Baterije, cokla razvoja EV

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.864
57
63
Precej lastnosti je, ki so pomembne pri bateriji za EV. Išče se baterija, ki ima predvsem visoko energijsko gostoto, poleg tega pa tudi visoka specifična moč, čim večje število polnenj, hitro polnenje, staranje, čim manjša temperaturna odvisnost, čim manjše pregrevanje pri visoki obremenitvi in verjetno še kaj.
Mislim, da so te EOS zinc-air baterije bolj primerne za solarne sisteme, kot za EV.

Citat:
..... že samo podatek da je napetost baterije manjša in še teža manjša ti pove da tole ne prenese velikih tokov, za kar so in bodo zmeraj potrebni debelejši težji materiali.
S tem se pa ne strinjam. Če bi bilo tako, potem nebi iskali novih baterij, ampak bi uporabljali kar svinčene.
Baterije formata 18650, ki jih vgrajujejo v Tesle, niso baterije EV prihodnosti.
Veliko boljše so naprimer te : http://enviasystems.com/
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Jah treba bo sprejeti nek kompromis kot pri vsaki stvari, če danes narediš 50 kwh pack iz baterij ki prenesejo trajni 5C je to čisti overkill, itak da je večja gostota dobrodošla, ampak ne smemo pozabit na moč, ki je vseeno dobro da je v rangu 1C - 2C in ne 0,1 C.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Koristno je tudi, da baterija zmore visoko moč polnjenja. Npr. Ampera zmore regeneracijo do moči 50kW (3.125C) in sem nedavno, na poti do Celovca, s samo regenrirano energijo spusta po Ljubelju, na avstrijski strani, prišel vse do Celovca, ker je Ampera lahko shranjevala vso regeneracijsko moč klanca med tem, sta Leaf in še en predelan Smart morala porabiti še nekaj dodatne energije iz baterije, ker nista mogla regenerirati vse energije spusta, ker sta presegla peak regeneracijske moči in sta zavirala tudi z zavorami.
 
Nazadnje urejeno:

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Citat:
Uporabnik Flash pravi:
On je govoril o kombinaciji med DC-Mid in DC-High da bi imel 340A polnjenje. To me zanima, ce bi bil potem se vecji konektor?

Kabli za te moči niso igračka. Tole je fotka kabla za 350 amperov, trifazni
1792844-kabel.jpg
 

Priponke

  • 1792844-kabel.jpg
    1792844-kabel.jpg
    29,3 KB · Ogledi: 461

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Citat:
Uporabnik Gasper008 pravi:
Ah dej dej, za tisti 1% tržnega deleža je dodatna porabljena elektrika samo šum. Poraba iz leta v leto sicer narašča in kapacitete bo treba povečati, pa če se bomo vozili na elektriko ali ne.

Če si pa tak car pa pa oceni koliko nočne elektrike bi pojedlo 100.000 vozil, ki v povprečju dnevno naredijo 50 km. Vsi pozabljate na dejstvo da je prodaja vseh novih vozil vsako leto dokaj mala in da je povprečno kanta ki se vozi po Sloveniji stara 7 let.

50 kilovatnih ur krat 100000 avtov je 5 milijonov kilovatnih ur.Naš del nuklearke ima 300 megavatov krat 24 je 7,2 milijona kilovatnih ur na dan. Računica velja pod pogojem da bi se avti polnili popolnoma enakomerno čez 24 ur. Ker bo poraba neenakomerna, smo tam.
Ja povprečna kripa je stara 7 let, gradnja nuklearke traja pa 10 let. Go figure.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Sicer pa je vsaj po mojem mnenju edina prava možnost menjava celih accupackov na "bencinskih" črpalkah. Pripelješ tja, zamenjaš praznega za polnega in pelješ dalje. Ker bi bil accupack v bistvu last distributerja bi bil avto poceni, ti pa ne bi imel skrbi z staro baterijo. Pri menjavi packa pa bi plačal sorazmerni del packa plus energijo plus manipulativne stroške polnilnice. Primer, če pack stane 10000 evrov in zdrži 1000 ciklov je sorazmerni del packa 10 evrov plus 10 evrov energije plus 5 evrov manipulacije je 25 evrov za eno polnjenje akumulatorja, izvedenega v nekaj minutah. Ker bi polnilnica odvzemala energijo konstantno, bi bila elektrika tudi cenejša kot pa pri zelo nihajočem odvzemu.

