Kosilnica na nitko

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.128
2.291
113
v lokalni ostariji
katera pa je znana, da se jo splača kupit... da malo po bolhi pogledam
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik KStoner pravi:
kaj pa bauhaus variante?

akumulatorske?
akumolatorske???
hysterical-1.gif

takšno si lahko za 300m2 samo zamisliš, kosila bo bolj malo, ali nič. Kolk visoko travo pa misliš kositi?
Kupi Husqvarno, Stihl, Kawasaki laksarco od 200€ navzgor. Pa boš imel kolko tolko vredi zadevo.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Kakšno laksarco rabiš, je vse odvisno kaj kosiš, kakšno kosiš, kako kosiš, kolko kosiš in kako vzdržuješ!!!
Kitajc za 80€ je totalno neprimerna laksarca in ni primerna za nič, razen da se nekdo hvali, da ima laksarco.
Z € se začne od 200€ (s velikim popustom) naprej priznanega proizvajalca. Že s takšno ne boš velike trave kosil. Še manj pa kakšnega robidevja. Za cca 350€+ boš pa že brez problema kosil kar ti bo normalnega prišlo pod laks.
Naprimer, kaj takšnega: klik
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
Imam eno stopničko močnejši model z motorjem kawasaki) in dela v redu. Meni osebno je žal dvoje:
1. Da nisem vzel šibkejšega modela (tvoj link).
2. Da nisem vzel variante z rogovi.
To je seveda za moje potrebe in glede na moje izkušnje. Za primerjavo imam kaka tri desetletja staro stihl FS44, ki ima približno tako moč kot to na sliki in rogove. Kar mi kosimo pri hiši in na kmetiji, vsak raje vzame v roke stihl kot kawasaki. Malo več moči ne pomeni nič zato, kar mi rabimo, razlika v tresljajih pa je očitna. Če kosim nekaj ur vinograd z kawasakijem, imam ponoči težave s spanjem zaradi tresljajev. Večinoma je zato kriv en ročaj. Če imaš košnje za manj kot eno uro, je vseeno.
Imamo pa urejeno okolico, ne podiramo drevja (in robidovja) s koso, zato neke hude moči ne rabimo. Ko v naglici zadeneš trto, si želiš, da bi imela še manj moči. Če kosimo brežine ob cesti (običajno sicer to rešimo v večini bodisi z lastno bočno koso na traktorju ali najemom storitve bočnega mulčerja), nataknem na stihl polycut glavo s plastičnimi nožki, na kawasaki pa trikraki kovinski nož, ki sem ga dobil zraven. Plastični nožki seveda kdaj pa kdaj odletijo, je pa manj nevarnega letečega kamenja. Stihl je tako ali tako konstrukcijsko prešibek za resen kovinski nož. Kositi strm hrib je jeba v enem in drugem primeru, ne glede na ročaj. Lahko pa v večini primerov polovico pokosiš tako, da stojim spodaj na ravnem in ostalo polovico stojim zgoraj na ravnem.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Za vinograd, se mi zdi, da z rogovi ni primerna. Oziroma, je težje z njo med količki. Verjetno je pa boljša za kakšen travnik kositi. Pač nimaš vse teže v rokah. Sam se se z rogovi kosilnice odrekel. Mi ni všeč.
Raje imam brez rogov, za kakšno mahanje okol količkov, škarpnikov, rož...... Za malo večje površine pa nahrbtno in močnejšo
Z tresljaji nimam težav ne pri eni ne pri drugi. Tudi z močjo ne. Dam pač manjši gas
S tresljaji sem imel problem pred časom, ko so neke puše v sablji bile počene. Zajla oz. šipka se je vrtela ekcentrično, potem je pa zmeraj bolj tresla. Dokler ni zaropotalo do konca.
Ko sem menjal komplet "sabljo", so tresljaji izginili.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
Ne vem, kake vinograde imate nekateri (oziroma, kaj si predstavljate, da vinograd je - to ni brajda), ampak pri nas je vrsta široka vsaj 2,4 metra in se rogovi nikamor ne zapletajo. Razen tega v vinogradu pogosto niti ni količkov. So samo trte. Hodiš po vrsti in "navigiraš" koso med trte. Sredino seveda obdelamo prej s traktorskim mulčerjem, pas za kosit je širok kakih 40 cm, kosim z obeh strani, hodim s hitrostjo med 1 in 2 km / h. Če kaka travica kje ostane, se seveda ne sekiram. Trta zaradi tega ne crkne.
Glede tresljajev: gre za tresljaje motorja. Tisto rahlo nadležno sranje, za katerega prvih par ur misliš, da ga skoraj ni.
Kose v nobenem primeru ne nosiš. Tisto z rogovi lahko uravnotežim v nulo in visi na rami, potem pa rabim nekaj njutnov sile, da jo usmerjam levo desno, gor, dol. Enoročajne ne morem tako natančno uravnotežiti, oziroma mora biti telo nekoliko zasukano, desna roka malo pokrčena, leva bolj iztegnjena. Ni fajn za dalj časa. Še najbolj sem moral nositi koso, ko sem imel sposojeno neko nahrbtno alpino. Tam me je motilo, ker glave nisem mogel uravnotežiti na pasu in jo je bilo dejansko treba z levo roko držati tudi gor.
Gotovo pa ima vsak sistem svoje prednosti in slabosti. Kdor išče novo reč, je najbolje, da nekje poskusi kositi na podobnem terenu in približno toliko časa, kot bo imel lastne košnje.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
Kar se mene tiče, bi rekel, da je težka kot "zvon". Za pol ure košnje seveda povsem primerna. Dvomim pa, da boš ponoči spal, če boš 8 ur kosil z njo.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Pepe.... čakaj malo.
Menda ne boš hotel učiti kaj je brajda in kaj vinograd??? (si me kr mal presenetu)
Količek je ponavadi zraven trte. V vinogradih. Jaz nisem nikjer napisal, da se rogovi zapletajo. Od kje ti to?
Sicer pa..... napisal sem ti samo, da mi laksarca z rogovi oz. bočna kosilnica ni všeč. Mal sem ti argumentiral moje videnje in kaj jaz uporabljam, s čim sem zadovoljen in to je to. Košnje imam pa za kakšne 3-4 ure. Odvisno od višine trave.
Hitrosti hoje med košenjem nisem nikoli meril. Tud prvič slišim.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
Napisal si med "količki težje". Kaj točno si mislil, ne vem. Pa tudi ni važno.
Hitrost košnje "vem", ker vem število trt, ki so sajene na meter in vem, kako dolgo kosim. Če bi postal pri vsakem trsu, nisem en dan konec.
Vsak naj ima po svojih potrebah (komunizem
grin1.gif
)...
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
"med količki težje" pomeni , da je med količki težje kositi z bočno. Zakaj, boš pa menda vedel, če 8 ur kosiš vinograd med količki ali trtami (so skupaj-)
Se pa strinjam, da naj ima vsak po svojih potrebah. (kaj ima komunizem s tem?? Si v žlahti s telexom, starmudecom??? )
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.128
2.291
113
v lokalni ostariji
v komunizmu bi tolkel s ročno koso... pa klepu b jo:)

