Podvodni fotoaparati 2013 (prišel je Pany DMC-FT5)

sulaco

Pripravnik
3. okt 2010
204
0
16
No pa smo ga dočakali, naslednika legendarnih FT1, FT2, FT3 ter FT4: DMC-FT5
...in ima točno tisto, kar ga naredi popolnega: WIFI (vklop preko NFC) ter daljinsko upravljanje preko Lumix Remote App-a (android, ios??). Do popolne sreče samo še wireless charging....ampak ne bodimo malenkostni.

http://www.photographyblog.com/news/panasonic_lumix_dmc-ft5_ft25/

FT5_front-550x337.jpg
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.710
77
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Že ogledujem in razmišljam: NFC in WiFi pri FT5/TS6 sta veliki skušnjavi, po drugi strani pa me uporaba popolnoma novega senzorja (MOS namesto preizkušenega in odličnega CCD) in novega načina obdelave fotk (nova VENUS engine) v kameri skrbita. Zato ga ne bom kupil (kot sem 2, 3 in 4) kar "na lepe oči", ampak bom počakal na prve teste testne fotke ter filmčke.

Na splošno je, mehansko gledano, zelo malo napredka of FT4, zdržal naj bi 13 metrov (upam, da se prozorna zaščita ekrana pri tej globini ne bo več dotikala LCdja, kot se je pri modelih 2,3 in 4). Sicer ima LCD 2x več pikslov in je malenkost večji kot prej, me pa zato skrbi večja poraba. Ima pa res tudi 10fps burst in (upam da res 50p in ne spet 25p!) 50p fullHD filmčke.

V bistvu pa bi rad imel križanca med TG-1 (F2.0 pri širokem kotu ter kompas), D20 (vodotesnost do 30+ metrov), AW100 (simulacija A-GPS) ter seveda FT4 (odlična podvodna avtomatika in stabilizacija). Stereo zvok je pa pod vodo itak brez veze (zaradi 5x večje hitrosti zvoka v vodi bo vsak podvodni posnetek v mono tehniki).
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.710
77
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Skoraj vsi, samo Canon z naslednikom D20 še manjka. In ravno nanj računam, saj če mu malo popravijo kvaliteto fotk in bolje (učinkoviteje) skodirajo filmčke, postane moj favorit, ker 30+ metrov globine brez ohišja in robustnost brez primere pri obstoječih in napovedanih kamerah, res ni od muh.
 

ales_biser

Zelenc'
14. mar 2013
2
0
1
Pozdravljeni!

Sam si nameravam nabaiti fotoaparat predvsem za podvodno fotografijo do globine 10m, pa me zanima vaše mnenje. Po do sedaj prebranem najbolj kolebam med TG-2, Canon S110 (z ohišjem ali dicapac torbico) in FT5. Pri slikanju ne nameravam uporabljati dodatnih luči. Vsakršnja pomoč dobrodošla. Vprašanje je tudi ali je bolje imeti dober podvodni fotoaparat ali dober fotoaparat v ohišju in zakaj?

Še en zanimiv test....

http://www.backscatter.com/learn/article/article.php?ID=57

Vsi povdarjajo da je zelo pomebna goriščnica F2.0, ki omogoča boljši zajem svetlobe, vendar nekih testnih podvodnih slik pri taki goriščnici še nisem našel. Skrbi me namreč, da je nato tudi fokus zelo ozek, oziroma je v fokusu samo majhen del slike in je zato prid v poštev samo pri makro posnetkih, kjer pa tako lahko uporabiš flash. Več svetlobe pa bi ravno potreboval pri posnetkih grebena, tako da ne vidim prave uporabne vrednosti F2.0, zato prosim da mi nekdo to razloži! Vse najboljše testne slike pa sem videl pri F8 (tudi makro).

LP, Aleš
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.710
77
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Tale odgovor bo pa dolg
smile-1.gif


1. do globine 10 metrov na dah ali s flašami? UW aparatov brez ohišja ne smeš uporabljati med potapljanjem z jeklenko!

2. v vsakem primeru je pod vodo bolje uporabljati "normalen" aparat v ohišju, kot pa podvodnega, ki ne potrebuje ohišja. Je pa res, da je kombinacija aparat+ohišje dražja od podvodnega aparata (pri enakih karakteristikah seveda), pa zavzame bistveno več prostora, je težja in bolj zahtevna za vzdrževanje

3. uporaba fleša pod vodo: če je fleš blizu optične osi fotoaparata (vgrajeni fleši), je odboj od delcev v vodi (backscatter) zelo moteč -> vgrajeni fleši so pod vodo zeloooo redko uporabni.

