Okolju prijazni avtomobili

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Kaj pa če avto stoji na soncu, a mora potem klimo laufat, čeprav ni nobenega noter
17758-icon_confused.gif
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.701
138
63
Prednost in s tem prihranek pri hibridnih vozilih je v tem, da lahko bencinski(ali dizelski) motor deluje v optimalnem režimu in polni akumulatorje. Prav tako se akumulatorji lahko polnijo ob zaviranjih. Tu je ves prihranek. S pregrevanjem akumulatorjev poleti(ko avto stoji) pomojem ne bi smelo biti težav, saj so shranjeni v spodnjem delu avta, lepo izolirani. Pregreva se samo kabina, ki je izpostavljena soncu. Je pa pomojem bolj problem mraz, ko upade ne samo kapaciteta pač pa tudi zmogljivost baterije. Ampak za baterije se niti ne bojim, prišle bodo nove tehnologije. Za vodik sem pa hudo skeptičen, preveč je možnih težav v zvezi z njim.

Sem pa zadnjič bral, da je mislim da Toshiba izdelala baterijo za prenosnik, ki se napolni v 5 minutah. Zanimivo, ne?


lp
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
Pri hibridih je bolj težava pregrevanje baterije kot posledica večje obremenitve, bodisi s polnjenjem, bodisi s praznjenjem. Sonček ni tak problem. Je pa res, da če je bil avto cel dan na vročem soncu, se tudi baterija segreje. Vendar ne toliko, da bi bila neuporabna. Prve minute Prius recimo itak najprej kresne bencinski motor, da segreje samega sebe in katalizator. Pač, da zadosti emisijam. V tem času klima že deluje na polno in se tudi baterija že hladi in ni težav.
Drugače se pa strinjam, da prihajajo nove baterijske tehnologije. Ko se bo več proizvajalcev lotilo hibridnih vozil, bo konkurenca višja in tudi vložki v tehnologijo bodo večji ter posledično napredek. Zaenkrat je najbolj resna v hibridih le Toyota. Honda je takoj zanjo, vendar fura princip paralelnega hibridnega pogona - IMA (Integrated Motor Assist), kjer elektro motor le pomaga bencinskemu. Je pa slednja tehnologija cenejša in kljub temu daje kar dobre rezultate. Konec koncev na slovenskem trgu dobiš Hondo Civic Hibrid s celim kupom opreme za 22 jurjev EUR. Navaden bencinski Civic ni dosti cenejši, oz. je tam tam, če se gleda na opremo (recimo avtomatski menjalnik, ESP, ogrevani zici
smile-1.gif
).
Po mojem bo Honda naslednje leto naredila velik preboj pri hibridih, ker jih bo pocenila. Poraba sicer na bo tako mala kot pri Priusu, bo pa avto cenejši in še vedno precej ekonomičnejši pri porabi in emisijah.
wink-1.gif


Ogo
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Dober električni avto (se pravi: s sprejmljvimi zmogljivstmi in dosegom) bi porabil več kot 10x več kot skuter ... Morda celo 20x več ...

Ne. Poglej si članek v Delu (mislim, da je tudi Online) od cca. enega tedna nazaj od enega slovenca, ki je predelal Espace-a na elektriko. 10kWh za manjši avto in 20kWh za večji avto.

Motorji imajo dosti slabši aerodinamični drag kot avtomobili in tukaj avtomobili profitirajo veliko.
 
Nazadnje urejeno:

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Citat:
Uporabnik Slovenet pravi:
in domet z enim polnjenjem.

Toyota RAV4 EV ima dosega med 100 in 120 milijami (torej 160+ km) na eno polnjenje, kar se mi zdi zadosti.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Dober električni avto (se pravi: s sprejmljvimi zmogljivstmi in dosegom) bi porabil več kot 10x več kot skuter ... Morda celo 20x več ...