v glavnem, zaenrkat je tale smart bc za moje potrebe ok. ne bom kosil več kot uro dve... pa še to je nekje maximum...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
"Vsakomur po svojih potrebah" je znano geslo, ki smo ga tisti malo starejši večkrat slišali. Trte so 1 meter narazen, tak da niso ravno tako strašno skupaj. Gibljem se ob vrsti in koso samo zamikam v vrsto za cca 5 cm. Ker natančno zmulčim, je širina košnje laksarce dovolj. Ni nič drugega gibanja levo desno, samo odmik iz vrste, kjer je trs.
Vsekakor je po mojih izkušnjah neprimerno težje v vinogradu kositi z enoročajno kot z rogovi. Tudi z nahrbtno bi bilo. Ampak te nočem v nič prepričati. Zadnjič je med tem, ko sem mulčil začela s košnjo že žena, potem sem pripravil nekaj za koruzo in do takrat, ko sem stopil s traktorja in se ji pridružil, je pokosila 1500 trt.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
.... si pa dolgo pripravljal za koruzo
evil.gif

... torej ti na na drugi strani trte ostane trava?? Kolk od trte mulčaš??
Ne vem kolk imaš vsega skupaj trt. Jaz jih imam manj, kot je tvoja žena pokosila, ko si bil ti v traktorju.