Otok Vis

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #488
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #488

Prvič sem otok Vis obiskal kot mali navtik pred 27 leti in sicer se kaj veliko ne spominjam, razen modre špilje na bližnjem otoku Biševo, kjer je bilo ogromno meduz.

Tokrat pa sem otok obiskal in si ogledal po "kopnem" tako da kakšnih informacij o ribolovu in potapljanju ne ponujam.

Na Hrvaško (razen par kratkih vikend obiskov v Istri) sem se ponovno vrnil po štirih letih in sem se tako prvič peljal tudi po novi avtocesti A1, ki je bila praktično brez prometa. Cestnina od Krapine do Splita stane v trenutku zapisa reporateže 27,50 EUR, kar niti ni tako veliko glede na trenutno ceno avtocest pri nas in prevoženo dolžino.

Vožnja iz Maribora do Splita je po zaslugi avtoceste ekspresna, skupaj z mejo in postanki je trajala 5 ur za 504km.



Na trajektu v predsezoni tudi ni bilo nobene gneče, vozni red si lahko pogledate na tej povezavi:

http://www.jadrolinija.hr/

Cena za avto in 2 osebi je znašala v eno smer 40,25 EUR.



Splitska luka in trajekt.

Vožnja s trajektom traja okoli 2 uri 20 (pluje s hitrostjo 28 km/h).


Viška luka na vidiku.

Osnovni podatki o otoku Vis iz wikipedije:

Citat:

Vis je hrvaški otok v srednjem Jadranu in je s površino 90,3 km² deseti največji otok na hrvaški obali.

Vis je otok v srednjedalmatinskem arhipelagu znan po lepoti, zelo prijetnem podnebju, saj ima malo padavin, (samo 560 mm letno, od tega 50 mm poleti) in prijetnih temperaturah (srednja januarska temp. je 8,9ºC, julijska pa 24,3ºC), in po vlogi, ki jo je pogosto imel v zgodovini. Otok od severovzhoda proti jugozahodu prepletajo kraška polja (Dračevo polje, Plisko polje, Zlo polje). Najvišji vrh na otoku je Hum (587 mnm). Ob zahodni obali otoka je prostran Komiški zaliv s peščenim dnom. Južna obala ima več malih zalivov (Travna Vela, Stiniva, Teleška Vela, Ploče in druge). Najboljše pristanišče je v mestu Vis, ki leži na severni obali, kjer pristaja tudi trajekt iz Splita, s katerim je otok vsakodnevno povezan.

Ostali podatki tukaj: http://sl.wikipedia.org/wiki/Vis

Namestitev je bila privat pri znancih, je pa v mestu Vis na voljo veliko turističnih agencij, ki ponujajo privatno namestitev, no na otoku so štirje večji hoteli in sicer v glavnem mestu Vis (hotel Issa, Taramis in Paula) in v drugem mestu Komiži (hotel Komiža-Biševo).


zaliv v bližini Češke vile v neposredni bližini luke Vis




Nekaj fotografij mesta Vis s samostanom in cerkvico na polotoku.


Namestitev "5zvezdic", ki je vključevala wifi-internet omrežje in digitalno satelitsko tv, tako da sem lahko v miru gledal formulo 1 v nedeljo.


Na otoku je kar nekaj tujcev pokupilo nepremičnine in obnovilo hiše, tako da je mestece Vis dokaj urejeno in ima vso potrebno infrastrukturo. Gre pa v grobem za zelo miren otok z okoli 3000 prebivalci, tako da nekega hudega dogajanja tukaj ni za pričakovati, več se dogaja v Komiži, ki je znana tudi po đolijih in "igli".

Otok Vis je znan tudi kot oporišče partizanske vojske v II. svetovni vojni, na njem se je nekaj časa po desantu na Drvar skrival tudi Tito (o tem kasneje), v časi Juge pa je bilo na njem veliko vojaških oporišč in je bil za tujce sploh zaprt (samo za domače turiste).



Mesto Vis.

Ker sem bil na otoku izven sezone, ko je voda imela le 15 stopinj sem se tako odločil, da si ogledam s skuterjem, tako da sem prevozil okoli 160 km po celem otoku (2x okrog in okoli, kjer se je pač dalo priti zraven).

Najem skuterja je na dan okoli 20 EUR, da se pa najeti tudi avto, ampak je otok tako majhen (Vis-Komiža le 10km) da je skuter čisto v redu.


