Tesla tovornjak (šleper)

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
Vodik je vmesna tehnologija in zamenjava za baterijo, dokler so slednje še drage in težke.
Ko bo prišlo do dodatnih razvojnih prebojev pri baterijah, bo tudi pri šleperjih vodik odpadel stran.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik godfather pravi:
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Resno, si se že peljel z vlakom? Še pri nas, ko smo sto let za svetom, imaš razen Kamničana in Jesenice-NG (in mogoče Kočevje?) vse elektrificirano... ali se jaz vozim v letu 2025?

Ja, tudi parni so še, nekaj dizelc, ampak večina razvitega sveta ima vsaj kolikortoliko glavne proge elektrificirane že 30 let.

Za omenjeni tovornjak, me pa res zanima event, kakšno publiko ciljajo. Ker pri avtih se še lahko "izgovoriš", da večina voženj ni relacijska, pri kamionu pač je (bodo postavili enak koncept arhitekture polnilnic?)...


Hm, potniški vlak LJ-NM ni električen, da ne govorim o tovornih, ki so še stare ohoho dizelce...tako da ja, sem se peljal in vsakodnevno videvam te po tvoje "električne" vlake....no ja, mogoče pa je za dolenjce vse dobro.
cry12bpy.gif


Za tujino pa me trenutno ne zanima, saj ne živim tam. Pa moram rečt da smo v Sloveniji med razvitimi v svetu, no glede železnice žal nismo.

Čestitke za filozofijo: če v naše selo pelje dizlca so to edini vlaki ki obstajajo
aplauz.gif


Čeprav povsem brezveze in če očitno ne znaš uporabiti wikipedie, preden negiraš obstoj električnih vlakov že več desetletij:
Elektrifikacija našega železniškega sistema. Na oko bi rekel da več kot 50% prog, procent prevoženega tovora pa sploh. Saj Novo Mesto ima hudo industrijo, samo če nimate električnega vlaka še ne pomeni da jih ni
tongue-1.gif




OnTopic: s stališča polnjenja je mogoče vodik praktičen, ampak glede na način proizvodnje in "hitrost" razvoja vodikovih celic se mi še vedno zdi slepa veja. Že toliko časa se o tem govori, pa še vedno ni neke zanesljive rešitve, ki bi jo znali serijsko proizvajat. Je hype, je pa daleč od baterijskih sistemov...
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
Ni problem proizvajat gorivne celice. Problem je rentabilno proizvajat vodik in ga skladiščit. Ker pušča skozi vse pore - gre za najmanjšo molekulo sestavljeno iz najmanjših atomov - atomov vodika.

Gorivne celice so že stara reč.

Cel sistem end 2 end uštimat, je pa jeba.

Že malenkost, produkt gorivnih celic je voda - ta pozimi zmrzne, je težava. Sama proizvodnja štroma iz vodika je še najmanj.
 
Nazadnje urejeno:

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
491
63
28
širne planjave Dolenjske
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Čestitke za filozofijo: če v naše selo pelje dizlca so to edini vlaki ki obstajajo
aplauz.gif


Čeprav povsem brezveze in če očitno ne znaš uporabiti wikipedie, preden negiraš obstoj električnih vlakov že več desetletij:
Elektrifikacija našega železniškega sistema. Na oko bi rekel da več kot 50% prog, procent prevoženega tovora pa sploh. Saj Novo Mesto ima hudo industrijo, samo če nimate električnega vlaka še ne pomeni da jih ni
tongue-1.gif

Zato pa ste take brihte tu na alterju, da nas razsvetlite, hvala za razlago in slikco.
cheer.gif
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
Praktično vsi vlaki so električni (razen parnih). Tudi dizelske... Delujejo zelo podobno, kot Ampera
smile-1.gif

Tako je.
Pri dizelskih lokomotivah gre pravzaprav za hibridni pogon.
evil.gif
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
SLO so lepo elektrificirali na račun EU sredstev . Tudi postaje so že brez osebja, kjer to ni potrebno.

Tak da urejeno je zelo na nivoju.
bonk.gif

nujno rabimo facepalm smeškota. in to samo za darjanove izjave.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Resno, si se že peljel z vlakom? Še pri nas, ko smo sto let za svetom, imaš razen Kamničana in Jesenice-NG (in mogoče Kočevje?) vse elektrificirano... ali se jaz vozim v letu 2025?

Ja, tudi parni so še, nekaj dizelc, ampak večina razvitega sveta ima vsaj kolikortoliko glavne proge elektrificirane že 30 let.

Za omenjeni tovornjak, me pa res zanima event, kakšno publiko ciljajo. Ker pri avtih se še lahko "izgovoriš", da večina voženj ni relacijska, pri kamionu pač je (bodo postavili enak koncept arhitekture polnilnic?)...
zda, kanada... veliko veliko dizlov. (lokomotive) električne so večinoma na gosto naseljenih območjih.

tovornjaki na baterije... ne vem no. koliko ima to dometa pa koliko boš čakal da se ti baterije napolnijo. če bi res imeli eletrificirane avtoceste... ampak zakaj ne potem potegnit še enega tira pa to na vlak?
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik Ogo pravi:
Jederski kamion so že probali. Celo letalo na jederski pogon je bilo izdelano.
smile-1.gif

Obe zadevi sta bili daleč daleč pretežki za praktično uporabo. In je bila produkcija opuščena.
za tovornjak ne vem... pri letalu pa ni bila tak problem teža ampak razvoj raket ki so se izkazale za boljšo rešitev za dostavo jedrskega orožja... no ko smo že pri tem so nobelovo nagrado za mir dobili eni ki si prizadevajo za ukinitev le tega.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Bi znalo biti, da je tole fotko kar Tesla sama spravila v javnost.
Namreč proizvodnja avtomobilov jim ne gre ravno od rok, so v konkretnem padcu pri modelu 3 v primerjavi s plani.
Tako da, morda je to le spin off za to, da se malo pomiri javnost in investitorje.