Sušilni stroj

SeriousSam

Pripravnik
2. jun 2009
839
3
18
Tudi sušilni stroj s toplotno črpalko poskrbi rahlo poskrbi za ogrevanje okolice (bistveno manj od klasike).

Tisti, ki menite, da jemlje toploto iz prostora in se celo imate za tehnično razgledane:

1370.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Potem pa razsvetli nas nevedne od kje dobi toplotna črpalka pri sušilnem stroju recimo 4 kWh toplotne energije za posušit cote, če za delovanje porabi 1,5 kWh.

cheer.gif
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
Jaz imam 8-kg Bekota s toplotno črpalko sedaj 3 leta in nimam pripomb.
Za ceno pod 500 € je bil meni dober nakup.
 

SeriousSam

Pripravnik
2. jun 2009
839
3
18
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Potem pa razsvetli nas nevedne od kje dobi toplotna črpalka pri sušilnem stroju recimo 4 kWh toplotne energije za posušit cote, če za delovanje porabi 1,5 kWh.

cheer.gif

Raje ti in Demz razložita, kako po vajinem dela sušilni stroj, ker jaz očitno nimam pojma.
Bi se pa rad malo smejal.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Mislim da se spodobi, da (nam) najrpej ti obrazložiš, če si mnenja, da ostali ne vemo.

(Jaz obljubim, da se ne bom smejal..morda bom(o) kaj novega izvedel).

Torej..princip delovanja sušilnega stroja na toplotno črpalko...
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Mislim da se spodobi, da (nam) najrpej ti obrazložiš, če si mnenja, da ostali ne vemo.

(Jaz obljubim, da se ne bom smejal..morda bom(o) kaj novega izvedel).

Torej..princip delovanja sušilnega stroja na toplotno črpalko...
Deda, si slisal za google
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.309
5.339
113
ki je pa tja prišla od kod? mene ni sram, ne rabim izpasti pametna, dejansko sem mislila enako kot Vincent. pač na podlagi, da energija ne nastane iz nič. če je elektrika dala 1,5kWh stroj pa je porabil 4kWh, od kod 2,5kWh. iz okolice stroja, ok. Kje je pa okolica stroja dobila?
 

SeriousSam

Pripravnik
2. jun 2009
839
3
18
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Mislim da se spodobi, da (nam) najrpej ti obrazložiš, če si mnenja, da ostali ne vemo.

(Jaz obljubim, da se ne bom smejal..morda bom(o) kaj novega izvedel).

Torej..princip delovanja sušilnega stroja na toplotno črpalko...

Ti si prvi v tej temi, ki je napisal, da toploto dobi iz prostora. Ti si tisti, ki mora dokazati svojo trditev.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.309
5.339
113
z wikipedie:
Heat pump dryers[edit]
A closed-cycle heat pump clothes dryer uses a heat pump to dehumidify the processing air. Such dryers typically use less than half the energy per load of a condenser dryer. Whereas condensation dryers use a passive heat exchanger cooled by ambient air, these dryers use a heat pump. The hot, humid air from the tumbler is passed through a heat pump where the cold side condenses the water vapor into either a drain pipe or a collection tank and the hot side reheats the air afterwards for re-use. In this way not only does the dryer avoid the need for ducting, but it also conserves much of its heat within the dryer instead of exhausting it into the surroundings. Heat pump dryers can therefore use up to 50% less energy required by either condensation or traditional dryers. Domestic heat pump dryers are designed to work in typical ambient temperatures from 5 to 30 °C. Below 5 °C, drying times significantly increase.
As with condensation dryers, the heat exchanger will not dry the internal air to as low a level of humidity as the typical ambient air. With respect to ambient air, the higher humidity of the air used to dry the clothes has the effect of increasing drying times; however, because heat pump dryers conserve much of the heat of the air they use, the already-hot air can be cycled more quickly, possibly leading to shorter drying times than traditional dryers, depending on the model.


če povzamem zgornji primer, ne gre za to, da se rabi 4kWh za sušenje, temveč recimo zgolj 1kWh, vendar ker je toplotna črpalka bolj učinkovita, porabi le 1,5kWh, ne pa 4kWh?
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Jaz imam susilca na toplotno crpalko in se kopalnica kar segreje. Ko ta crkne, bom vzel ravnotako s toplotno crpalko, vendar z inverter motorjem, da bo tisina v stanovanju.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Zdaj ne vem kater del ti ni jasen? Toplotna črpalka vedno in povsod deluje po principu da toploto iz nekje vzame ter jo 'prečrpa' nekam drugam in za to porabi določeno energijo. Zdaj ali je medij iz katerega črpa oz. oddaja voda/zemlja ali zrak je popolnoma vseeno...sam princip delovanaj ostaja enak.
In TČ ne ustvarja sama toplote, zato je črpalka (porablja energijo za prečrpavanje=opravlja delo)...napram el. grelcu ki troši el. energijo da jo direktno pretvarja v topoto (brez dela).