Športni objekti v mestu Vis (golfa ni
smile-1.gif



track log file iz gps naprave (gps sem izključno imel za logiranje, saj se na otoku ne moreš izgubiti)


Plaža pri hotelu Issa in očitno marjetica.


Trajekt Petar Hektoroviæ (Hrvati so kar nekaj trajektov poimenovali po svojih pesnikih, Nazor, Zajc itd.)

Komiža. Majhno mestece na zahodu otoka od koder se razprostira pogled na otok Biševo, ki je znan po modri špilji. Organizirani so tudi izleti v sezoni na ta otok.

Povezava do slik modre špilje: http://de.wikipedia.org/wiki/Modra_%C5%A1pilja




Slike mesta Komiže, vmes tudi restavracija z jastogi nad morjem (ni poceni jasno).




Še nekaj fotografij Komiže in okolice, plaža Kamenica v neposredni bližini, kjer je izvir pitne vode ter pogled na bližnji otok Sveti Andrija.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sveti_Andrija_(Vis)


Priprave na obhod po otoku in panoramska slika mesta-luke Vis.


Zaliv Stončica-lepa plaža. V bližini je svetilnik.


Zaliv in plaža Milna. V bližini so rekonstruirali ceste. Nasploh so ceste po otoku dobre, tam kjer so asfaltirane ni lukenj, makadamske pa večinoma vodijo do zalivov.


Zaliv Rukavac. (restavracija z jastogi).





Zaliv in plaža Stiniva. Zagotovo najlepša plaža na otoku in tudi najtežje dostopna po kar precej strmi in skalnati poti 15 minut (poleti si to ne znam predstavljati pri vročini 40+). No, zato pa imamo čolne. Plaža je tudi na večini razglednic. Na plaži je manjši lokal, ki obratuje poleti.



Naslednja "atrakcija" na dolga leta izoliranem otoku je Titova špilja. Kaj dosti o tem ne bi pisal, na voljo je link. Urejeno a zapuščeno, mogoče je poleti kak biznis s spominki, a dvomim.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Titova_%C5%A1pilja


Panoramska fotografija Komiže.


Cerkev Gospa Vela (Podselje)


Zaliv-plaža Srebrna, tudi zelo lepo, v bližini kraja Rukavac.


Trdnjava v neposredni bližini mesta Vis (zaklenjeno).



Kraj-zaliv Rogačiæ z zapuščeno vojaško bazo (najbrž za kakšne manjše ladje, podmornice). Dostop po makadamu.




Vas Oključna in njen zaliv. Vas je dostopna po slabi makadamski cesti, razen zapuščene in sestradane mačke v času ogleda ni bilo tam nikogar. V bližini se nahaja Kraljičina špilja, ki pa je nisem uspel najti, najbrž je potrebna kakšna plezalna oprema.

Toliko iz moje strani o otoku Visu. Upam da se najde še kakšen navtik, potapljač, gorski kolesar, ki bo dopolnil fotoreportažo in otok predstavil iz svojega vidika.
 

peterm

Pripravnik
17. sep 2007
699
0
16
aaaaaaaaaaaa... zdej si mi gušte naredu...
sm bil 4X dol po 3 tedne.. zgleda da bo treba spet it...

hvala..
 

peterm

Pripravnik
17. sep 2007
699
0
16
aja.. da malo dopolnim..
pri titovi špilji ni spominkov.. pravzaprav ni nič..
razen malo morje kupčkov pokritih s skret papirjem.. kaj je spodaj se ve..

tisto je bil bunker za podmornico.. ali 2 patrulna čolna.. kopali so ga 10 let.. pol je bla pa vojna tako da je niso nikoli rabili..
so pa z materialom.. pozabu kolk ga je blo.. naredili prvo umeten otoček pred vstopom do bunkerja.. pol pa še pot do tja.. in seveda potem stražarnico.. no zdej je polotok..oz rt..

trdnjava je v poletnih mesecih odprta in še kar zanimiva.. not je muzej.. cena je cca 15 kun po osebi

ta v rukavcu restavracija je sicer kul ampak draga ima pa baje gor za prespat..po novem..
bol priporočam da se zapelješ do komiže in greš dol na plažo tik ob malem pomolčku se vidi s potke restavracijo je dosti ceneje in pravtako dobro.. ali pa malo naprej v jastožero.. je pa zgrajena na vodi in lahko prideš s čolnom not.. ponoči razsvetljeno morje separejčki pa okoli in na okoli.. lepo k sto mater.. in tut cena temu primerna..
no lej jo sej jo maš dokumentirano..