4. dicapac in ostale podobne torbice so pogojno uporabne le do par metrov globine, že na 5ih metrih in kaj šele na 10ih, je nemogoče uporabljati večino gumbov na paratu

5. F2.0 pri TG-1 in TG-2 se odlično sliši, vendar pa v praksi ne pride v poštev. kot praviš še nisi videl podvodne fotke narejene z F2.0 in jaz tudi ne. pod vodo itak fotkaš le v dobrih svetlobnih razmerah, da so barve OK. v vsakem primeru pa je pomembneje, da ima kamera odlično avtomatiko in še boljšo stabilizacijo, saj med prostim potapljanjem nimaš prav veliko časa za razne nastavitve. in tu se izkažejo Panasoniki! res imajo nekateri drugi UW aparati nekaj prednosti, vendar pa sem (med testiranjem praktično vseh UW aparatov iz najvišjega cenovnega ranga) ugotovil, da v istih razmerah v popolni avtomatiki, na globini večji kot 5 metrov, najboljšo fotko naredijo aparati iz serije FT/TS. FT3, FT4 in FT5 pri korekciji WB uporabljajo tudi vgrajen globinomer, kar je neprecenljivo

6. ne pozabi, da je pod vodo (zaradi lomnega količnika zrak/voda) vse večje za kako tretjino in zato tam 28mm tam postane 37mm, kar res ni za delanje panoram. prav tako fleš (pri UW kompaktnih kamerah) pri makro fotografiji pod vodo ni najbolj uporaben, pa tudi če bi bil, se je pri prostem potapljanju objektu težko približati in umiriti, da bi lahko naredil uporabno makro fotko

Kaj pod vodo zmorejo taki aparati lahko vidiš tudi na https://www.youtube.com/user/PrimozP/videos?view=1&flow=grid . Kljub omejitvam 10 oziroma 12 metrov, sem s FT3 in FT4 (brez posledic za kamero, seveda) nekaj posnetkov (zlasti filmov, ko sem zasledoval eagle raya) naredil tudi 18 metrov globoko.

Povzetek: če boš v življenju naredil par podvodnih fotk, ne prav globoko, si kupi solidnega kompakta in dicapac vrečko, če veliko potuješ in bi, kot jaz, rad kamero, ki jo imaš lahko vedno v žepu in jo lahko uporabiš vedno in povsod, v vseh vseh vremenskih razmerah, potem kupi eno od UW kamer (Panasonic FT3, FT4 ali FT5, TG-2, AW100, D20 (ta zdrži celo 35m+ globine), Pentaxi so pa brez optične stabilizacije!), če pa se nameravaš veliko potapljati (zlasti s flašami) in če te prenašanje in vzdrževanje veliko opreme ne moti, pa si omisli dobrega kompakta v solidnem ohišju.
 

ales_biser

Zelenc'
14. mar 2013
2
0
1
Primus hvala za tako hiter in izčrpen odgovor! Potapljal se bom seveda na dah. Slikati nameravam enkrat do dvakrat letno na počitnicah ob koralnih grebenih (Egipt, Maldivi, Karibi,...), kot sem to počel že zadnja štiri leta in se med tem navdušil nad podvodno fotografijo, s katero imam sedaj že nekaj izkušenj. Uporabljal sem vse od podvodnih fotoaparatov za enkratno uporabo do klasičnih kompaktov v vrečkah do podvodnih tough olympusov. Trenutno še imam Tough 8010 vendar so slike z njim precej modre, ki jo je pogosto težko odstraniti tudi s kasnejšo obdelavo. Do sedaj sem zmeraj slikal v Auto ali Uderwater programu z vsemi avtomaskimi nastavitvami. Z Dicapac torbico imam boljše izkušnje, saj sem z njo v auto načinu brez težav slikal na globini 10m in večinoma izdelal lepše slike kot z Olympusom (če želiš videti slike, pošlji prošnjo za prijateljstvo na FB na https://www.facebook.com/diana.marin.100046).

Letos,ko razmišljam o nakupu novega fotoaparata za pod vodo, pa bi rad naredil korak naprej in imel še lepše slike. Ker naj bi bil Canon S110 dober pod vodo, oziroma boljši od vseh podvodnih fotoaparatom, se zdaj najbolj nagibam k tej izbiri, vendar ne vem če bi res potreboval ohišja ali bi mi zadostovala torbica. To je predvsem odvisno koliko se bom moral ubadati z nastavitvami. V kolikor bom samo slikal ni problema, če pa bo potrebno nastavljati še WB, Shuterspeed, ISO, ipd. pa torbica res več ne bi ustrezala. Sem pa razmišlajl tudi o Magic filtru in o Fisheye dodatni leči, ki bi naj pripomogle k boljšim slikam, vendar je v tem primeru res potrebno boljše ohišje in še dodatne leče, kar pa bi mi morda bilo predrago. Ima kdo izkušnje s tem?
Razen če Canon S110 ni ravno opazno boljši od novih podvodnih TG2 ali FT5, in je z njimi moč narediti enako dobre ali primerljive slike, potem bi Canon S110 izpadel in bi gledal le preostala podvodna, pri čemer mi je pri FT5 všeč tvoje priporočilo in tvoj slike, pri TG2 pa test podvodnih fotoaparatov (link iz prejšnjega post-a) in možnost namestitve dodatne leče (http://www.amazon.com/Olympus-FCON-T01-Fisheye-Converter-Black/dp/B0000C7AF7/ref=pd_sim_p_5).