Ja vem sanja svinja kukuruz...
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Standardizacija se bo zgodila prej ali slej. Se je še na vseh področjih (polnilne postaje recimo) pa se bo tudi tu.
Hotswap ni problem - če vedno je lahko v avtu mali 12V akumulator za podporo sistemom ki morajo stalno delovati, pogonski motor pa je takrat na off.
Skladiščenje - sedaj so podzemne cisterne po bencinskih, potem bo pa 50 ali 100 baterij.
Polnjenje enako kot sedaj - ko so priključki standard, je priklop možen avtomatsko - naprava 8lahko tudi delavec z viličarjem) vzame pack iz avta in ga odloži na primerno mesto in vstavi novega. Ko je pack na svojem mestu je prilop trivialen problem.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Standardizacija je problem. Že pri polnilnih postajah je problem (kar preberi malo bolje tale podforum), pri standardizaciji baterij bi bil problem nekajkrat večji.

Hotswap je že pri novejših vozili z 12V sistemi problematičen. Sicer pa je pri marsikaterem avtomobilu problem že (fizična) menjava 12V baterije, pri pogonskih baterijah bi bil tole še bistveno hujši problem.

Podzemne cisterne so v svojem bistvu banalen in primitiven zalogovnik energije. Skladiščenje (predvsem pa razvoz v okviru "črpalke") je bistveno zahtevnejše in dražje kot pa črpanje tekočine iz podzemnega rezervoarja. Sedaj pa si predstavljaj, kakšen problem bi tole bil za majhne "črpalke", pa tudi za večje.

Polnjenje je tudi problem - recimo že majhna bencinska bi morala imeti na zalogi kakšnih 30 polnih baterij (po moji oceni čez palec) ... polnjenje ostalih pa ni ravno mačji kašelj aka priklop na 25A varovalko. Zahteva "pipico" ustrezne kapacitete do "črpalke".

Suma sumarum, tole ne bo nikoli udejanjeno ... po mojem mnenju.
 

der_Alte

Fizikalc
21. jul 2007
2.063
10
38
Zemlja
alte.aufbix.org
Mhm, to bo. Koliko bi pa stal en »pack«? Koliko naj bi jih bilo na posamezni »črpalki«? Koliko je/bo črpalk? Metanje stran kapitala.

Kar bi mogoče šlo v promet, so pretočne baterije v avtomobilih, kjer se pač zamenja elektrolit na »črpalki«.
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.864
57
63
Citat:
On je govoril o kombinaciji med DC-Mid in DC-High da bi imel 340A polnjenje. To me zanima, ce bi bil potem se vecji konektor?
Kabli za te moči niso igračka. Tole je fotka kabla za 350 amperov, trifazni

Saj nebi bilo potrebno ničesar menjati. Ostal bi enak konektor in kabel.

Citat:
50 kilovatnih ur krat 100000 avtov je 5 milijonov kilovatnih ur.Naš del nuklearke ima 300 megavatov krat 24 je 7,2 milijona kilovatnih ur na dan.

Tako računanje se mi zdi nesmiselno.

Citat:
Sicer pa je vsaj po mojem mnenju edina prava možnost menjava celih accupackov na "bencinskih" črpalkah.

Nora zamisel, ki pa se je že končala z bankrotom. http://green.autoblog.com/2013/05/26/better-place-announces-bankruptcy/
Če bi bilo tako, se rajši vse življenje vozim z avtom na bencin.

Citat:
Standardizacija se bo zgodila prej ali slej.

Samo ne v smislu oblike in mere paka.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Citat:
Uporabnik crashednburnt pravi:
Standardizacija je problem. Že pri polnilnih postajah je problem (kar preberi malo bolje tale podforum), pri standardizaciji baterij bi bil problem nekajkrat večji.

Hotswap je že pri novejših vozili z 12V sistemi problematičen. Sicer pa je pri marsikaterem avtomobilu problem že (fizična) menjava 12V baterije, pri pogonskih baterijah bi bil tole še bistveno hujši problem.

Podzemne cisterne so v svojem bistvu banalen in primitiven zalogovnik energije. Skladiščenje (predvsem pa razvoz v okviru "črpalke") je bistveno zahtevnejše in dražje kot pa črpanje tekočine iz podzemnega rezervoarja. Sedaj pa si predstavljaj, kakšen problem bi tole bil za majhne "črpalke", pa tudi za večje.

Polnjenje je tudi problem - recimo že majhna bencinska bi morala imeti na zalogi kakšnih 30 polnih baterij (po moji oceni čez palec) ... polnjenje ostalih pa ni ravno mačji kašelj aka priklop na 25A varovalko. Zahteva "pipico" ustrezne kapacitete do "črpalke".

Suma sumarum, tole ne bo nikoli udejanjeno ... po mojem mnenju.

To da je standardizacija problem je jasno - kot tudi standardizacija polnilnih postaj. Ampak problem je rešljiv, le lotiti se ga mora nekdo drug, ne avtomobilska industrija. Tu vidim kot potencialnega investitorja proizvajalce packov.

Hotswap ni potreben - motor je med menjavo ugasnjen, elektronika se lahko napaja iz 12V akumulatorja kot sedaj. Glavni akumulator je takrat izven pogona.

Problem je pravzaprav problem financiranja, ne pa tehnološki problem. Prostorsko 50 packov zasede malo prostora.

Pipico ustrezne kapacitete je potrebno pripeljati do vseh polnilnih postaj le da je način z menjavo baterij bolj prijazen do omrežja (ni potrebno da se napolni v pol ure, časa ima recimo dve uri) in do uporabnika (menjaš v nekaj minutah in greš dalje namesto da čakaš pol ure in se še mučiš s težkim kablom in občutljivim konektorjem).

@ der_Alte: zgoraj sem omenil ceno 10000 evrov na pack kar ob predvidenih 1000 ciklih pomeni 10 evrov amortizacije na eno polnjenje.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Kot sem že omenil, je standardizacija teh "battery packov" veliko, veliko večji problem od standardizacije polnilnih postaj. Zakaj? Različni tipi avtomobilov z različno zmogljivimi agregati, velikostjo in namenom uporabe zahtevajo še zgolj zaradi teh dejstev različne baterije. Govorimo o velikosti (kar lahko rešiš - a ne zadovoljivo - edino z modularno gradnjo ali z več različnimi standardi baterij), napetosti in kapaciteti (rešitve so enake kot v prejšnjem primeru). Poleg tega si ne predstavljam, da bi tale problem reševali brez vpletenosti avtomobilske industrije. Samo pomisli recimo na varnost pri trkih, pa bo takoj jasno, da tole ne bo šlo skozi brez sodelovanja avtomobilske industrije. Do specifik zaradi oblikovanja sploh še nismo prišli ...

Glede "pipic" in polnjenja. Recimo, da ima ena mala bencinska črpalka na razpolago 20 baterij tega tipa, vsaka pa potrebuje za polnjenje (po tvojih besedah - hipotetično seveda) 2 uri. Teh 20 baterij lahko taka majhna črpalka proda v 1 uri (1 stranka / 3 minute), kaj pa potem? Zaprejo za čas polnjenja baterij, saj bo prva baterija napolnjena šele čez 1 uro?
 

EV123

Zelenc'
8. apr 2013
22
0
1
Tole je povsem zgrešena računica. Če želiš nek realen scenarij, je potrebno vzeti precej nižje št. vozil (100% niti l. 2050 ni pričakovati) in predvsem nižjo moč polnjenja, saj ne bodo vsa vozila hkrati priklopljena na hitra polnila mesta (ki bodo bolj izjema kot pravilo). Če se vozila polnijo takrat, ko so itak parkirana (to je v povprečju čez 23h na dan za povprečno vozilo), jim v načelu zadošča že moč, ki je nižja kot 3,5 kW iz današnjih navadnih Šuko vtičnic, ne pa 50 kW.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
100000 je 10% sedanjega števila vozil.
Računal sem število potrebnih kilovatnih ur ne glede na čas polnjenja. Za porabo energije je povsem nepomembno ali polniš 10 ur s 5 kilovati ali eno uro s 50 kilovati. V vsakem primeru si v baterijo pretočil 50 kilovatnih ur
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Tudi kapaciteta obstoječih bencinskih črpalk je prilagojena prometu, recimo s številom enakih črpalk ki delujejo istočasno.
Ne vidim nobene razlike ali čakaš eno uro da se napolni tvoja baterija ali tista od ponudnika.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Seveda je kapaciteta obstoječih črpalk prilagojena prometu. Povej mi, kdaj si nazadnje na črpalki za točenje goriva čakal 1 uro? 30 minut? 15 minut? Ne gre se za to, čigava baterija se polni. 1 uro je pač nerealen čas za čakanje, konec koncev se v tem času zlahka zapolnijo tudi fizična mesta za vozila, ki čakajo.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
eno uro sem čakal pred tremi leti na Svetem Roku.
Ja so problemi ampak primerjaj obstoječo (polnilci kjer čakaš eno uro) in predlagano rešitev kjer boš MOGOČE čakal eno uro mogoče se boš pa odpeljal 15 km naprej do druge polnilnice.