Tesla Semi

jest5

Guru
18. avg 2007
25.263
-8.464
113
Citat:
Uporabnik Gasper008 pravi:
Toyota je javno naznanila, da so z razvojem SS baterije zaključili (torej vsi parametri baterije so OK) in da so v fazi kako stvar spravit v proizvodnjo


konkretno imajo pri serijsko proizvedenih celicah problem z življenjsko dobo
Parametri ok
confused-1.gif
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Dokler se hvalijo razni strtupi, inštituti ipd, se strinjam s tabo. Ko pa to uradno napoveejo veliki proizvajalci (Toyota, VW ipd), pa je jasno, da je stvar pripravljena za industrializacijo.
Zadnjič sem podoben dvom izrazli šefu BMWi, ko sva se pogovarjala. Je rekel, da pri solid state ni vprašanje ali bo in kdaj bo, ampak kako hitro bo lahko proizvodnja zadovoljila potrebe (torej prišla na nivo, ki je veliko večjo od današnje proizvodnje litijevih baterij) ...

Jap... Šef BMWi bo nekemu novinarju uradno rekel "jah jah, super duper bo čez 3 leta, po luftu bomo leteli" pol pa "stari, neuradno, pojma nimam kaj delamo."

Glej, sem v avtoindustriji, oddelek R&D. Kjer delam, razvija BMW vse svoje diesel agregate, ima tudi lab za električne avtomobile. Na poti iz službe srečam skorajda več belo/črno polepljenih BMW-jev in minijev, kot normalnih avtomobilov. Tukaj ima tudi MAN svoj močen razvoj, kar naprej šibajo sem in tja busi z tistimi vodnimi baloni na zicih, da simulirajo razpored teže itd.

Se ti ne zdi čudno, da so vsi veliki proizvajalci naenkrat skočili v ta elektro bazen? Poznaš ozadje? EU razmetava z denarjem za elektromobilnost kot svinja z mehom, vsak hoče svoj kos pogače. Prav tako Kitajska močno zaostruje pogoje prodaje na njihovem trgu, zaradi česar je VW že čisto paničen. Eko-fašisti pritiskajo iz vseh smeri in zadnji čas je, da se tudi vsi ostali pričnejo pomikat v to smer...

Resnica je taka, da nobeden ne ve, kdaj bodo SS baterije pripravljene na proizvodnjo. Niti kdaj bodo primerne za uporabo v vozilih. Vse trenutno tiči nekje na mizah ali v hudo dragih eksperimentih (tudi tukaj se vozijo trije BMW i3 na SS celicah). Uradno bo vse to production ready zdaj-zdaj, neuradno pa nimajo pojma kaj delajo. Ampak ne moreš tega reči kot PR. Niti kakšnemu novinarju off th record, ker tile tega itak ne poznajo. Vsi ti "ta veliki" imajo v ozadju nekaj teh start-up micro podjetij, ki vsaj vedo, za kaj se gre, vendar nekega preboja zaenkrat še ni na vidiku. Kar pa je skupno vsem, pa nobeden ne upa na glas povedat, je pa to - kje hudiča bomo vse to polnili? Problem, ki sem ga večkrat omenil in bo (poleg pomanjkanja materiala za izdelavo celic) eden glavnih bottleneckov, ampak nobeden mu ne posveča pozornosti... Ker za vse te eko-freake raste štrom na drevesu in "ko bomo imeli večjo gostoto celic bomo lahko nafilali v 10 minutah." Tukaj se pa itak lahko samo nasmehnem...

Off the record seveda poznajo. In ga poznam in spoštujem tudi jaz, drugače bi še kaj več napisal.
Pa moraš vedet, da so to firme, ki so na borzi, in če rečejo, da boo čez 3 leta serijsko štancali SS baterije in avte z njimi, to ni zajebancija. Da je pa trenutno tekma ne v razvoju SS tehnologije kot take, ampak njeni industrializaciji, je pa jasno. In tu se zatika, ampak še 1x: je nekdo od vodilnih nekaj reče v javniosti, to ni zaj... Je pa seveda res, da včasih kaj napovedo, ker to zahtevajo od razvojnikov, čeprav razvojnikom pa res še ni jasno, kako bodo ukaz ipolnili (in potem se recimo zgodi dieselgate). Ampak če dovolj govoriš ne l z vodilnimi, ampak tudi z razvojniki oz inženirji. Pri nekaterih firmah nam nekaterim to tudi dovolijo, razvojniki pa imajo itak tako poln k... glupih vprašanj napol lifestyle 'avtombilskih' novinarjev, da nam tistim, ki se na stvari dokaj dobro spoznamo, z veseljem off the record povedo zelo veliko (ravno s tvojimi kolegi iz R&D sem pred leti visel za njihovim računalnikom in so mi dokazovali nekaj v zvez s sklopko v takrat še SMG menjalniku, pa na koncu priznali, da imamprav in tudi razložili, zakaj mora na žalost biti tako - seveda je bilo vse skupaj OTR, zato o tem pač nisem pisal, pa tudi ne recimo fotkal ipd ...)
Kako bomo filali? Saj veš, da je 150 kW polnilnih že precej in da se postavljajo prve 350 kW?
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
https://electrek.co/2017/12/19/tesla-semi-record-order-125-electric-trucks-ups/

hm...da bi firma, kot je UPS, bila tako naivna?

Another day, another record order for Tesla Semi. Tesla’s new electric truck division just received a pre-order of 125 semi trucks from delivery giant UPS.

The company confirmed the order today.

Juan Perez, chief information and engineering officer, commented:

“For more than a century, UPS has led the industry in testing and implementing new technologies for more efficient fleet operations. We look forward to expanding further our commitment to fleet excellence with Tesla. These groundbreaking electric tractors are poised to usher in a new era in improved safety, reduced environmental impact, and reduced cost of ownership.”

UPS’ order tops Tesla’s previous record order of 100 electric trucks from Pepsico just over a week ago.

Pomoje vseeno zadeve niso tako slabe, kot jih eni želite prikazati.

Za take forme je tako naročilo (ki seveda sploh ni fiksno in je vezano na kup pogojev) drobiž, pa odličen PR. Bi bili blesavi, če ne bi naročili.
Samo v ZDA ima ups tam proti 10 tisoč vlačilcev (in ene 3x toliko prikolic). 100 res ni neka cifra, seveda gre bolj za test in PR.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
Glede hitrega polnjenja se meni poraja samo en dvom oz. problem. Predpostavim, da grem sredi poletja v Dalmacijo tako kot še 10.000 avtomobilov tisti dan in da je potreba po polnjenje in se nas najde 50 takih v pol ure (čas ko naj bi se hitro napolnili). A to potem pomeni 50 hitrih polnilnic, ali mogoče le 10 in potem po nekem logičnem izračunu čakaš 2 uri, da prideš na vrsto za svojih 30 minut?

Na začetku bodo problemi. Ko bo pa enkrat smart grid v igri, pa CtX komumnikacija s polnilnim omrečjem na primernem nivoju, pa teh prioblemov ne bo. Se bodo avti sami zmenili, kje in kdaj in koliko kdo fila, ti boš le ustavil tam, kjer bo navigacija rekla, da ustavi in pojdi filat in za koliko časa.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Ne greš na dalmacijo pa rešen problem
smile-1.gif
Problem ni rešen. Le pokril si ga z robčkom in se delaš, da ga ni
več baterij bo rešilo problem
evil.gif

ne resno... postaviš baterije na polnilnice kot imajo to sedaj bencinske cisterno goriva pa iz ene baterije filaš drugo... potem se da velika počasi fila... pri tej veliki tudi nisi tako omejen s težo... samo z vzdržljivostjo.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
Glede hitrega polnjenja se meni poraja samo en dvom oz. problem. Predpostavim, da grem sredi poletja v Dalmacijo tako kot še 10.000 avtomobilov tisti dan in da je potreba po polnjenje in se nas najde 50 takih v pol ure (čas ko naj bi se hitro napolnili). A to potem pomeni 50 hitrih polnilnic, ali mogoče le 10 in potem po nekem logičnem izračunu čakaš 2 uri, da prideš na vrsto za svojih 30 minut?

Na začetku bodo problemi. Ko bo pa enkrat smart grid v igri, pa CtX komumnikacija s polnilnim omrečjem na primernem nivoju, pa teh prioblemov ne bo. Se bodo avti sami zmenili, kje in kdaj in koliko kdo fila, ti boš le ustavil tam, kjer bo navigacija rekla, da ustavi in pojdi filat in za koliko časa.

Pa smo spet pri "javnem prevozu". Kakšen smisel ima imeti lastno prevozno sredstvo, ki ti odreja smer in trajanje vožnje?



Citat:
Uporabnik skala pravi:
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Ne greš na dalmacijo pa rešen problem
smile-1.gif
Problem ni rešen. Le pokril si ga z robčkom in se delaš, da ga ni
več baterij bo rešilo problem
evil.gif

ne resno... postaviš baterije na polnilnice kot imajo to sedaj bencinske cisterno goriva pa iz ene baterije filaš drugo... potem se da velika počasi fila... pri tej veliki tudi nisi tako omejen s težo... samo z vzdržljivostjo.

Smo v časih ko ne znamo (ali le nočemo?) shraniti viške el. energije in jih bodisi pretvarjamo v gonjenje vode v nek hrib, ali pa jih pošiljamo čez pol Evrope, tja kjer jih trenutno rabijo. Prav tako se "tresemo" ob vsaki napakici v katerikoli elektrarni.
In sedaj naj jaz verjamem, da bomo imeli v baterijah skladiščene energije za XYZ dni porabe?
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Smo v času? Torej vprašanje je samo kdaj, saj tudi elektro mobilnost verjetno ne bo šla po časovnici vladne strategije.

Drugače pa bolj kot se baterije cenijo za EVje, bolj bodo tudi poceni za grid storage. Torej če res pride do nekega preboja, pa tu ne mislim na specifčno energijo ampak na enostavnost izdelave, bodo baterije povsod in v začetku ni nobene potrebe da bi baterije zmogle pokriti več dni mrka, že par minutni backup bi zelo blagodejno vplival na omrežje.

Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik Gasper008 pravi:
Toyota je javno naznanila, da so z razvojem SS baterije zaključili (torej vsi parametri baterije so OK) in da so v fazi kako stvar spravit v proizvodnjo


konkretno imajo pri serijsko proizvedenih celicah problem z življenjsko dobo
Parametri ok
confused-1.gif

Nauči se brati, življenjska doba ni problem SS na splošno ampak konkretno pri celicah, ki jih želijo masovno štancat, torej problem industrializacije, ki ga bodo predvidoma reševali naslednjih nekaj let, seveda lahko se zalomi in ne bo nič še desetletja, lahko pa zadeva pride ven že v začetku 2020.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
Glede hitrega polnjenja se meni poraja samo en dvom oz. problem. Predpostavim, da grem sredi poletja v Dalmacijo tako kot še 10.000 avtomobilov tisti dan in da je potreba po polnjenje in se nas najde 50 takih v pol ure (čas ko naj bi se hitro napolnili). A to potem pomeni 50 hitrih polnilnic, ali mogoče le 10 in potem po nekem logičnem izračunu čakaš 2 uri, da prideš na vrsto za svojih 30 minut?

Na začetku bodo problemi. Ko bo pa enkrat smart grid v igri, pa CtX komumnikacija s polnilnim omrečjem na primernem nivoju, pa teh prioblemov ne bo. Se bodo avti sami zmenili, kje in kdaj in koliko kdo fila, ti boš le ustavil tam, kjer bo navigacija rekla, da ustavi in pojdi filat in za koliko časa.

Pa smo spet pri "javnem prevozu". Kakšen smisel ima imeti lastno prevozno sredstvo, ki ti odreja smer in trajanje vožnje?

To, da ti avto odredi, ali se boš na poti v dalmacijo ustavil na 1, 2, 3 ali 4 polnilni ob poti in za koliko časa, pa res ni javni prevoz. Avti se bodo pač uskladili med sabo, da ne bo gužve na polnilnih in da boš v čim krajšem času prišel na cilj.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.263
-8.464
113
Itak ja
hysterical-1.gif

Ko sedaj pogledaš gužvo po črpalkah, pa se vsak tam ustavi le za par minutk, kaj bo potem šele pri 30+min dolgih postankih. Bo ena "črpalka" imela 200+ polnilnih mest
confused-1.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.216
4.700
113
Mislim, da razmišljate v povsem napačno smer. Pot v Dalmacijo ... Verjamem, da bo tega v prihodnosti precej manj. Prihodnje generacije se bodo zadovoljile z virtualnimi doživetji, prava narava bo zanje preveč pusta in dolgočasna glede na intenzivne barve, zvočne kulise in ostale občutke, ki jih bo sposobna ponuditi virtualna resničnost v prihodnosti. Slej ko prej bo število potovanj začelo upadati kljub večjemu številu ljudi. V nekem trenutku bo tehnologiji bodočnosti uspelo prikovati ljudi v njihovo bivalno uto.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.216
4.700
113
Že sedaj imajo največje dobičke podjetja, ki razvijajo virtualni svet. Na ta vlak skače tudi Tesla, ker prodaja natege, ki jih pravzaprav v fizični obliki v resnici ni in ne bo. Vsaj še zdaleč ne takrat, ko so napovedali.
 

trance0

Fizikalc
13. jan 2013
460
0
28
Slovenija
V prihodnosti se bo na daljše relacije potovalo v "hiper zankah" in s hitrimi vlaki. Jaz se že danes na več sto kilometrska potovanja odpravljam z vlakom ali avtobusom, medtem ko imam avto za krajše in srednje dolge razdalje. Za res velike razdalje pa itak še vedno zmaga avion. Bom pa naslednje leto tudi svoj avto najbrž kar prodal, ker živim v centru Ljubljane in je stalno problem parkiranje. Glede na to, da avto rabim le dvakrat na mesec, se mi bolj splača uporabljati Avant2go storitev oz. avto za kakšno malo daljšo razdaljo parkrat letno najeti. Za prevoze po mestu pa imam mesečno vozovnico LPP, ki jo kombiniram z BicikeLJ in zdaj po novem še Avant2go.
 

ermej

Fizikalc
3. sep 2007
722
29
28
Citat:
Uporabnik trance0 pravi:
V prihodnosti se bo na daljše relacije potovalo v "hiper zankah" in s hitrimi vlaki. Jaz se že danes na več sto kilometrska potovanja odpravljam z vlakom ali avtobusom, medtem ko imam avto za krajše in srednje dolge razdalje. Za res velike razdalje pa itak še vedno zmaga avion. Bom pa naslednje leto tudi svoj avto najbrž kar prodal, ker živim v centru Ljubljane in je stalno problem parkiranje. Glede na to, da avto rabim le dvakrat na mesec, se mi bolj splača uporabljati Avant2go storitev oz. avto za kakšno malo daljšo razdaljo parkrat letno najeti. Za prevoze po mestu pa imam mesečno vozovnico LPP, ki jo kombiniram z BicikeLJ in zdaj po novem še Avant2go.


najbrž nimaš otrok?
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Čisto odvisno, kje živiš. Če imaš pravo ''lokacijo'', tudi zaradi otrok ne rabiš (redno) avta. Jaz v naši vukojebini ne vzamem avta ven iz garaže za karkoli, ker imam vse v dosegu 10 min peš. Dobesedno vse, vrtec, šola, zdravstveni, kup trgovin, stadion, banka, pošta, itd. Avto gre ven edino, ko gremo kam z njim izven naselja. Ob tem, da nimamo javnega prevoza, itd. V LJ, pa se da zadeva čisto ok štukat z zgoraj omenjenimi stvarmi. Oz. ne čisto ok, temveč običajno celo bolje, ker nimaš parkirišč, gužva, itd.
Seveda pa je prvi pogoj, da se otrok ne stopi ob prvi dežni kaplji...
smile-1.gif


PS: Ja, bili smo tisti ''nori'' starši, ki smo froca v vrtec ''peljali'' peš po 30cm snega skoraj km daleč. In so nekateri imeli fejst za povedat čez to. Ko sem jim obrazložil svoj vidik, so začepili gobce. Ta mala je pa na polno uživala, pa ''angelčke'' delala po snegu in ostalo.
 

trance0

Fizikalc
13. jan 2013
460
0
28
Slovenija
Se zavedam, da moj način mobilnosti ne deluje v vsakem okolju. Ravno obratno, v Sloveniji najbrž skoraj nikjer izven Ljubljane ne deluje oz. si brez lastnega avta precej omejen, še posebej če imaš otroke. Jaz pa sem samski, brez otrok pa še v centru Ljubljane stanujem, tako da bi brez lastnega avta precej lahko shajal. Celo si upam trditi, da me zadnja leta, odkar sem v centru Ljubljane, lastni avto bolj ovira, kot pa mi koristi.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Itak ja
hysterical-1.gif

Ko sedaj pogledaš gužvo po črpalkah, pa se vsak tam ustavi le za par minutk, kaj bo potem šele pri 30+min dolgih postankih. Bo ena "črpalka" imela 200+ polnilnih mest
confused-1.gif
Jih ne bo rabila. Računaj, da boš mel avto 400-500 km dosega. Do recimo havra je dobrih 500 km, kar pomeni,d a po poti ne boš filal za več kot enih 200 km dosega, kar pomeni max ene 50kWh. To se ti na 350 kW polnilnici nafila v 10 minutah.Nekateri sploh ne bodo filali, nekateri bodo več.
In nekateri Teslini SCji imajo že zdaj po skoraj 20 polnilnih mest (v Flachau recimo 18).
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik ermej pravi:
Citat:
Uporabnik trance0 pravi:
V prihodnosti se bo na daljše relacije potovalo v "hiper zankah" in s hitrimi vlaki. Jaz se že danes na več sto kilometrska potovanja odpravljam z vlakom ali avtobusom, medtem ko imam avto za krajše in srednje dolge razdalje. Za res velike razdalje pa itak še vedno zmaga avion. Bom pa naslednje leto tudi svoj avto najbrž kar prodal, ker živim v centru Ljubljane in je stalno problem parkiranje. Glede na to, da avto rabim le dvakrat na mesec, se mi bolj splača uporabljati Avant2go storitev oz. avto za kakšno malo daljšo razdaljo parkrat letno najeti. Za prevoze po mestu pa imam mesečno vozovnico LPP, ki jo kombiniram z BicikeLJ in zdaj po novem še Avant2go.


najbrž nimaš otrok?

V centru Lj čisto vseeno, ali jih ima.