Net metering sončna elektrarna

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:

Ne vem, bi moral kakšnega gradbenika/mehanika vprašat. Je pa odvisno od veliko dejavnikov. Najprej statika, saj paneli niso lahki + obtežitev snega. Ali bodo paneli na tvoji strehi (kup dovoljenj) ali samonosna konstrukcija (kup dovoljenj + uradni izračun statike)... Ni to tako, da greš po par profilov v Obi pa škatlo vijakov v Bauhaus pa narediš konstrukcijo.
Kaj se zgodi, če si preveč pameten (Telex), si poglej v Adriji in njihovi sončni elektrarni...
Ali ni bila tisto industrijska za 40 let? Če se ne motim, so zanjo potrebovali gradbeno dovoljenje torej so sodelovali statiki, mehaniki, inšpektorji...
Sedaj pa resno-elektrarna za netmetering mora biti na objektu, katerega bo napajala in ne more biti samostojna ali na sosednjem objektu. Če ima kdo streho, na katero so boji dati panele naj streho čim prej zamenja, pa če bo kdaj gradil elektrarno ali pa ne. Na področjih, kjer je možna močna toča ali močan veter, sam ne bi nikoli razmišljal o strešnih oknih ali strehi narejeni iz velikih plošč. Torej panelov ne bi dajal na streho.
Elektrarna za netmetering ne potrebuje "kup" dovoljenj. Potrebuješ zgolj soglasje za priključitev z distributerjem, pogodbo o samooskrbi z dobaviteljem ter malce kolobocij(nadzor nad izdelavo priključka ter prevzem in priklop merilnega mesta). Ni potrebno gradbeno dovoljenja, ni tehničnega pregleda, ni uporabnega dovoljenja ni projektov IDZ, PGD, PZI, PID, ni...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Ksz...je pa zanimivo kako tule nihče ne izpostavi ekologije
evil.gif


Da bi en rekel...investiram v zadevo, na dolgi rok profitiram ...plus čisto vso energijo, ki jo sam sprašim sem nabral sam od sonca.

Ga ni junaka!

V avtombilizmu med fosilnimi dinozavri pa vsi pametni
grims-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Vse se gre za €€€$$$, ekologija je postranskega pomena. Zato pa so te zadeve, ki bi potencialno prinašale denar, cheap-shit China, industrijske zadeve pa so malo jaæe - tam ko se dejansko gre za ekologijo in varnost, profitabilnost ni v prvem planu (zaenkrat skoraj vse, kar ni premog, NEK ali hidro, dela izgubo)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Glej, vidim, da imaš vse naštudirano in preračunano v nulo - zato "go for it"
zmaga.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
Glej, vidim, da imaš vse naštudirano in preračunano v nulo - zato "go for it"
zmaga.gif
Dobro, če imam jaz naštudirano, a na forumu so tudi drugi, kateri mislijo o tem. Zakaj pa nočeš njim pomagati, s tem da podrobneje pojasniš svoje trditve o 20 letni življenjski dobi za domače sončen elektrarne, da ne bodo podpisovali 30. letnih pogodb o vzdrževanju z GEN-i, in kaj naj vse upoštevajo v stroških da bodo dobili 100€/MWh stroškov skozi vso življenjsko dobo elektrarne.

Ne bodi tak šuft no
evil.gif
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Telek ima izkušnje z vzdrževanjem iza pisalne mize v eni zabačeni pisarni-tehnologi, nabavni referenti so zmeraj zelo brihtni, ..
smile-1.gif
>>...Ignoriran uporabnik...>>

Verjetno se mi ne splača spreminjati nastavitev, da bi videl tvoj odgovor..
rolleyes-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Od kje vam podatek o 30 letnem vzdrževanju s strani gena?. Z alterja?
Dajte scan tega dokumenta ali link. Jaz ga še nisem videl.

Teles: Daj kak link glede sosednjih objektov.
Imam hišo in nadstrešek za avte na katerem je tudi elektrika iz števca ki je v hiši. Oboje je na isti parceli narazen kakšnih 6-8m
A zdaj lahko SE postavim na nadstrešek ali ne?
Prosim za link do tega dovoljenja oziroma prepovedi. Pa ne z alterja.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 474

Priznam, da ne poznam ponudbe GEN-i - ja, izkušnje z njimi pa imam, ko sem se pogovarjal z njimi o odkupu elektrike preko kogeneracij (lesna biomasa (vodik) ali sežig odpadkov (ORC - parna turbina)). In še od takrat vem, da so imeli v žepu eno veliko figo...

Nekaj postavk, ki meni tu ni jasnih:
- za kako dolgo se GEN-i obvezuje, da bo odkupoval od tebe elektriko 1/1? Kako lahko garantira, da se recimo čez 5 let ne premisli, kot so storile banke pri "švicarjih?" Odgovor "imam z njimi pogodbo" ne zaleže, ker ko se bo elektrika podražila in njim cena več ne bo šla skozi, bodo GEN-i preprosto poslali v stečaj (notranje info od SODO). Noben pri zdravi pameti ti nebo garantiral fiksne elektrike za 15, 20 ali celo 30 let vnparej, sploh pri današnjem strmem porastu porabnikov el. energije in vedno večjih pritiskih ekofašistov...
- ti investiraš v elektrarno (recimo 15k€) - kdo mora vzdrževat elektrarno? Vse servise, zamenjavo okvarjenih delov/ panelov, čiščenje in ostalo redno vzdrževanje?
- kolikor razumem, ti odkupujejo elektriko po VT in vračajo po NT? Če torej ponoči porabiš manj, kot si jo čez dan pridelal - "tough luck?"
- ali se ti črtajo vse postavke na položnici, ali samo porabljeni kWh?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Vse postavke ki so merjene s kWh.
Postavke s kw plačuješ. Trenutno Mislim da sta dve, napoveduje se tretja (TES).
Če nimaš gen kredita, lahko ponudnika elektrike poljubno menjas.
Net metering ni zrastel na gen zelniku, tako da tukaj zadaj je država, eu. Ki pa ravno tako spreminja zakone enostransko.

Mogoče bodo čez petnajst let že baterije tako poceni, pa aparati tako pametni, da se bo dalo precej lažje preživeti samo z SE (spremeniš v otocno).
Ali pa boš viške energije ob sončnih dnevih enostavno dajal v avto. Problem je v tem da bo avto moral biti takrat doma
bonk.gif


Večino elektrike res pridelas v VT (vikendi in prazniki izvzeti, se pravi več kot 3/4 elektrike pridelaas v VT) nucas pa v NT tudi najbrž več kot 3/4. (Ob oblačnih delavnikih podnevi bos rabil tudi VT). Tudi tukaj nekdo pobase razliko, ker obračun se dela po kwh in se ne loči na VT in NT. Edino ne vem kako se doplaca energija ki jo vzameš iz omrežja (če imaš presvoh elektrarno). Ali se plača po vt/nt ali po et.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Cena elektrike
Starim panelarjem kot vem zaenkrat še kar plačujejo dogovorjeno ceno elektrike. Baje se je sicer nekaj %znizala, ampak se vedno panelarji dobijo priblizno 5x višjo ceno za elektriko kot se potem naprej proda (25(30c)/5c kwh VT). Ker zadaj je SODO al kdo že.
Najbolj ugodni bodo počasi odplačali SE in počasi bodo začeli delati plus. Še kako leto ali dve.
Je pa res da naj bi sedaj bilo manj birokracije kot pred leti. Da o raznih sp ne govorimo.
bonk.gif

Znanec pred penzijo je imel vse papirje za elektrarno, pa so potem tik pred zdajci jih spreminjal na hčerko ki je vzela popoldanski so zaradi tega
bonk.gif
 
Nazadnje urejeno:

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
KSZ

današnji članek na to temo 24ur klik

in izsek: Ker uredba, ki ureja področje, predvideva, da se morebitni presežki električne energije, oddane v omrežje na letni ravni, podarijo vašemu distributerju, torej ni smiselno, da proizvajate več elektrike kot jo potrebujete. Dobra novica pa je, da v sistemu net-meteringa ni potrebno plačevati omrežnine . Omrežnina namreč na računu za elektriko predstavlja precej velik delež, če imate svojo sončno elektrarno, pa se plača samo za del, ki predstavlja razliko med odvzeto in oddano električno energijo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Kar naj mi pripeljejo tistega ponudnika, da bi se SE amortizirala v 7-10 let .
To enoto bp lahko.podaljsate ,za 50%.
Vsaj pri trenutnih cenah elektrike in elektrarn.
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.262
6.521
113
Lahko pa z gotovostjo sklepaš da bo šla cena gor in če ne boš vzel električne preko kredita vezanega na euribor, se bo amortizacijska doba samo manjšala
smile-1.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
Imam obcutek da telex malo nabija. Je preprican... Pac, argumenti niso pomembni za vernika. Mene ne preprica da je nekaj perpetum mobile...
Da sploh verjameš v obstoj perpetum mobile pove vse o tebi. Drugače pa ti svetujem, da me enako kot nekateri ostali komunisteki (gato, snecer, Demz, patriot...) daš na "ignore", pa se ti ne bo treba ubadati z mojim nabijanjem.
evil.gif
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.128
2.291
113
v lokalni ostariji
telex, ti imaš dejansko probleme z razumevanjem prebranega. kje piše, da verjamem v obstoj perpetum mobile? ti trdiš, da sončne elektrarne delajo "večno" brez hujšega vzdrževanja, praktično brez kvarov... komuniste si ti potegnil ven...
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
telex, ti imaš dejansko probleme z razumevanjem prebranega. kje piše, da verjamem v obstoj perpetum mobile? ti trdiš, da sončne elektrarne delajo "večno" brez hujšega vzdrževanja, praktično brez kvarov... komuniste si ti potegnil ven...
Trdiš, da te nisem prepričal v obstoj perpetum mobile- to je moč razumeti, kot da dopuščaš možnost v obstoj, a (še) nimaš dovolj dokazov. Kje si pa komuniste našel, pa veš le ti.

PS- pol pa meni očita, da ne razumem prebranega
stupid-1.gif
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.128
2.291
113
v lokalni ostariji
telex, sem mislil da boš vsaj tukaj normalen. pa pač ne zmoreš. v kolikor nekaj ni po tvoje se že omenja komunisteke (tvoj post #2555987). lej, ti praviš, da je sončna elektrarna "stroj" z malo/nič vzdrževanje. mal metle da pometeš pa je to to. da se nič ne kvari. in tega ti pač ne verjamem mi je žal...