''Jadranje'' EV-ja ali hibrida

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Ja, pardon naredil napako
redface-1.gif
. Poraba je torej slabih 0,8 litra na 100 km pri jadranju.
 

Tommy17

Fizikalc
8. jan 2009
820
47
28
In kaksna je prednost tega jadranja? 1l nizja poraba zato, da se celo zivljenje obremenjujes, kaksen je nacin voznje? Razumem, npr. 1 liter kanjsa poraba. Manj stroskov in sedaj? Kaj s tem privarcevanim bogastvom? Glede na trud in povzrocanje zastojev (mestna voznja) bi clovek mislil, da je kdo vsa za nov avto privarcel, ce ne kar za jahto.

Je kdo zracunal, koliksen je dejanski prihranek? Se splaca?
 

zval

Pripravnik
19. avg 2007
88
0
6
70
Slovenska Bistrica
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik zval pravi:
Je mogoče kdo probal vozit kakšnega dizla tako kot nekateri vozimo hibrida? Po moje bi bila poraba precej nizka, če bi vozil tako po "jajcih"...
LPZ
Jaz ga vozim tako.
Povprečna poraba v 50.000 prevoženih km je nekaj pod 4,3 litra, ampak sem sam precej specifika, ker skoraj nimam mestnih ali kratkih voženj, itd.
In pa kot rečeno ne glide-am, ne ugašam motorja in ne vozim v zavetrju. To bi še dodatno spustilo porabo, ampak se mi zdi nesmotrno/nevarno. Po regionalki sem večinoma med hitrejšimi, saj tudi tam vozim svojih 90+ km/h z določenimi izjemami. Uporabljam pa izredno veliko jadranje, ki po moji oceni dodatno spusti porabo za kakšnih 10-15% (čisto na palec ocena).
Je pa res, da je moj avto že v osnovi varčnejša različica in avto absolutno jadra kot še noben do sedaj
cool-1.gif
.
Še tole: tovarniško deklarirana povprečna poraba 4,9 litra.
grims-1.gif

Ja, ti verjamem da imaš lahko tako porabo, ampak je treba bit stalno pozoren in predvidevat kako boš vozil, pri mojem Aurisu je poraba takoj 5 - 5,5l, če sem mal "žleht" in skušam ne bit ovira na cesti....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Ni treba biti velika ovira na cesti. Dejansko si lahko manjša kot kakšni "dinamiki" ki vozijo 70 na 90 omejitev, cesta pa omogoča 100+. Samo promet pred seboj moras opazovati, pa cesto poznati. Tako lahko precej zmanjšaš uporabo zavore. Ce tega ne znas, pa pride na oomoc hybrid.
Mtl to ocitno obvlada, zato ima porabo pod deklarirano, lahko bi rekel cisto primerljivo s hybridi.

Ce pa si na ac rad najhitrejši, pa take porabe ne mores doseci. Ker tisto "zaletavanje" iz 100 na 200 in potem precej hitro nazaj na 100 ti porabo nabije z lahkoto x2. Ampak tam tudi s hibridom ne bos imel 4l.

Ce bi mtl vzeli v kaksno ekipo kjer bi testirali porabo hybridov (on pa bi bil s svojo kravco), bi bila to slaba reklama za hybride.
 

elektron12

Pripravnik
23. apr 2016
134
0
16
Citat:
Uporabnik Tommy17 pravi:
In kaksna je prednost tega jadranja? 1l nizja poraba zato, da se celo zivljenje obremenjujes, kaksen je nacin voznje? Razumem, npr. 1 liter kanjsa poraba. Manj stroskov in sedaj? Kaj s tem privarcevanim bogastvom? Glede na trud in povzrocanje zastojev (mestna voznja) bi clovek mislil, da je kdo vsa za nov avto privarcel, ce ne kar za jahto.

Je kdo zracunal, koliksen je dejanski prihranek? Se splaca?

Jaz recimo če zelo pazim kako vozim lahko porabo zmanjšam tudi za cca 2l. torej iz 7+ na 5+.
Pri 15kkm na leto se pozna cca 300eur. Torej ene toplice
smile-1.gif


Primer avtocesta, kufer na strehi in 140kmh je bila 8.8 poraba.
Pri 110kmh pa je padla mislim da na okrog 6?
Pri kufru na strehi se poraba z večanjem hitrosti še toliko bolj povečuje.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Tommy17 pravi:
In kaksna je prednost tega jadranja? 1l nizja poraba zato, da se celo zivljenje obremenjujes, kaksen je nacin voznje? Razumem, npr. 1 liter kanjsa poraba. Manj stroskov in sedaj? Kaj s tem privarcevanim bogastvom? Glede na trud in povzrocanje zastojev (mestna voznja) bi clovek mislil, da je kdo vsa za nov avto privarcel, ce ne kar za jahto.

Je kdo zracunal, koliksen je dejanski prihranek? Se splaca?
Obremenjujem in trud? Meni to podzavest dela, nikakor nisem v avtu zato, da bom vsak trenutek gledal na porabo.
Meni osebno takšen način vožnje enostavno ustreza. Mi ni težava vstati 5 minut prej in se za nekatere cijaziti po AC. Zakaj? Zato, ker pridem na cilj popolnoma spočit, popolnoma brez živčnega zloma, hkrati pa še z minimalno porabo. Takšen način vožnje seveda potegne za sabo tudi konkretno nižjo obrabo vseh sklopov avtomobila.
Glede povzročanja zastojev sem že zgoraj zapisal tole:
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
POSEBNO OPOZORILO pri jadranju v mestu: treba je opazovati promet in ne moreš ti jadrat, če s tem preprečiš nekomu, da bi se recimo vključil v promet iz sosednje ulice, ker se ''vlečeš'' po cestišču ali pa recimo, da ima za desno zavijat zeleno in s svojim jadranjem ti preprečiš vozniku zadaj, da bi ujel zeleno. In še ostale situacije.
Tako da, moje vodilo je sledeče: hypermiling je za varnostjo in za opazovanjem/prilagajanjem ostalim udeležencem.
Glede prihranka. Če računam, da prišparam cca 1 liter na 100 km, je moj prihranek cca. 400 EUR na letni ravni. Prištej nižjo obrabo gum, zavor, itd., se to še malo poveča. Ob tem, da imam druge razloge zakaj vozim tako. V glavnem, sam osebno vidim samo pozitivne stvari pri tem.
Citat:
Uporabnik zval pravi:
Ja, ti verjamem da imaš lahko tako porabo, ampak je treba bit stalno pozoren in predvidevat kako boš vozil, pri mojem Aurisu je poraba takoj 5 - 5,5l, če sem mal "žleht" in skušam ne bit ovira na cesti....
Kot zapisano zgoraj se ne trudim posebej, ker mi to podzavest dela. Recimo zgornja poraba 3.2 litra je bila dosežena v vožnji, ko sem bil cel čas na telefonu, tako da na porabo sploh nisem pazil. Sem pa precej prepričan, da sem imel ugodne vetrovne razmere, ker drugače na tej relaciji dosežem nekje okrog 3,4 litra. Po drugi strani pa ni bilo nobenega prometa, tako da mi ni bilo potrebno pospeševati brez veze (pri prehitevanjih).
Še kar se tiče ovire na cesti:
- v mestu vozim na tempomatu do +10% glede na omejitve. Če ima kdo problem s tem (bom vulgaren, ker ne mislim nekoga povozit, zato da bo lahko kdo drug hitreje vozil) naj se je..., na kratko povedano. Če imam nekoga zadaj, potem se ne bom vlekel, to sem že zgoraj zapisal.
- izven naselja sem v veliki večini primerov med hitrejšimi in moram prehitevat; verjamem, da nekateri to težko verjamejo
grin1.gif

- na AC se vozim slabih 100 km/h na tempomatu. Če me ima na AC kdo problem prehiteti, potem ima drug problem in ne mene. Ob tem, da nikoli ne skačem ven in ustavljam zadaj koga hitrejšega.

Je pa tale moja kanta tudi ob nehypermiling vožnji konkretno varčna. Recimo iz Kopra do Sežane čez Italijo (večina ceste čez Italijo je omejitev 80 km/h), ko se cesta konkretno dvigne, s polnim avtom je poraba v Sežani 4,9 litra. Kar je noro...

Še en primer avta, ki sem ga imel prvič v roki:
Ob tem, da je bila povprečna poraba 3 litre pred hribovitim delom trase. Tukaj predvidevam, da je poraba itak lagala, ampak recimo, da bi tistih 5-10% še spravil dol, ko bi se na avto navadil. Po moji oceni, bi bila tukaj moja povprečna poraba absolutno pod 4 litre, verjetno nekje okrog 3,8 litra ali morda še manj.
Še zanimivost. pri moji kantici je normalno, da gledam trenutno porabo med 2 in 3 litre, pri tej Octaviji sem jo precejkrat imel med 1,5 in 2 litra.
shocked-1.gif
Sem samo gledal. Še ena pripomba: prikaz priporočene prestave absolutno prezgodaj kaže višjo prestavo. Še bolj kot pri moji kantici.

Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Ce bi mtl vzeli v kaksno ekipo kjer bi testirali porabo hybridov (on pa bi bil s svojo kravco), bi bila to slaba reklama za hybride.
Mah ne vem če. Glede na porabo od Oga in pretekle izkušnje bi si upal trditi, da bi Prius imel lepo nižjo porabo ob tem, da je moja relacija izrazito neprimerna za hibride. Le tisto ''jadranje'' me je zanimalo, če se da, ker drugače bi znalo biti pa bolj napeto. Bom moral enkrat preizkusit, le da najdem čas in avto
grin1.gif
.
Še tole: primerjati hibrida in dizla na moji trasi je popolnoma neprimerno ali pa na katerikoli drugi trasi. Oba avtomobila sta pač namenjena/optimalna v nekem svojem področju in fajn je, da imamo kupci izbiro in si izberemo optimalen avto za svoje potrebe. Recimo sam bi takoj šel na hibrida, kljub temu, da imam za hibrida neprimerno relacijo, vendar trenutno še ni hibrida, ki bi mi omogočal TCO na nivoju moje kante. Oz. niti blizu temu (sploh ko prištejemo notranjo prostornost in prtljažnik). Tako da, zaenkrat bom še nekaj časa na traktorčku, čeprav me kar malo mika kakšna tri leta stara Ampera za 20 jurjev.

Pa še to: daleč, da se imam za najbolj varčnega voznika, ker kot rečeno, ne uporabljam nekaterih ekstremnih tehnik hypermilinga. Meni je najbolj udobna čimbolj enakomerna vožnja za kar je pogoj predvidevanje vnaprej (kar lepo prispeva tudi k varnosti). To pa potem samodejno zniža tudi porabo.
Recimo še en primer. Z bencinskim jajčkom od očeta: ista trasa, mama, naslednjič sem pa jaz peljal. Ob 30% višji povprečni hitrosti sem imel 1 deci nižjo porabo,
grin1.gif
ob tem da sem ga parkrat še nagonil do konca, da se je malo spucal.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Pojdi na testno vožnjo novega Priusa, ne obljubim da bo porabil manj, možno pa da boš pozitivno presenečen na avto kot celoto.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.922
1.088
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Še en primer avta, ki sem ga imel prvič v roki:
<object width="640" height="505"><param name="movie" value="https://www.youtube.com/v/RyRepHCdqxs&hl=en&fs=1&hd=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube.com/v/RyRepHCdqxs&hl=en&fs=1&hd=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="505"></embed></object>
Ob tem, da je bila povprečna poraba 3 litre pred hribovitim delom trase. Tukaj predvidevam, da je poraba itak lagala, ampak recimo, da bi tistih 5-10% še spravil dol, ko bi se na avto navadil. Po moji oceni, bi bila tukaj moja povprečna poraba absolutno pod 4 litre, verjetno nekje okrog 3,8 litra ali morda še manj.
Še zanimivost. pri moji kantici je normalno, da gledam trenutno porabo med 2 in 3 litre, pri tej Octaviji sem jo precejkrat imel med 1,5 in 2 litra.
shocked-1.gif
Sem samo gledal. Še ena pripomba: prikaz priporočene prestave absolutno prezgodaj kaže višjo prestavo. Še bolj kot pri moji kantici.

Tale avto je itak iber varčen. Z 1/3 vožnje po AC (večinoma 130 po GPS), pa 1/3 (od 100-km trase) po mestu s semaforji ipd (česar pri tebi ni bilo), brez vseh varčnih tehnik (razen zmerne voænje po prdpisih) narediš 3,9 ...
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik elektron12 pravi:
Citat:
Uporabnik Tommy17 pravi:
In kaksna je prednost tega jadranja? 1l nizja poraba zato, da se celo zivljenje obremenjujes, kaksen je nacin voznje? Razumem, npr. 1 liter kanjsa poraba. Manj stroskov in sedaj? Kaj s tem privarcevanim bogastvom? Glede na trud in povzrocanje zastojev (mestna voznja) bi clovek mislil, da je kdo vsa za nov avto privarcel, ce ne kar za jahto.

Je kdo zracunal, koliksen je dejanski prihranek? Se splaca?

Jaz recimo če zelo pazim kako vozim lahko porabo zmanjšam tudi za cca 2l. torej iz 7+ na 5+.
Pri 15kkm na leto se pozna cca 300eur. Torej ene toplice
smile-1.gif


Primer avtocesta, kufer na strehi in 140kmh je bila 8.8 poraba.
Pri 110kmh pa je padla mislim da na okrog 6?
Pri kufru na strehi se poraba z večanjem hitrosti še toliko bolj povečuje.

Pri meni bi bilo tudi kaj takega, pri trenutnih kilometrih verjetno celo 500 ali več eurov na leto.

Ampak če računam, da imam s tako vožnjo kot jo imam zdaj v 40000km letno in povprečno hitrostjo 71 km/h (toliko imam zadnjih 9999km po BCju povprečje) v avtu preživetih 563,4 ur. Z zelo varčno vožnjo mi povprečna hitrost pade za vsaj 5 km/h, kar pomeni 606,1 ur na leto v avtu. Kar je 42,6 ur več ali skoraj 2 dni! Tako da raje tistih 42 ur več delam, pa več zaslužim kot zgubim... Ali pa tud če na kavču ležim. Pa sem skoraj sigurno prenizko razliko v povprečni pisal...
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.437
859
113
Ksz
Jaz tegale jadranja ne razumem, niti ne verjamem, da lahko toliko privarčujete.
Po moje preveč napihujete ta efekt.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.251
113
Citat:
Uporabnik masevc pravi:
Ksz
Jaz tegale jadranja ne razumem, niti ne verjamem, da lahko toliko privarčujete.
Po moje preveč napihujete ta efekt.

Je razlika. Ko vozim malo bolj dinamicno gre poraba kar fajn gor, ko malo bolj zmerno pa pridem pod navedeno tovarnisko porabo. Vozim pa takrat na enak nacin kot je napisal mtl, da se vozi. Sam ne bi mogel boljse napisati. Dejansko se pozna pri porabi in obrabi zavor. Manj je zaviranja in pospesevanja ter predvsem sloni cela voznja na enakomernosti... se najvec zivcev mi pozre potem nepricakovana rdeca na semaforju, ko se tik pred zdajci preklopi. V teh primerih bi s hibridom na primer le dodatno profitiral, s svojim dizlom pa izgubljam energijo.
Sem preprican, da posekam veliko vecino folka v porabi na nekem testnem krogu...
smile-1.gif
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.876
5.145
113
klima vedno na off. Boknedaj met vklopleno. Samo energijo porablaš.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.416
113
Pol pa je ze bolje jo kar odmontirat da bo avto lazji. 😁
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.251
113
Jaz nikoli ne izklapljam klime... bolj papeski od papeza pa res nei treba biti... lol
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik masevc pravi:
Ksz
Jaz tegale jadranja ne razumem, niti ne verjamem, da lahko toliko privarčujete.
Po moje preveč napihujete ta efekt.

Se bom ponovil (iz ene druge teme): da bi znižal porabo je treba mariskaj še pred "jadranjem" postoriti. Poraba je "eksponentna funkcija hitrosti". Samo jadranje pa IMHO prinese največ še dodatno znižanje za 1-2%. Največ narediš:
- zmanjšati hitrost
- ustrezen tlak v pnevmatikah
- zmanjšati število in moč zaviranja
- zmanjšati število pospeševanj
ter seveda odstraniti vso nepotrebno navlako, ki povečuje zračni upor (beri: nosilce koles, ko ni na njih koles ipd).

Je pa seveda vedno vprašanje kaj želiš doseči - ali maksimalno varčno vožnjo ali "ekonomično" vožnjo (razmerje čas / poraba). Meni je slednje, predvsem zaradi mojih 60k / leto, bistveno bolj pomembno, kot sama poraba. Posledično tudi na AC vozim "na polno" (v okvirih zakonsko dovoljenjega). Posledično se nikakor ne morem približati porabi, ki so dosega mtl.

Aja - 60 k pomeni 705 ur v avtu, 5 km/h nižja povprečna na to kilometrino pa pomeni 45 ur / leto več v avtu. In teh mi nihče ne more nadomestiti.
Pa da ne bo nesporazuma - ne "divjam" in ne poskušam dosegati visoke potovalne po vsej sili - če je gužva je gužva, če pa je fraj cesta se pa peljem (in ne "mečkam" kot recimo mtl
evil.gif
).
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.333
6.533
113
Kaj misliš z zmanjšat število pospeševanj?

Pred mnogo leti je bil članek, kjer so "dokazali", da se recimo na 1km razdalji bolj splača čimprej pospeših na potovalno hitrost, kot pa počasi pospeševat.

Se je to kaj spremenilo z novimi tehnologijami v avtomobilih, ali si pač mislil tisto bedarijo, recimo vožnjo med semoforji, kjer vozniki pospešijo, potem pa morajo posledično zavirat?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Maš težavo z razumevanjem?

Število / Anzahl / number of - se pravi koliko krat pospešim (ne kako) - in ja - čimmanj gas / bremza / gas.

"Pravilno" je - približevanju semaforju - rdeča na semaforju - nogo z gasa in "jadrati" do tja - v idealnem primeru NE popolnoma zaustaviti in potem "čimprej" (ja - "pedal to the metal" ni toliko problematično kot samo število takih dejanj, seveda tudi primerno pospeševanje vpliva na porabo)) spet priti na potovalno hitrost.
Za vožnjo po "odprti" cesti pa to pomeni primerno "varnostno" razdaljo, da pač ni potrebe po bremza / gas - ampak samo noga z gasa in potem spet na ustrezno hitrost, ter seveda "nepotrebna" prehitevanja.
 

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.203
178
63
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Sam imam klimo večinoma na off, ker je ne maram. Pri 30 stopinjah je to seveda težko in takrat pač gre poraba gor za tistih par deci...

Brez zamere, samo si res bolnik. Na leto na vrednosti avta zgubiš recimo 3k, prihraniš pa koliko 500 € goriva, ogrožaš ostale z vožnjo 100 po AC...
Če bi imel Cliota bi lahko živel neobremenjeno, pa komot delal dnevne ture do Minhna za razliko v ceni avta, servisov... Z vklopljeno klimo.
wink-1.gif
Sicer pa je svobodna izbira.

Koliko deci je razlike ? Na 3 decimalke prosim.
wink-1.gif
 

Podobne teme