Okolju prijazni avtomobili

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Zakaj pa bi? Navadna vticnica je narejena za do 16A enofazno. Za kaj vec ti pa uredi elektricar.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.262
6.521
113
No saj zato
smile-1.gif


Večina jih polni z 10A, marsikdo lahko 16A, vse kar je pa več, pa samo podraži vozilo.

bi pa morala biti cena za nadgradnjo polnilca, da kdor lahko, si naj privošči več.

jaz sicer priznam, da bi me pritegnila opcija hitrega polnjenja, ampak čez čas človeka mine, ko vidi kako praktično je 10A polnjenje čez noč
smile-1.gif
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Včeraj sem se malo zagovoril z nekim dostavljalcem pic,ki je ravno priklapljal svojega C-Zera (možno da je bil Peugeot Ion,ker sem ga gledal samo iz strani) na polnilno postajo pri Lidlu na Zaloški...avto je od Pizzerije Julči (bele barve,mislim da na vratih piše "pizza da te kap" ali nekaj takega),in pravi da je njegov šef zelo zadovoljen z nabavo tega avtomobila (stroški,vzdrževanje),in da bodo kmalu kupili še enega EV-ja za dostavo.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Med 10. in 14. oktobrom lahko Mariborčani izkusijo prihodnost.

Citat:
V mariborskem mestnem potniškem prometu bo od 10. do 14. oktobra na dveh linijah poskusno vozil tudi avtobus na 100-odstotni električni pogon poljskega proizvajalca Solaris Bus. S testno uporabo njihovega avtobusa želijo v javnem podjetju Marprom pridobili novo izkušnjo z električnimi vozili, ki si jih v prihodnosti želijo tudi v voznem parku.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.262
6.521
113
Recimo, da tole paše sem not, ampak da še malo omenimo MO Maribor. Zadnje čase so se zelo potrudili in marsikje ponudili brezplačna parkirna mesta v drugače plačljivih conah za "vozila na električni pogon". Recimo v bližini SNG jih je ene 6 ali 7, super.
Ampak...glede na sklep v občinskem glasilu (al kak se že reče tistemu dokumentu) pa to pomeni zgolj za vozila, ki imajo pogon izključno na električni pogon. Torej hibridi in baje REXi tudi odpadejo. Čeprav, tehnično gledano ima REX vozilo pogon tudi izključno na elektriko, nikoli se namreč ne ženejo kolesa direktno iz ICE tako kot pri hibridih.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.262
6.521
113
Ima kdo predlog, kako spremeniti ta napis, da bi bilo jasno vedno da se gre za avtomobile ki imajo not samo elektromotor in baterije, brez REXov, ipd?
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Električna vozila: v Evropi prodajne številke vsak mesec višje

Citat:
September, najuspešnejši mesec v zgodovini Nemčije in Francije

September se je pokazal kot zelo uspešen mesec za prodajo elektrificiranih vozil. V Nemčiji in Franciji so zabeležili najvišjo prodajo in podrli vse rekorde. V Nemčiji so tako samo v tem mesecu prodali 5.365 priključnih hibridov, kar je 75 odstotkov več, kot so jih prodali septembra lani. Podobna zgodba je tudi v Franciji, kjer so septembra priključni hibridi prevzeli 2,1-odstotni tržni delež vseh novih prodanih vozil. Na 48 prodanih avtomobil je bil en priključni hibrid.

Francija v zadnjem času z ekspresno hitrostjo gradi in širi infrastrukturo, prejšnji mesec so postavili že 20. tisočo polnilno postajo. Skupaj so samo v septembru prodali 1.124 priključnih hibridov, 2.432 električnih vozil in 560 gospodarski električnih vozil, kar po številu prodanih vozil ni rekord. V juniju so prodali 4.521 vozil, vendar je bil takrat tržni delež le 1,73-odstotni. Renault Zoe ostaja kralj prodajnih številk, saj so prodali 1.267 enot, kar je več kot polovica vseh prodanih električnih vozil.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Electric cars emit 50% less greenhouse gas than diesel, study finds

Citat:
Electric cars emit significantly less greenhouse gases over their lifetimes than diesel engines even when they are powered by the most carbon intensive energy, a new report has found.

In Poland, which uses high volumes of coal, electric vehicles produced a quarter less emissions than diesels when put through a full lifecycle modelling study by Belgium’s VUB University.

CO2 reductions on Europe’s cleanest grid in Sweden were a remarkable 85%, falling to around one half for countries such as the UK.

“On average, electric vehicles will emit half the CO2 emissions of a diesel car by 2030, including the manufacturing emissions,” said Yoann Le Petit, a spokesman for the T&E think tank, which commissioned the study.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Škoda ker v linku ni dejanske raziskave ampak samo nek novinarski članek na povzetek raziskave. Vemo samo:
- da so CO2 izpusti elektrike na Poljskem 650 g/kWh

Zanimivo bi bilo videti koliko po tej raziskavi pokuri električen avto, koliko pokuri dizel, kakšna življenjska doba se je vzela za obe vozili, kolikšen delež CO2 je bil pri izdelavi vozila ... To so čisto osnovni parametri, ki jih je potrebno vedeti.

Kolikšni so izpusti EV na Poljsekm:
650 g CO2/kWh * 20 kWh/100 km = 130 kg CO2/km

Če nekdo trdi, da je 130 kg CO2/km 50% bolje od dizla, potem povprečen dizel mora emitirati več kot 260 kg CO2/km, ker izdelava klasičnega avta ni tako energetsko zahtevana kot izdelava EV. 260 kg CO2/km je ekvivalent porabi 9,8 l/100 km dizla, sicer samo od tanka do koles, ampak vseeno.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.262
6.521
113
Čez vikend sem srečal citroen c-zero na polnilici pri elektro Maribor. Polnil je na hitri, 60kW polnilnici, sicer z veliko manjšo močjo.

Ampak izvedel sem prakso, ki me je zanimala; uporabnost čistih EV vozil je pri nas na popolnoma normalnem nivoju. Sicer v tem primeru niso nič kaj cenejši od bencinarjev (če se ga polni na AC), se ga pa lahko takrat pač lepo uporabi.

Ampak vseeno se z kašnimi leafi, ipd, ne bi upal pri nas igrati. Za vsakodnevno uporabo in občasno daljše razdalje bi moral biti vsaj Bolt pri hiši. Škoda, da ga ni v EU, ker bi čez 3 leta postal realna opcija za nakup rabljenega
smile-1.gif