Ne. Poglej si članek v Delu (mislim, da je tudi Online) od cca. enega tedna nazaj od enega slovenca, ki je predelal Espace-a na elektriko. 10kWh za manjši avto in 20kWh za večji avto.
Skuter pa 1,7. Faktor je torej 10 ali več.
In govorimo o resnih električnih avtih, z radijem vsaj 150 kilometrov in zmogljivitmi povprečnega bencinskega avta ...
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Sorry, nisem opazil, da so bile v igri kilovatne ure, pa dsem tole gledal:
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi: Moj Vectrix pri polnjenju vleče 1.7kW

Ampak če ma tvoj skuter 3,4 kWh, ima avto z normalnimi sposobnostmi precej več kot 20 kWh ...
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Sorry, nisem opazil, da so bile v igri kilovatne ure, pa dsem tole gledal:
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi: Moj Vectrix pri polnjenju vleče 1.7kW

Ampak če ma tvoj skuter 3,4 kWh, ima avto z normalnimi sposobnostmi precej več kot 20 kWh ...

Ne bereš dobro. Pri polnjenju vleče 1.7kW. V 2 urah napolni 80% baterije. Kapaciteta baterije je 3.7kWh (ne 3.4kWh).

Avti imajo precej boljšo aerodinamiko kot motocikli, skuterji,... To se zelo pozna. Tako da, po osebnih izkušnjah, bi rekel, da je 20kWh za avto zadosti.

Če razumem prav, delaš za Avtomagazin. Če te zanima, ti Vectrix kdaj pokažem, da tudi vidiš sposobnosti, kaj zmore elektrika. Samo voziti ti ga pa ne dam
wink-1.gif
 

Dr_Strangelove

Fizikalc
1. nov 2007
3.073
2
36
www.pentagon.gov
Recimo GM Volt bo imel baterijo s kapaciteto 16 kWh. S tem naj bi prefural v povprečju 65 km na štrom. GM EV1 1. generacija je imel slabih 19 kWh, 2. generacija pa 26 kWh baterijo.
Tesla Roadster ima 53 kWh baterijo z dometom do 393 km. Čisto tako za info.
wink-1.gif
 

Dr_Strangelove

Fizikalc
1. nov 2007
3.073
2
36
www.pentagon.gov
Še malo računice. Vse bomo pretiravali v negativnem smislu:
Štrom: 0,09515 EUR na kWh (dražja tarifa)
Benz 95 oktanski: 0,984 EUR na liter

GM Volt: 16 kW / 65 km => 24,615 kWh/100 km in rečemo, da GM laže kot pes teče in nabijemo 50% več in zaokrožimo navzgor, torej 37 kWh / 100 km, oz 3,52055 EUR / 100 km ali ekvivalent 3.6 litra 95 oktanskega benza na 100 km.
Tesla Roadster: 53 kWh / 393 km => 13,48 kWh / 100 km in rečemo, da Tesla laže še bolj kot GM in nabijemo dvojno ter zaokrožimo navzgor, torej 27 kWh / 100 km, 2,56905 EUR / 100 km ali ekvivalent 2.6 litra 95 oktanskega benza na 100 km.

Treba je še računat, da je štrom v nižji tarifi skoraj po polovični ceni od višje tarife, torej se ekvivalenti benza skoraj razpolovoijo. Če še upoštevamo, da recimo pri Tesli ne lažejo preveč in se reč nafila čez noč, je ekvivalent pod liter benza na 100 km za en luštkan roadsterček.
srce-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Sorry, nisem opazil, da so bile v igri kilovatne ure, pa dsem tole gledal:
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi: Moj Vectrix pri polnjenju vleče 1.7kW

Ampak če ma tvoj skuter 3,4 kWh, ima avto z normalnimi sposobnostmi precej več kot 20 kWh ...

Ne bereš dobro. Pri polnjenju vleče 1.7kW. V 2 urah napolni 80% baterije. Kapaciteta baterije je 3.7kWh (ne 3.4kWh).

Avti imajo precej boljšo aerodinamiko kot motocikli, skuterji,... To se zelo pozna. Tako da, po osebnih izkušnjah, bi rekel, da je 20kWh za avto zadosti.

Če razumem prav, delaš za Avtomagazin. Če te zanima, ti Vectrix kdaj pokažem, da tudi vidiš sposobnosti, kaj zmore elektrika. Samo voziti ti ga pa ne dam
wink-1.gif

Dvokolesnikov ne vozim (iz principa). Za te stvari imamo motociklistični oddelek ...

20kWh pa za avto ni zadosti. Tona in pol, klima, vsa ostala elektronika, 150 kilometrov dosega (minimalno, neglede na tip vožnje) in normalne zmogljivosti (do 12s do 100 na uro in enih 170 končne) pač ne bo šlo skupaj z 20kWh ...
Enih 50 pa.
Zdaj pa na SLO omrežje priklopi 100 ali 200 tisoč takih avtov na noč. Drama. Pač ne gre.
In omrežja take porabe, sploh pa ne porabe vsega recimo milijona slovenskih avtov, kolikor bi bilo "električarjev", če bi vse prešaltali na elektrko, ne zmore podpirat. Ni šans. In zato bo v bližnji in srednji prihodnosti (če ne bo kakih revolucij) rešitev plugi-in hibrid, ki bo imel elektriko za mestne potrebe in mestne hitrosti (za recimo tam do 100 kilometrov, s hitrostjo o nekje 70 na uro in zmernimi pospeški). Vse ostalo spada v zelo oddaljeno prihodnost ...
Vodik je tu v rahli prednosti, ker se da (prostorsko) združit proizvodnjo elektrike za njegovo pridobivanje z samim pridobivanjem), transport pa je dokaj utečen od že znanih goriv, pa ni takih špic pri porabi energije (kot pri nočnih polnitvah elektro-avtov).
 
Nazadnje urejeno:

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Kakšen dvomljivec. PoGooglaj Toyota RAV4 EV.

Edit: Aha, vmes si že poEditdal. Vidim, da še vedno ne bereš, kaj sem že napisal. Samo pri Elektro Ljubljani je v nočni tarifi za 200 000 kW manj porabe kot čez dan. Koliko prevoznih sredstev se lahko tistih 8 nočnih ur polni? Če se vsak polni z 2kW, je to samo pri Elektro Ljubljana za 100.000 električnih vozil.

Avtomagazinec, pa tako zaprt za argumente
uf-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Dr_Strangelove

Fizikalc
1. nov 2007
3.073
2
36
www.pentagon.gov
Pa še napumpan je z blablajem o vodiku, ki ga nikjer ni, vsi ga že desetletja obljubljajo, da bo čez 10 let. Štroma pa na pretek. Aja, tudi vodik pridelujejo predvsem iz štroma. Samo da je potem izkoristek v *****. Za 3 krat napram akumulatorjem.
smile-1.gif
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
Kakšen dvomljivec. PoGooglaj Toyota RAV4 EV.
128 končne, 18 do 100 ... Doseg je na papirju OK (čeprav ne verjamem, da se lahko z njo pelješ 120 kilometrov po AC po ameriški omejitvi - vsaj nobenemu ameriškemu časopisu, ki jo je sprobal, to ni ratalo - menda je realen doseg pri "mešanem ciklu" tja do 100 kilometrov).
Torej odpade pri vsaj 2 od 3 kriterijev. Da bi ziher izpolnila vse 3, bi rabila vsaj še 1x zmogljivejšo barerijo. Pa smo tam ...

Da ne bo pomote (ker se mi zdi, da me narobe razumeš): verjamem, da je tehnologija dovolj sposobna, da naredi uporaben električni avto. In to zelo kmalu. Ne verjamem pa, da je ostanek tehnologije/sistema (proizvodnja in prenos elektrike) sposoben vzdrževat količkaj večje število teh vozil v vsakdanji uporabi. In še nekaj časa ne bo (za kar so krivi predvsem zeleni s svojim nasprotovanjem nuklearkam) ...
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
Kakšen dvomljivec. PoGooglaj Toyota RAV4 EV.

Edit: Aha, vmes si že poEditdal. Vidim, da še vedno ne bereš, kaj sem že napisal. Samo pri Elektro Ljubljani je v nočni tarifi za 200 000 kW manj porabe kot čez dan. Koliko prevoznih sredstev se lahko tistih 8 nočnih ur polni? Če se vsak polni z 2kW, je to samo pri Elektro Ljubljana za 100.000 električnih vozil.