Še zmeraj v dilemi..

LP
Aleš
 

din

Pripravnik
19. avg 2007
76
0
6
Še moja izkušnja s podvodnimi fotoaparati.

Predlani sem si sposodil podvodni fotoaparat Pentax W90 za slikanje podvodnega sveta na koralnem grebenu. Zraven sem vzel še moj stari FA Konica Minolta Z5 za rezervo. Veliko večino slik sva poslikala z W90 (pod vodo seveda vse
grin1.gif
. Lani pa sem se odločil za nakup podvodnega fotoaparata Panasonic FT20 in z njim na dopustu slikala na suhem in pod vodo. Z slikami na suhem zelo zadovoljen. V dobrih svetlobnih razmerah enako dobre ali celo boljše kot z Z5, v slabših svetlobnih razmerah pa veliko boljše - končno ni več pretirane zrnavosti, pod vod pa neverjetno dobre, proti W90 mnogo, mnogo boljše. Velika prednost FT20 je tudi zelo enostavno rokovanje, z njim zna slikati vsak, kar je bil velik problem pri Z5.
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.710
77
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Pentax je bil do modela W60 zakon v kategoriji, potem pa je šlo pri njih navzdol (še vedno naprimer nimajo optične stabilizacije v svojih kompaktih!), pri ostalih pa močno navzgor. Na papirju je Olympus vedno najboljši in verjamem, da v kontroliranih razmerah (laboratorij) tudi, v praksi pa se Panasonik pokaže kot uporabnejši in zlasti pod vodo zanesljivejši in konsistentnejši.

Verjamem, da si zadovoljen s FT20 (ima ga tudi moja v.d. žene), tudi midva sva, saj je nadvse enostaven za uporabo, iA in podvodni način sta izvrstna, filmčki tudi, pa še poceni je.

Je pa seveda FT4 še svetlobna leta boljši in verjamem, da bo FT5 še boljši.
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.710
77
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Sem si pogledal tvoje podvodne fotke. Škoda, da nisi uporabljal boljšega aparata. Na večini fotk je očitno točno to, kar sem želel pokazati tukaj: http://public.fotki.com/Primoz/panasonic-ft2-ts2-v/ Olympus je na papirju vsako leto najboljši, v praksi pa temu žal ni tako, pa naj (po mojem močno prirejeni in pristranski) testi pokažejo kar hočejo. Panasoniki se v praksi, ko si na 10ih metrih in brez časa za nastavitve aparata in torej vezan na avtomatiko, pač izkaže najbolje, saj sta IS in ostala avtomatika res zanesljiva (WB je vezan na globinomer) in se res malokrat zmotita. Za fotke tik pod površino pa so itak dobri vsi podvodni kompakti. BTW, si videl kako fotko, posneto z TGji ali WGji, ki bi bila narejena na 10ih metrih globine? Jaz je nisem (razen tistih, ki sem jih sam posnel).

Canon S110 po opis in testih definitivno obeta, vendar pa kaj več o njem ne vem, ker ostajam na podvodnih kompaktih. Vsekakor pa dvomim, da bo kombinacija S110 in Dicapac prav zelo uspešna in uporabna. Prav tako dvomim v TG-2, saj je Olympus in če že nameravaš zanj dokupiti dodatne objektive (kar pomeni, da kamera ne bo več zasedala malo prostora) in bo postala hudičevo draga stvar, potem bo definitivno boljša kombinacija dobrega kompakta (naprimer S110) v cenejšem ohišju (Ikelite) in vse skupaj bo celo ceneje in mnoooogo zmoglivejše.

Jaz težko čakam FT5, ki bo z Wifijem in NFCjem, ter z vsem, kar Panasoniki iz serije FT nudijo že sedaj, zame pač optimalna kombinacija. Meni kamera, ki je ne morem nositi naprimer v srajčnem žepu in je zato ne morem imeti prav vedno in povsod pri sebi, ni opcija. Pravkar sem se vrnil iz Indije, kjer je vlaga, nalivi, prah, itd. in kjer sem zahvaljujoč ravno zatesnjnenemu kompaktu lahko fotkal vedno in povsod, celo med vožnjo motorja.