In TČ za gretje prostorov, hladilnik, TČ v sušilcu in klima imajo identičen način delovanja..v grobem imaš kompresor in dva izmenjevalca: kompresor stiska plin, ki se ob tem segreje ter odda to toploto na izmenjevalcu ter obratno nazaj espandira (raztezne), kjer se ohladi in ponovno segrejedrugem izmenjevalcu. En izmenjevalec bo topel, drug hladen. Vedno. Na koncu zavisi kaj bi rad...ono polovico kjer se pridobiva toplota ali drugo kjer je hladni del..bi rad grel ali hladil? Če boš eno, bo na drugi strani drugo.
Klime znajo obračat proces. Če jo imaš jo vži in pojdi pogeldat obe enoti...če to drži da je vedno ena hladna in druga topla.

In če greva zdaj na sušilca..ker bi rad znotraj stroja grel, bo kompresor delal v smeri, da bo oddajal toploto znotraj stroja, hkrati pa jo bo odvzemal zunanjemu zraku. a ker je na koncu stroj v tem istem prostoru.. cote ki se sušijo tudi...bo slej kot prej spet prišlo do toplone izravnave v prostoru, ker se bojo cote ohladile stroj tudi..bo pa vseeno nekaj viška tolote v prostoru, ker se bo komplet delo kompresorja in motorja (teh porabljenih cca. 1,5 kWh) na koncu pretvorilo v toploto..in zato je prostor vseeno bolj segret kot pred sušenjem (a vseeno za 2,5 kWh toplotne energije manj, kot bi bil s klasičnim grelcem).

Ukradeno z neta:

hqdefault.jpg
 

Sniper

Fizikalc
24. jul 2007
169
34
28
ksz
Ko smo že pri napačni razlagi delovanja, ta je zmagovalna. Prodajalec v Merkurju Lesce, je nama z ženo razlagal, da je brez veze kupovat sušilni stroj s toplotno črpalko, če doma nimamo toplotne črpalke. Baje zato ker se tak sušilni stroj priklopi na toplotno črpalko. Majkemi
hysterical-1.gif

Nama je polepšal dan. Seveda ga nisva tam kupila. Itak pa nimamo toplotne črpalke doma...
evil.gif
 

SeriousSam

Pripravnik
2. jun 2009
839
3
18
Ker se delaš, da približno razumeš levi krožni proces, poskusi doumeti še to:

V sušilniku perila je zaprt proces.
Zrak iz notranjosti sušilnika se uparjalniku najprej ohladi (pri čemer se izloči vlaga = sušenje), nato se isti zrak preko kondenzatorja, kjer se ogreje (enaka absolutna vlažnost, a zaradi dviga temperature nizka relativna vlažnost) vodi nazaj v notranjost sušilnika. Ker ima "sveži" zrak nizko relativno vlažnost, ima sposobnost absorbirati vlago iz perila. Tako se isti zrak (malenkost nižja temperatura, zelo visoka relativna vlažnost) vodi do uparjalnika, kjer se isti zrak ohladi - in pri tem zaradi kondenzacije odda vlago.

Če si pozorno bral, si lahko ugotovil, da se zraka iz okolice (prostora) ne omenja. Ohlaja in segreva se vedno en in isti zrak - tisti, ki kroži v sušilniku. Tudi zaradi tega je sušenje pri strojih s toplotno črpalko učinkovitejše, saj ob nižji delovni temperaturi dosežejo višjo temperaturno razliko ohlajenega in segretega zraka.

Pred leti je nekdo napisal dokaj dobro razlago o tem, zakaj pri strojih s toplotno črpalko ne prihaja do krčenja perila. Poišči.

Prostor se seveda nekoliko ogreje (torej ne prihaja do odvzema toplote, ampak do njegove oddaje) zaradi:
1. ogrevanja kompresorja (kolikor vem se ne nahaja v toku zraka iz sušilnika)
2. zaradi prehoda toplote skozi stene sušilnike (idelane, torej popolne toplotne izolacije ni)
3. ogrevanja elektromotorja, ki vrti boben
4. ostale (zanemarljive) izgube

Nikakor pa se prostor ne ogreva zaradi tega, ker bi uparjalnik ohlajeval(!) zrak iz okolice, ker bi potreboval toploto za segrevanje zraka v sušilniku.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.309
5.339
113
hvala za razlago. to je to, kar sem pejstala iz wikipedie, ampak za bolje razloženo za preproste glave, kot je moja. vsak dan se nekaj novega naučiš.
 
Nazadnje urejeno: