klima ogrevanje

bander

Pripravnik
7. nov 2009
261
0
16
Ah to ne, ker mi preprosto ne rabi cel dan bit prižgana ker kurim tudi na drva, ki imam svoja. Imam pa 130m2 stanovanja, klima mi pa greje le 55m2, to je dnevna in kuhinja z jedilnico.
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
No jaz tudi segrevam cca. 30-35 m2 z klimo. Z tem da imam stene izolirane (10cm tervola) in termopan okna.

Pri -10c je klima potrebovala 1,3 kw/h za segrevanje iz 15 na 21. Ko pa je temperatura dosegla 21 je porabila samo še 300 oz 400 w/h.

Ker tudi sam kurim na drva, imam takšno prakso, da imam klimo prižgano cel čas ko me ni doma, ko pridem domov zakurim in počakam da se peč + radiatorji segrejejo in nato izklopim klimo. Pred spanjem naložim peč in vklopim timer na klimi čez 4-5 ur, ker takrat se peč prične ugašati in funkcijo prevzame klima (ker je inverter samo dogreva prostor na temperaturo in posledično porabi kar precej manj).

Elektriko plačujem po dejanski porabi, vsaki mesec sproti in položnica se mi je dvignila za 15-20€ ,odkar uporabljam klimo v povprečju 15-16 ur dnevo. Koliko se je popravila kvaliteta bivanja, napram lanski sezoni v zimskem času, je pa neprecenljivo.
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
Citat:
Uporabnik bander pravi:
Ah to ne, ker mi preprosto ne rabi cel dan bit prižgana ker kurim tudi na drva, ki imam svoja. Imam pa 130m2 stanovanja, klima mi pa greje le 55m2, to je dnevna in kuhinja z jedilnico.

kuris na drva kaminsko pec ali imas centralno?
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
Citat:
Uporabnik bander pravi:
Imam centralno.

zanima me,kako gre skupaj kaminska pec in klima. zaradi prahu od drv ... predvidevam, da je treba filter klime bolj pogosto cistiti ...

pri centralni tega problema ni.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
Citat:
Uporabnik ericks pravi:
Citat:
Uporabnik bander pravi:
Imam centralno.

zanima me,kako gre skupaj kaminska pec in klima. zaradi prahu od drv ... predvidevam, da je treba filter klime bolj pogosto cistiti ...

pri centralni tega problema ni.

Boljši model klime te sama 'pokliče' k čiščenju filtrov na vsakih 300 ur kar je v 24 urnem režimu delovanja vsakih 10 dni. In če se držiš tega ni nobenih problemov (se pa konkretno pozna na izkoristku/moči gretja če filtri niso čiščeni!)

(kadilec v hiši je z vidika onesnaževanja filtrov slabše kot peč na drva
wink-1.gif
).
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.359
984
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik bander pravi:
No zdaj ko je že prava zima lahko posredujem malo podatke o porabi klime. Za 6 urno ogrevanje na 21c, 55m2 velikega prostora je klima pri -10c porabila 1,06 Eur.

Koliko je to v kW/h? ker ne vem ali si vzel višjo ali nižjo tarifo?

Lp
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
ksz ..

Katera od TEH bi bila najboljša?

Klimo bom rabil v mansardi tako za hlajenje kot za "rezervo" talnemu gretju .. skozi celo leto.

Prostor bo velik 35m2, pol pa še kak hodnik, ker bodo verjetno odprta vrata ..
 

adlerus

Zelenc'
15. dec 2010
9
2
3
Ali klima, ki je deklarirana za gretje do zunanjih -5°c, deluje tudi pri nižjih temperaturah, če se vgradi dodatni grelec na dno zunanje enote ?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.359
984
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik adlerus pravi:
Ali klima, ki je deklarirana za gretje do zunanjih -5°c, deluje tudi pri nižjih temperaturah, če se vgradi dodatni grelec na dno zunanje enote ?

Grelec na dnu enote načeloma ne spremeni ničesar... Prav pride samo v primerih, ko se začne nabirati veliko ledu.

Klima po navadi deluje tudi pri nižjih temperaturah, vendar izkoristki so pa kar nekaj... (odvisno spet o čem govorimo navadna, inverter, za 200€...) Zadeve, ki so namenjene delovanju pri nižjih temperaturah znajo pred vklopom kompresorja le tega segreti, da pri zagonu ni težav. Pa tudi odtaljevanje (defrosting) zunanje enote mora biti, da deluje pri nižjih temperaturah, ker drugače se nabere led na izmenjevalcu in je kaj hitro vsega konec.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.359
984
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik adlerus pravi:
Ali je potem smiselno dograditi grelec za invert klimo ?

če ogrevaš s klimo celo zimo in da opažaš, da se na dnu nabira led, potem ja! Ampak potem je smiselno tudi dno klime "navrtati", da voda hitreje odteče...

Sam imam klimo brez grelca (takrat še ni bilo opcije) in ogrevam stanovanje celo zimo. Načeloma nimam težav. Je pa to precej odvisno od zunanje vlage. in pa recimo kakšnega snega, ki ga klima "posrka" vase in posledično nastane precej vode, ki lahko zmrzne...
 

nowinc

Pripravnik
31. maj 2008
328
1
18
Tudi jaz malo razmisljam, da bi sel na ogrevanje IZKLJUCNO s klimo. Imam par pomislekov in glede tega vprasanja za tiste, ki za ogrevanje uporabljate le klimo. Pri nas gre za dvosobno stanovanje (50 m2) v bliznji okolici LJ in se trenutno ogrevamo na olje iz skupne kotlovnice. Ker so v bloku stalni problemi glede ogrevanja (nekatere stalno zebe in je vedno problem, ko je treba cisterno natankati), bi se rad glede ogrevanja "locil".
Imel bi le eno notrano enoto v manjsi sobi, ki je povezana s hodnikom, zunanjo pa bi dal na zahodni del fasade. Bi se to obneslo? Kaksen je COP pri -20 st. C recimo pri boljsih klima napravah, ki grejejo do -25 st. C? Kako je z obstojeco el. napeljavo? Je treba kaksen nov el. dovod pripeljati do zunanje enote?
Pa se nekaj me skrbi - ali to kar pise tukaj: http://www.energijadoma.si/zna...a-za-ogrevanje- res drzi.
 

nowinc

Pripravnik
31. maj 2008
328
1
18
Sicer me zanima, kaksen je obcutek toplote v takem stanovanju (ogravanem le s klimo), ko je zunaj -20. Moje stanovanje ima sicer 3 zunanje stene (minimalno izolirane) in spodaj in zgoraj soseda, ki ogreva.