vis ma pa naravno zbirališče sladke vode tam k je svetilnik in to je v neki skali ogromna 2 bazena.. vodovod je speljan na vrh visa in od tam na 2 dela.. en v vis drugi v komižo.. jah vojska je pač to gradila.. in zdej k je ni več se dogovarjajo kako ta vodovod obnovit.. baje samo 40% načrpane vode priteče v komižo 60% pa jo steče ven.. he he.. le zakaj je toliko zelenja.. he he.. druga stran je baje malo bolša.. baje ma izgube samo 35%
škoda k nisi dobu še gajete falkuše (osvojili so 1 mesto na evropskem za stare jadrnice. to je star ribiški čoln z jadrom ki ima povišane stranice da ga ni zalivala voda ki pa jih ob lovljenju z mrežami lahko odstraniš.. in ker je bila potopljena so jo dvignili in sestavili na novo po dimenzijah potopljene.. ker načrtov ni bilo in se jih ne da dobit so potopljeno razstavili izmerili in na novo zrisali načrte.. potem so obnovili potopljeno po novih-starih načrtih z lesom katerega so uporabljali v tistih časih.. tako je u bistvu nova ampak hkrati tudi stara in je ponos komiže) in trdnjave v komiži.. ker sta 2 ena v mestu vis.. odprta poleti cca 15 kun.. in ena v komiži k pa je bila obrambni stolp pozabu v kerem času.. mislim pa da v avstroogrski.. not je muzej ribištva.. cca 15 kun
imaš v komiži in visu svoj ljetni kino.. cca 5 kun po flmu.. hrano in pijačo prineseš s seboj..
da se it skočit z jadralnim padalom.. in je fascinantno..
naj omenim še zeleno špiljo blizu rukavca.. komot gredo not 4 jahte al pa več..
tema samo na sredini je lukna in do 13 al neki tacga notri sveti sonce.. in tam je voda smaragdno zelena.. vse naokoli pa črna.. če se potopiš in gledaš od spodaj je pa še bol fascinantno..
izlet okoli otoka z obema špiljama je cca 150 kun..+ cca 20 za modro špiljo..

cel otok je povn rovov in bunkerjev.. enkrat smo se spravili in pol dneva raziskovali bunker nad komižo.. prav zanimivo je videti kako so gradili in samo misliš si lahko kaj je tam not bilo..

podvodni svet je pa itak razred zase.. imaš potopljeno ladijo teti iz komiže desno do andrije stari parnik ki je prevažal granitne kocke.. globina cca 35 metrov.. iz komiže levo pri svetilniku je vassilios.. tovorna ladija.. globina cca 55 metrov
še levo nekje okoli sredine otoka je dubrovnik.. vojaška tovorna ladija.. globina cca 60 metrov.. blizu je bombnik b 52 ki ni mogel spustit levega kolesa in je da nebi razdejal zasilne piste na visu pristal v morje.. vsi so se rešili.. globina cca 65-70 metrov.. imaš anfore pri vhodu v luko vis.. globina cca 55.. pod vodo v modro špiljo.. kjer me je en italjan ves v strahu skoraj mahnil po glavi z veslom.. marsovci al kaj??.. iamš siko na 45 metrih polno gorgonij.. koral itd.. imaš zeleno špiljo pod vodo.. pa jame na nekje sredini med dubrovnikom in svetilnikom.. globina so vse to okoli 45..
na komiži sta 2 centra (issa in manta) na visu pa en (dodoro)..
vsi so kul.. manta ma še barokomoro..