Avtomagazinec, pa tako zaprt za argumente
uf-1.gif
2kW je v osmih urah 16kWh ... Premalo. Rabiš vsaj 6kW ... Pri 100.000 avtih je to 600.000 kW ... Trikrat preveč. No go ...
Zato pa pravim, da bodo še zelo dolgo rešitev plug-in hibridi ...

Aja, nisem napumpan z vodikom ... Načeloma mi je vseeno, a ima avto baterije al pa gorivno celico, itak ga na koncu poganja elektrika ... Vozil sem pa že večino obojih (izjema je recimo Tesla). Električarji imajo trenutno prednost pri uporabnosti, celice pri dosegu in polnjenju ... Pri električarjih je minus to, da se elektrika porablja večinoma ponoči, pri vodiku je poraba elektrike za proizvodnjo zelo enakomerna, kar je dosti lažje za zgradit elektrodistribucijski sistem (in veliko ceneje) ... Je pa več izgub (ampak ni faktor 3, temveč precej manj)
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
Kakšen dvomljivec. PoGooglaj Toyota RAV4 EV.
128 končne, 18 do 100 ... Doseg je na papirju OK (čeprav ne verjamem, da se lahko z njo pelješ 120 kilometrov po AC po ameriški omejitvi - vsaj nobenemu ameriškemu časopisu, ki jo je sprobal, to ni ratalo - menda je realen doseg pri "mešanem ciklu" tja do 100 kilometrov).
Torej odpade pri vsaj 2 od 3 kriterijev. Da bi ziher izpolnila vse 3, bi rabila vsaj še 1x zmogljivejšo barerijo. Pa smo tam ...

Da ne bo pomote (ker se mi zdi, da me narobe razumeš): verjamem, da je tehnologija dovolj sposobna, da naredi uporaben električni avto. In to zelo kmalu. Ne verjamem pa, da je ostanek tehnologije/sistema (proizvodnja in prenos elektrike) sposoben vzdrževat količkaj večje število teh vozil v vsakdanji uporabi. In še nekaj časa ne bo (za kar so krivi predvsem zeleni s svojim nasprotovanjem nuklearkam) ...

Lej, zdej te mam pa zadost. Mi podpremo vse svoje trditve z dokazi, ti pa kar bruhaš dr*k, ki ga vlečeš iz ri*i in vse nepodprto z viri.
S kje si dobil podatke o RAV4 EV?

A ti pokažem realne podatke uporabnike RAV4 EV? Več kot 100 milj na AVTOCESTI!!!
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
Kakšen dvomljivec. PoGooglaj Toyota RAV4 EV.

Edit: Aha, vmes si že poEditdal. Vidim, da še vedno ne bereš, kaj sem že napisal. Samo pri Elektro Ljubljani je v nočni tarifi za 200 000 kW manj porabe kot čez dan. Koliko prevoznih sredstev se lahko tistih 8 nočnih ur polni? Če se vsak polni z 2kW, je to samo pri Elektro Ljubljana za 100.000 električnih vozil.

Avtomagazinec, pa tako zaprt za argumente
uf-1.gif
2kW je v osmih urah 16kWh ... Premalo. Rabiš vsaj 6kW ... Pri 100.000 avtih je to 600.000 kW ... Trikrat preveč. No go ...
Zato pa pravim, da bodo še zelo dolgo rešitev plug-in hibridi ...

Aja, nisem napumpan z vodikom ... Načeloma mi je vseeno, a ima avto baterije al pa gorivno celico, itak ga na koncu poganja elektrika ... Vozil sem pa že večino obojih (izjema je recimo Tesla). Električarji imajo trenutno prednost pri uporabnosti, celice pri dosegu in polnjenju ... Pri električarjih je minus to, da se elektrika porablja večinoma ponoči, pri vodiku je poraba elektrike za proizvodnjo zelo enakomerna, kar je dosti lažje za zgradit elektrodistribucijski sistem (in veliko ceneje) ... Je pa več izgub (ampak ni faktor 3, temveč precej manj)

Pa kakšnih 6kW za 8 ur? Zakaj potrebuješ 48kWh?!?!?!?!? Ne delajo vsi slovenci, vsak 300km vsak dan!!!

Dej nerazgledanec pisunarski, poglej malo v svet.
 
Nazadnje urejeno: