremembo, brez načrtov, izvajalec bi naj pa nosil stroške dodatnih del...
Uporabnega dovoljenja ni in ga ni bilo. Je le za t.i. investicijsko večstanovanjsko gradnjo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
zakaj bi bila pzia za elektroinštalacije in za strojne inštalacije neobvezna?