na poti do titove špilje namesto levo (zadnji odcep) greš desno in potem gor v vas.. ko prideš do enga makadam parkplaca ki izgleda kot izogbališče si pri darkotu..
seosko domaæinstvo jagne.. odojk.. ribe..vse izpod peke.. olivno olje itd.. vse prve klase..
poceni za znort.. dobro pa da bi skos jedu... samo prideš tja naročiš ne vem jagne za 2 osebi in prideš čez kako urco pa pol nazaj.. kar je glih ogled titove špilje pa naprej do hriba gor kjer se vidi cel vis in okolica.. pa nazaj jest.. mmmmm
na komiži imaš 2 punkta.. 1 je trg kjer so 3 kafiči in tam je vsa smetana.. speed pa še 2.. pozabu katera.. ta drugi punkt pa je riva dol nakoncu pri pomolu in kapetaniji.. naj omenim neko viško klapo ki igra za liter črnega.. ne da se jih najet innikoli ne veš kje bodo.. česi slučajno tam je pa fešta.. nam se je utrgalo in smo peli z njimi.. pili in se veselili.. švabo pa je plačal za jest.. pel pa glih tko.. čeprav ni znal pikice hrvaško.. nakoncu je poznal pol njihovih pesmi in jih pel tako k jest.. za znort dobr... naj omenim da pred 8 je bol pusto.. je še prevroče.. okoli 10 se razživi in potem se dogaja do 3 zjutri.. pol pa pejt po 2 litrih plavca ob 9 zjutri na potop.. ni šanse..

tolko na kratko da dopolnim.. sigurno sem veliko še pozabil..sem se pa resnično zaljubil v vis
slikce bi mogel ap mal poiskat.. nakoncu sploh nisem več slikal ampak samo še užival..
 

testni_voznik

Pripravnik
21. jul 2007
880
0
16
Bil na Visu 2x.
Prvič takoj po odprtju in predlani.
Imam tudi slike z notranjosti rovov.(objavim)
Tudi pred bunkarjem za podmornice sem bil a brez ustrezne opreme in informacij za vstop tako, da ta sledi kdaj drugič.
Sicer pa je super ker ne srečaš soseda in ponuja relativni mir.
Ljudje so zelo prijazni in veseli turistov.
 

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.732
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
Citat:
Uporabnik testni_voznik pravi:
Bil na Visu 2x.
Prvič takoj po odprtju in predlani.
Imam tudi slike z notranjosti rovov.(objavim)
Tudi pred bunkarjem za podmornice sem bil a brez ustrezne opreme in informacij za vstop tako, da ta sledi kdaj drugič.
Sicer pa je super ker ne srečaš soseda in ponuja relativni mir.
Ljudje so zelo prijazni in veseli turistov.

Ja, prosimo za fotke in za navodila, kako priti do bunkerja za podmornice in kaj je treba za vstop.

Hvala in LP, M.
 

testni_voznik

Pripravnik
21. jul 2007
880
0
16
Citat:
Uporabnik Matjaz1974 pravi:
Citat:
Uporabnik testni_voznik pravi:
Bil na Visu 2x.
Prvič takoj po odprtju in predlani.
Imam tudi slike z notranjosti rovov.(objavim)
Tudi pred bunkarjem za podmornice sem bil a brez ustrezne opreme in informacij za vstop tako, da ta sledi kdaj drugič.
Sicer pa je super ker ne srečaš soseda in ponuja relativni mir.
Ljudje so zelo prijazni in veseli turistov.

Ja, prosimo za fotke in za navodila, kako priti do bunkerja za podmornice in kaj je treba za vstop.

Hvala in LP, M.
Dobiš samo, da najdem mal časa da vse uredim in pripopam.
 

peterm

Pripravnik
17. sep 2007
699
0
16
za vstop v bunker ne rabiš nič..
je pa tam.. ko vstopaš v trajektno luko.. oz proti mestu vis zaviješ desno in vidiš en otoček na desni (če se prav spomnim je gor rdeč svetilnik..) in otok vis na levi.. se pelješ cca 1 km in vidiš na desni strani.. ne morš falit je tolk viden.. seveda greš z morja.. po morju..
 

leprotto

Fizikalc
22. jul 2007
1.587
1
38
www.dlvkos.si
Lepa reportaža! Samo škoda, ker se toliko časa nalaga, jaz sem si jo mogla skopirat v word, da sem jo lahko v celoti videla s slikami.

Zanima me, če ima morda kateri izmed vas priporočilo za kakšen apartma na Visu? Izven Komiže oz. ob obali v bližini marketa in konobe (torej dokaj ob morju in blizu civilizacije).
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ja, polomil sem ga, ker nisem prilagal pomanjšanih sličic ampak izvirnike. In nalaga ko noro (150mb).
 

leprotto

Fizikalc
22. jul 2007
1.587
1
38
www.dlvkos.si
Hvala, bom pogledala. Apartma rabi mami za naslednje leto. Samo se mi zdi pa 55 EUR zelo veliko za 2 osebi. Na Korčuli je bil sicer za mesec julij, apartma 35 EUR za 2 osebi (ok apartma, klima, skupni bazen, ...).
 

_jolly_

Fizikalc
3. sep 2007
2.141
2
38
mi2 pa sma dala za apartma za 2 osebi v malem lošinju 45€ na začetku julija. brez klime, satelitske ali interneta.
confused-1.gif
 

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
Za naslednje leto itak ni panike, apartmajev je malo morje. Tukaj jih je kar precej, fotke, kontaktni podatki --> http://www.info-vis.net/vis.htm

Je pa res, da stane apartma za 2 osebi praktično enako kot za 4 osebe. Pa tudi sredi avgusta je visoka sezona. Cene so pa precej podobne, ker sem poslal malo morje mailov in ni bistvenih odstopanj za približno isto opremljen apartma. So pa jasno cenejši kakšni bogu za hrbtom in češko opremljeni.

Če pa kdo ve za kakšen soliden apartma za ugodno ceno pa na dan z besedo
zmaga.gif


Še eno vprašanje. Mogoče kdo ve kakšno gužvo je za pričakovati sredi avgusta v Splitu za trajekt na Vis. Trajekt gre namreč samo 3 krat dnevno in prvi štarta ob 9h dopoldne. Je ob 7h dovolj zgodaj, da še prideš na trajekt
sprasujem se.gif
 

peterm

Pripravnik
17. sep 2007
699
0
16
moje mnenje.. in izkušnje kažejo da apartma in hrana pride dražje kot hotel s hrano..

verjem 3X bil dol po 3 tedne.. in vsak teden so jamrali..
 

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
Možno...Čeprav gledam malo in pride za 2 osebi soba v hotelu ISSA za recimo 10 dni (s turistično takso, polpenzion in klimo) na Visu sredi avgusta cca. 1200 EUR! Apartma pa recimo 550 EUR za 10 dni. Če računam v ceno apartmaja še hrano za zajtrke recimo 150 EUR (pa je to precej pretirano) in vsak dan večerje zunaj v restavracijah po 40 EUR za 2 osebi, je za apartma to skupaj 1100 EUR. Pa se da precej prišparat že, če recimo polovico časa zunaj roštiljaš...Po moji računici je apartma še vedno precej cenejši
confused-1.gif


Samo meni hotel niti ne odgovarja. Samo ena soba in kopalnica (utesnjenost), hrana ob določenih urah (kar pri meni pomeni, da zajtrk odpade, ker spim takrat), gužva, itd.
 

leprotto

Fizikalc
22. jul 2007
1.587
1
38
www.dlvkos.si
Citat:
Uporabnik _jolly_ pravi:
mi2 pa sma dala za apartma za 2 osebi v malem lošinju 45€ na začetku julija. brez klime, satelitske ali interneta.
confused-1.gif

Kdaj sta ga pa rezervirala? Cena mojega apartmaja (v katerega kasneje sicer zaradi spremembe plana nisem šla) je bila 35 EUR / dan za zgodnje rezervacije (smo rezervirali že po novem letu
grin1.gif
). Ko sem gledala junija je bila cena 45 EUR / dan. So pa novi apartmaji, blizu morja, v glavnem vse ok.

Bom dala mami za pregledat vse te linke, pa naj se odloči. Kje pa je najbolj za bivati, če ne želiš biti v gužvi? Sem bila pred kratkim v Komiži (marina) pa je bilo tam preveč "družabno". Mami je rajši na samem, rabi edino trgovino nekje v bližini 2 km in pa kakšno konobo. Potrebuje pa apartma za 4 osebe (gredo trije, ampak hočejo ločene spalnice).
 

_jolly_

Fizikalc
3. sep 2007
2.141
2
38
5 dni prej. nisma planirala tak zgodaj dopusta, ampak je bil potreben po končanih izpitih.
tongue-1.gif

glede apartmaja... imamo ene družinske kolege v dalmaciji, pa imajo 2 apartmaja v tribunju. mirna ribiška vas oddaljena od vodic 1,5km. apartmaja sta v mirnem naselju, okoli apartmaja so samo hiše domačinov, sence je ogromno, prav tako figovih dreves, domačini izredno prijazni, gazda še kako morsko hrano speče, ... itd.
edini keč je, da je do obale ca. 10min pešake. prav tako do trgovine, pošte, mesarja, marine, trafike, konobe ....
zmaga.gif
ceno pa ti lahk sporočim zvečer. tud kake slike bi se našle.